Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2010, 14:37:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Probabil ca cea mai cunoscuta pictura a lui Leonardo Da Vinci este "Cina cea de taina". La aceasta pictura, Da Vinci a lucrat sapte ani iar figurile care ii reprezinta pe cei 12 apostoli si pe insusi Iisus au fost preluate de la persoane care traiau in acea vreme.
Ma bucur ca mi'ai amintit aceasta povestioara, fie ea reala, ori numai moralizatoare.

Viata omului este suprinzatoare pana in ultimele clipe ale acesteia.
Oricand omul poate sa se ridice pana la cer, ori poate cadea atat de adand, pana la iad.
Oameni dintre criminali si desfranate au ajuns sfinti/sfinte, iar oameni din familii de seama au ajuns mai rau ca animalele fioroase.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2010, 14:56:42
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Semanatorul, samanta si rodul!

Fiecare dintre postarile anterioare sunt deosebite si nu ma indoiesc ca au fost spuse din adancul sufletului. Indraznesc totusi sa abordez subiectul dintr-o pozitie la care nu prea ne gandim niciodata. Intr-un fel sau altul suntem cu totii semanatori, asa cum suntem si buni samariteni si detinatori de talanti. Daca in aceeasi zi suntem buni samariteni si Iuda, de cateva zeci de ori, oare nu conteaza? Daca talantul iubirii sau al iscusintei il ascundem de multe ori, in cel mai din adanc coltisor, dintr-un motiv sau altul, oare nu conteaza? Si mai ales cum calificam caracterul semanatorului din noi? Se intelege ca toti "achizitionam" samanta de la aceeasi sursa si o rasadim cu mare grija, in loc curat si pamant bun. Iar cand creste, ne umplem de mandrie, parandu-ni-se ca ceea ce am semanat noi e mult mai "de folos" decat a semanat vecinul, care are ceva, dar nu chiar ca la noi... Nu mi-o luati in nume de rau: nu ma refer aici la paralele si diferente dintre cum propavaduim noi, ortodocsii, Cuvantul Adevarului si cum o fac ceilalti de orice alta confesiune, ci la noi toti, credinciosi intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica. De ce suntem tentati sa ne consideram semanatori mai "alesi"? De ce privim cu indiferenta la rodul care creste in semanatura alaturata, cand de fapt intr-un final rodul tau si rodul meu vor ajunge la acelasi granar? Cautam din ochi neghina in lanul altuia si ne bucuram ca o descoperim, iar daca n-o desoperim suntem tentati s-o inventam, dar nu realizam ca din loc in loc si in lanul nostru mai napadesc balariile... Suntem mult prea indulgenti cu noi insine si deja ne imaginam dreapta judecata unde, dupa o mica mustruluiala, vom fi trecuti de-a dreapta, dar de cate ori am plans in viata aceasta pentru pacatele noastre despre care habar nu avem, dar atunci... ni se vor arata noua?!... De cate ori n-am semanat tarlale intregi NUMAI de neghina, printr-o vorba aruncata fara judecata, printr-o barfa dusa mai departe cu adaugirile aferente, printr-o rautate subiectiva, numai fiindca asa ne-a casunat noua pe cineva? Cat de constienti suntem de "roadele" noastre, oare? Ni se pare ca suntem buni? Haideti sa ne rugam, sa ne arate Dumnezeu intr-o noapte, calitatea roadelor noastre!... Poate atunci vom realiza ce inseamna cu adevarat cuvintele Sfantului Siluan: "Tine mintea in iad si nu deznadajdui!"

Last edited by OmuBun; 18.10.2010 at 15:00:53.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.10.2010, 16:05:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pilda semanatorului ni se poate lumina si din perspectiva creatiei si a pacatului stramosesc. Dumnezeu Cuvantul a sadit intru noi ratiunile Sale divine prin creatie - in pamantul din care am fost luati - , si a pus totodata intru noi suflarea de viata. Nu intamplator, Adam inseamna tarana, pamant.

Fara indoiala, omul prin creatie a fost "pamant bun". Dumnezeu a pus asadar in om sufletul ca "lucrator" al "ogorului trupului", spre indumnezeirea omului intreg, spre partasia cu Dumnezeu. La randul sau, omul este "samanta" a intregului cosmos, "aluat al intregii framantaturi".

Cauza "nerodirii" lui Adam, ca si in cazul nostru de altfel, sta in dispozitia sufletului, in masura in care acesta stapaneste peste trup, si il face pe acesta partas harului dumnezeiesc. Cand sufletul se departeaza de Dumnezeu, omul intreg devine "loc pietros" sau "loc cu spini".

De aceea, dupa caderea protoparintilor, expresia "spini si palamida iti va rodi pamantul", poate fi inteleasa ca patimile inerente, ce aveau sa supuna sufletul prin trup, iar "in sudoarea fruntii iti vei manca painea" poate trimite la efortul ascetic necesar primirii adevaratei hrane, a celei duhovnicesti.

Pilda semanatorului, mentionata in Evanghelie, trimite insa la calitatea de Semanator a lui Dumnezeu prin care nu inceteaza a Se sadi intru noi, dupa cadere, in Biserica. Fiecare intalnire cu Sfanta Scriptura, cu icoana, cu Scrierile Sfintilor Parinti, cu duhovnicul, cu Sfanta Euharistie reprezinta o actualizare a pildei semanatorului. Viata Bisericii este, in acest sens, un semanat continuu si tot atatea incercari ale rodirii Cuvantului in noi, pana la vremea secerisului.

Fara indoiala, cauzele nerodirii tin de noi, de incapacitatea noastra de a "conlucra" cu Semanatorul in a ne infatisa "pamant bun si roditor". Pilda semantorului intareste in acest fel nu predestinarea si fatalismul, cum ar inclina unii sa creada, ci necesitatea pocaintei (a schimbarii mintii) si a faptelor mantuirii. Altfel, in loc sa purtam noi insine de grija "propriului ogor", il oferim din nestiinta sau lene, spre lucrare diavolului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.10.2010, 16:09:15
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
O povestioara destul de sugestiva circula anul trecut pe internet despre istoria celebrei picturi Cina cea de taina. Eu una nu am cautat sa aflu adevarul istoric, ci doar sa iau lucrurile asa cum au fost ele prezentate. (Probabil ca daca as merge mai departe, as recunoaste genul preferat al celor ce sustin tehnici NLP privind evolutia spirituala, inevitabila, a fiecaruia dintre noi.)

Probabil ca cea mai cunoscuta pictura a lui Leonardo Da Vinci este "Cina cea de taina". La aceasta pictura, Da Vinci a lucrat sapte ani iar figurile care ii reprezinta pe cei 12 apostoli si pe insusi Iisus au fost preluate de la persoane care traiau in acea vreme.

Persoana care a fost aleasa pentru a-l reprezenta pe Iisus a fost primul model pictat. Da Vinci a studiat cateva sute de tineri pentru a descoperi o fata si o personalitate care sa exprime inocenta, bunatatea si frumusetea. Dupa saptamani intregi, pictorul a gasit un tanar de 19 ani care era modelul perfect pentru a reprezenta figura lui Iisus.

Timp de sase luni, Leonardo Da Vinci a lucrat pentru reproducerea caracterului principal al faimoasei sale lucrari. In perioada urmatorilor sase ani, persoanele care se potriveau au fost alese pentru a-i reprezenta pe fiecare dintre cei 11 apostoli, lasandu-se spatiu pe panza pentru a picta figura lui Iuda Iscariotul, ca parte finala a operei.

Dupa mai multe experiente descurajante, Da Vinci a auzit de un om a carui infatisare corespundea in intregime celui pe care il cauta. Acesta era inchis intr-o temnita din Roma si condamnat la moarte pentru multele crime comise in ultimii trei ani.

Cu permisiunea speciala primita de la rege, acest prizonier a fost adus la Milano unde i-a servit lui Da Vinci drept model pentru Iuda, timp de cateva luni.

In momentul in care si ultimul retus a fost facut la chipul lui Iuda, puscariasul s-a aruncat la picioarele lui Da Vinci, plangand:

- "O, Da Vinci, priveste-ma! Dumneata chiar nu stii cine sunt eu?"

Leonardo, cu ochiul antrenat al pictorului, a cercetat cu atentie fata celui care ii servise drept model mai mult de sase luni si i-a spus:

- "Nu, nu te-am mai vazut in viata mea pana acum sase luni cand mi-ai fost adus din temnita din Roma."

Ridicandu-si ochii catre ceruri, cu ochii siroind de lacrimi, puscariasul a spus:

- "Oh, Doamne, am cazut oare atat de jos? Sunt oare chiar atat de schimbat si de nerecunoscut? Leonardo Da Vinci, priveste-ma din nou pentru ca eu sunt cel pe care l-ai pictat in urma cu sapte ani ca figura a lui Iisus!"
Minunata aceasta pilda- am auzit-o si eu la Biserica de la Parintele.Ne trebuie in orice moment prezenta, pentru a fi vii- in lumina invataturilor hristice.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.10.2010, 16:17:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Fiecare dintre postarile anterioare sunt deosebite si nu ma indoiesc ca au fost spuse din adancul sufletului. Indraznesc totusi sa abordez subiectul dintr-o pozitie la care nu prea ne gandim niciodata. Intr-un fel sau altul suntem cu totii semanatori, asa cum suntem si buni samariteni si detinatori de talanti. Daca in aceeasi zi suntem buni samariteni si Iuda, de cateva zeci de ori, oare nu conteaza? Daca talantul iubirii sau al iscusintei il ascundem de multe ori, in cel mai din adanc coltisor, dintr-un motiv sau altul, oare nu conteaza? Si mai ales cum calificam caracterul semanatorului din noi? Se intelege ca toti "achizitionam" samanta de la aceeasi sursa si o rasadim cu mare grija, in loc curat si pamant bun. Iar cand creste, ne umplem de mandrie, parandu-ni-se ca ceea ce am semanat noi e mult mai "de folos" decat a semanat vecinul, care are ceva, dar nu chiar ca la noi... Nu mi-o luati in nume de rau: nu ma refer aici la paralele si diferente dintre cum propavaduim noi, ortodocsii, Cuvantul Adevarului si cum o fac ceilalti de orice alta confesiune, ci la noi toti, credinciosi intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica. De ce suntem tentati sa ne consideram semanatori mai "alesi"? De ce privim cu indiferenta la rodul care creste in semanatura alaturata, cand de fapt intr-un final rodul tau si rodul meu vor ajunge la acelasi granar? Cautam din ochi neghina in lanul altuia si ne bucuram ca o descoperim, iar daca n-o desoperim suntem tentati s-o inventam, dar nu realizam ca din loc in loc si in lanul nostru mai napadesc balariile... Suntem mult prea indulgenti cu noi insine si deja ne imaginam dreapta judecata unde, dupa o mica mustruluiala, vom fi trecuti de-a dreapta, dar de cate ori am plans in viata aceasta pentru pacatele noastre despre care habar nu avem, dar atunci... ni se vor arata noua?!... De cate ori n-am semanat tarlale intregi NUMAI de neghina, printr-o vorba aruncata fara judecata, printr-o barfa dusa mai departe cu adaugirile aferente, printr-o rautate subiectiva, numai fiindca asa ne-a casunat noua pe cineva? Cat de constienti suntem de "roadele" noastre, oare? Ni se pare ca suntem buni? Haideti sa ne rugam, sa ne arate Dumnezeu intr-o noapte, calitatea roadelor noastre!... Poate atunci vom realiza ce inseamna cu adevarat cuvintele Sfantului Siluan: "Tine mintea in iad si nu deznadajdui!"
Cat de frumos si adevarat ai vorbit, Omule Bun! Ne regasim in postarea ta, caci oricat ne-am stradui, oricat am constientiza menirea noastra pe acest pamant ne lasam robiti de patimi marunte,uitand pentru moment ca tot ce avem, tot ce am primit ,ii datoram lui Hristos!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.10.2010, 16:19:46
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Pilda semanatorului
Si adunandu-se multime multa si venind de prin cetati la El, a zis in pilda:

"Iesit-a semanatorul sa semene samanta sa. Si, semanand el, una a cazut langa drum si a fost calcata cu picioarele si pasarile cerului au mancat-o. Alta a cazut pe piatra si, rasarind, s-a uscat, pentru ca nu avea umezeala. Alta a cazut intre spini si, spinii, crescand cu ea, au inabusit-o. Si alta a cazut pe pamant bun si, crescand, a facut rod insutit".

Acestea zicand, striga: "Cine are urechi de auzit sa auda". Si ucenicii Lui Il intrebau: "Ce inseamna pilda aceasta?" El a zis: "Voua va este dat sa cunoasteti tainele imparatiei lui Dumnezeu, iar celorlalti in pilde, ca, vazand, sa nu vada si, auzind, sa nu inteleaga.

Iar pilda aceasta inseamna:
Samanta este cuvantul lui Dumnezeu. Samanta de langa drum sunt cei care aud, apoi vine diavolul si ia cuvantul din inima lor, ca nu cumva, crezand, sa se mantuiasca. Cea de pe piatra sunt aceia care, auzind cuvantul, il primesc cu bucurie, dar acestia nu au radacina; ei cred pana la o vreme, iar la vreme de incercare se leapada. Cea cazuta intre spini sunt cei ce aud cuvantul, dar umbland cu grijile si cu bogatiile si cu placerile vietii, se inabusa si nu rodesc. Iar cea de pe pamant bun sunt cei ce, cu inima curata si buna, aud cuvantul, il pastreaza si rodesc intru rabdare" (Lc. 8, 4-15).


După cum se observă, sămânță este socotit acela care are urechi ca să audă... Cuvântul lui Dumnezeu.

