Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.03.2010, 09:13:33
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Te cred, pentru ca asa gandeam si eu odinioara, cand se deschideau in fata toate oportunitatile. Stii ca primesti si recunoasteri ale meritelor tale? Daca nu, iti spun eu: daruri de vindecare prin simpla atingere si, tot la simpla atingere a lucrurilor, vederea trecutului si a prezentului-partial. La inceput totul este magnific, sunt speciala, aleasa lui Dumnezeu pe pamant-asa deformat cum il percep eu. Eu insami sunt un dumnezeu, daca pot vindeca oamenii si pot prevedea viitorul, puteam citi gandurile celor cu care venem in contact. A, si inca ceva:capatasem acel magnet care facea ca oamenii de pe strada sa intoarca instantaneu capul dupa mine. Admirativ, fireste. Sa mai spun ca eram in al noualea cer? Material si profesional totul era extraordinar, mergea ca pe roate, capacitatile mele intelectuale crescusera peste noapte. Dintotdeauna am avut capacitatea de sinteza si ordonare a lucrurilor in functie de prioritati, datorita in special gandirii matematice pe care mi-o formasem de mica.
Vrei sa stii unde s-a produs schimbarea, ruptura? Atunci cand, in culmea bucuriei - bucuria mi-o alimentam singura, prin tehnici minunate de meditatie - am avut curiozitatea de a privi ceva mai adanc jos, la picioarele mele. Prapastia neagra care s-a asternut in fata ochilor atunci n-o voi putea uita niciodata si nici faptul ca stateam doar pe un varf de stanca si oricand puteam aluneca. Atunci am inceput a-mi pune intrebari si a indeparta instinctiv de toate bucuriile dinainte. Insa nu-mi era dat sa pot renunta atat de usor si nici sa schimb ceva peste noapte. A fost nevoie de ani in are sa caut adevarata liniste si sa incerc sa ma scutur de toate aberatiile la care colaborasem din plin. Energii, chakre, meditatii.... tehnici de relaxare si respiratie... totul se invalmasea in mintea mea . Incet-incet a inceput sa se deterioreze nu numai starea materiala, ci si sanatatea sa devina din ce in ce mai subreda. Atunci cand, credeam eu, am ajuns la un capat de drum, hotarand sa-mi inchei socotelile, foarte bolnava fizic si psihic, m-am indreptat catre Dumnezeu cu adevarat. Am intrat in Biserica si m-am lasat in voia Lui. Schimbarea avea sa vina peste mai mult timp, dar abia acum incep sa-L cunosc cu adevarat.

Spune-mi, te rog, merita toate acestea?
Nu a fost in intentia mea a discuta despre persoana ta, ci doar a ma raporta, de a ma ancora la gandul ca esti ortodox si de bunavoie nu vei duce acei oameni care isi deschid sufletul in fata ta, la marginea prapastiei.
Inca o data iti spun, daca ceva din cuvintele mele te-au jignit, te rog sa ma ierti, pt. ca nu asta a fost intentia.
Ok Carmina, te-am iertat. Multumesc pentru descriere. Nu am trecut inca prin asa ceva si sunt convins ca iti schimba viziunea asupra vietii. Cunosc foarte bine ceea ce spui despre meditatie si chakre. daca pun in balanta renuntarea la ego din crestinism cu orice alte metode de evolutie spirituala, stiu ca ortodoxia detine cea mai importanta metoda. De fapt este normal, inclusiv cronologic aceasta metoda este cea mai recent aparuta pe pamant. Prin Isus acum 2000 de ani, de atunci nu a mai coborat nimeni cu o metoda mai rapida la noi. Ideea mea este insa alta: oamenii nu pot sa inteleaga lucrul acesta cand sunt intr-o stare de frica sau suferinta.
Uite un exemplu: lucram cu un copil cu handicap mental. Acel copil era foarte agresiv si agitat. Noaptea nu dormea ci urla si batea cu linguri in zid. Nu exista rea vointa a lui ci era un surplus de adrenalina care nu putea fi controlat de mintea sa. Mama lui era depresiva si nu putea sa vada nimic mai mult decat ca a fost pedepsita de Dumnezeu pentru o vina pe care nu o intelege. Am facut doua lucruri: cand mama venea cu copilul la mine ii spuneam ca nu o las sa intre in cabinet daca nu isi tine umerii ridicati, barbia ridicata si spatele drept. Nimic altceva. Dupa doua saptamani a reusit sa isi controleze starile de depresie. Cauza nu s-a schimbat (copilul ei tot asa a ramas) dar ea si-a schimbat atitudinea. Nu imi dau seama cum sunt acuzat ca aceasta nu e pe termen lung, ca schimbarea nu s-a permanentizat. Au trecut aproape 10 ani de atunci. Aceea femeie nu mai ia de atunci medicamente, ajuta pe altii sa inteleaga lucrurile acestea. Stie ca copilul ei tot asa este. Tot ce am facut a fost sa ii pun la dispozitie un intrument nou (pozitia iti influenteaza starea emotionala). Trebuia sa o las sa sufere in continuare? Sa o trimit la biserica cu starea aia? A fost deja acolo! S-a rugat pentru copil. Chiar e normal sa sufere aiurea daca cu asemenea metoda scurta poate sa scape de suferinta? Copilul are un frate! Mama de atunci a reusit sa se poarte altfel si cu el care e normal. Cum crezi ca creste celalalt copil? O varianta de crestere e sa ai o mama depresiva si cealalta e sa ai o mama care reuseste sa isi tina sub control emotiile negative.
Nu pot sa cred ca ar trebui sa ii spun acestei persoane "nu pot sa te ajut, numai Dumnezeu te poate ajuta. Continua sa suferi ca e util ptr tine asta". Unde este compasiunea?
O sa va povestesc in curand si ce am facut pentru acel copil ca sa nu mai fie asa de agitat... tot o metoda dezvoltata de NLP. Iar dupa asta copilul nu a mai fost bombardat cu medicamente si familia a reusit sa doarma linistita, tatal sa mearga odihnit la servici iar fratele la scoala. Nu vreau sa imi spuneti ca trebuia sa stau cu mainile in san si sa astept miracole. Miracolul pentru ei s-a produs dar voi nu il acceptati. Dar daca ai fii vazut fata mamei cum plangea cand am reusit sa ies cu copilul pe strada (ea era la 10 metri in urma noastra) si sa vada ca copilul ei nu sare in fata oricarei masini si merge linistit langa mine...
E mai usor sa stai deoparte si sa nu faci nimic? Imi pare rau, decat aceasta spiritualitate rece si de o compasiune asa de superioara, mai bine nimic. As fii ateu decat sa cred ca e rau sa ajuti pe cineva. Culmea dar cand am discutat cu mitropolitul de Timis si cu parintele acela de la Frasinei mi-au zis ca un om trebuie sa faca tot ceea ce poate pentru a ajuta, atat cat stie, pe ceilalti. Nici care nu mi-au spus ca e rau sa alini suferinta cuiva, dar poate ca se inseala ei, sau poate ca voi gasiti intelesuri mai profunde acestui ajutor si suferintei.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.03.2010, 10:09:49
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Si satana vindeca apropos.... Nu e usor sa discerni de la cine vine vindecarea.

P.S. Si eu am vindecat prin reiki, inclusiv depresii. Slava Domnului ca m-a scapat de inselarea asta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.03.2010, 10:45:36
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Draga Marius,

ti s-au dat aici mai multe exemple personale. Oamenii iti arata ca au fost in ratacire si au scapat de ea si uitandu-se in urma inteleg ca ceea ce aveau nu era de la Dumnezeu ci de la diavol.

Acum, tu te poti amagi si sa zici ca la tine nu se aplica, ca tu vrei binele, dar adanc inauntrul tau de fapt stii ca nu e asa. Si la un moment dat sper ca iti vei veni in fire. Atunci le vei da dreptate celor care incearca acum sa iti atraga atentia. Sper sa traiesti momentul acela, iti doresc din tot sufletul.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.03.2010, 11:41:27
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mintea umana a fost creata si functioneaza dupa anumite legi ale ei,asa ne-a construit Dumnezeu si asa functionam,fie ca ne place sa acceptam ori ba acest lucru.
NLP,ca si orice alta stiinta este un instrument care poate fi utilizat atat in scopuri pozitive,cat si negative (manipularea).
In fiecare zi intalnim tentative de manipulare in jurul nostru,de la media,la oamenii cu care interactionam si de cand iesim pe strada si ne lovim privirea de atatea reclame si panouri publicitare etc.Asta cred ca ar trebui sa fie cu adevarat deranjant si sa cautam modalitati de a intelege acest proces si sa incetam a mai fi dusi de nas.
Cunoasterea in sine reprezinta evolutie,un atu care poate fi folosit pentru vindecarea semenilor sau din contra,utilizata in scopuri meschine,diferenta fiind facuta doar de cei care o manuiesc intr-un sens ori altul.
Suntem datori sa evoluam,datori fata de noi insine si de Dumnezeu care ne-a creat atat de fascinanti,complecsi, exact pentru a putea sui pe aceste trepte de evolutie pe absolut toate planurile.Suntem datori sa devenim mai sanatosi,mai intelepti,mai bogati spiritual...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 23.03.2010 at 11:46:36.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.03.2010, 12:26:19
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Suntem datori sa evoluam,datori fata de noi insine si de Dumnezeu care ne-a creat atat de fascinanti,complecsi, exact pentru a putea sui pe aceste trepte de evolutie pe absolut toate planurile.Suntem datori sa devenim mai sanatosi,mai intelepti,mai bogati spiritual...
cine poate spune cu certitudine ca Eva a dorit raul neamului omenesc?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.03.2010, 15:28:45
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Si satana vindeca apropos.... Nu e usor sa discerni de la cine vine vindecarea.

