Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.10.2023, 17:49:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Dacă noi am fi niște creștini mai bine pregătiți și duhovnicește, și cultural (unde cultural înseamnă cunoașterea temeinică a Sfintei Scripturi plus a Sfintei Tradiții), am rezista mai bine și poate i-am convinge și pe unii dintre ei să se lase de erezii, chiar atunci când ei abordează cu îndrăzneală pe stradă!
Asta mi se pare o capcana, sa crezi ca-i vorba de stiut mai multe.

1 Corintieni 2, 4-5
Citat:
Iar cuvântul meu și propovăduirea mea nu stăteau în cuvinte de înduplecare ale înțelepciunii omenești, ci în adeverirea Duhului și a puterii, pentru ca credința voastră să nu fie în înțelepciunea oamenilor, ci în puterea lui Dumnezeu.
Noua ne zice Sfantul Serafim din Sarov: dobandeste duhul pacii si mii in jurul tau se vor mantui.

E bine sa citim Scriptura bineinteles, dar nu din motivele gresite. Nu facem concurenta cu neoprotestantii la memorat citate. Ti-ai facut cruce ca asa ti-a zis duhovnicul tau, arata smerenie si e mai convingator inimii razboinice decat sa stii nu stiu ce citate. Nu e vorba sa convingi pe loc, e vorba sa incolteasca ceva cald in inima lor care poate sa infloreasca in timp fara ca ei macar sa stie. De la caz la caz.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.10.2023, 20:26:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Așadar, de remarcat și îndrăzneala lui, și faptul că țintea rapid argumentul „Citiți Biblia?”, considera Sfânta Tradiție o invenție omenească și pentru ei „ortodocșii sunt ultimii”. Cum era vorba aceea: „În zilele noastre sunt mulți călători la Iad cu Scriptura în mână”.
Dumnezeu l-a folosit pe acel om!
Chiar dacă ți-a vorbit mai aspru, ți-a prins bine.

Dacă ți-ar fi vorbit pe limba ortodoxă, ai fi dormit în continuare și acum.
Ar fi putut să-ți zică pe placul inimii tale, tot felul de aiureli, precum: „În zilele noastre sunt mulți călători la Iad cu Scriptura în mână”.

În veac n-ai fi ajuns să citești și tu Biblia dacă nu ar fi călăuzit Domnul pe acel bun samaritean să vină și să te trezească.
Ai fi rămas în halul în care e acum fratele RappY.

Acum îți prinde bine, nu?
Sau îți pare rău că ai citit Cuvântul lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.10.2023, 11:27:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
...
Dacă ți-ar fi vorbit pe limba ortodoxă, ai fi dormit în continuare și acum.
Ar fi putut să-ți zică pe placul inimii tale, tot felul de aiureli, precum: „În zilele noastre sunt mulți călători la Iad cu Scriptura în mână”.

...
Limba crestin-ortodoxa e limba trezviei, a pocaintei si smereniei, a smeritei cugetari, a tainei si umilintei, a rabdarii pana la sfarsit pe cand limba ereticilor si a neoprotestantilor e limba sharpelui viclean, a "mielului" ce vorbeste ca un balaure, a celor ce vor sa te pocaiesti pe dos, asa k lumea, te ia ei si te boteaza si te infiaza ca pe naivi ca sa te "pocaiesti" si tu ca ei in apa strambetei vrand ca de atunci, ca un pripit-pupilit foarte pilos si privilegiat imbracat in port crestin sau in costum de tineri dinamici mari afeceristi, directori de vanzari, sa nu te mai pocaiesti niciodata cu adevarat ci sa te lauzi deci vor sa te mandresti si sa te lauzi si tu ca ei, ca un salbatic pacatos, lovind cu sarcasme si ironii, terorizand la scena deschisa cu nemultumiri pismase razbunatoare si imbatandu-te cu numele stalcit al Domnului, Jesus tradus Isus mancand o litera din traducerea corecta Iisus sau smintind si desfigurand tetragrama-iconica IHWH ce se citeste corect IU sau ihhhuhhh ca un suier de vant linistit si subtire, ca o respiratie a rugaciunii, printro traducere hulitoare gen martorii lui IEHOVA introducand litere si stricand iconimia divina duhovniceasca a literei si a Cuvantului lui Dumnezeu.

