Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.06.2009, 18:53:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Ce ar fi sa nu ne mai judecam si sa mai tragem o privire si in ograda noastra? Nu stiu de ce va place sa impungeti fara sa cunoasteti persoana... oare asa ne-a invatat Mantuitorul sa ne purtam unii cu altii?
Te rog să mă ierți dar ai o idee fixă cu împunsul și ironizarea. Ți-am răspuns la Generalități la o întrebarea ta. Mare grijă , 19 ani , nu-L folosi pe Dumnezeu ca paravan ! Mare grijă în această privință. Mai mult calm și înțelegere pt. 19 ani, nu ar strica.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.06.2009, 19:26:37
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Ceea ce ma nedumereste este un gand,si anume ce va fi mai intai: pecetluirea cu semnul fiarei sau razboiul cel mare?
Razboiul va fi intai, asa spun Sfintii. Posibil insa ca Antihristul sa apara inainte, dar pecetluirea sa inceapa abia dupa razboi...

Cum spunea un Parinte, hai sa ne vedem mai bine de sfarsitul nostru, si nu de sfarsitul lumii...

Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 24.06.2009, 19:37:56
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog să mă ierți dar ai o idee fixă cu împunsul și ironizarea. Ți-am răspuns la Generalități la o întrebarea ta. Mare grijă , 19 ani , nu-L folosi pe Dumnezeu ca paravan ! Mare grijă în această privință. Mai mult calm și înțelegere pt. 19 ani, nu ar strica.
Cristiboss56, sa stii ca pe forum se pot intelege multe. Ca de exemplu cand ai zis "cum te-o chema", am avut impresia ca ai zis-o in bascalie, dar am vazut ca asa i te-ai adresat si Giovaninna... deci am interpretat gresit intentia ta. Imi cer iertare!!
Nu inteleg la ce te referi cand zici ca il folosesc pe Dumnezeu ca paravan! Eu n-am venit aici cu gand de cearta, Doamne fereste, dar nu imi place sa primesc observatii din partea nimanui, pentru ca nu imi par venite din inima, ci mai mult dintr-un exces de zel.
Si stii de ce am un fix cu ironizarea? Pentru ca vad din ce in ce mai multi 'bufoni', carora le place sa iasa in evidenta cu intepaturi sau glume de prost gust.
Oricum topicul nu este despre mine ci despre semnele sfarsitului.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 24.06.2009, 19:38:21
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Steaua aia artificiala nu are nici o legatura cu subiectul, zice ca e de 20 de ori mai slaba decat cea mai slaba stea vizibila (cu ochiul liber parca)...

Bogdan.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 24.06.2009, 19:42:19
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Steaua aia artificiala nu are nici o legatura cu subiectul, zice ca e de 20 de ori mai slaba decat cea mai slaba stea vizibila (cu ochiul liber parca)...

Bogdan.
Inseamna ca am inteles eu gresit, am avut impresia ca a spus ca se poate vedea cu ochiul liber.
Oricum steaua se poate vedea mai bine spre dimineata, cam pe la 4-5 asa.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.06.2009, 00:44:12
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Razboiul va fi intai, asa spun Sfintii. Posibil insa ca Antihristul sa apara inainte, dar pecetluirea sa inceapa abia dupa razboi...

Cum spunea un Parinte, hai sa ne vedem mai bine de sfarsitul nostru, si nu de sfarsitul lumii...

Doamne ajuta!

Bogdan.
Ai perfecta dreptate si stiu si eu asta. Insa daca tot traim vremurile din urma... nu strica putin interes din partea noastra. Bineinteles,sa nu exageram si sa facem obsesie din asta,indreptandu-ne spre ratacire.

Si ai dreptate si cu ceea ce ai afirmat mai sus,stiu ca asa am citit si eu. Adica dupa razboi va fi rau (e de asteptat sa fie asa) si ca sa iei o paine,sa poti trai etc. va fi nevoie sa iei semnul asupra ta. Adica si cei care nu vor vrea,pana la urma de nevoie vor ceda...
Oricum nu va mai fi mare lucru pt ca profetiile spun ca in acest razboi va pieri 2/3 din populatia lumii. Poate Romania va scapa,avand in vedere ca nu suntem o putere,probabil vom fi ocoliti de atacuri. Adica nu va prezenta nimeni nici cel mai mic interes de a irosi vreo bomba nucleara pe meleagurile noastre. Va dati seama ca armele atomice au niste tinte clare,anumite puncte strategice etc. In nici un caz nu le vor arunca la nimereala.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.06.2009, 01:47:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Ai perfecta dreptate si stiu si eu asta. Insa daca tot traim vremurile din urma... nu strica putin interes din partea noastra. Bineinteles,sa nu exageram si sa facem obsesie din asta,indreptandu-ne spre ratacire.