P.S. Si eu am vindecat prin reiki, inclusiv depresii. Slava Domnului ca m-a scapat de inselarea asta!
Nu este acelasi lucru, pentru ca in cazul NLP avem de-a face cu psihologia, cu o stiinta, iar in cazul bioenergiei (asta parca inseamna reiki?) avem de-a face cu manipularea energiilor personale (bioenergii?). Stiu ca a spus si un sfant parinte, parca Cleopa, ca energiile sunt draci.
Ma intreb ce a facut colegul nostru in cazul copilului aceluia, daca doreste sa ne spuna.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.03.2010, 17:26:24
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Oricine a participat la sedinte de bioenergie, poate confirma ca bioterapeutul nu poate face nimic fara acceptul persoanei in cauza. Asa am ajuns la concluzia ca nimic nu este valabil daca nu esti de acord mai inainte de toate.

Eu una am intrat bolnava la consultatie si am iesit perfect sanatoasa.Puteam manca si bea ca un om normal, lucru pe care nu-l mai facusem de aproape vreo luna. Si teama fata de caini disparuse (teama de-o viata).

Mi-aduc aminte ca ma deranja faptul ca patul se rotea continuu, din ce in ce mai tare in timpul sedintelor; i-am spus bioterapeutei si abia atunci a incetat. De vorbit nu vorbeam cu terapeuta in mod normal, ci prin telepatie; imi raspundea cu voce tare la toate intrebarile care se iscau in mintea mea.

Lumina, abundenta de culori, viata noua, ce mai, era primavara in sufletul meu.
Parca atunci imi luasem televizor color, dupa ce mai inainte avusesem doar alb-negru.

Intr-o dimineata venind la sedinta obisnuita, am intalnit 2 caini care, incercand sa sara pe mine, brusc au cazut, parca lovindu-se de un zid nevazut. Inutil sa mai spun ca intepenisem in locul acela. Cand i-am povestit, bioterapeuta a zambit si mi-a spus ca s-au lovit de campul energetic cu care ma fereste de agresiuni externe, deoarece organismul este foarte vulnerabil in timpul sedintelor de bioenergie...

Asta despre bioenergie.
Cu meditatia nu este nimic periculos la inceput, pana la activarea centrilor energetici, dupa aceea apare dependenta de acea stare de bine, oaza de confort spiritual, idealul pe care il cautam cu totii in viata...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.03.2010, 18:55:18
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Scopul credintei NU este fericirea.. ci regasirea sensului existential al omului, care este viata intru Iisus Hristos.
Sau altfel zis (ca sa nu fie loc de confuzii) : Scopul vietii este regasirea sensului existential al omului,care este viata intru Iisus Hristos, aceasta fiind singura fericire deplina si adevarata :D (pe care nu o cunosti decat cand o traiesti intr-o cat de mica masura)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.03.2010, 19:16:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Sau altfel zis (ca sa nu fie loc de confuzii) : Scopul vietii este regasirea sensului existential al omului,care este viata intru Iisus Hristos, aceasta fiind singura fericire deplina si adevarata :D (pe care nu o cunosti decat cand o traiesti intr-o cat de mica masura)
frumos spus; mult mi-au placut cuvintele parintelui Noica : "ortodoxia este firea adevarata a omului" .
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.03.2010, 19:35:51
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit @cozia

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Misule, daca ai timp explica mai bine ce vezi rau in a invata pe cineva sa fie amabil.

Orice forma de civilizare a fiintei umane, a copiilor presupune un efort urias, de regula nu prea vine de la sine.
Ceea ce fac parintii cu copiii sunt tot "cursuri", ocazional cu una la fund sau peste gura, numai un parinte poate intelege aceste lucruri , restul este imaginatie

Deci decit mitocani, mai bine politicosi cum zici tu in mod "artificial"...altfel... vezi si tu ce se petrece pe strazi.
deci cred ca nu intelegi despre ce este vorba ! uite aici in vest oamenii par a fi foarte politicosi unii cu altii dar totul este artificial ...caci in momentul in care apare ''scanteia''de cearta , ceva ii enerveaza chiar catusi de putin ...astia ''iau foc '' daca i-ai vedea in trafic cum isi arata degetul unii altora ...ca unul i-a depasit in trafic si asta ii enerveaza ...si sunt in stare sa sara din masina si sa il calce in picioare !!! asta numesti ...''bune manere'' ??? nu , sigur ca nu ......stau foarte prost cu nervii ...si nu se pot stapani ...deci dupa zambetul fals pe care ti-l afiseaza sunt in stare in momentul urmator sa te sugrume daca i-ai ''calcat putinpe bataturi '' sau nu esti de acord cu ei intr-o anumita privinta ....IN CONCLUZIE COMPORTAMENTUL ARTIFICIAL nu inlocuieste natura buna a Romanilor si educatia primita de la parinti ...dar lasati-ii sa invete si vom vedea efectele mai tarziu ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 21:22:05
Atentie la Proorocii Mincinosi EmiAp48 Stiri, actualitati, anunturi 7 26.01.2011 00:10:18
Ptr. TOTI FORUMISTI...ATENTIE!!! aureliapopescu Generalitati 11 13.09.2010 21:04:02
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 12:32:44
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 14:13:11