1.Prima sunt cei ce simt, pricep, pare că înțeleg dar ei nu prea cred și atunci vine diavolul și fură, deci drumul e credința... dar vulpile și lupii și ereții și șerpii fură pentru că nu aveau credință și ea a fost călcată în picioare, și ai trecut peste ea cu nonșalanță fiindcă nu ai crezut deloc sau prea puțin.

2.A doua nu avea pământ adânc, umezeală, și nu rămânea dragostea și bucuria la rădăcină ci era o plantă prea de suprafață, superficială, fățarnică, de ochii gLumii și s-a uscat, căci ei cred până la o vreme, deci sunt pe drumul cel bun doar o vreme, scurtă, un minut, o oră, o zi, o săptămână, cât au priceput, cât au visat, cât le-a plăcut... până vine încercarea: arșița soarelui... și când vine încercarea se leapădă de frică.

3.A treia sunt cei ce aud, au credință suficientă, dar grijile deșarte ale vieții le sunt mai importante și nu ajung să rodească ci credința le rămâne pitică duhovnicește, se înăbușe, e strivită, uitată, neimportantă, pipernicită, lâncezită, atrofiată, balonată, stearpă, bolnavă, urâtă, disperată, tulburată, plictisită, de second hand, pusă la borcan, la păstrat pentru altădată, nefolosită la nimic... căci păcatele sunt mai plăcute și averea gLumească mai utilă și grijile pentru pensie și pentru a fi în rând cu gLumea sunt mult mai folositoare încântării orgoliului masculin și sadico-mațochist... râvna deșartă a treburilor ''vrednice''.

4. Cea căzută în pământ bun, în credință până la sfârșit, pe drumul bun al dreptei credințe, ea după ce a fost bine auzită e păstrată în pământ adânc, cu rădăcină la loc cu umezeală unde nu o mai sperie arșița îndoielilor, nu o mai biruie ispispitele, e la loc umed ajunsă, loc plin de dragoste curată și tainică, rodind cinstit mai înainte de vremea roadelor, și iată că rodește însutit întru răbdare, așteptând sămânța această bună căzută în pământ bun, cu multă răbdare și fără aprinderile pismașe ale întietății, ca să fie și ceilalți contaminați cu bucurie și veselie sfântă... și la timpul potrivit pregustarii roadelor să trăiască fericirea Împărăției Cerurilor, împreună cu aproapele, veselindu-se cu duioșie și compasiune și compătimire și empatie și căldură a prieteniei și încrederii nevremelnice.

Problema deci e drumul și taina și pământul, care este credința din inima celui ce are urechi ca să audă... iar scopul este răbdarea apariției roadelor... având credința existenței lor, credința rodirii... duhovnicești.

Deci ni se explică clar rostul urechilor și ai ochilor lăuntrici ai inimii credinciosului: ca auzind să nu înțeleagă și văzând să nu vadă ci în pilde să cunoască taina Împărăției Cerurilor, căci ei nu se află pe drumul cel bun așa ca voi cărora vă sunt cunoscute tainele Împărăției deoarece sunteți în Credință... în Duhul, sunteți Cerești.

Last edited by vsovivi; 18.10.2010 at 16:34:28.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2010, 15:40:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E bine sa luam aminte ca samanta trebuie sa moara, ca sa aduca rod. Dar ea nu poate muri decat intr-un pamant sapat, lucrat. Asa ca e bine sa nu treaca zi, fara a da "cu sapa" in "pamant", adica in firea noastra.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.01.2012, 15:38:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

De fiecare data cand intalnim pilda semanatorului, sa ne amintim ca exista si o Zi a secerisului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.01.2012, 21:07:34
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Ne place invatatura lui Hristos, cuvintele Lui ne par frumoase, inaltatoare, dar cand zarim propria cruce, uitam totul.
Asta-i semn ca inimile noastre sunt inca impietrite; e dovada faptului ca nu am permis Cuvantului sa rodeasca intru noi.
Inima omului nu e roditoare daca nu e patrunsa de duhul de jertfa. Daca am lasa Cuvantul sa fie viu in noi, am fi capabili de sacrificiu, nu am mai petrece in impietrire, invaluiti de duhul arid al comoditatii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.01.2012, 21:16:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
De fiecare data cand intalnim pilda semanatorului, sa ne amintim ca exista si o Zi a secerisului.
da...mare drepatate ai prietene. Din pacate ne amintim, de multe ori, mult prea tarziu de Ziua secerisului. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pilda, semanatorului



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O pilda ioan cezar Generalitati 10 20.12.2012 18:37:03
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Pilda magilor ILaura Mari Duhovnici si predicile lor 0 24.11.2008 14:28:50
Pilda economului Gaspar Din Noul Testament 7 16.10.2007 20:51:00