Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.10.2011, 21:17:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Despre cinstirea moastelor

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ste-69169.html


http://www.crestinortodox.ro/dogmati...rii-69054.html - din care selectez:
Cinstirea adusa sfintilor, in raport cu inchinarea adusa lui Dumnezeu, este numai relativa si plina de evlavie. Biserica nu aduce pentru sfinti jertfa si nici nu le acorda inchinare dumnezeiasca, ci un cult de iubire si respect ca unora ce sunt daruiti de Dumnezeu cu fericirea de a fi slujitori si casnici ai Sai. In schimb, insa, considera osemintele lor un altar de jertfa. Nu fara o profunda semnificatie, in Biserica primara, Sfanta Liturghie era savarsita pe mormintele martirilor, iar in continuare, aceasta dumnezeiasca slujba nu se poate oficia fara antimisul in care se gasesc parti din sfintele moaste. "Daca Hristos intr-adevar se poate vedea si pipai undeva in lumea aceasta in carne si oase, apoi aceasta se poate in sfintele moaste", zice Nicolae Cabasila. "La urma urmei, aceste moaste sunt biserica adevarata si altarul cel adevarat, zidirea nu-I decat o imitare" (Despre viata in Hristos, Sibiu, 1940, p. 131).

In cinstirea sfintelor moaste, la altar avem cea mai evidenta si sigura dovada ca Biserica Ortodoxa nu a confundat niciodata slujirea si adorarea cuvenita lui Dumnezeu, cu cinstirea pe care ea o acorda sfintilor, tocmai pentru ca le-a trait pe amindoua intr-o legatura organica. Cinstirea sfintilor este expresia graitoare a unitatii de traire a Bisericii luptatoare cu ce triumfatoare, care impreuna formeaza un singur "trup" al carui cap este Hristos si a carei viata este Sfintul Duh. Prezenta si lucrarea Duhului se descopera in bogatia de minuni care izvorasc din viata tainica a sfintelor moaste si constituie temeiul inchinarii noastre inaintea lor.

si

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...moastelor-lor/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.10.2011, 09:17:36
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu fiti chiar atat de sigura.

Daca este un crestin matur va veni cu placere la o slujba ortodoxa. Macar de curiozitate.
Eu am fost in cateva randuri la biserici ortodoxe in urma invitatiilor unor prieteni.
Daca reusesti sa o gusti, muzica crestina este frumoasa pretutindeni , predica este din Scripturi...
Nu prea vad motive de fuga. Daca nu va vrea sa sarute icoane nu o va obliga nimeni. Pe mine nu m-au obligat.
Asa este...ea nu e o persoana rea si eu m-am dus cu gandul sa ajut, sa fac un bine. In legatura cu biserica nu stiu sigur care ar fi reactia ei dar oricum una civilizata
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.10.2011, 09:32:57
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ieri,pe cand ascultam Acatistul Sf.Parascheva am citit mai multe despre desfasurarea procesiunii de la Iasi si amintindu-mi de vremurile cand cadeam in genunchi sa ma rugam in fata moastelor unor Sfintii din tara,mi-am pus intrebarea pt prima data daca este normal sa veneram intr-atat niste oseminte,ramasite umane??
Pana la urma,ne inchinam lor...facem cruce,le sarutam sau cadem in genunchi in fata lor...
Pe de o parte ar fi normal,pt ca ei Sfintii au fost situati duhovniceste acolo unde noi doar nadajduim,speram sau cateodata chiar nu putem cuprinde cu mintea noastra limitata sacrificiile supraomenesti de care ei au fost in stare!In plus,datorita faptului ca au fost oameni ca si noi sunt mai apropiati de natura noastra si cred ca sunt cei mai buni mijlocitori pt noi...

Si totusi,exista aceasta rezerva in folosirea tuturor protocoalelor (aceleasi)pe acre le folosim si pt.Dumnezeu. Adica daca te duci in vizita in castelul unui imparat se presupune ca lui ii vei arata cea mai mare onoare si nu vei cadea in genunchi in fata tuturor slujitorilor lui,indiferent de rang.
Imi pare rau ca nu-mi amintesc decat vag despre ingenunchierea unui personaj biblic in fata unui inger in care exista urmatoarea replica"scoala-te frate si nu-mi ingenunchea mie ca si eu sunt slujitor ca si tine!"

In fine,aceste intrebari apar dintr-o insuficienta cunoastere asa ca personal ii rog pe cei mai"avansati"sa ne indrume.
Sunt de acord cu tine. Asta nu inseamna ca nu avem credinta sau ca nu respectam sfintii daca ne punem intrebari, consider ca sunt rataciri
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.10.2011, 09:41:53
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Sfatul meu este însă să faceți apel direct la Dumnezeu și să vă schimbați gândirea și modul de viață dacă într-adevăr pretindeți că aveți vreo tangență cu creștinismul ortodox.
Asta a sunat ca un repros...da, poate am multe rataciri dar cred ca ne aflam aici ca sa ne ajutam unii pe altii si sa impartasim din cunostintele noastre si alora mai slabi (in cazul asta fiind eu).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.10.2011, 10:15:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

A ingenunchea in fata cuiva e semn de smerenie.Dar astazi a cere asa ceva cuiva e lucru foarte greu. nu mai vrem sa ne smerim.

Sfintii sunt prietenii lui Dumnezeu.
daca cel Atotputernic ii cinsteste, prin faptul ca le-a daruit raiul si le-a incredintat judecarea lumii:"oare nu stiati ca sfintii vor judeca lumea?"(I Corinteni 6,2) oare nu e un argument suficient sa ii cinstim?
Dar noi ii contestam. Pe cei pe care Domnul i-a marit noi ii micsoram, Pe cei pe care Domnul i-a cinstit noi nu-i cinstim.

Fratilor, daca ati cunoaste puterea sfintilor si ajutorul pe care ni-l dau! Nu ati mai pune problema asa.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Zilei mirela.t Diverse Sarbatori 1098 23.03.2023 12:13:00
toti sfintii florin112 Sfinti Parinti (Patrologie) 8 10.01.2013 18:47:12
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Sfintii Juli Rugaciuni 27 02.01.2009 15:18:45
Sfintii de la Putna Tudor Biserica Ortodoxa Romana 6 29.11.2006 21:54:03