Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2014, 23:32:01
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Exclamation Emanciparea femeilor - problema secolului 21

Se poate observa in aceasta lume globalizata, o emancipare tot mai mare a femeilor. Femeile se îndepărtează de la rânduirea data de Dumnezeu, acela de a fi supusa bărbatului, de a-și vedea de treburile casei și de a naște prunci.
In ziua de azi femeia poate lucra in învățământ , poate avea subalterni bărbați, poate cere divorț, poate purta pantaloni etc. ceea ce contrazice Sfintei Scripturi și întristează pe Domnul nostru Iisus Hristos.
Consecințele emancipării femeilor se vad la tot pasul. Rata divorțurilor în lume a atins un maxim istoric, tot mai putini tineri își unesc viețile în Sfânta Taina a Cununiei, multi preferând desfrânarea, copii sunt lăsați de izbeliște etc.

Atașez mai jos unele citate din Sfânta Scriptura referitoare la rolul femeii în societate în speranța ca măcar unele vor înțelege păcatul pe care îl săvârșesc atunci când nu se supun bărbatului, când iau cuvântul in adunări, când învață pe altul se duc la Sfânta Biserica cu capul dezgolit etc.

1 Corinteni 14:34-35
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea.
35 Dacă voiesc să capete învățătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbații lor acasă; căci este rușine pentru o femeie să vorbească în biserică.

1 Timotei 2:11-12
11.Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12.Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.


Deuteronom 22:5
5 Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, și bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeiești; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău.

Efeseni 5:22-33
22 Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului;
23 căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este Capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului.
24 Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.


Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru 3:1
Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor

1 Corinteni 11:3-15
3 Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos.
4 Orice bărbat care se roagă sau prorocește cu capul acoperit își necinstește capul său.
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.
6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.
7 Bărbatul nu este dator să-și acopere capul, pentru că el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului.
8 În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat;
9 și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.


1 Corinteni 7:1-10
10 Celor căsătoriți le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat.

“Și am găsit femeia mai amară decât moartea, pentru că ea este o cursă, inima ei este un laț și mâinile ei sunt cătușe. Cel ce este bun înaintea lui Dumnezeu scapă, iar păcătosul este prins.” (Ecclesiastul 7: 26).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2014, 23:52:44
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Si probabil cand auzi " femeia sa se teama de barbat " tare bine te mai simti, ca mai apoi s-o bati de sa-i sune apa in cap nu?:)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2014, 00:05:25
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Domnule Marcel Ionut, nu e bine sa faci false judecați in privința mea asa cum nici eu nu fac false judecați in privința dumitale. Eu nu am lovit in viata mea vreo femeie deoarece Sfanta Scriptura este impotriva acestui lucru: "Tot așa trebuie să-și iubească și bărbații nevestele, ca pe trupurile lor. ." Efeseni 5:28

Eu pur si simplu atrag atentia asupra unui lucru pomenit de multe ori in Sfanta Scriptura dar ignorat in zilele noastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2014, 00:12:39
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Domnule Marcel Ionut, nu e bine sa faci false judecați in privința mea asa cum nici eu nu fac false judecați in privința dumitale. Eu nu am lovit in viata mea vreo femeie deoarece Sfanta Scriptura este impotriva acestui lucru: "Tot așa trebuie să-și iubească și bărbații nevestele, ca pe trupurile lor. ." Efeseni 5:28

Eu pur si simplu atrag atentia asupra unui lucru pomenit de multe ori in Sfanta Scriptura dar ignorat in zilele noastre.
Eu cand aud ca femeia sa fie supusa barbatului, nu inseamna sa fie proasta, barbatul s-o supuna cu dragoste, iar el daca intrece calul ar merita un polonic zdravan peste cap :) ceea ce am spus mai sus a fost un pic rautacios recunosc, dar unii barbati pur si simplu asa gandesc
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2014, 00:30:01
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Atunci cand Sfânta Scriptura afirma citez " Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului" nu mai exista loc de interpretări. Femeia trebuie sa asculte de bărbat, sa-l iubească necondiționat, sa-i îndeplinească orice capriciu (in limitele impuse de Sfânta Scriptura) etc. Cu alte cuvinte femeia nu are drept de decizie în familie deoarece bărbatul este capul familiei asa cum "Hristos este Capul Bisericii".