Deci nu e nicio aiureala, ci baietii "destepti" din enerergie (vibrationisti de troaca hranind si crescand demoni-porci agresivi ce-ti insufla vibrand placerea caderii in bani acuzand in cadere pilita cu lacomie libera infuriata pe dos asmutind sa faci pe placul vicleniei razbunandu-te din pisma pe sfinvers, lovind in nevinovati ca turbatul orbitcoin lash ce se crede coolrajos) ce umbla cu cartea in mana sa te ia sa te bage in apa strambetei se duc frumusel direct in fundul iadului pentru ca ei practic suprascriu pocainta si indreptarea cu o pocainta pe dos, pe sfinvers si cu o indreptarea asa k lumea cu interes materialist pecuniar afacerist gandindu-se numai la bani si la pacate, la asigurararea pe termen lung a pitei (aluatul fariseilor), a apei (apa strambetei cu care se adapa toata ziua sarbatorind strambata si calcand ca toti blestematii sfanta Duminica ziua Invierii Domnului), a unui loc de munca (muncile iadului) si a un acoperish (locul ascuns si ocult), facand bani si ascundere unde sa se poata juca cu papusha gonflabila vizionand filmele si jocurile plecerilor desfranarii si cruzimii ca mari beroi de benzi desenate, beroii apararii banilor lumii si a faradelegilor ei ca mari justitiari ai legilor "morale" ale cezarilor ce slujesc zeitele, aia legata la ochi ce umbla de nebuna cu balantza in mana amenintand cu puscaria si dand sperante desarte si aia cu faclia in mana aprinsa in amiza mare ce umbla cu lamele de cutit sub forma de coroana ca sa para asa ca niste raze de lumina pacalindu-te ca-ti da lumina si libertate, respectivele statui idolesti fiind defapt niste prostituate primite cadou de la cupi-momo, crupi-mamona, matroana cazinourilor si spectacolelor de tip moulain-rouge sau lupta de cococsi, caini turbati, gladiatori beroi ai meciurilor pe mize mari, si iata asta le e grija suprema toata ziua, vrand sa slugarniceasca la serviciile secrete propagandistice de informare si dezinformare aparandu-si demoncratia care nu scoate altceva din ei decat demoni, caci cezarul ce s-a autozeificat nu-i poate ajuta sa devina decat beroi ai razboaielor fratricide la comanda maimarilor subordonati ce mimeaza politicaly corect si apararea drepturilor omului si justitia dreptatii si lupta pentru binele comun, anticoruptia preschimband tarile in state politienesti, in colonii bune doar de muls pe termen lung, viclenind si uneltind asa ca toate marile imperii lumesti conduse de faraoni si pline de farisei.

Deci toti acesti slugarnici naivi se duc in iad in mod sigur (daca nu se pocaiesc cu adevarat), tarand dupa ei multime de suflete naive, oricat se arata de mari coolrajosi cand e vorba sa loveasca in sfinti si in Calea, Adevarul si Viata crestina a ortodoxiei, singura care duce la mantuire prin Cuvant orice suflet.

Nu i-a pus nimeni sa raspandeasca Biblia si sa duca Cuvantul lui Dumnezeu la neamuri caci nu sunt trimisi, nu sunt apostoli, nu sunt ai lui Hristos ci sunt toti eretici satei din goluz apartinand de marele papalâc baboilonian al mancatorilor de carne, "crestini" cu viatza pagana, crestini doar cu numele, botezati in apa strambetei ca sa nu se mai pocaiasca niciodata cu adevarat, adica niste ipocriti analfabeti asa cum se vede ca au stalcit numele Domnului caruia ii canta laude ca sa se laude pe ei insisi si sa se incante etalandu-si cu cinism portul crestin in spatele caruia locuieste un sherporc de caine lup, un luputz care se infiaza in permanenta si se apleaca cu slugarnicie spre sefii de haita lingusind ca un pui la VIPeresurile teologice si religioase ale lumii si la toti lupii moralisti imbracati in haine de oaie, mari berbeci, mari tzapi ce se dau mari indrumatori spirituali, mari pastori si predicatori care se lauda toata ziua ca stiu mai bine ca oricine ce este scris in Biblie cand defapt ei nu stiu ca Biblia nu e pentru stiinta ci pentru CREDINTA, caci stiinta te duce afara din Rai de la Dumnezeu in timp ce credinta credincioasa te tine curat langa Dumnezeu ca sa ai o sansa la mantuire daca rabzi pana la sfarsit neluat de ei!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.10.2023 at 17:39:12.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 06.10.2023, 00:03:34
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Limba crestin-ortodoxa e limba trezviei, a pocaintei si smereniei, a smeritei cugetari, a tainei si umilintei, a rabdarii pana la sfarsit pe cand limba ereticilor
Păi atunci de ce n-ai rămas în ortodoxie ci te-ai dus la ereticii cu trâmbițele pucioșiste?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.10.2023, 11:29:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Păi atunci de ce n-ai rămas în ortodoxie ci te-ai dus la ereticii cu trâmbițele pucioșiste?
Tocmai ca doar asa ramai in crestin-ortodoxie, primind cu bucurie si Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice!!!