Si ai dreptate si cu ceea ce ai afirmat mai sus,stiu ca asa am citit si eu. Adica dupa razboi va fi rau (e de asteptat sa fie asa) si ca sa iei o paine,sa poti trai etc. va fi nevoie sa iei semnul asupra ta. Adica si cei care nu vor vrea,pana la urma de nevoie vor ceda...
Oricum nu va mai fi mare lucru pt ca profetiile spun ca in acest razboi va pieri 2/3 din populatia lumii. Poate Romania va scapa,avand in vedere ca nu suntem o putere,probabil vom fi ocoliti de atacuri. Adica nu va prezenta nimeni nici cel mai mic interes de a irosi vreo bomba nucleara pe meleagurile noastre. Va dati seama ca armele atomice au niste tinte clare,anumite puncte strategice etc. In nici un caz nu le vor arunca la nimereala.
Gindesti in termeni de WW II, si esti indreptatit sa o faci neavind nici un alt reper. Daca Doamne fereste va fi ceva nuclear, nu va mai fi pe motive strategice ci de eliminare a populatiilor, bazat pe minciuna ca am fi PREA MULTI

SUPRAPOPULAREA = Cea ma gogonata minciuna

Pamintul bine administrat poate duce usor 20 de miliarde de suflete. Canada de ex, poate primi vre-o doua miliarde fara sa se simta prea mult. Are sute de mii de km patrati locuibili ca sa nu mai vorbim de Siberia si Mongolia care sunt aproape nepopulate
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.06.2009, 02:03:38
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stai linistit ca nu-i pasa nimanui de o populatie inofensiva. Rachetele nucleare chiar si in clipa asta au niste tinte bine stabilite,deci in orice secunda ar izbucni razboiul,la o simpla apasare de buton se vor indrepta exact acolo! Gandeste-te putin: rusii ar ataca direct bazele americane si celelalte state ce detin armament nuclear: Franta,Anglia,Israel etc. Americanii la randul lor vor lovi direct in bazele rusilor si principalele lor centre economice si puncte strategice,precum si tari ca Iran,Irak,Coreea de Nord... Deci toate au o logica si acest lucru e lesne de inteles. Crezi ca va ataca cineva pe bastinasii din Somalia sau pe aborigenii australieni ori salbaticii din junglele amazoniene? Sa fim seriosi. Putin rationament in gandire n-ar strica sa avem. Si cum am spus,eu raman la parerea mea: nu vad nici un motiv pt care o putere militara si-ar irosi o bomba atomica pt a o arunca in Romania. Ar fi risipa curata! Ce ar rezolva?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.06.2009, 10:55:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Cum adica ce legatura au cu sfarsitul lumii? Nu zicea Iisus Hristos ca vor fi semne? Oare ar trebui sa ne bagam capul in nisip ca strutul si sa ne prefacem ca nu intampla nimic? Ma intreb de unde atitudinea asta alergica fata de realitate... stiu ca realitatea doare, dar nici ignoranti nu putem fi. Dragoste avem si cu stiri mai putin placute, zilnic suntem bombardati cu informatii fie ca vrem fie ca nu... oare ne ajuta cu ceva daca stam pe forum si filozofam pe teme religioase? Nu intra si asta la categoria "pierdere de timp"?
A nu ma interesa cine stie ce [COLOR=darkred]oameni debili arabi sau chinezi[/COLOR], care se cred dumnezeu, nu mi se pare "a tine capul in nisip". Pur si simplu mi se pare mai important ceea ce zic Parintii si Hristos decat ce fac unii fara frica de Dumnezeu, iar eu, care abia am timp sa citesc un cuvant de folos, ori o pagina a Scripturii, nu voi arunca timp pe oameni inselati, budisti si alte oratanii. Si ei sunt in grija lui Dumnezeu, sa le ajute. Este o randuiala personala. Doar intrebam, nu impuneam nimic.

[COLOR=darkred]Nu sunt alergic fata de realitate.[/COLOR] Din pacate o vad prea bine (sau cat de cat bine), motiv pentru care nu de putine ori ma apropii de deznadejde, vazand ura, rautatea si lacomia oamenilor, cat si impietrirea mea. Imi cer iertare daca am mahnit cu parerile mele, dar au fost de folos, spre a putea vedea fiecare dragostea lui fata de ceilalti.

Daca [COLOR=darkred]stau pe forum[/COLOR] nu filosofez despre lucruri religioase, ci caut sa aflu sau sa ma odihnesc in minunata randuiala a unora dintre cei de pe aici. In a intelege mai bine gandirea celor ce cauta Adevarul, a celor ce L'au gasit si au ajuns iubire intrupata, cat si a celor care se simt singuri, etc. Sunt multe lucruri ce ma folosesc pe aici. Si bucurie am si atunci cand mangai pe un altul de aici.

Iertare. Vad altfel lucrurile cele despre Sfarsitul Lumii.

[COLOR=darkred]Nu ma intereseaza nici macar cat un singur gand vremea/semnele si tot ce tine de Sfarsitul Lumii.[/COLOR] Imi e teribil de teama ca orice fac nu reusesc sa imi misc inima dintr'o impietrire ce ma sperie. Ma chinui sa lucrez in mine si ma simt prea slab sa fac ceea ce imi doresc. Nu ma judecati. Sunt prea obosit de mine insuni spre a mai avea puterea de "a vedea" cele ale Sfarsitului.

Va recomand un filmulet de 10 minute, cu un parinte minunat. Va va folosi mult.
[COLOR=black]Parintele Arsenie Muscalu[/COLOR] - [COLOR=darkred]Dreapta raportare la Sfarsitul Lumii[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.06.2009, 14:27:54
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Smile

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
A nu ma interesa cine stie ce [COLOR=darkred]oameni debili arabi sau chinezi[/COLOR], care se cred dumnezeu, nu mi se pare "a tine capul in nisip". Pur si simplu mi se pare mai important ceea ce zic Parintii si Hristos decat ce fac unii fara frica de Dumnezeu, iar eu, care abia am timp sa citesc un cuvant de folos, ori o pagina a Scripturii, nu voi arunca timp pe oameni inselati, budisti si alte oratanii. Si ei sunt in grija lui Dumnezeu, sa le ajute. Este o randuiala personala. Doar intrebam, nu impuneam nimic.

[COLOR=darkred]Nu sunt alergic fata de realitate.[/COLOR] Din pacate o vad prea bine (sau cat de cat bine), motiv pentru care nu de putine ori ma apropii de deznadejde, vazand ura, rautatea si lacomia oamenilor, cat si impietrirea mea. Imi cer iertare daca am mahnit cu parerile mele, dar au fost de folos, spre a putea vedea fiecare dragostea lui fata de ceilalti.

Daca [COLOR=darkred]stau pe forum[/COLOR] nu filosofez despre lucruri religioase, ci caut sa aflu sau sa ma odihnesc in minunata randuiala a unora dintre cei de pe aici. In a intelege mai bine gandirea celor ce cauta Adevarul, a celor ce L'au gasit si au ajuns iubire intrupata, cat si a celor care se simt singuri, etc. Sunt multe lucruri ce ma folosesc pe aici. Si bucurie am si atunci cand mangai pe un altul de aici.

Iertare. Vad altfel lucrurile cele despre Sfarsitul Lumii.

[COLOR=darkred]Nu ma intereseaza nici macar cat un singur gand vremea/semnele si tot ce tine de Sfarsitul Lumii.[/COLOR] Imi e teribil de teama ca orice fac nu reusesc sa imi misc inima dintr'o impietrire ce ma sperie. Ma chinui sa lucrez in mine si ma simt prea slab sa fac ceea ce imi doresc. Nu ma judecati. Sunt prea obosit de mine insuni spre a mai avea puterea de "a vedea" cele ale Sfarsitului.

Va recomand un filmulet de 10 minute, cu un parinte minunat. Va va folosi mult.
[COLOR=black]Parintele Arsenie Muscalu[/COLOR] - [COLOR=darkred]Dreapta raportare la Sfarsitul Lumii[/COLOR]
Da, are dreptate Parintele Arsenie, mi-a placut clipul. Intr-adevar nu e bine sa ne preocupe treburile astea, pentru ca putem pierde esentialul adancindu-ne prea mult in ele... si eu sunt constienta ca nu intotdeauna orice stire face bine, cum sunt stirile de la tv, sau orice fel de stire care nu are legatura cu mantuirea. De asta m-am suparat un pic, pentru ca stiu ca multi prefera stirile uzuale (nu fac referire la cineva de aici), ori despre vreme, ori ce mai face cutare si cutare, iar cand e vorba de stiri mai serioase, care de obicei nu apar la tv, nimeni nu le ia in seama, sau daca apar, toti le iau in ras si spun ca e exagerare, ca preotii sunt nebuni etc (cum s-a intamplat cu pasapoartele cu cip).
Multi nu cred ca lucrurile au ajuns la apogeu, si din cauza asta multi dormiteaza: "ei draga ce treaba avem noi", "nu vezi ca popii aia n-au un pic de carte, cine-i mai baga in seama" etc.
Aici ma refer la oamenii care nu si-au tras un semnal de alarma, pentru ca si un semnal de alarma te mai trezeste, iti dai seama ca 'nebunii' aia de acum 2000 de ani totusi au avut dreptate si astfel iti grabesti mantuirea.
Deci daca nimeni nu vorbeste de lucrurile astea, oricum or sa se intample, si atunci sa nu fie prea tarziu...

In rest ai dreptate, ti-am spus ca apreciez gandirea ta, sa nu crezi ca am ceva cu tine. Imi cer si eu iertare ca am suparat cu postarile mele, promit ca nu o sa se mai intample.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 18:34:53
Stiinta si razboiul sfarsitului lumii JustNicol Generalitati 3 29.07.2012 22:04:18
Semnele propovaduirii. ClaudiuT Din Noul Testament 3 09.09.2009 14:01:43
Apropierea sfarsitului ? Matei21 Generalitati 102 07.02.2008 13:27:59
SEMNELE TIMPULUI Laurentiu Generalitati 47 16.12.2006 21:20:15