Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.07.2009, 16:49:15
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
"oricat de ciudat ti se poate parea, mai exista crestini care de ziua numelui lor sunt prezenti la Sfanta Liturghie, si nu doar formal, ptr ca asa trebuie, ci ptr ca ei chiar asta simt! Poti intelege asta??"
In sfarsit am inceput sa ne intelegem,afirmatia ta este adevarata,da mai exista si sa recunoastem ca persoanele de a III-a varsta nu?cand li se apropie sfarsitul atunci crestinii se apropie de Dumnezeu sau cand dau de un impas in vietile lor,tinerii in schimb?
Eu nu inteleg cum va mintziti singuri chiar daca sunteti constienti si vedetzi ce se intampla in spatele usilor!Cat la suta din Crestini nu-si serbeaza onomastica? hai sa fim seriosi,chefurile se tzin in lant.
Ce e rau in a-ti serba onomastica?? vad ca ai facut o fixatie din asta
Atata timp cat serbeaza intr-un mod decent nu vad nimic rau in asta.. ba dimpotriva..
  #102  
Vechi 13.07.2009, 16:53:52
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
Mai documentati-va si voi inainte sa ajungeti cu totii in RAI!!!!!!
HA! ha! Ha! m-ai facut sa rad cu putere, cum nu am mai ras de muuuuuulta vreme!!! Cred ca rasul meu se aude pana la tine , nu???
Cu siguranta eu voi fi ultima persoana ce merita a ajunge in Rai!
Si asta tocmai ptr nesabuinta de a fi casatorita cu un musulman.
Venind sa imi predai mie teorii siropoase despre "The glorious Qur'an" si ideatica lume a barbatilor musulmani ,este ca si cum ai incerca sa vinzi castraveti gradinarului.


Last edited by MarinaAlca; 13.07.2009 at 16:57:08.
  #103  
Vechi 13.07.2009, 16:59:11
morena morena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Mesaje: 6
Implicit marina

"Sa iti raspund eu cu ce cred ca este mai bun barbatul ortodox in traire???
Aveti aspiratii comune... bucurii comune... chiar si tristeti comune...traiesti impreuna cu el Calvarul din Saptamana Patimilor si bucuria triumfatoare din Noaptea Invierii...te are in rugaciunile lui atunci cand esti la ceas de cumpana... si iti va oferi mereu o cana cu ceai fierbinte atunci cand febra tinde sa "sparga" termometrul...mana lui o vei simti mereu intr-a ta, la fiece Liturghie, si nu vei privi niciodata cu jind si insingurare la familiile crestine venite si ele la slujba...
Alaturi de el, de barbatul ortodox in traire, vei fi incununata, vei avea privilegiul de a canta "Isaie dantuieste"...
Alaturi de el copiii tai vor primi SFANTUL BOTEZ!!!!!!!!!!!
Alaturi de el, zilele insorite le vei vedea stralucitoare, iar pe cele"innourate" le vei percepe ca fiind in cel mai rau caz "gri" dar nu negre!
Alaturi de el, desaga casniciei nu ti se va mai parea o povara atat de coplesitoare, ptr ca el va fi mereu acolo ptr a sustine cel putin jumatate din greutatea ei."





Marina trebuie sa te felicit; ai gasit barbatul perfect, daca ar fi adevarat ce spui tu nu ar mai exista divorturi,femei batute si copii chinuiti sa nu le mai enumar pe toate.
In timp ce femeile se plang alaturi de sotii lor ortodoxi tu descrii barbatul ortodox in roz.
Ceea ce descrii tu exista intr-o dimensiune paralela probabil pentru ca nu se vede in zilele noastre. Acum nu pot sa zic ca nu sunt barbati care practica unele lucruri pe care le-ai mentionat tu insa sunt prea putini si pe cale de disparitie.
Daca nu stai la cratitza si incuiata in casa imbrobodita cum stau femeile musulmane inseamna ca vezi ceea ce se intampla in lume,dar avand in vedere descrierea ta atribuita barbatilor ortodoxi m-ai lasat fara cuvinte,spune-ne te rog pe ce lume traiesti sa venim si noi,mi-as dori mult asta pentru mama care a fost ca o sclava toata viata ei langa barbatul ortodox si anume tatal meu,la fel si pentru bunica mea,matusile mele,sora mea,si pentru atatea alte femei in situatii asemanatoare.
Eu mi-am gasit fericirea langa barbatul musulman alaturi de care sunt de 9 ani si sunt mult mai fericita decat femeile cu barbati ortodoxi,copilul meu e botezat la ortodoxi si nimeni nu a avut de obiectat ramanand la alegerea lui cand va creste daca se va converti sau nu,nu am fost si nu sunt sechestrata in casa cum spuneti voi sau imbrobodita,sunt tratata ca o printesa si iubita pe masura,nu a fost nevoie sa ma convertesc,si ma imbrac si ma aranjez exact cum am crescut si am fost obisnuita,ce vorbiti voi de musulmani sunt povesti,daca au fost esecuri cu musulmani nu inseamna ca asa sunt toti!
Doresc din toata inima fericirea si respectul de care am eu parte alaturi de acest barbat musulman tuturor femeilor nu doar crestine ci din toata lumea!
  #104  
Vechi 13.07.2009, 17:09:14
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
"Sa iti raspund eu cu ce cred ca este mai bun barbatul ortodox in traire???
Aveti aspiratii comune... bucurii comune... chiar si tristeti comune...traiesti impreuna cu el Calvarul din Saptamana Patimilor si bucuria triumfatoare din Noaptea Invierii...te are in rugaciunile lui atunci cand esti la ceas de cumpana... si iti va oferi mereu o cana cu ceai fierbinte atunci cand febra tinde sa "sparga" termometrul...mana lui o vei simti mereu intr-a ta, la fiece Liturghie, si nu vei privi niciodata cu jind si insingurare la familiile crestine venite si ele la slujba...
Alaturi de el, de barbatul ortodox in traire, vei fi incununata, vei avea privilegiul de a canta "Isaie dantuieste"...
Alaturi de el copiii tai vor primi SFANTUL BOTEZ!!!!!!!!!!!
Alaturi de el, zilele insorite le vei vedea stralucitoare, iar pe cele"innourate" le vei percepe ca fiind in cel mai rau caz "gri" dar nu negre!
Alaturi de el, desaga casniciei nu ti se va mai parea o povara atat de coplesitoare, ptr ca el va fi mereu acolo ptr a sustine cel putin jumatate din greutatea ei."





Marina trebuie sa te felicit; ai gasit barbatul perfect, daca ar fi adevarat ce spui tu nu ar mai exista divorturi,femei batute si copii chinuiti sa nu le mai enumar pe toate.
In timp ce femeile se plang alaturi de sotii lor ortodoxi tu descrii barbatul ortodox in roz.
Ceea ce descrii tu exista intr-o dimensiune paralela probabil pentru ca nu se vede in zilele noastre. Acum nu pot sa zic ca nu sunt barbati care practica unele lucruri pe care le-ai mentionat tu insa sunt prea putini si pe cale de disparitie.
Daca nu stai la cratitza si incuiata in casa imbrobodita cum stau femeile musulmane inseamna ca vezi ceea ce se intampla in lume,dar avand in vedere descrierea ta atribuita barbatilor ortodoxi m-ai lasat fara cuvinte,spune-ne te rog pe ce lume traiesti sa venim si noi,mi-as dori mult asta pentru mama care a fost ca o sclava toata viata ei langa barbatul ortodox si anume tatal meu,la fel si pentru bunica mea,matusile mele,sora mea,si pentru atatea alte femei in situatii asemanatoare.
Eu mi-am gasit fericirea langa barbatul musulman alaturi de care sunt de 9 ani si sunt mult mai fericita decat femeile cu barbati ortodoxi,copilul meu e botezat la ortodoxi si nimeni nu a avut de obiectat ramanand la alegerea lui cand va creste daca se va converti sau nu,nu am fost si nu sunt sechestrata in casa cum spuneti voi sau imbrobodita,sunt tratata ca o printesa si iubita pe masura,nu a fost nevoie sa ma convertesc,si ma imbrac si ma aranjez exact cum am crescut si am fost obisnuita,ce vorbiti voi de musulmani sunt povesti,daca au fost esecuri cu musulmani nu inseamna ca asa sunt toti!
Doresc din toata inima fericirea si respectul de care am eu parte alaturi de acest barbat musulman tuturor femeilor nu doar crestine ci din toata lumea!
Morena, se vede ca nu ai citit cu atentie postarea mea.. am specificat chiar in prima propozitie... BARBATUL ORTODOX IN TRAIRE!!! NU ORTODOX PE CERTIFICATUL DE BOTEZ... ACUM AI INTELES???
NU POT DECAT SA MA BUCUR CA ESTI TRATATA CA O REGINA... ASTA EVIDENT DACA LUAM DREPT REALE AFIRMATIILE TALE... DIN PACATE INSA, EU AM IN FATZA MEA NUMAI EXEMPLE NEGATIVE, LEGATE DE RELATIILE CRESTINI-MUSULMANI... DIN PACATE PREA MULTE EXEMPLE NEGATIVE... TU PROBABIL AI FI EXCEPTIA CARE INTARESTE REGULA!


Hai sa privim realist! Eu, poate mai mult ca oricine altcineva de pe acest forum, as fi indreptatita sa iti tin partea .. ptr ca impart acelasi acoperis si acelasi pat cu un barbat de aceiasi religie cu al tau...
Deci daca nici pe mine macar nu ma poti convinge ca barbatii musulmani sunt atat de minunati in calitate de soti... cum ii poti tu convinge pe celelate cateva mii de membrii ortodoxi ai acestui forum?????????????????CUM????????????????

Last edited by MarinaAlca; 13.07.2009 at 17:16:24.
  #105  
Vechi 13.07.2009, 23:15:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cel mai important aspect legat de musulmani e ca sunt mincinosi patologici. Religia lor îi învata sa minta si constiinta lor morala easte omorâta din tinerete (discut zilnic cu musulmani pe internet si am observat cum cei mai tineri mai pastreaza înca sinceritatea într-o masura). islamul dezumanizeaza omul, sunt si unii care îsi pastreaza umanitatea si acestia ajung sa se lepede de islam (în zilele noastre e posibil, în trecut se pedepsea cu moartea) dar sunt un mic procent.

Poate ca si morena e de fapt o musulmanca, ea spune ca Hristos ar fi sfânt, nu Dumnezeu.
  #106  
Vechi 14.07.2009, 02:11:46
morena morena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Mesaje: 6
Angry

"Cel mai important aspect legat de musulmani e ca sunt mincinosi patologici. Religia lor îi învata sa minta si constiinta lor morala easte omorâta din tinerete (discut zilnic cu musulmani pe internet si am observat cum cei mai tineri mai pastreaza înca sinceritatea într-o masura). islamul dezumanizeaza omul, sunt si unii care îsi pastreaza umanitatea si acestia ajung sa se lepede de islam (în zilele noastre e posibil, în trecut se pedepsea cu moartea) dar sunt un mic procent.

Poate ca si morena e de fapt o musulmanca, ea spune ca Hristos ar fi sfânt, nu Dumnezeu. "



Traditie tin sa recunosc ca esti pe masura asteptarilor, sesizarea ta fiind tipica unui crestin ortodox,nu am cu cine sa stau la discutii.
Poate va jignesc cand il numesc pe IIsus Hristos Sfant in viata Lui pamanteasca avand in vedere ca voi din preoti faceti PREA SFINTITI ati ajuns sa nu va mai rugati la Dumnezeu ci sa mergeti in biserica sa spuneti ca niste fatzarnici 'Iarta-ma Parinte am pacatuit" si va mai dati marii evlaviosi,cu ce e mai presus preotul decat voi?cine e el sa va cereti iertare de la el sau el sa va ierte pacatele? chiar credetzi ca o sa se roage pentru voi fiecare in parte? pana ajunge randul tau sau al meu se trece cu vederea.
Eu il consider pe IIsus sfant si raman la ideea asta.voi ramaneti cu Prea SFINTENIILE LOR preotii care stim cu totii cine sunt si ce fac,m-am lamurit, chiar nu avetzi teama de a va pierde sufletele,ceea ce vretzi voi sa aratati pe forum este de fatzada nimik mai mult!
Mergetzi in pace cu preotii vostrii iar eu o sa incerc sa urmez Invatzaturile Lui Hristos care a fost rastignit din cauza preotilor si a fariseiilor pentru a nu li se lua pita de la gura!
Urmatii pe Ana si Caiafa PREASFINTITII!
  #107  
Vechi 14.07.2009, 07:20:34
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
"Cel mai important aspect legat de musulmani e ca sunt mincinosi patologici. Religia lor îi învata sa minta si constiinta lor morala easte omorâta din tinerete (discut zilnic cu musulmani pe internet si am observat cum cei mai tineri mai pastreaza înca sinceritatea într-o masura). islamul dezumanizeaza omul, sunt si unii care îsi pastreaza umanitatea si acestia ajung sa se lepede de islam (în zilele noastre e posibil, în trecut se pedepsea cu moartea) dar sunt un mic procent.