Practic cred in crestin-ortodoxie, in viata caii stramte, crestin-dreapta-credinta, fiind un mirean oarecare din poBOR participant activ la tainele, posturile si sarbatorile de peste an si la viata duhovniceasca liturgica de Credinta in Duhul dar cred si in Cele 7 Trambite Apocaliptice pentru ca pretuiesc in mod deosebit si aparte, mai mult ca orice, atat Harul Duhului Sfant al smeritei smerenii precum si Cuvantul lui Dumnezeu de la sfarsit de timp prin a Carui Suflare de viata vesnica fericita este distrus si alungat orice rau viclean, desfranat si marshav.

Deci eu nu cred ca ucenicii Cuvantului ar fi eretici sau sectanti asa cum afirmi dumneata ca cica ai stii tu mai bine ca oricine ca ar fi ei asa ci cred ca confuzia asta si intretinerea ei la nesfarsit e lucrarea celui rau!!!... caci un om fara Pastorul cu Crucea, fara Har si adevarul Adevarat, fara Cuvant, fara Biserica crestin-ortodoxa e mult mai usor: de manipulat, de tinut in sclavia faradelegilor si pacatelor lumii, de dus in muncile vesnice si in chinuri si pierdut definitiv! Exista deci interes smintitor si la demoni-diavoli ingerii cazuti ce urasc la maxim pe om cat si la oamenii lumesti sau pripiti-smintiti, mari iubitori de placeri, de averi, luxuri, pupile si privilegii, inlesniri si de slava desarta deveniti stapani sau slugarnici la stapani pentru functii si avantaje care-si apara averile si interesele lor mai presus de orice.

Din pacate, de frica, asa patesc si ortodocsii ca musulmanii de rand sau ca si comunistii de rand aflati sub tiran, din lashitate, oamenii si credinciosii, chiar crestinii sau chiar ortodocsii se lasa tzepuiti de propaganda, sau se pripesc si se autotzepuiesc singuri de frica fara macar sa citeasca si sa cerceteze indelung ca sa se lamureasca mai intai ei insisi si abea apoi sa asculte si pe altii pentru sfat, pentru precautie, dovedindu-se prin superficialitate si indolenta, lucrand astfel decat niste pripiti si niste fraieri nepasatori de viitorul si fericirea propriului lor suflet.

Oare, omule, esti tu sigur ca nu o sa-ti para rau la sfarsit, dupa viata ta de pe pamant si dupa marea ta trecere la cele vesnice, ca ai fost un fraier, ca in loc sa-ti pese acum, sa cauti tu insuti acum, sa cercetezi acum, sa te lamuresti acum, in loc sa citesti cu buna credinta azi, sa audiezi cu urechile tale azi, sa primesti sa crezi si tu pe termen lung INVATATURA SFANTA innoitoare crezand si urmand cu buna credinta Cuvantul, ai pus botul ca barnaivul la vrajela casnicilor tai si la "judecata" celor mari, isi zic ei despre ei c-ar fi vrednici dandu-si pile-privilegii, premii, bani si case, si care te-au nedreptatit si au hotarat mereu in locul tau, ca acum 2000 de ani calcandu-ti drepturile, afirmand ei cu tupeu criminal sau pierzator de suflet cine si ce e de la Dumnezeu si cine nu?

