Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 07.08.2011, 18:49:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Eu credeam ca ai fugit osutafara unu.
De ce nu-i zici simplu, 99 ??
Reply With Quote
  #522  
Vechi 07.08.2011, 18:55:01
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De ce nu-i zici simplu, 99 ??
e mai bine 99 pe invers ... 66
multa iubire
Reply With Quote
  #523  
Vechi 07.08.2011, 19:05:27
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Pentru osutafaraunu:

Ati vazut postarea mea nr 69 ?
Reply With Quote
  #524  
Vechi 07.08.2011, 19:13:15
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Eu credeam 99 ca ai recunoscut ca vinul cel bun ameteste! Apoi la intrebarea asta nu mi-ai raspuns. De ce ziceau oamenii ca sunt plini de must daca acesta nu ameteste?!? Apoi nicaieri nu se specifica in biblie sa ne ferim de alcool sau de mustul fermentat! Si Adriana a spus ca Dumnezeu interzice sa ucizi si i-ai dat dreptate! Dar nu ai raspuns de ce Dumnezeu ordona uciderea paganilor prin mana evreilor... Este greu sa iesi din indoctrinare cu multa rugaciune ai putea. Eu te compar cu un fan Nostradamus! Adica asa sunt cam majoritatea adventilor! Macar acela si-a omorat fiul ca sa i se implineasca profetia!
The listener despre care nu am o parere prea buna dupa cum se stie a scris aproximativ:ortodocsia sau adevarul (vietii)se cauta si apoi ajungi sa intelegi totul.Dar nu se cauta in secte obscure sau in biserici care au prezis sfarsituri si isi terorizeaza adeptii cu sfarsitul lumii! Nimeni sa nu va amageasca devine dupa parerea ta biserica adevarata! Iar intrebarea pusa de Iisus daca va mai gasi credinta pe pamant isi gaseste raspunsul in biserica adventa care ne-a amagit cel putin o data sau care provine dintr-o minciuna!

Last edited by Neaguu; 07.08.2011 at 19:24:43.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 07.08.2011, 20:19:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ei bine, asta e problema: că se face. De ce să-l prelucrăm? De ce nu l-am lăsa în stare naturală așa cum a creat Dumnezeu? Și din prune se face țuica, și din mac se face opium-ul, și din cânepă se face marijuana. Omul face cam multe... și apoi Îl acuză pe Dumnezeu că aduce nenorociri pe capul lui.
Vinul e cunoscut cel putin de la Noe incoace, iar procesul de de transformare a mustului in vin e unul natural. MAi degraba oprirea fermentarii se face prin interventia omului.
Si ce are vinul cu tuica sau cu opiumul?!? Cam ciudat acest mod de a gandi... cam copilaresc.
Pacatele omului sunt fara numar. A ne lipsi de vin nu este egal cu a fi lipsiti de pacate. Ganditi-va la acest lucru!
Reply With Quote
  #526  
Vechi 07.08.2011, 20:26:01
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Vinul e cunoscut cel putin de la Noe incoace, iar procesul de de transformare a mustului in vin e unul natural. MAi degraba oprirea fermentarii se face prin interventia omului.
Si ce are vinul cu tuica sau cu opiumul?!? Cam ciudat acest mod de a gandi... cam copilaresc.
Pacatele omului sunt fara numar. A ne lipsi de vin nu este egal cu a fi lipsiti de pacate. Ganditi-va la acest lucru!
corect , subscriu
multa iubire
Reply With Quote
  #527  
Vechi 08.08.2011, 09:25:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru osutafaraunu:

Ati vazut postarea mea nr 69 ?
Dacă e vorba de #484, îmi cer scuze, am sărit-o. S-a pierdut prin stufărișul creat de dl. Listener.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru osutafaraunu:
Prajituri cu rom putem manca ?
Putem mânca orice, nu ne controlează nimeni frigiderul. Nu știu și dacă ne va face bine orice. Nu știu dacă există prăjituri cu rom, eu personal evit prăjiturile din comerț, din câte cunosc în prăjituri se pune esență de rom, esență ce conține doar aroma de rom, nu și băutura cu același nume. Dar posibil să greșesc...

