Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2010, 13:01:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Singurul îndemn al Maicii Domnului menționat în Sfânta Scriptură.

Singurul îndemn al Maicii Domnului menționat în Sfânta Scriptură.

Datori suntem sa cinstim pe Maica Domnului (Luca 1,43) și ferice de cei care urmează exemplul ei de credita și slujire a lui Dumnezeu ascultând și împlinind singurul ei indemn adresat oamenilor, menționat în Sfânta Scriptură “Faceți orice ce vă va spune EL” (Ioan 2,6). Iată deci că și Maica Domnului are același indemn pentru oameni ca și Dumnezeu Tatăl “acesta este Fiul meu preaiubit de El sa ascultați” (Marcu 9,7).

Oamenii (care stau departe de Dumnezeu) sunt copleșiți necazuri și nevoi acum ca și atunci, iar mai înainte ca ei sa „își vină în fire” (Luca 15,17) și sa alerge la Hristos Dumnezeu, care spune foarte clar că “pe cel ce vine la Mine, Eu nu îl voi scoate afara”(Ioan 6,37), Maica Domnului mijlocește pentru aceștia la Hristos, acum ca și atunci, la Nunta din Cana Galileii, grăbind întâlnirea noastră izbăvitoare cu Hristos Domnul, iar pe noi ne aduce la Hristos și ne îndeamnă sa facem tot ce ne spune Domnul… nu doar ce vrem noi, ci tot ce spune El.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2010, 13:03:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit termenul pentru mijlocirea Maicii Domnului este cel de πρέσβεια (solitoare)

Dar unul este “Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni, omul Iisus Hristos .” (I Tim 2,5). Sectarii cred ca Maica Domnului se confunda cu Hristos sau ia locul Lui in procesul mijlocirii. Insa este o diferenta intre mijlocirea Maicii Domnului si cea a Fiului ei. In timp ce termenul folosit pentru a reda mijlocirea Maicii Domnului este cel de πρέσβεια (solitoare), pentru mijlocirea Mantuitorului se foloseste termenul de μεσιτεuέι care inseamna o mijlocire prin El insusi.

Cuvintele Mantuitorului de pe Cruce: “Femeie, iata fiul tau” (In. 19, 26-27) reprezinta un mesaj catre lume dar si o raspundere conferita Maicii Domnului. Prin aceasta toti oamenii au devenit fii ai Mariei. Iisus recapituleaza in Sine intreaga umanitate, deci Maica Domnului , fiind mama Sa, e mama umanitatii. Ea este Maica Vietii pentru ca a purtat in sine insasi Viata (In 14, 6); ea devine “mama a celor vii” si “incepatoare de viata” (τῆς ζωῆς κατάρξασα), de viata adevarata, de viata in Hristos. Aceasta intrucat viata e semnul lucrarii lui Dumnezeu. Scopul lui Hristos e sa dea lumii viata in Dumnezeu, lucru facut posibil prin unirea ipostatica, trupul lui Hristos devenind principiu de viata (Sfanta Euharistie). Astfel, Maica Domnului impartaseste de la Fiul Sau acest privilegiu si devine vistier al vietii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2010, 14:19:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