Cum poti deci ca si om sau ca si crestin ortodox sa lepezi Harul sau Cuvantul, sau pe amandoua si sa susti ca esti un slujitor al adevaratului Dumnezeu si faci voia Lui si ca inveti si calauzesti oamenii spre fericire in timp ce nici macar Legea nu o mai tii?

Iar Duhul si Cuvantul nu sunt potrivnici intre ei sau contra desavarsirii duhovnicesti ci se marturisesc reciproc in conditiile in care gasesc credinta la acea comunitate (biserica, manastire) sau la acel suflet insingurat plin de dor de Dumnezeu, Tatal si facatorul tau, care te iubeste si pe care vrea sa te readuca in curatenie, cinste si binecuvantare scotandu-te fara silnicie din blestemul legii-faradelegii (caci rau, nedrept si blestemat este omul neascultarii si negarii de Dumnezeu, omul minciunii si silniciei, omul faradelegilor, pacatelor si greselilor care satisfac placerile rautatii si maririi iubirii de sine insusi si de firea cazuta in robia patimilor si a chinurilor mortii si iadului vesnic).
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2023 at 11:48:57.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.10.2023, 11:43:33
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Tocmai ca doar asa ramai in crestin-ortodoxie
Deci majoritatea ortodocsilor nu sunt de fapt ortodocsi? Te impartasesti cu ereticii de noi? Si nu folosesc "crestin-ortodox" pentru ca-s sinonime: crestinii sunt ortodocsii si ortodocsii sunt crestinii, e o singura Biserica si un singur crestinism: Biserica Ortodoxa si atat.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.10.2023, 12:32:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Deci majoritatea ortodocsilor nu sunt de fapt ortodocsi? Te impartasesti cu ereticii de noi? Si nu folosesc "crestin-ortodox" pentru ca-s sinonime: crestinii sunt ortodocsii si ortodocsii sunt crestinii, e o singura Biserica si un singur crestinism: Biserica Ortodoxa si atat.
Dragul Domnului Iisus, mai putin al meu, nu se incepe cu deci. Aia e o introducere la o concluzie. Pare ca ar fi concluzia trasa de mine dar nespusa, din ceea ce am scris io, insa intrebarile si afirmatiile tale te duc printr-o logica trufase folosita de tine la concluziile tale gresite, nu ele mele, oricat ai sustine si demonstra ca deductia ta e corecta si perfecta pe baza textului meu analizat de tine in sensul ca tu ai facut doar o formalitate aratandu-mi absurditatile pe care le sustin. Absurditatile iti apartin!

Intr-un dialog serios, iti expui argumentele tale, faci o pledoarie serioasa si abea la sfarsit concluzionezi.

Citat:
majoritatea ortodocsilor nu sunt de fapt ortodocsi?
In credinta nu e valabila ca in demoncratie adevarul sau dreptatea majoritatii. O turma mica, un popor al Lui Dumnezeu, o comunitate monahiceasca nu are de ce si pentru ce sa creada si sa se supuna majoritatii oamenilor pentru ca nu e vorba de majoritatea sfintilor ci de majoritatea pacatosilor!

Nu am de unde sa stiu io daca majoritatea ortodocsilor sunt sau nu sunt cu adevarat ortodocsi. Iar faptul ca ei inca nu au auzit, n-au cautat, sau nu cred si in Cuvantul suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale nu-i face mai putin ortodocsi (cu numele) insa ignoranta sau necredinta lor nu-i poate duce in sus ci in mod evident vor fi victime naive adica niste tinte mai usor de tzepuit, deci niste ortodocsi mai usor de smintit si de pierdut.

