Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.12.2014, 15:47:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ok, pace!
Ai scris exact ce mă așteptam să scrii.
Nu-ți răspund, să știi!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.12.2014, 16:11:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici eu nu mă așteptam la altceva din partea ta. Însă, nu mă așteptam la prejudecăți. Nu teologii sau părintele Pruteanu ar trebui să constituie criteriul nostru de judecată, ci învățătura Sfinților Părinți. Trebuie să știm că nici un canon al Bisericii și nici un Sfânt Părinte nu impune vreun post înaintea împărtășaniei și nu condiționează împărtășirea de spovedanie. Noi nu primim harul pentru nevoințele noastre - post, rugăciune etc, ci mai cu seamă pentru împlinirea voii lui Dumnezeu.
A nu se înțelege greșit că nu avem nevoie de spovedanie și că ne putem împărtăși oricum, ci doar cu binecuvântarea duhovnicului.
În acest sens, te rog, dacă vrei, citește și părerea IPS Joantă: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=115.

Last edited by ovidiu b.; 11.12.2014 at 16:59:31.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.12.2014, 17:06:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am citit.
Până la urmă s™i la coadă, duhovnicii nos™tri ascultă fiecare de episcopii lor, nu? S˜i de "linia" duhovnicească trasată de ei.
P.S. Nu fi, te rog, pasiv agresiv cu mine, frate drag. N-am nimic cu tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #94  
Vechi 11.12.2014, 17:18:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te rog, mai citește: http://www.mitropolia-ardealului.ro/...ct.php?id=3096
Vezi tabăra a treia.
PS: nu am nimic cu tine.

Last edited by ovidiu b.; 11.12.2014 at 17:25:23.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.12.2014, 17:24:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sper să n-ai ceva cu mine.

Cine a scris ce-i acolo? Părintele Pruteanu, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 11.12.2014 at 17:28:57.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 11.12.2014, 17:32:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te referi la ultimul articol postat?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.12.2014, 17:35:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, normal, celălalt am înțeles că-i scris de IPS Joantă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.12.2014, 17:51:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu, văd că apare pe site-ul Mitropoliei Ardealului...am căutat această idee pe site-ul lor pentru că IPS Laurențiu susține aceste idei chiar la cursurile sfinției sale.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.12.2014, 18:05:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ai pus în discuție posibilitatea neștiinței. Oricum, față de greci sau ruși zici că suntem constipați când vine vorba de cele duhovnicești și comportamentul în Biserică.

Last edited by ovidiu b.; 11.12.2014 at 18:07:40.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.12.2014, 18:10:15
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat ca Sfintele Taine nu ar trebui administrate oricui, ca pana si ateii se casatoresc la Biserica.
Dar nu despre asta era vorba, ci ca Parintele considera ca nu e mare diferenta daca cineva e casatorit doar la sfat, nu si la Biserica. Si nu se referea doar la situatiile speciale din Rusia, ci la toti, inclusiv de alte religii.
Dar eu am amintit doar aceasta inadvertenta, dar in alt mesaj era un articol in care spunea ca majoritatea vietilor sfintilor sunt false hagiografii. Cum poti sa spui asa ceva, nici macar un simplu credincios nu spune asa ceva.
Nu doar astea, la articolul despre impartasirea deasa spune ca nu trebuie sa ne spovedim inainte de Impartasanie, e de ajuns si o spovedanie la o luna si te poti impartasi in fiecare duminca. Ce sa mai zici?
Catalin, hai sa fim realisti. Ce spune parintele e foarte posibil; iti amintesc ca mijloacele de inregistrare, pastrare si, foarte important, verificare a informatiei erau atunci, extrem de precare. Pe de alta parte, crestinismul era, dupa 381, religie de stat in Imperiu. Cine era asa suicidar social sa zica "exagerati, minunea aceea e a altuia, eu l-am cunoscut pe candidatul la sfintenie Anba X/Mar Y/Gheron Z, si nici vorba de asa ceva; facea minuni cu predica, nu imblanzea hiene sau folosea crocodili sau hipopotami sa treaca Nilul". Ei, dadui exemple. Ai inteles, atunci minunile erau ubicuitare, fie si din ratiuni propagandistice. Asa ca minunea cutare era...multiplicata.
Deci, revenind la ce spune parintele Pruteanu: daca se dovedeste, cu verificari de biografii reale, "cu subiect si predicat" ca cele mai multe hagiografii sunt, sa zicem, compilate nitel sau in totalitate, ce faci? depinde credinta ta de asa ceva? de niste povestiri pierdute in negura secolelor? ar fi dezamagitor, zic eu. Inflatia de sfinti nu foloseste nimanui. Daca macar l-am urma cu totii pe Domnul, sau macar pe apostoli, sau pe Sf. Linus, sau Sf. Patrick, Sf. Bernard sau pe Sf. Maxim Confesorul, sau pe Sf. Nectarie Taumaturgul. Macar de am lua exemplele lor in serios! Asta lipseste, nu hagiografii copiate indefinit si scrise intr-un limbaj extatic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52