A fi supusa nu inseamna dupa cum afirmati dumneavostra "a fi proasta" asa cum nici noi nu suntem "prosti" deoarece suntem supușii lui Dumnezeu.
"iar el daca intrece calul ar merita un polonic zdravan peste cap" - Sfanta Scripura nu va da dreptate nici cand faceti aceasta afirmatie. Cum poate fi o femeie supusa "ca Domnului", daca din cand in cand mai da cate un polonic in cap barbatului, atunci cand nu-i convine ceva.



De asemenea Biblia ofera informații despre cum trebuie sa se comporte femeile in societate: "Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat", "Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2014, 00:46:44
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Se poate observa in aceasta lume globalizata, o emancipare tot mai mare a femeilor. Femeile se îndepărtează de la rânduirea data de Dumnezeu, acela de a fi supusa bărbatului, de a-și vedea de treburile casei și de a naște prunci.
In ziua de azi femeia poate lucra in învățământ , poate avea subalterni bărbați, poate cere divorț, poate purta pantaloni etc. ceea ce contrazice Sfintei Scripturi și întristează pe Domnul nostru Iisus Hristos.
Consecințele emancipării femeilor se vad la tot pasul. Rata divorțurilor în lume a atins un maxim istoric, tot mai putini tineri își unesc viețile în Sfânta Taina a Cununiei, multi preferând desfrânarea, copii sunt lăsați de izbeliște etc.

Atașez mai jos unele citate din Sfânta Scriptura referitoare la rolul femeii în societate în speranța ca măcar unele vor înțelege păcatul pe care îl săvârșesc atunci când nu se supun bărbatului, când iau cuvântul in adunări, când învață pe altul se duc la Sfânta Biserica cu capul dezgolit etc.

1 Corinteni 14:34-35
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea.
35 Dacă voiesc să capete învățătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbații lor acasă; căci este rușine pentru o femeie să vorbească în biserică.

1 Timotei 2:11-12
11.Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12.Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.


Deuteronom 22:5
5 Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, și bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeiești; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău.

Efeseni 5:22-33
22 Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului;
23 căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este Capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului.
24 Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.


Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru 3:1
Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor

1 Corinteni 11:3-15
3 Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos.
4 Orice bărbat care se roagă sau prorocește cu capul acoperit își necinstește capul său.
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.
6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.
7 Bărbatul nu este dator să-și acopere capul, pentru că el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului.
8 În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat;
9 și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.


1 Corinteni 7:1-10
10 Celor căsătoriți le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat.

“Și am găsit femeia mai amară decât moartea, pentru că ea este o cursă, inima ei este un laț și mâinile ei sunt cătușe. Cel ce este bun înaintea lui Dumnezeu scapă, iar păcătosul este prins.” (Ecclesiastul 7: 26).
"Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită."

Okay si daca ai un barbat tantalau care nu stie nici sa schimbe un bec atunci ce faci? sa taci sau ce sa-l intrebi? Nu mai merge frate draga sa mai schimbat vremea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2014, 00:54:50
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
"Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită."

Okay si daca ai un barbat tantalau care nu stie nici sa schimbe un bec atunci ce faci? sa taci sau ce sa-l intrebi? Nu mai merge frate draga sa mai schimbat vremea.
Pai și ce facem aici ? Ne alegem noi ce vrem sa urmam și ce nu din Sfânta Scriptura ?! Biblia nu reprezinta sugestiile Domnului nostru despre cum ar trebui sa traim. Ea e Legea lui Dumnezeu si trebuie respectata întru totul.

" daca ai un barbat tantalau " - Atunci de ce l-ai luat de soț ?
" Nu mai merge frate draga sa mai schimbat vremea." - Aceste citate sunt din Noul Testament si reprezinta cuvintele Domnului. Cine sunt eu sa aleg ce "merge" si ce nu "merge" ?

