Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.01.2012, 16:27:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Risipim foarte mult timpul, iar aceasta risipire face ca pamantul (fiinta noastra) sa nu mai fie capabila sa ajute samanta sa prinda radacini si sa rodeasca.

Nu e de ajuns ca samanta sa cada in pamant bun, este important ca el sa ramana tot timpul pamant bun. Degeaba samanta prinde radacini, daca pamantul nu o ajuta sa rodeasca. Intarirea sau pietrificarea pamantului, face ca samana sa moara, darurile sadite de Dumnezeu in om sa dispara.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.01.2012, 18:27:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cineva ar putea spune ca pilda semanatorului nu mai este de actualitate. Mantuitorul a vorbit oamenilor timpului Sau, care traiau intr-o societate agrara, pe limba lor. Generatiei Facebook ii sunt straine, la propriu, atat bucuria semanatului intru nadejde, cat si cea a secerisului la vreme sau chiar necazul unei recolte compromise.

Pilda se adreseaza insa oamenilor tuturor timpurilor. Intrucat astazi ne lipseste tot mai mult pespectiva Semanatorului, incetand a ne mai raporta la realitate prin "ochii" Sai, am ajuns sa pierdem si "perspectiva pamantului", faptul de a fi pamant insufletit. Altfel, spus, un pamant "primenit" de Sus, spre primirea semintelor vietii celei vesnice. Uitam adesea ca dupa roade se cunoaste nu numai pomul, ci si pamantul din care acesta rodeste.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.01.2012, 19:52:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cineva ar putea spune ca pilda semanatorului nu mai este de actualitate.
Marius, omul contemporan este superficial. Nu mai mediteaza deloc asupra sensului lucrurilor. Se blocheaza in imediat. Asa ca eu cred ca daca si astazi ar fi fost de actualitate semanatul, neputinta de a se deschide lui Dumnezeu l-ar face pe om cel mult sa spuna "voi mari hambarele", desi cred ca cel din zilele noastre nu se mai gandeste nici la hambar.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.01.2012, 12:36:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Marius, omul contemporan este superficial. Nu mai mediteaza deloc asupra sensului lucrurilor. Se blocheaza in imediat. Asa ca eu cred ca daca si astazi ar fi fost de actualitate semanatul, neputinta de a se deschide lui Dumnezeu l-ar face pe om cel mult sa spuna "voi mari hambarele", desi cred ca cel din zilele noastre nu se mai gandeste nici la hambar.
Bine observat. Din pacate, insa, sunt si multi "semanatori" la fel de superficiali. Ba, as spune ca s-au inmultit tocmai semanatorii superficiali. Se stie ca apostolilor, inainte de a primi insarcinarea sau porunca de-a invata neamurile, de-a semana cuvantul lui Hristos, li s-a daruit si Duh Sfant. Nu poti merge doar cu adevaruri, si acelea "facute" cu copy-paste, la semanat fara sa ai si pe Duhul Sfant cu tine. Arunci semintele degeaba. Ele nu patrund la adancime, raman la suprafata si sunt "ciugulite de pasari". Cu alte cuvinte, te crezi semanator, dar de fapt esti doar risipitor de cuvinte. Ba, unii se mai si bucura zicand cam asa: "Aha, acum ca ti-am spus eu adevarul, nu mai ai nicio scuza in fata lui Hristos! Vei merge in iad!". In vechime, Sfintii Parinti interziceau ucenicilor sa predice cuvantul atata timp cat nu ajungeau la nepatimire sau indelunga pocainta (cum bine indeamna si fratele Ioan Cezar), caci doar atunci stiau ca au si Duh Sfant. Caci a semana Adevarul cere multe virtuti: rabdare, blandete, a stii cand sa spui, cui sa spui, cat sa spui, ce sa spui, unde sa spui si cand sa te opresti. Si astea toate au nevoie de dreapta socoteala, de smerenie, de iubire. Adica, de Duh Sfant. Daca inchinarea la Dumnezeu trebuie facuta in Duh si Adevar atunci si propovaduirea Cuvantului trebuie, la fel, facuta in Duh si Adevar, dar si trairea noastra trebuie tot in Duh si Adevar facuta. A face doar pe jumatate e treaba superficiala, ba poate fi chiar daunatoare si pentru cel ce o face si pentru cel ce asculta.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.01.2012, 12:59:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maris_ Vezi mesajul
A semana adevarul cere multe virtuti: Rabdare, blandete, a sti cand sa spui, cui sa spui, cat sa spui, ce sa spui, unde sa spui si cand sa te opresti. Si astea toate au nevoie de dreapta socoteala, de smerenie, de iubire. Adica, de Duh Sfant. Daca inchinarea la Dumnezeu trebuie facuta in Duh si Adevar atunci si propovaduirea Cuvantului trebuie, la fel, facuta in Duh si Adevar, dar si trairea noastra trebuie tot in Duh si Adevar facuta.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Ei da: Amin! Amin! Amin!

Last edited by ioan cezar; 31.01.2012 at 13:02:30.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.04.2012, 15:49:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Ne place invatatura lui Hristos, cuvintele Lui ne par frumoase, inaltatoare, dar cand zarim propria cruce, uitam totul.
Asta-i semn ca inimile noastre sunt inca impietrite; e dovada faptului ca nu am permis Cuvantului sa rodeasca intru noi.
Inima omului nu e roditoare daca nu e patrunsa de duhul de jertfa. Daca am lasa Cuvantul sa fie viu in noi, am fi capabili de sacrificiu, nu am mai petrece in impietrire, invaluiti de duhul arid al comoditatii.
Noi suntem obisnuiti sa-L vedem doar pe Hristos pe cruce. Si credem ca doar Lui I se cade acest loc. In realitate toti suntem chemati spre jertfa. Nu-L putem intelege pe Hristos si nu ne putem mantui daca nu-I urmam faptele - sa iubim pana la jertfa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pilda, semanatorului



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O pilda ioan cezar Generalitati 10 20.12.2012 18:37:03
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Pilda magilor ILaura Mari Duhovnici si predicile lor 0 24.11.2008 14:28:50
Pilda economului Gaspar Din Noul Testament 7 16.10.2007 20:51:00