Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.12.2013, 22:10:28
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
DE PACATUIT ORICUM PACATUIM, CA VREM, CA NU VREM. Dar aia nu inseamna ca nu trebuie safaci nimic impotriva pacatului, dar uite, poate sunt pacate de care in momentul asa nu ne caim. Ce facem, mintim la spovedanie sau cum procedam in cazul asta, nu ii zic preotului pacatul respectiv?! Asta nu inteleg eu cu spovedania. Se poate intampla ca efectiv sa nu iti para rau de un pacat pe care l-ai facut.

Nimeni nu respecta invatatura 100%, nici n-ai cum, ca esti om, nu robot. Dati-mi un exemplu in care un om oarecare a respectat/respecta invatatura crestina 100%. Chiar va rog.

Ce zice florin, e adevarat. Unui om nu-i sta valoarea in religie (care s-a inventat tocmai cu scopul e a manipulaoameii, da deh, nu acceptam asa ceva). Doi oameni care se iubesc se pot casatori oricum. Si sigur n-o sa-i desparta religia, in cazul in care chiar e iubesc.
De multe ori, a vazut si aici pe forum sfatur pentru cazuri din astea de genul: " lasa-l/las-o in pace ca nu e ortodox/ortodoxa, cauta-ti un ortodox/o ortodoxa." De parca cracterul si personalitatea omului ar avea ceva de-a face cu religia.
Nu exista ca un ortodox sa nu se caiasca de pacate, numai daca e ateu sau ortodox nepracticant care e cam tot pe acolo. Pacatul trebuie oricum spus daca nu te caiesti nu cred ca te vei putea impartasi. E un caz special care trebuie discutat cu duhovnicul tau, daca ai nelamuriri, noi nu putem sa dam raspunsul corect in multe cazuri. Toti sfintii, apostolii martirii. Eu nu sunt in masura sa dau exemple dar sigur exista oameni daca nu ii cunoastem nu inseamna ca nu exista. Religia nu manipuleaza oamenii nu inteleg de unde inventati prostia asta, ce exemple de manipulare cunoasteti si nu inteleg cum ar putea manipula. Imi pare ca tot discut cu d-voastra astea nu sunt discutii ziditoare, sunt sigura ca influenteaza negativ pe ceilati tot ce ziceti aici.
Nu intelegeti, pentru cei care traiesc viata ortodoxa, conteaza religia foarte mult, daca d-voastra nu traiti asa nu aveti cum sa intelegeti si atunci tot judecati si jigniti nu intelegeti multe, ma rog ca Dumnezeu sa va deschida mintea sa nu fiti in ratacire si sa.vedeti adevarul Amin.
Reply With Quote
Răspunde