Citat:
Te impartasesti cu ereticii de noi?
Ma impartasesc cu Domnul Iisus Hristos-Cuvantul ce lucreaza in BOR si in crestin-ortodoxie, mai putin cu noi si mai putin spre deloc cu ereticii sau paganii. N-am sustinut ca Harul Duhului Sfant al smereniei cu inima ar fi eretic in BOR. Deci de ce imi pui intrebari ciudate de parca as socoti eretici pe cei ce nu primesc Cuvantul? Nu ii socotesc eretici ci daca au cautat si au cercetat si au ajuns sa refuze atunci ii socotesc pripiti si ca nu le-a fost lor descoperit inca acest mare dar care vine doar prin cercetare personala si Credinta! Fiecare citind cu buna credinta, audiind, cercetand se poate lamuri si sa-si schimbe apoi viata conform cu pretentiile Domnului pentru poporul Sau. Nu pot io da o sentinta, nu-s Dumnezeu si nici inchizitia sa sustin ca daca io primesc si cred in Cuvant atunci io sunt drept credincios si cel ce nu primeste e eretic desi Domnul asa a spus, cand a trimis pe apostolii Sai, "cei ce vor crede se vor boteza iar cei ce nu vor crede se vor osandi". Deci ei insisi se vor osandi si se vor eretiza daca vor persista in neprimire si in necredinta si nu e treaba mea sa-i osandesc ci e treaba mea doar sa ma pazesc de necredinta lor turbata. E treaba lor si alegerea lor viitorul sufletului lor si nu a mea. Deocamdata nu s-a ridicat Harul din BOR asa ca ma impartasesc mai departe cu Sfintele Taine fara probleme de natura eretica.

Citat:
Si nu folosesc "crestin-ortodox" pentru ca-s sinonime: crestinii sunt ortodocsii si ortodocsii sunt crestinii, e o singura Biserica si un singur crestinism: Biserica Ortodoxa si atat.
Adica io-s analfabet si nu pricep ca ortodoxia e un termen sinonim cu crestinismul?

Nu dragul domnului Iisus, mai putin al meu, nu asa stau lucrurile, ci cel rau a sters numele Domnului Christos din numele bisericii Sale ca sa induca ideea unei dreptati ortodoxe, a unei drepte credinte fara de Domnul Iisus Hristos-Cuvantul si fara Crucea pastoririi si rabdarii Sale, a sters satana din numele bisericii si din mintile oamenilor pentru ca fara numele de crestin credinciosii din ea cel rau ar fi vrut ca ei sa devina mai rai si mai salbatici, mai cruzi, mai putin iubitori si jertfelnici, mai confuzi si mai putin credinciosi Domnului, asemanandu-se ei cu viata lor cu dreptatea si ortodoxia lumii, slujind justitiei lumii, cruzimilor si silniciilor ei. Deci Biserica Domnului nu e Biserica Ortodoxa si atat ci e Biserica CRESTIN-Ortodoxa in care la loc de mare cinste stau si Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale, o biserica Apostolica crestina intemeiata de intaii chemati dintre apostoli, si o Biserica Apocaliptica in care proorociile daruite sf. Apostol si Evanghelist Ioan acum aproape 2000 de ani se implinesc de catre Cuvantul lui Dumnezeu ce se scrie in carti de aproape 70 de ani!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2023 at 12:50:08.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 06.10.2023, 13:11:46
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul Domnului Iisus, mai putin al meu, nu se incepe cu deci. Aia e o introducere la o concluzie. Pare ca ar fi concluzia trasa de mine dar nespusa, din ceea ce am scris io, insa intrebarile si afirmatiile tale te duc printr-o logica trufase folosita de tine la concluziile tale gresite, nu ele mele, oricat ai sustine si demonstra ca deductia ta e corecta si perfecta pe baza textului meu analizat de tine in sensul ca tu ai facut doar o formalitate aratandu-mi absurditatile pe care le sustin. Absurditatile iti apartin!

Intr-un dialog serios, iti expui argumentele tale, faci o pledoarie serioasa si abea la sfarsit concluzionezi.
E un silogism cat se poate de simplu:

(1) Premiza: Exista o singura Biserica (scrie in Crez).
(2) Premiza: Aceasta Biserica este "Biserica Crestin-Ortodoxa" (afirmat de tine).
(3) Premiza: Doar acceptand trambitele ramai in crestin-ortodoxie (afirmat de tine).
(4) Premiza: Majoritatea ortodocsilor nu accepta trambitele (usor observabil).
(5) Concluzie: Din (1), (2), (3), si (4) rezulta ca majoritatea ortodocsilor nu sunt in Biserica.

Daca nu vrei sa accepti aceasta deductie elementara, trebuie sa refuzi una din premize. Acea premiza va trebui sa fie (3). Cu alte cuvinte, nu mai spune ca doar acceptand trambitele ramai in [crestin-]ortodoxie si spune ca tu ai decis pentru tine si nu mai da in Biserica Ortodoxa si ortodocsi ca-ti faci doar tie rau, mai ales cand tu insuti te impartasesti cu noi.

Citat:
Deci Biserica Domnului nu e Biserica Ortodoxa si atat ci e Biserica CRESTIN-Ortodoxa in care la loc de mare cinste stau si Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale
Delir foarte grav. Imi pare rau ca ai ajuns sa spui asa ceva.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 06.10.2023 at 13:28:18.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 06.10.2023, 16:13:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
E un silogism cat se poate de simplu:

(1) Premiza: Exista o singura Biserica (scrie in Crez).
(2) Premiza: Aceasta Biserica este "Biserica Crestin-Ortodoxa" (afirmat de tine).
(3) Premiza: Doar acceptand trambitele ramai in crestin-ortodoxie (afirmat de tine).
(4) Premiza: Majoritatea ortodocsilor nu accepta trambitele (usor observabil).
(5) Concluzie: Din (1), (2), (3), si (4) rezulta ca majoritatea ortodocsilor nu sunt in Biserica.
Aproape corect. Ca sa fie adevarat si corect trebuia sa scrii concluzia in felul acesta: rezulta ca majoritatea crestin-ortodocsilor nu sunt in Biserica crestin-ortodoxa intreaga, (intrucat nu primesc proorociile Apocaliptice si implinirile facute prin Cuvantul suflat prin Trambite, sau primesc proorociile Apocaliptice dar nu si implinirile facute de Cuvantul lui Dumnezeu.)


Citat:
Daca nu vrei sa accepti aceasta deductie elementara, trebuie sa refuzi una din premize. Acea premiza va trebui sa fie (3).
Cu alte cuvinte, nu mai spune ca doar acceptand trambitele ramai in [crestin-]ortodoxie si spune ca tu ai decis pentru tine si nu mai da in Biserica Ortodoxa si ortodocsi ca-ti faci doar tie rau, mai ales cand tu insuti te impartasesti cu noi.
hmhmhm...

Vad ca nu esti serios. Ai "dedus" tu, ai judecat tu si iata dai tu sentinta ta pripita "aparand" prin ea crestin-ortodoxia de Trambite si de mine, crestin-ortodoxul cel care le crede ca fiind ele adevaratele Trambite Apocaliptice ale Domnului Iisus Hristos-Cuvantul, deducand tu ca prin credinta mea si in Trambite dau in ortodoxie si dau in ortodocsi. Si cum dau? Marturisindu-mi credinta crestin-ortodoxa si in Trambite dau in Biserica si dau in crestin-ortodocsi? Oare nu cumva necredinta ta si in Trambite da? Oare nu cumva necredinta ta si in Trambite si in Cuvant da in mine si in Biserica si in crestinii ortodocsi invatandu-i sa dea si ei ca sa nu creada si sa se apere asa ca tine de Dumnezeu? Pai Cuvantul suflat prin Trambite vine sa loveasca prin suflarea Lui in antihrism, in satanism, in patimi-adictii si in faradelegii si pacate si in paganismele de tot soiul si nicidecum in oameni, in crestini, in crestini-ortodocsi sau in Biserica crestin-ortodoxa. Deci nu io dau ci tu dai si nu io-mi fac rau ci tu-ti faci folosindu-te de mine si cu atat mai mult cu cat te impartasesti cu voi cei care nu credeti spre deosebire de mine care ma impartasesc cu Domnul Iisus Hristos-Cuvantul si mai putin cu noi si mai putin spre deloc cu ereticii si paganii.

Citat:
Citat:
Deci Biserica Domnului nu e Biserica Ortodoxa si atat ci e Biserica CRESTIN-Ortodoxa in care la loc de mare cinste stau si Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale
Delir foarte grav. Imi pare rau ca ai ajuns sa spui asa ceva.
Dupa ce m-ai judecat ca pe un rau acuma ma si diagnostichezi (cu maxima competenta probabil) sustinand ca delirez si inca nu oricum ci foarte grav! Adica ma faci nebun, cu tupeu maxim.