O vedenie la fel de infricosatoare ... cand ii apare din nou Mantuitorul:
-Nu pot sa mai rabd! Focul il trimit pe acest pamant! Deodata apare in partea dreapta a Mantuitorului, Sfanta Fecioara, Maica Domnului, inconjurata de o lumina, imbracata in negru, cu o naframa neagra lasata pe cap, de nu se vedeau ochii de lacrimile ce-i curgeau pe obraz, sta cu mainile inclestate si se ruga catre Mantuitorul. Vad pe Mantiutorul ca intoarce capul catre Dansa si zice:
-De ce mama plangi? Si n-a raspuns nimic Sfanta Fecioara. Si iarasi o intreaba:
-Pentru ce mama plangi? Atunci am auzit un glas plin de durere zicand:
-Plang, Fiul meu, ca sa-i ierti si de asta data!
-Nu pot mama sa-i mai iert! Caci au facut pacate mari, strigatoare la cer, nu mai indrazni si da asta data sa ma opresti! Atunci Maicuta Domnului cu lacrimi in ochi curgand la vale pe obraz si framantandu-si mainile ii zice:
-Iarta-i, Fiul meu, si de asta data! Apoi Mintuitorul ii zice:
-Le-am dat timpuri bune, dar ei tot rai, le-am dat seceta, ei tot rai, le-am facut minuni, ei nu vor sa creada, le-am dat pagube, ei nu vor sa se intoarca. Iata, pe tine ca pe o mama te ascult, dar ca un Dumnezeu n-as putea sa te mai ascult. Atunci Preasfinta Fecioara s-a plecat catre Mintuitorul si deodata a disparut. Si Mintuitorul se intoarce spre mine, zicandu-mi:
-Vezi cit se roaga Maica Mea pentru voi? De nu s-ar fi rugat Ea pentru voi de mult v-as fi pierdut!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2010, 16:12:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
O vedenie la fel de infricosatoare ... cand ii apare din nou Mantuitorul:
-Nu pot sa mai rabd! Focul il trimit pe acest pamant! Deodata apare in partea dreapta a Mantuitorului, Sfanta Fecioara, Maica Domnului, inconjurata de o lumina, imbracata in negru, cu o naframa neagra lasata pe cap, de nu se vedeau ochii de lacrimile ce-i curgeau pe obraz, sta cu mainile inclestate si se ruga catre Mantuitorul. Vad pe Mantiutorul ca intoarce capul catre Dansa si zice:
-De ce mama plangi? Si n-a raspuns nimic Sfanta Fecioara. Si iarasi o intreaba:
-Pentru ce mama plangi? Atunci am auzit un glas plin de durere zicand:
-Plang, Fiul meu, ca sa-i ierti si de asta data!
-Nu pot mama sa-i mai iert! Caci au facut pacate mari, strigatoare la cer, nu mai indrazni si da asta data sa ma opresti! Atunci Maicuta Domnului cu lacrimi in ochi curgand la vale pe obraz si framantandu-si mainile ii zice:
-Iarta-i, Fiul meu, si de asta data! Apoi Mintuitorul ii zice:
-Le-am dat timpuri bune, dar ei tot rai, le-am dat seceta, ei tot rai, le-am facut minuni, ei nu vor sa creada, le-am dat pagube, ei nu vor sa se intoarca. Iata, pe tine ca pe o mama te ascult, dar ca un Dumnezeu n-as putea sa te mai ascult. Atunci Preasfinta Fecioara s-a plecat catre Mintuitorul si deodata a disparut. Si Mintuitorul se intoarce spre mine, zicandu-mi:
-Vezi cit se roaga Maica Mea pentru voi? De nu s-ar fi rugat Ea pentru voi de mult v-as fi pierdut!
Ai uitat sa mentionezi din ce roman este citatul de mai sus
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2010, 16:14:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Oare de ce a fost in scripturi asa de scumpa la vorbe? A grait doar 7 cuvinte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2010, 16:50:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Singurul îndemn al Maicii Domnului menționat în Sfânta Scriptură.

Datori suntem sa cinstim pe Maica Domnului (Luca 1,43) și ferice de cei care urmează exemplul ei de credita și slujire a lui Dumnezeu ascultând și împlinind singurul ei indemn adresat oamenilor, menționat în Sfânta Scriptură “Faceți orice ce vă va spune EL” (Ioan 2,6). Iată deci că și Maica Domnului are același indemn pentru oameni ca și Dumnezeu Tatăl “acesta este Fiul meu preaiubit de El sa ascultați” (Marcu 9,7).

Oamenii (care stau departe de Dumnezeu) sunt copleșiți necazuri și nevoi acum ca și atunci, iar mai înainte ca ei sa „își vină în fire” (Luca 15,17) și sa alerge la Hristos Dumnezeu, care spune foarte clar că “pe cel ce vine la Mine, Eu nu îl voi scoate afara”(Ioan 6,37), Maica Domnului mijlocește pentru aceștia la Hristos, acum ca și atunci, la Nunta din Cana Galileii, grăbind întâlnirea noastră izbăvitoare cu Hristos Domnul, iar pe noi ne aduce la Hristos și ne îndeamnă sa facem tot ce ne spune Domnul… nu doar ce vrem noi, ci tot ce spune El.
Pe mine ma intereseaza cum suna interpretarea versetelor de la LUCA 1,46-47 "Mareste suflete al meu pe Domnul........., ca iata de acum ma vor ferici toate neamurile" in teologia neoprotestanta si protestanta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2010, 18:18:00
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare de ce a fost in scripturi asa de scumpa la vorbe? A grait doar 7 cuvinte.
Sigur ?
Dumneavoastra ati citit Scripturile ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2010, 18:22:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sigur ?
Dumneavoastra ati citit Scripturile ?
Este vorba de INDEMN la a intreprinde o actiune.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2010, 18:28:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Si ce-ati fi vrut sa spuna in plus ? Ce mai era de adaugat ?

"Faceti orice va va spune El".

De ce alt indemn avem oare nevoie ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2010, 18:32:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Si ce-ati fi vrut sa spuna in plus ? Ce mai era de adaugat ?

"Faceti orice va va spune El".

De ce alt indemn avem oare nevoie ?
Si oare facem ce ne spune EL ( accentul pe EL, nu MULTI altii care se dau "cititori in El") ?
Nu prea cred!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Despre Sfanta Scriptura strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:22:11
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38