Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2008, 20:13:22
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit Nume anticrestine

Pe un alt forum, un parinte a scris:

Isabela sau Izabela

Cu toată înțelegerea și părerea de rău pentru cele care au primit un asemenea nume, trebuie să spunem că acesta nu este creștinesc, ci dimpotrivă.
În Dicționarul enciclopedic al numelor de botez... de Tatiana Petrache, o lucrare de altfel excepțională, se face afirmația că ar veni de la Elisabeta. Afirmația este falsă, fiind o justificare occidentală pentru un nume altfel rușinos. De ce este o afirmație falsă? Pentru că în Sfintele Scripturi în greaca veche se face o deosebire evidentă între cele două nume. Elisabet (ca în, de pildă, Luca 1.57), este limpede alt nume decât Iezabel (ca în III Regi 20.5 sau 21.5, după versiunea românească). Numele de Izabel(a) era un nume de slăvire a lui Bel sau Baal, domnul demonilor. În Vechiul Testament se arată cum Izabela, fiica lui Etbaal, regele Sidonului (de asemenea închinător la Baal), a atras pe Ahab în rătăcire, făcându-l să se ânchine lui Baal și ucigând pe toți proorocii lui Dumnezeu, în afară de Ilie. A luptat împotriva lui Dumnezeu până la sfârșitul vieții ei.
Românii nu au folosit niciodată un asemenea nume până când unii s-au îndepărtat de Dumnezeu și l-au preluat din Apus, unde sunt tot felul de nume cu totul anti-creștinești, printre care și acesta.

Lilith
Cu sau fără "h" final (care oricum nu se pronunță), numele, occidental, este conform tradiției apusene numele unui demon-"femeie" care l-ar fi sedus pe Adam. Fără a insista mai mult asupra ideii, este de reținut că Lilith este nume de demon, de drac.
Din nefericire, am cunoscut un caz în care părinții, snobi, voiau să dea fetiței lor acest nume, crezând că este o formă apuseană (deci "cool") pentru românescul Lili.
Cu toate că la noi încă nu a pătruns, numele este tot mai răspândit în Apus, alături de alte nume de aceeași factură.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2008, 20:19:02
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

"anticrestin" imi pare pretentios...mai degraba ne crestin... daca vom avea o mucenita izabela o sa fie crestin...de ce anticrestin?!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2008, 20:20:33
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Si te vei ruga sfintei "satan este dumnezeu"?

Am vazut ca Mantuitorul a schimbat numele multora. Citeam intr-o carte de canoane ca la casatorie, calugarie si horotonie se poate schimba numele de botez pt ca omul incepe o viata noua.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2008, 20:22:06
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Si te vei ruga sfintei "satan este dumnezeu"?

Am vazut ca Mantuitorul a schimbat numele multora. Citeam intr-o carte de canoane ca la casatorie, calugarie si hirotonie se poate schimba numele de botez pt ca omul incepe o viata noua.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2008, 20:31:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina Vezi mesajul
Si te vei ruga sfintei "satan este dumnezeu"?

Am vazut ca Mantuitorul a schimbat numele multora. Citeam intr-o carte de canoane ca la casatorie, calugarie si hirotonie se poate schimba numele de botez pt ca omul incepe o viata noua.
...si este CONSACRAT prin TUNDERE de catre un CLERIC (fie preot sau Ierarh) intr-o slujire numai si pentru Dumnezeu!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2008, 20:38:57
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

cred ca existe destule nume care intr-o limba suna de bine in alta de rau...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2008, 20:40:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Isabela sau Izabela

Cu toată înțelegerea și părerea de rău pentru cele care au primit un asemenea nume, trebuie să spunem că acesta nu este creștinesc, ci dimpotrivă.
În Dicționarul enciclopedic al numelor de botez... de Tatiana Petrache, o lucrare de altfel excepțională, se face afirmația că ar veni de la Elisabeta. Afirmația este falsă, fiind o justificare occidentală pentru un nume altfel rușinos. De ce este o afirmație falsă? Pentru că în Sfintele Scripturi în greaca veche se face o deosebire evidentă între cele două nume. Elisabet (ca în, de pildă, Luca 1.57), este limpede alt nume decât Iezabel (ca în III Regi 20.5 sau 21.5, după versiunea românească). Numele de Izabel(a) era un nume de slăvire a lui Bel sau Baal, domnul demonilor. În Vechiul Testament se arată cum Izabela, fiica lui Etbaal, regele Sidonului (de asemenea închinător la Baal), a atras pe Ahab în rătăcire, făcându-l să se ânchine lui Baal și ucigând pe toți proorocii lui Dumnezeu, în afară de Ilie. A luptat împotriva lui Dumnezeu până la sfârșitul vieții ei.
Românii nu au folosit niciodată un asemenea nume până când unii s-au îndepărtat de Dumnezeu și l-au preluat din Apus, unde sunt tot felul de nume cu totul anti-creștinești, printre care și acesta.


Florina - uite si alte semnificatii pe care le are acest nume:
Isabela = Isabella
Isa= vine de la Elisabeta
Bella= frumoasa
si este foarte frecvent in limba italiana.
Traducerea ar fii Elisabeta cea frumoasa, considerat un nume catolic sfant.

TRADUCERILE NU SE FAC NICIOADATA cuvint=cuvint.

Citat:
Iezabel (ca în III Regi 20.5 sau 21.5, după versiunea românească). Numele de Izabel(a) era un nume de slăvire a lui Bel sau Baal, domnul demonilor. În Vechiul Testament se arată cum Izabela, fiica lui Etbaal, regele Sidonului (de asemenea închinător la Baal), a atras pe Ahab în rătăcire, făcându-l să se ânchine lui Baal și ucigând pe toți proorocii lui Dumnezeu, în afară de Ilie. A luptat împotriva lui Dumnezeu până la sfârșitul vieții ei.

Am controlat cu Biblia in limba italiana a sotului: este o biblie catolica, poate e modificata, nu stiu eu, habar n-am sa fiu sincera, insa am gasit ca: numele Izabel(a) din versiunea noastra(cea citata de tine) este doar Baal.
Deci iata cum in alte culturi, acest nume are o semnificatie placuta si frumosa.
Care o fii cea adevarata?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2008, 20:49:46
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

oricum florina ne bucuram daca ne ziceai de la inceput explicatia...
se poate schimba numele la canonizare????
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2008, 21:10:29
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

ca veni vorba de versiuni la Biblie....vreau sa invat greaca veche...sugestii,opinii?(astept in special de la competenti...geo si care a mai avut tangente cu ea...)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2008, 21:17:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Scuza-ma dar nu inteleg ce vrei sa ne arati,de parca acei copii si-au pus nume singuri sau au vreo vina.Daca eu ii pun numele copilului meu Fernando,nu este nimic rau,nu conteaza numele,haina ci sufletul,credeti ca daca pe copil il cheama Petru sau pe fetita Maria va fi credincioasa ?Eu mereu am contestat astfel de gandiri si sincer sa fiu ,cand eram mai mic mereu vreiam sa ma cheme Max,Fernando,Bill,Tom,Mike pentru ca imi placeau numele.Numele nu trebuie sa fie ceva care sa arate ceva ci doar un cod de identificare cu care-l identifici in viata de zi cu zi.Daca pe cineva il cheama Lui Fernando sau Mike si sta in Romania credeti ca nu poate fi cu credinta ?NU CONTEAZA NUMELE CI SUFLETUL!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nume de sfinti brenda_sv_ro Resurse ortodoxe on-line 0 06.09.2012 14:51:44
Dumnezeu are nume? AlinNNN Generalitati 23 31.01.2010 15:59:08
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
despre nume mara2008 Generalitati 9 13.12.2008 15:52:58
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58