Pai de aia ti se pare ca io delirez si nu tu bazat pe necredinta ta si a altora caci dumneata ai impresia ca locul de mare cinste in Cer le este oferit lor de majoritatea ortodocsilor. Tzeapa. Cinstea le-o confera insusi Imparatul Maririi si Adevaratul Dumnezeu si Biserica crestin-ortodoxa Cereasca Biruitoare a sfintilor care asculta si cred in Dumnezeu iar pe pamant, doar sfintii si drept-marturisitori care citesc, aud si cred si nicidecum tot felul de majoritati. Deci e evident ca nu io te mint si nu io delirez din moment ce daca prin Trambite sufla Dumnezeu Cel mai mare dar al tuturor timpurilor, Cuvantul Sau Cel preaiubit si preacredincios si sfant scriindu-se in Cartile Albe de aproape 70 de ani asa cum a propmis si a proorocit in Apocalipsa, atunci e clar ca Trambitele sunt la loc de mare cinste in imparatia Lui si in Biserica Lui crestin-ortodoxa vesnica!

Ce te doare si te nelinisteste defapt? Ca io cred si in Cuvant si tu nu si atunci vrei sa-mi demonstrezi mie si altora ca-s rau din moment ce lovesc, ca-s eretic sau nebun cu delir grav si ca io va silnicesc sa-L primiti cu forta si deasila, amenintandu-va io cu anatemizarea sau caterisirea? Pai io-s un biet mirean din poBOR fara nicio putere. Deci cine ar crede ca io am putere mai mare ca patriarhul si ca sfantul sinod al BOR ca sa fac ce vrea muschii mei? Nimeni!

Nu vezi deci ca nu io te excomunic si nu io te anatemizez ci ca tu faci prigoana asta inchizitoriala? Nu vezi ca tu ma judeci si ma faci nebun pentru ca tu nu vrei sa crezi, nu vrei sa citesti, nu vrei sa cauti si sa te lamuresti socotind ca stii tu mai bine ca oricine ca nu e de primit Cuvantul cu o infailibilitate vrednica de marele papalâc al marelui babilon care o sa va ia pe toti daca nu vreti sa ascultati sfaturile si povetele Domnului?

Ti-e lene sa citesti si sa audiezi si io-s vinovatul? Ma scoti eretic si nebun ca sa-ti satisfaci indolenta, suficienta, frica si lenea? Ma scoti ca lovesc si ca tu aperi? Nu pricepi ca e viceversa! Cuvantul apara si pazeste si voi care-L alungati si nu-L primiti si loviti in El va duceti ca fraierii singuri la pierzare sau cu toata haita necredinciosilor si potrivnicilor care creste de la o zi la alta?

Deci asa nu ramaneti in Biserica crestin-ortodoxa, pentru ca va apucati voi sa stiti cu infailibilitate beroica si cu inchizitie de mare papalâc si loviti si nu va mai opriti din lovituri pana va treziti afara, in intunericu cel mai dinafara, oricat va inchipuiti ca ati fi in interior linistiti in necredinta voastra. Singuri va taiati craca de sub picioare caci daca nu poti sa crezi atunci mai bine stai in banca ta si te rogi sa crezi si tu si nu dai sa te apuci sa faci pe altii sa mearga si ei dupa necredinta ta sustinand ca lepadand Capul bisericii si pe Cuvantul lui Dumnezeu o sa poti ramane in adevarul Adevarat al Duhului Sfant, calauzitorul spre insusi Cuvantul Mangaietor de la care Duhul primeste si ia ca sa dea Bisericii sfintilor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2023 at 16:45:45.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.10.2023, 16:21:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Aproape corect. Ca sa fie adevarat si corect trebuia sa scrii concluzia in felul acesta: rezulta ca majoritatea crestin-ortodocsilor nu sunt in Biserica crestin-ortodoxa intreaga, (intrucat nu primesc proorociile Apocaliptice si implinirile facute prin Cuvantul suflat prin Trambite, sau primesc proorociile Apocaliptice dar nu si implinirile facute de Cuvantul lui Dumnezeu.)
Iar aberezi. Nu exista o "Biserica intreaga" si una "neintreaga" daca e o singura Biserica (vezi (1)). Ori sunt ori nu sunt? Poate ce vrei tu sa spui (incorect) e ca nu sunt pe de-a-ntregul in aceasta "Biserica", caz in care macar iti retragi afirmatia din (3) care totusi e un pas bun chiar daca insuficient si inca schismatic si heterodox. Restul nu mai citesc ca esti obositor.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 06.10.2023 at 16:23:51.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti