Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.03.2010, 07:49:44
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
perfect deacord ...si nu numai ca nu foloseste la nimic dar iti face si foarte mult rau
Nu cu mult timp in urma am avut la terapie o fata care a fost agresata pe strada. Din acel moment a inceput sa simta o teama teribila sa iasa din casa, intreaga ei viata s-a schimbat si a inceput sa se simta din ce in ce mai rau si sa sufere de migrene. Degeaba i se spusese de toata lumea ca s-a intamplat o singura data si ca statistic e improbabil sa i se repete. Emotiile din acel moment erau prea intense si au afectat-o profund. Era foarte credincioasa si se ruga sa ii dispara aceea teama, dar dupa mai bine de 2 ani teama inca persista. Am intrebat-o cum anume apare aceea teama in mintea ei si mi-a povestit ca se vede inconjurata de cateva persoane pe strada si nu isi mai poate schimba aceea imagine din minte. Ca si cum i s-ar lipii de minte acea amintire. Se vedea apoi cazuta la pamanat si plangand de teama. Cand imi povestea lucrul acesta statea pe scaun in fata mea si tinea capul si umerii apoape cazuti. Pentru mine era clar faptul ca mintea ei percepea acel eveniment ca si cum s-ar fii petrecut ieri, sau intr-un moment foarte recent... si nu il putea pune in trecut. Asa ca am rugat-o sa imi povesteasca un eveniment neplacut din trecutul ei departat. Mi-a spus ca vede o imagine cu ea la scoala cand a fost certata pentru ca facuse nu mai stiu ce prostioara de copil. Si mintea ei inregistra aceasta imagine ca fiind neclara, mai rece si departata si intunecata. Asa codeaza mintea ei amintirile aflate cu mult timp in urma: reci, departate, intunecare,neclare. Ei bine, amintirea de acum doi ani in care fusese agresata era insa aproape si clara, o simtea ca si cand ar fii aproape de ea.

Ceea ce am facut in continuare putem spune ca este NLP. Am rugat-o sa isi aminteasca iar agresiunea si sa o faca sa se departeze de ea ca si cum ar privi la un televizor. Apoi sa o faca sa fie mai intunecata si mai rece, ba chiar si mai neclara, in ceata.
Prin acest lucru i-a spus creierului sau ca aceea imagine apartine trecutului. In timp ce facea asta umerii s-au ridicat, capul s-a indreptat si respiratia s-a linistit. Era un semn ca ceva se intampla. Am repetat cu ea de cateva ori acest lucru pana cand la final mi-a spus ca se simte mai bine. M-a sunat dupa o saptamana sa imi spuna ca nu i se mai pare ca intamplarea a avut loc ieri ci ca a lasat-o in trecut si ca isi poate vedea de viata ei acum. Tin sa va spun ca fetei nu i-am spus cum a functionat aceasta metoda, asa cum am prezentat aici. Nu stia ca de fapt am pozitionat problema ei in devaratul loc unde trebuia sa fie aceea memorie (in trecut) si ca din cauza asta ea a reusit sa "dea drumul" acelui eveniment si sa isi indrepte atentia spre viitor.
Din cate stiu eu nu i s-a intamplat nimic nici cu credinta in Dumnezeu, nici cu sufletul ei nemuritor ci din contra, a reusit sa nu mai dea vina pe nimeni, sa ierte si sa isi traiasca viata in iubire.
Exemple din acestea sunt nenumarate. Nu vreau sa va conving ca NLP-ul este panaceu universal pentru ca nu cred asta. Dar are rolul lui si e pacat sa spunem ca e rau din start orice lucru care, folosit cu intelepciune, reuseste sa ajute. Pe site-ul meu am dat multe informatii despre alte exemple asa ca nu le repet aici.

Nu inteleg cum poate sa faca rau NLP-ul cand il folosesc ca sa explic unui cuplu ca de fapt ei se iubesc dar unul isi exprima iubirea folosind cuvine iar celalalt folosind gesturi. Si ca nu ii trimit sa se roage ca sa le lumineze Dumnezeu mintea. Poate ca asta e chiar raspunsul la rugaciunea lor... Nu luati ca fiind negativ orice a facut cineva si nu a inteles ca acel lucru poate fii folosit si in sens pozitiv. Spuneti ca NLP-ul costa. Eu il dau pe gratis pentru ca este prea util ca sa scapi de frica si dezamagire.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.03.2010, 08:35:11
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Iti multumesc pt. fidelitatea relatarii.
Cred ceea ce ai povestit aici si mai cred si in bunele tale intentii.
Daca insa vei avea curiozitatea sa urmaresti pe termen putin mai lung o persoana care se supune astor tratamente, vei constata cu uimire ca dupa un anume timp situatia se repeta, in sensul ca subconstientul va ridica la suprafata, va revendica cu alte cuvinte, dreptul de a se debarasa de toate aceste amintiri.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.03.2010, 08:42:04
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Din punctul meu de vedere, este o solutie de depozitare temporara a amintirior care nu convin sau aduc durere prin simpla lor rememorare.

Terapia ortodoxa - iertarea si iubirea celui ce ne-a ranit - este singura care vindeca sufletul cu adevarat. "Arde" pacatele mele, ma ajuta sa iubesc pe cel ce m-a ranit si-mi deschide in fata posibilitatea unui nou drum, a unei noi vieti.

Este extraordinar sentimentul si momentul pactizarii cu trecutul. Abia atunci sufletul afla linistea cu adevarat. Fara nici un fel de compromis.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.03.2010, 21:50:54
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, este o solutie de depozitare temporara a amintirior care nu convin sau aduc durere prin simpla lor rememorare.

Terapia ortodoxa - iertarea si iubirea celui ce ne-a ranit - este singura care vindeca sufletul cu adevarat. "Arde" pacatele mele, ma ajuta sa iubesc pe cel ce m-a ranit si-mi deschide in fata posibilitatea unui nou drum, a unei noi vieti.

Este extraordinar sentimentul si momentul pactizarii cu trecutul. Abia atunci sufletul afla linistea cu adevarat. Fara nici un fel de compromis.
Poti sa imi spui, te rog, ce anume se produce in mintea si creierul nostru astfel incat sa ia o situatie initiala si apoi sa produca niste transformari astfel incat sa incarce cu iertare aceea situatie initiala? Chiar azi am avut o alta persoana in terapie si tocmai acest lucru am facut impreuna cu ea. Cand se gandeste la o anumita persoana incepe sa planga pentru ca nu a reusit sa ierte ceva anume. Nici macar nu stiu ce nu a reusit sa ierte. Am pus-o insa sa imi spuna si mi-am notat tot ceea ce face mintea ei in situatia opusa, cand a reusit sa ierte o alta persoana pentru orice altceva. Mintea ei a modificat situatia respectiva, i-a dat alte intelesuri, a integrat sensuri noi in aceea situatie pana cand la un moment dat a iertat. Dar pentru situatia noua nu a reusit sa gaseasca acele intelesuri care i-ar fii favorizat iertarea. Tot ceea ce am facut eu a fost sa fac o paralela intre comportamentul mintii ei din situatia cu "iertare" si sa o invat cum sa transfere acele lucruri si in situatia in care nu a reusit de una singura sa ierte. Nu a ramas nimic ascuns in subconstient pentru ca totul a fost iertat in timp ce lucram amadoi azi. A inceput sa planga, iar la final am facut un fel de proba. Am pus-o sa se gandeasca la persoana respectiva si i-am urmarit reactiile nonverbale. Zambea in timp ce se gandea. Nu mai era nevoie de nici o confirmare verbala ca iertarea a aparut.
Mintea noastra functioneaza pe baza unor modele pe care le repetam automat in niste situatii asemanatoare. uneori insa nu folosim modelul potrivit. De exemplu atunci cand ne amintim ceva de ieri in minte ne apar niste imagini foarte vii si clare. Dar daca ne amintim ceva de acum 10 ani o sa ne apara niste imagini palide si neclare. Diferenta dintre aceste imagini (nu continutul lor) spune creierului care anume vine din trecut si care este apropiata de prezent. Aceasta persoana - si multe altele - care nu poate sa ierte si sa uite ceva grav din trecut, pur si simplu percepe acele amintiri ca fiind clare si vii (ca si cum s-ar fii petrecut ieri). Tot ceea ce ai de facut este sa inveti mintea acelei persoane sa creeze o experienta care sa modifice caracteristicile amintirilor (ce care nu se putea desprinde sa le lase in trecut) si sa le modifici incat sa devina parte a trecutului, astfel incat sa fie mai putin emotionale si sa le poti deci gestiona normal ca facand parte din experienta trecuta si nu prezenta. NLP-ul nu face altceva decat sa gaseasca limbajul psihologic potrivit ca sa iti explice pe limba ta cum anume sa faci aceste modificari care in mod natural se produc de la sine, dar uite, sunt si cazuri cand ai nevoie sa inveti cum sa le faci la vointa.

Sper ca am explicat despre ce e vorba astfel incat sa nu mai existe asa mare teama fata de aceasta metoda. In final, nimic nu este mai periculos decat marimea pericolului pe care noi o anticipam ca ar exista in ceva.
Pe curand.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.03.2010, 22:36:09
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mariusblanc fata respectiva putea acuma sa se gandeasca la persoana respectiva fara sa planga ...poate tocmai aceasta schimbare o facea sa zambeasca...dar transformarea ei se opreste aici....nu iti poti imagina ca a iertat-o catusi de putin sau ca daca se va intalni cu ea va avea vreun alt sentiment decat cele pe care le incerca atunci cand o apuca plansul....ideea e ca ii poti oferi multe mecanisme mai mult sau mai putin "NLPiste" in care daca va investi multa energie va reusi sa functioneze la un anumit nivel..dar nu de nivelul ala are omul nevoie fiindca acelui nivel ii lipseste substanta...poate acel nivel e folositor pentru ca de marea majoritate a oamenilor trebuie sa te apropii catusi de putin ca sa le poti vorbi de credinta.....dar daca mai apoi de la acel nivel nu ii indrepti catre adevarata rezolvare a problemelor lor totul e in zadar.....oamenii nu au nevoie doar sa poata functiona pentru ca stiu din proprie experienta cat de groaznica este aceasta stare de functionabilitate....au nevoie de pace fericire si implinire......care este raportarea ta la credinta?

Last edited by VladCat; 21.03.2010 at 22:38:33.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.03.2010, 07:01:19
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Credinta mea este prea personala ca sa ti-o spun tie, o discut numai cu duhovnicul meu de ceva ani incoace. Cred ca nu ai avut prea multe cazuri de iertare reusite cu alte persoane ca sa iti dai seama ca acele persoane pot sa ierte si prin alte metode decat cele pe care tu le cunosti.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.03.2010, 09:32:42
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Teama la care faci referire, nu este teama de pericolul uneia sau alteia dintre metode.
Este teama fireasca de necunoscut.

Printr-un complex de imprejurari, am cunoscut si practicat atat tehnici de meditatie orientala - pentru linistire, pace interioara, armonie, cat si tratamente bioenergetice - din considerente de sanatate.
Toate cu succes deplin. Insa doar pe moment. Consecintele nu se observa cu ochiul liber si nici nu apar la comanda. Totul se petrece intr-un anume interval de timp, diferit la fiecare persoana.

Teama celui care a cunoscut si practicat meditatia orientala, in formele ei cele mai "pure", ma refer la acea latura ascetica a meditatiei, nu la orgiile si escrocheriile mult prea cunoscute, este teama de decorporalizare. Se ajunge in momente in care esti pur si simplu paralizat din punct de vedere fizic, perfect constient, iar sufletul cauta sa se indeparteze de prezentul pe care nu-l mai poate controla, care nu mai place, deja aduce disconfort.
Si unde crezi ca se va refugia sufletul ? In acele insule, acele oaze de confort, placere si bucurie si iertare cu totul si cu totul artificiale.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.03.2010, 09:45:26
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusblanc Vezi mesajul
Credinta mea este prea personala ca sa ti-o spun tie, o discut numai cu duhovnicul meu de ceva ani incoace. Cred ca nu ai avut prea multe cazuri de iertare reusite cu alte persoane ca sa iti dai seama ca acele persoane pot sa ierte si prin alte metode decat cele pe care tu le cunosti.
Nu exista iertare in afara lui Hristos. Multe lucruri din lumea asta "par" a fi asemanatoare cu cele crestine, dar nu sunt. Stim de exemplu ca Antihrist nu inseamna "impotriva lui Hristos", ci "in locul lui Hristos", lucrarile lui incercand sa imite si sa inlocuiasca lucrarile dumnezeiesti.

Asa ca ar trebui sa fim mai precauti cu orice lucru care nu vine de la Hristos, binestiind ca "fara El nu putem face nimic" si ca "cine nu aduna cu El, risipeste"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.03.2010, 09:45:44
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Singura salvare a fost chemarea catre ortodoxia pe care o consideram invechita, depasita.
Acea chemare a lui Dumnezeu pe care o simteam noapte de noapte prin durerea apasatoare a sufletului, prin dorinta de rugaciune...

In mod inexplicabil, desi din punct de vedere material si profesional aveam aproape tot ce-mi doream, simteam nevoia sa ma rog lui Dumnezeu sa ma ierte si sa ma primeasca din nou, Acasa.

Pentru ca aici, in ortodoxie, era cu adevarat casa sufletului meu. Aici am invatat sa iert si sa iubesc cu adevarat.

Pentru ca mai inainte de asta, eu insami primisem iertarea si iubirea.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.03.2010, 09:49:10
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

NLP-ul este o metoda bazata pe determinare. Este ca un joc de strategie, nu are nimic fabulos in el, ajuta doar (asta in cazul in care ajuta si nu manipuleaza) la o mai buna organizare a continutului mintii. Dar o minte organizata nu difera prin continut de una neorganizata, continutul mintii umane e acelasi, unii o folosesc mai mult, altii mai putin... ea ne-a fost data cu un singur scop, sa-L vedem/simtim/gustam/auzim pe Dumnezeu. Ortodoxia face un salt transcedental prin credinta. Credinta este primul pas pe drumul catre El. Ce diferenta este intre un om "destept" care sa presupunem - mai foloseste si NLP ca sa-si organizeze mintea si un om cu mintea neslefuita dar care crede cu tarie? Am convingerea ca al doilea este in avantaj. Credinta in Dumnezeu are setul ei de reguli, deznadejdea este pacat, neiertarea este pacat, tristetea este pacat... un om care crede, se lasa in mainile lui Dumnezeu si cere liniste, primeste totul cu bucurie si respinge pacatele tristetii, deznadejdii, maniei, neiertarii. Daca omul duce o lupta permanenta cu aceste patimi prin cererea cu credinta de la Tatal, cu siguranta primeste ajutor. NLP-ul nu poate transforma un om din manios in linistit si bland, nu, eventual ii va ingropa mania, ii va muta atentia de la ea dar nu i-o va vindeca, i-o va impinge in adancurile fiintei de unde va iesi cu prima ocazie serioasa cu forte inzecite. Din neiertator nu-l va face bun si plin de mila, nici vorba, poate ii va da iluzia ca a iertat, poate ii va smulge vreo lacrima.... dar iertarea... iertarea e un dar de Sus. Toate sunt daruri de sus, iar noi...? noi suntem tarana, pamant de oale cu pretentia ca avem ceva al nostru, fie chiar si mintea, avem impresia ca ne apartine, sarmani ce suntem, nici macar mintea nu e a noastra, tot dar de Sus este din nesfarsita Lui bunatate. Nimic nu avem si nimic nu suntem fara El.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
Atentie la Proorocii Mincinosi EmiAp48 Stiri, actualitati, anunturi 7 25.01.2011 23:10:18
Ptr. TOTI FORUMISTI...ATENTIE!!! aureliapopescu Generalitati 11 13.09.2010 20:04:02
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 13:13:11