Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2010, 14:53:12
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Era o discutie pe acest forum de curand,nu mai stiu exact care topic,referitor la preotii care beau,sunt desfranati,fumeaza etc.Multi dintre forumisti au spus ca nu conteaza,ca harul lui Dumnezeu lucreaza prin preot si chiar daca este asa sa mergi sa ii saruti mana.
Iar pe acest topic,pentru ca sunt vazuti trei preoti care danseaza,desi nu fac asta in biserica,sa fim seriosi,sunt blamati de vai de lume.
Ajung sa cred ca natura umana este mai dispusa sa tolereze pacatul decat libertatea spiritului...
DA frate,chiar daca mergi la Patriarhul Daniel,sau la vreun preot care zace intr-un sant dupa o noapte de betie,TAINA ramane TAINA!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.02.2010, 14:53:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca ar avea credinciosii pe deplin acces in viata privata a clericilor, cred ca multi dintre acestia ar deveni atei, si nu pentru ca li s-ar stirbit credinta presupusa, ci pentru ca nici nu au avut-o si au simulat-o prin impresii despre credinta . Este o diferenta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.02.2010, 15:07:40
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
DA frate,chiar daca mergi la Patriarhul Daniel,sau la vreun preot care zace intr-un sant dupa o noapte de betie,TAINA ramane TAINA!!!
O fi,desi,dupa cum am spus si in respectivul topic,nu as avea prea mare tragere de inima sa caut sfat la o astfel de persoana.
Dar,cum atunci sunt blamati mai tare niste preoti care danseaza?
Preferati sa se imbete,sa curveasca,decat sa darame niste bariere ale societatii...
Oamenii care indraznesc sa fie altfel intotdeauna scandalizeaza si intriga prin atitudinea lor pe cei din jur.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.02.2010, 15:30:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sa nu cadem in judecata! Eu cunosc persoane care au parul lung si barba dar nu sunt preoti...iar o rasa e usor de facut daca vrei sa arunci cu pietre in Ortodoxie! As fi putin mai atenta inainte de a lansa spre discutie o asemenea situatie... Chiar de-ar fi asa tot nu avem drept de judecata asupra lor si totusi sunt destul de sceptica intrucat se cauta doar puncte slabe pentru denigrare si vai de cel prin care vine sminteala...!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.02.2010, 16:01:33
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Astarte Vezi mesajul
As fi curioasa sa aud pareri despre urmatorul clip : http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/
Ceea ce noi am facut o viata intreaga de nenumarate ori , Dumnezeu ne-a iertat,iara pentru cei din videoclip care poate au facut-o dupa 20,30 de ani ,oare lor nu le iarta Dumnezeu?Si daca lor le este spre iertare de la Dumnezeu,noi pentru ce judecam?INDIFERENT de ce s-a petrecut acolo....
Heavean...stii tu ca duhovnicul tau nu sufera oare de patima malahiei si tu ii saruti mana?(am dat un exemplu).De aia a spus Isus :Nu judeca ,ca sa nu fii judecat!
Acum cine se simte mai curat si mai imbunatatit decat acei preoti sa ia aminte:
CINE ESTE FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL PIATRA!
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.02.2010, 16:06:01
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Astarte Vezi mesajul
Comentariile le-am citit,insa mie nu imi pare a fi suprapusa melodia.
1.Acei preoti se misca pe "ritm".
2.Se aud bataile din palme ale celor din jur,ce-i drept nu foarte clar,insa se aud daca asculti cu atentie.
3.Arata a fi preoti (barbi,par prins in coada).


Pe mine m-a dezgustat faza,daca acei oameni chiar sunt preoti,mai ales ca se si clatina ... par a fi foarte beti.
"Cine e fara de pacat sa arunce primul piatra" Te crezi sfanta?Daca nu plangeti pacatele tale nu ale altora!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.02.2010, 16:12:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Heavean...stii tu ca duhovnicul tau nu sufera oare de patima malahiei si tu ii saruti mana?(am dat un exemplu).De aia a spus Isus :Nu judeca ,ca sa nu fii judecat!
Nu ai inteles:nu judec,cine sunt eu sa fac asta,dar nu as avea tragere de inima sa merg sa caut sfat la un preot care bea,curveste,vorbeste urat etc
Eu fac ce imi dicteaza sufletul.De judecat,Dumnezeu sa ne judece pe toti,dar voi merge acolo unde am chemarea sa o fac.
Doar ca in clipul prezentat de initatorul topicului,oamenii respectivi nu sunt beti.Dansul respectiv nu e chiar asa banal cum pare la prima vedere,cere o anumita coordonare a miscarilor,ceea ce nu ar putea face o persoana aflata in stare de ebrietate.
Sunt niste preoti care pur si simplu au coborat printre oameni si se simt bine in mijlocul lor.E ceva rau?Eu cred ca aceste persoane prin atitudinea lor dau dovada de mult mai multa smerenie si deschidere catre semeni decat o fac multi "piosi".
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 28.02.2010 at 16:15:19.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.02.2010, 16:14:21
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?
Andrei, sa recunoastem pacatul e pacat!Dar fiecare raspunde de pacatele proprii si mila lui Dumnezeu e atat de mare ca de vrea omul intr-o clipa se poate mantui, numai sa se caiasca de pacate, caci Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.02.2010, 16:17:18
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Astarte Vezi mesajul
As fi curioasa sa aud pareri despre urmatorul clip : http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/
Iarta-mi tonul un pic cam dur folosit mai jos, dar........judecand ne indepartam de Dumnezeu si e pacat sa iti pierzi sufletul pentru pacatele altora.Asa cum bine spunea cineva mai jos- se spune clar" Nu judeca ca sa nu fii judecat" Preotii aceia poate s-au cait adanc pt caderea lor si noi ramanem cu pacatul judecarii lor.Pentru ce?Ne foloseste sufleteste?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.02.2010, 16:43:00
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu ai inteles:nu judec,cine sunt eu sa fac asta,dar nu as avea tragere de inima sa merg sa caut sfat la un preot care bea,curveste,vorbeste urat etc
Eu fac ce imi dicteaza sufletul.De judecat,Dumnezeu sa ne judece pe toti,dar voi merge acolo unde am chemarea sa o fac.
Doar ca in clipul prezentat de initatorul topicului,oamenii respectivi nu sunt beti.Dansul respectiv nu e chiar asa banal cum pare la prima vedere,cere o anumita coordonare a miscarilor,ceea ce nu ar putea face o persoana aflata in stare de ebrietate.
Sunt niste preoti care pur si simplu au coborat printre oameni si se simt bine in mijlocul lor.E ceva rau?Eu cred ca aceste persoane prin atitudinea lor dau dovada de mult mai multa smerenie si deschidere catre semeni decat o fac multi "piosi".
Iarata-ma te rog...am inteles acum...
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cine trebuie sa poarte de grija poporului:guvernul sau biserica? dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 52 12.10.2012 17:46:50
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05