Poate ca si morena e de fapt o musulmanca, ea spune ca Hristos ar fi sfânt, nu Dumnezeu. "



Traditie tin sa recunosc ca esti pe masura asteptarilor, sesizarea ta fiind tipica unui crestin ortodox,nu am cu cine sa stau la discutii.
Poate va jignesc cand il numesc pe IIsus Hristos Sfant in viata Lui pamanteasca avand in vedere ca voi din preoti faceti PREA SFINTITI ati ajuns sa nu va mai rugati la Dumnezeu ci sa mergeti in biserica sa spuneti ca niste fatzarnici 'Iarta-ma Parinte am pacatuit" si va mai dati marii evlaviosi,cu ce e mai presus preotul decat voi?cine e el sa va cereti iertare de la el sau el sa va ierte pacatele? chiar credetzi ca o sa se roage pentru voi fiecare in parte? pana ajunge randul tau sau al meu se trece cu vederea.
Eu il consider pe IIsus sfant si raman la ideea asta.voi ramaneti cu Prea SFINTENIILE LOR preotii care stim cu totii cine sunt si ce fac,m-am lamurit, chiar nu avetzi teama de a va pierde sufletele,ceea ce vretzi voi sa aratati pe forum este de fatzada nimik mai mult!
Mergetzi in pace cu preotii vostrii iar eu o sa incerc sa urmez Invatzaturile Lui Hristos care a fost rastignit din cauza preotilor si a fariseiilor pentru a nu li se lua pita de la gura!
Urmatii pe Ana si Caiafa PREASFINTITII!
Morena, din postarile tale inteleg adversitatea clara fata de religia ortodoxa. E OK!!! E dreptul tau sa o accepti sau sa o respingi. Dar stii ce nu inteleg eu Morena???De ce mai intri pe un forum ortodox???Ca doar esti impotriva noastra. Nu? Si pe acest forum sunt prezenti ca membrii cateva fetze bisericesti.Pentru linistea sufletului tau, nu e mai bine sa ocolesti ceea ce te tulbura ???? Pentru convingerile tale religioase, poate forumurile musulmane iti vor reda linistea de care ai nevoie si vei simti ca esti printre prieteni.
  #108  
Vechi 14.07.2009, 08:45:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul

Traditie tin sa recunosc ca esti pe masura asteptarilor, sesizarea ta fiind tipica unui crestin ortodox,nu am cu cine sa stau la discutii.
Poate va jignesc cand il numesc pe IIsus Hristos Sfant in viata Lui pamanteasca avand in vedere ca voi din preoti faceti PREA SFINTITI ati ajuns sa nu va mai rugati la Dumnezeu ci sa mergeti in biserica sa spuneti ca niste fatzarnici 'Iarta-ma Parinte am pacatuit" si va mai dati marii evlaviosi,cu ce e mai presus preotul decat voi?cine e el sa va cereti iertare de la el sau el sa va ierte pacatele? chiar credetzi ca o sa se roage pentru voi fiecare in parte? pana ajunge randul tau sau al meu se trece cu vederea.
Eu il consider pe IIsus sfant si raman la ideea asta.voi ramaneti cu Prea SFINTENIILE LOR preotii care stim cu totii cine sunt si ce fac,m-am lamurit, chiar nu avetzi teama de a va pierde sufletele,ceea ce vretzi voi sa aratati pe forum este de fatzada nimik mai mult!
Mergetzi in pace cu preotii vostrii iar eu o sa incerc sa urmez Invatzaturile Lui Hristos care a fost rastignit din cauza preotilor si a fariseiilor pentru a nu li se lua pita de la gura!
Urmatii pe Ana si Caiafa PREASFINTITII!
Problema e ca tu minti. Spui ca esti ortodoxa dar de fapt esti musulmanca.

Iisus Hristos este Dumnezeu, daca esti crestin marturisesti asta.

Mai bine recunoaste ca nu mergi la biserica ci la moschee si ca ai spus sahada.
  #109  
Vechi 14.07.2009, 12:01:27
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
Eu mi-am gasit fericirea langa barbatul musulman alaturi de care sunt de 9 ani si sunt mult mai fericita decat femeile cu barbati ortodoxi,copilul meu e botezat la ortodoxi si nimeni nu a avut de obiectat ramanand la alegerea lui cand va creste daca se va converti sau nu,nu am fost si nu sunt sechestrata in casa cum spuneti voi sau imbrobodita,sunt tratata ca o printesa si iubita pe masura,nu a fost nevoie sa ma convertesc,si ma imbrac si ma aranjez exact cum am crescut si am fost obisnuita,ce vorbiti voi de musulmani sunt povesti,daca au fost esecuri cu musulmani nu inseamna ca asa sunt toti!
Doresc din toata inima fericirea si respectul de care am eu parte alaturi de acest barbat musulman tuturor femeilor nu doar crestine ci din toata lumea!
Sa iti spun parerea mea referitor la postarea ta:
-POSIBIL SA NU FII CASATORITA CU ACTE, iar in moschee nici atat
-NU TRAIESTI CU EL INTR-O tara majoritar musulmana
-familia lui nu locuieste in aceiasi tara cu voi
-sotul tau nu este un prea mare practicant al propriei religii, caci daca era cu siguranta nu te lasa sa botezi copilul ortodox.. sau l-ai botezat PE ASCUNS.. am auzit ca se poarta asta in randul femeilor casatorite cu musulmani
  #110  
Vechi 14.07.2009, 12:38:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

[quote=morena;153101


Traditie tin sa recunosc ca esti pe masura asteptarilor, sesizarea ta fiind tipica unui crestin ortodox,nu am cu cine sa stau la discutii.
Poate va jignesc cand il numesc pe IIsus Hristos Sfant in viata Lui pamanteasca avand in vedere ca voi din preoti faceti PREA SFINTITI ati ajuns sa nu va mai rugati la Dumnezeu ci sa mergeti in biserica sa spuneti ca niste fatzarnici 'Iarta-ma Parinte am pacatuit" si va mai dati marii evlaviosi,cu ce e mai presus preotul decat voi?cine e el sa va cereti iertare de la el sau el sa va ierte pacatele? chiar credetzi ca o sa se roage pentru voi fiecare in parte? pana ajunge randul tau sau al meu se trece cu vederea.
Eu il consider pe IIsus sfant si raman la ideea asta.voi ramaneti cu Prea SFINTENIILE LOR preotii care stim cu totii cine sunt si ce fac,m-am lamurit, chiar nu avetzi teama de a va pierde sufletele,ceea ce vretzi voi sa aratati pe forum este de fatzada nimik mai mult!
Mergetzi in pace cu preotii vostrii iar eu o sa incerc sa urmez Invatzaturile Lui Hristos care a fost rastignit din cauza preotilor si a fariseiilor pentru a nu li se lua pita de la gura!
Urmatii pe Ana si Caiafa PREASFINTITII![/quote]

Morena ,daca ai fi ortodoxa in traire ar trebui sa stii ca la Taina Sintei Spovedanii preotul nu e decat un martor in fata lui Dumnezeu ,Hristos e prezent si iarta pacatele .
E o taina ,ceva ce se infaptuieste in ascuns ,nu se vede.
Citeste la topicul Pocainta mai multe.
Dumnezeu sa te lumineze !
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 14:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 21:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 02:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 23:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14