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Dar friptura in vin ?
Păi cum să zic, pentru mulți adventiști nici nu se pune problema căci nu sunt amatori de fripturi... nemaivorbind de vin.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 08.08.2011, 10:04:32
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

In realitate ei interzic anumite mancaruri date de Dumnezeu ca sa se arate mai asa zis crestini! Ei sunt plini de must fara sa bea vin! Dar ce sa insemne batjocura asta care o faceau necrestinii fata de cei crestini de ziua rusalilor? Plini de must? Pai eu pot sa rad de cineva sa zic ca e plin de apa?!?
Reply With Quote
  #529  
Vechi 08.08.2011, 11:21:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
In realitate ei interzic anumite mancaruri date de Dumnezeu ca sa se arate mai asa zis crestini!
Mâncărurile "date de Dumnezeu" sunt acceptate și de adventiști. În schimb ei nu acceptă lighioanele ce nu le-a dat Dumnezeu spre mancare: viermi, gândaci de bucătărie, șobolani și alte spurcăciuni. Dacă dumneavoastră (ortodocșii) le acceptați, nicio problemă. E treaba dumneavoastră, sănătatea dumneavoastră. Atât deocamdată, aici e cu totul alt topic. Dacă o să vă puneți de acord (dumneavoastră ortodocșii) poate o să intervin și eu pe topicul "Omul a fost creat vegetarian". Dar văd că nu v-ați lămurit încă problema nici măcar în cadrul confesiunii dv.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ei sunt plini de must fara sa bea vin! Dar ce sa insemne batjocura asta care o faceau necrestinii fata de cei crestini de ziua rusalilor? Plini de must? Pai eu pot sa rad de cineva sa zic ca e plin de apa?!?
Văd că folosiți exact același tip de ironie grosieră ca și necreștinii de la Rusalii. Așa că nici nu mai e nevoie de demonstrat ceva...
Reply With Quote
  #530  
Vechi 08.08.2011, 12:38:12
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mâncărurile "date de Dumnezeu" sunt acceptate și de adventiști. În schimb ei nu acceptă lighioanele ce nu le-a dat Dumnezeu spre mancare: viermi, gândaci de bucătărie, șobolani și alte spurcăciuni. Dacă dumneavoastră (ortodocșii) le acceptați, nicio problemă. E treaba dumneavoastră, sănătatea dumneavoastră. Atât deocamdată, aici e cu totul alt topic. Dacă o să vă puneți de acord (dumneavoastră ortodocșii) poate o să intervin și eu pe topicul "Omul a fost creat vegetarian". Dar văd că nu v-ați lămurit încă problema nici măcar în cadrul confesiunii dv.

Văd că folosiți exact același tip de ironie grosieră ca și necreștinii de la Rusalii. Așa că nici nu mai e nevoie de demonstrat ceva...
sectare , nu trage concluzii despre topicul ŽŽ omul a fost creat vegetarian ŽŽ ca ortodocsi nu ar fi de acord unu cu altul CA VORBESTI TIMPENII ... acolo discutam despre niste subtilitati ALE SFINTILOR PARINTI AI ORTODOXIEI si nu au nimic de a face cu faptul ca voi nu mincati carne , si altele CREZIND CA ASTA VA FACE ŽŽ sfinti ŽŽ ... asadar NU COMPARA ca sunteti departe de adevar ... noi ortodocsi putem discuta niste aspecte DIFERITE dar asta nu inseamna ca voi adventistii aveti dreptate ..... atentie mare sectare ca daca intri pe topic eu sunt acolo si nu spune timpenii ca le taxez
multa iubire
multa iubire

Last edited by the_Listener; 08.08.2011 at 12:53:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 22:39:35
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 15:15:58
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51