Last edited by Gheorghe Dinu; 05.06.2014 at 00:58:30. Motiv: completari
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2014, 08:10:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred ca feminismul trebuie privit intr-un context mai larg. De vreo cateva secole traim sub paradigma revoltei ca normalitate si stare continua. A revoltei in general. A "muncitorilor" impotriva "mamei lor de patroni", a elevilor contra profesorilor, a sportivilor contra antrenorilor, a antrenorilor contra presedintilor de club, a presedintilor de club contra sefilor de federatii, a copiilor contra parintilor, a laicilor contra preotilor si a acestora contra episcopilor lor. A fiecarui segment social contra celui de deasupra si a corpului social in ansamblul lui contra capului. Asculti ? Inseamna ca esti bleg. Femeie: asculti de barbatul tau ? Inseamna ca esti toanta. Barbate: te crezi cap de familie ? Inseamna ca esti dictatorial. Va credeti in Evul Mediu. Liberté, Egalité, Fraternité. Partea cu "ou la mort" s-a facut uitata.

Revolta impotriva autoritatii legitime, indiferent ca e vorba de Biserica Domesctica, de parohie, de dieceza sau de Biserica Universala, revolta ca stare de spirit mai ales, este pacatul cu adevarat diabolic. Iar neascultarea este fiica ei. Iadul a inceput cu o revolta, iar lumea a ajuns la Marea Impotmolire in urma neascultarii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2014, 09:33:37
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Gheorghe Dinu, zau ca te-as scututa putin sa te trezesti la realitate.
Tu vezi in tara asta in ce hal isi bat barbatii femeile, si alea ca proastele se supun, nu se espart, isi amarasc viata?
Nu toti barbtii vad lucrurile ca tine; nici tu nu le vezi prea bine daca practic faci din nevasta ta o simpla servitoare care sa stea la cheremul vointei tale si sa nu poata scoate nici un cuvant impotrva a ceea ce CREZI tu ca e bine, ca esti barbat, stapanu' ei...

Io ti-o zic pe fata, n-as accepta in ruptu capului ca din om liber sa ajung sclava unui babat;
Si de ce sa taca femeia? Ca ce chestie? Ai impresia ca e mai proasta ca tine, barbat alfa?

Uit-te bine, ca femeile nu mai pot sta acasa sa vada decasa si copii, pentr ca dintr-un salar se moare de foame; unori si din doua, ce sa ma zic de unul. Mie mi-ar placea dupa ce fac 1-2 sau cati copii mi-o da Dumnezeu sa raman acasa, sa ma ocup de educatia copilului/copiilor si de gospodarie, dar ai impresia ca ne permitem? Ti se pare ca sunt asa salarii mari ca sa fie lucrurile cum erau candva?

Si cand dai e un barbat molau, cae vorba aia, nu stie sa schimbe un bec sau o baterie de chiuveta ce te faci? Stai ca toanta, nu le faci tu, ca sa nu dai bani pe electrician si pe instalator?
Si daca femeile au subalterni barbati, care e problema? Din afirmatia asta, care nu iti place, se pare ca crezi masculinii mai presus de feminine, ceea ce mi separe o aberatie.

Ia spune, faci absolut totul cum trebuie, dupa Sfanta Scriptura? Cand raspunsul va fi da, atunci poate imi voi schimba si eu parerea.

ps: scuzati limbajul, scuzati tonul (nu stiu daca se simte in scris), dar m-am saturat de barbatii frustrati a carora ultim problema majora de rezolvat este cea a femeilor. Daca n-ar fi altele mai grave de gandit si facut as intelege, dar privind lumea din jurul nostru, sunt cam multe ce trebuie rezolvate, reparate sa refacute.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2014, 10:09:41
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Wink Din seria "Ghici ce mai include Sfanta Scriptura?...Capriciile barbatilor!"

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
... Femeia trebuie sa asculte de bărbat, sa-l iubească necondiționat, sa-i îndeplinească orice capriciu (in limitele impuse de Sfânta Scriptura) etc. Cu alte cuvinte femeia nu are drept de decizie în familie ...
Cu asemenea mentalitate, aveti toate sansele unei casnicii in care va "abunda respectul" pentru "capul familiei"!

Oricum, m-a amuzat abordarea dumneavoastra, va spun sincer, si i-am multumit lui Dumnezeu pentru sotul pe care mi l-a randuit!
Va doresc toate cele bune!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare