Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2014, 16:51:55
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit Casa sau Bloc?

Da, stiu, e o intrebare stupida, si ideile sunt impartite, dar chiar m-ar interesa niste pareri pro/contra pentru fiecare;

Unde credeti ca ar fi mai bine sa creasca un copil? La casa sau la bloc? de ce la casa/de ce la bloc?

Povestea in sine:
Eu si sotul vrem sa cumparam o casuta la 8 - 10 km de oras, sa iesim din poluarea asta excesiva la aer mai curat si la posibilitatea de a procura noi o parte din cele necesare traiului. Mama ma bate la cap cu blocul sau casa in oras, ca deh, copii vor trebui sa mearga la gradinita, la scoala, la liceu etc. M-am interesat, iar unde am gasit casuta sunt si gradinite si scoli, pana la clasa a 8-a, scoli care ca rezultate se pot compara cu cele din oras (rezultate la olimpiade nationale, concursuri, manuale si predare); de gradinite nu m-am interesat cum sunt, decat ca aspect (ce rezultate pot avea gradinitele?). In plus, pentru liceu, exista si linie de transport in comun directa cu orasul, asa ca nu ar fi nici o problema ca, copilul sa faca naveta (mult spus naveta, derumul dureaza pana in partea de oras cu majoritatea liceelor cat dureaza si drumul dintr-un capat in altul a orasului, undeva la maxim 20 de minute, fie 30 daca prinzi toate semafoarele) - stiu, pentru ca am o prietena acolo si de multe ori cand stateam la ea peste noapte si a doua zi mergem la scoala, cam atata faceam.

Ma puteti ajuta cu niste pareri?
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2014, 17:40:48
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, stiu, e o intrebare stupida, si ideile sunt impartite, dar chiar m-ar interesa niste pareri pro/contra pentru fiecare;

Unde credeti ca ar fi mai bine sa creasca un copil? La casa sau la bloc? de ce la casa/de ce la bloc?

Povestea in sine:
Eu si sotul vrem sa cumparam o casuta la 8 - 10 km de oras, sa iesim din poluarea asta excesiva la aer mai curat si la posibilitatea de a procura noi o parte din cele necesare traiului. Mama ma bate la cap cu blocul sau casa in oras, ca deh, copii vor trebui sa mearga la gradinita, la scoala, la liceu etc. M-am interesat, iar unde am gasit casuta sunt si gradinite si scoli, pana la clasa a 8-a, scoli care ca rezultate se pot compara cu cele din oras (rezultate la olimpiade nationale, concursuri, manuale si predare); de gradinite nu m-am interesat cum sunt, decat ca aspect (ce rezultate pot avea gradinitele?). In plus, pentru liceu, exista si linie de transport in comun directa cu orasul, asa ca nu ar fi nici o problema ca, copilul sa faca naveta (mult spus naveta, derumul dureaza pana in partea de oras cu majoritatea liceelor cat dureaza si drumul dintr-un capat in altul a orasului, undeva la maxim 20 de minute, fie 30 daca prinzi toate semafoarele) - stiu, pentru ca am o prietena acolo si de multe ori cand stateam la ea peste noapte si a doua zi mergem la scoala, cam atata faceam.

Ma puteti ajuta cu niste pareri?
Multumesc anticipat.
Nu e deloc o intrebare stupida. Eu votez pentru casa, desigur, una cu toate utilitatile necesare. Si asta desi stau la bloc, inca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2014, 19:19:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Naveta aproape inexistenta si stati pe ganduri? Tot pentru casa votez si eu. Asigurati-va inainte ca este construita bine, izolata etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2014, 21:19:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, stiu, e o intrebare stupida, si ideile sunt impartite, dar chiar m-ar interesa niste pareri pro/contra pentru fiecare;

Unde credeti ca ar fi mai bine sa creasca un copil? La casa sau la bloc? de ce la casa/de ce la bloc?

Povestea in sine:
Eu si sotul vrem sa cumparam o casuta la 8 - 10 km de oras, sa iesim din poluarea asta excesiva la aer mai curat si la posibilitatea de a procura noi o parte din cele necesare traiului. Mama ma bate la cap cu blocul sau casa in oras, ca deh, copii vor trebui sa mearga la gradinita, la scoala, la liceu etc. M-am interesat, iar unde am gasit casuta sunt si gradinite si scoli, pana la clasa a 8-a, scoli care ca rezultate se pot compara cu cele din oras (rezultate la olimpiade nationale, concursuri, manuale si predare); de gradinite nu m-am interesat cum sunt, decat ca aspect (ce rezultate pot avea gradinitele?). In plus, pentru liceu, exista si linie de transport in comun directa cu orasul, asa ca nu ar fi nici o problema ca, copilul sa faca naveta (mult spus naveta, derumul dureaza pana in partea de oras cu majoritatea liceelor cat dureaza si drumul dintr-un capat in altul a orasului, undeva la maxim 20 de minute, fie 30 daca prinzi toate semafoarele) - stiu, pentru ca am o prietena acolo si de multe ori cand stateam la ea peste noapte si a doua zi mergem la scoala, cam atata faceam.

Ma puteti ajuta cu niste pareri?
Multumesc anticipat.
Unde, spre Râciu (Voiniceni, Ceaușu de Câmpie)?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.04.2014, 22:21:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu votez pentru casă. Vedeți ce vecini o să aveți, apoi de ce utilități dispune casa. Sunt multe aspecte de luat în calcul...de văzut ce investiție necesită casa, izolație, acoperiș, instalații etc

Last edited by ovidiu b.; 13.04.2014 at 22:24:53.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2014, 23:26:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Interesant e ca m-am confruntat cu aceeasi dilema acum cateva saptamani.

Cineva si-a luat o casa undeva tot la 8-10km de oras si a zis sa o vad ca poate ma intereseaza si pe mine, mai sunt disponibile.
Case noi, construite binenenteles pentru a fi vandute.

Dupa vizita, concluziile:

1. 400mp nu e un teren care sa justifice mutarea la casa. Adica..mare lucru nu poti cultiva, cel mult poti creste cateva gaini (daca nu o sa ai probleme cu vecinii din cauza mirosului) si cam atat.

2. Vecini ai si la casa - destui. Aici erau deja vreo 5, apropiati, din care cu 3 aveai gard comun. Nu mai zic ca daca ai un manelist din ala cu statie si boxe de discoteca pe o raza de 500m si mai bine s-a dus linistea de sfarsit de saptamana cel putin.
Ca sa nu mai vorbim de aia care traiesc dintr-o pensie din care jumatate si mai bine se duce pe alcool.
Daca ai din astia si stii ca ai un copil care zilnic trebuie sa mearga la scoala pe langa casa la unul din asta - cam problematic.
Stiu, pot fi si la oras din astia, poate sunt subiectiv dar cred ca la tara sau in cartierele marginase, problema asta e mai acuta.

3. Spatiul locuit - casa era cu 3 camere, cat un apartament practic, doar ca erau camere ceva mai mari. Nu stiu in ce masura se merita, daca stai sa te gandesti ca la incalzire costurile s-ar putea sa se dubleze, cel putin.
Daca ai gaze, e destul de ok.
Daca esti cu centrala pe lemne sau ai incalzire pe curent electric, ai cam sfeclit-o.
In primul caz alimentare la 6-8 ore, sopron de lemne pentru uscare (2 ani de zile recomandat), aprovizioneaza, sparge, cara, etc.
In al doilea caz, mai pui inca un x2 la suma de plata pentru incalzire (nu credeti reclamele cu "plasme" cu IR care reduc costurile la 1/2 fata de gaz sau lemne haha.. sau ca o casa incalzita cu aeroterme mareste factura la curent cu doar 500ron/luna).

4. Casele facute pentru a fi vandute au trasaturi specifice "low cost". Termopane, gresie/faianta cele mai ieftine, usi, parchetul nu mai zic manopera la montare, asta cred ca in cativa ani maxim trebuie sa-l schimbi.
Detalii nefinisate - fara glafuri la ferestre, scara interioara fara nici un geam, ce sa mai zic de chestii care se vad mai putin gen instalatia electrica, termica.

5. Cele care nu sunt conectate la reteaua de apa, practic NU au apa potabila. Adica apa din sistmul public o fi ea mai proasta, dar cea scoasa de la o panza freatica de 5-10m adancie este sub orice critica, otrava curata. Poate exagerez nitel dar cred ca si sa faci o baie, este un risc.
Nu ca n-as fi baut ani buni din asta, cand lumea credea ca e mai buna decat aia din reteaua publica, si analize avea cica...din auzite.

6. Daca nu esti conectat la reteaua de canalizare - fosa e practic o bataie de joc, poti sa te astepti sa trebuiasca sa o vidanjezi lunar, asta inseamna 150-200RON.

7. Aparent nu e departe de oras, adica ajungi relativ repede. Fata de altii care si-au facut la 15-20km zi si vin zilnic sa lucreze in oras, ti se pare foarte aproape.

Dar hai sa facem un calcul: 20km pe zi (un drum dus/intors) e cazul cel mai fericit.
Lunar inseamna 600km, cu o masina cu consum de 7% in oras (caz fericit), inseamna 42litri la 7ron cum o sa fie benzina cu taxa lui CopyPonta, inseamna cam 300ron luna, 3600ron/an, 720000ron in 20 ani, daca e sa iei in calcul si dobanzile la banii astia si uzura la masina, e clar ca ajungi usor pe la vreo 20.000euro, caz fericit insa practic (mai multe drumuri zilnice de fapt) probabil la vreo 30.000.
Costul unui apartament in oras (depinde de oras, zona, suprafata, etc.)

8. Poluarea - daca tu crezi ca o distanta de 10km de oras tin noxele departe te inseli.
Da, poate e CEVA mai curat, dar nu cred ca semnificativ.
Ca sa nu mai zic ca unii au casele la 1-200m de drumuri nationale pe unde trec sute daca nu mii de auto zilnic.

Iar in cazul de care vorbeasc mai sus, aia 100m pana la drum, erau pe pamant, cu ceva pietris care in 1-2 ani nu mai inseamna nimic decat pamant si noroi.
Si daca cineva crede ca un drum din asta va fi vreodata asfaltat pentru 10 case, se inseala amarnic.
De dezapezire nu mai vorbesc, e clar ca trebuie sa pui deoparte pe langa banii suplimentari de incalzire un fond de dezapezire, impreuna cu vecinii din zona.
Daca sunt si din aia care nu vor sa plateasca pentru ca nu au zilnic drum in oras si se gandesc ca tu obligat fortat oricum ai sa dezapezesti pentru ca ai drum zilnic la servici si drumul tau trece prin fata casei lor, poti sa te gandesti chiar la o suma mai maricica asa.

In plus poluarea inseamna foarte mult, poate cel mai mult, APA si MANCARE.
Daca maninci de la supermarket sau cumperi de la piata de la "tarani" care iau din depozite en-gross vegetale de sera din surse dubioase, ca sa nu mai zic de cei care practica agricultura intensiva cu ierbicide si insecticide la greu, animale crescute cu concentrate, etc. - tot aia.

9. Copilul are o curte unde sa se joace.
Gresit.
Un copil mic nu se poate juca nesupravegheat, chiar daca e poarta incuiata.
Un copil mic (si chiar ceva mai mare) se plictiseste.
Orice ar avea in curte, tot trebuie sa-l scoti la plimbare.
Zilnic.
La sat unde-l duci? Pana la mini-super-market sau la birt?

10. Educatia.
Daca ai scoala primara ok in zona, e bine. Desi se poate sa fii foarte subiectiv(a) atunci cand ai sa spui ca profesorii sunt la fel ca in oras.
Sigur, o clasa proasta poate fi si la oras, dar la oras poti sa alegi.
Mai cu interventii, mai una, mai alta..ai de unde sa alegi.

Mai stiu si eu geometrie in spatiu si nu imi dau seama cum drumul, in oras, pana la scoala, dureaza la fel cu drumul de la 10km de oras.
Doar daca liceele sunt la marginea orasului si de la marginea orasului pana in zona ta sunt aia 10km si deci ajungi la liceu fara sa mai intri in oras.
Si binenteles, dintr-un anumit masochism iti iei apartamentul exact in marginea de oras diametral opusa celei cu licee.

Pana la liceu faceam si eu 15-20min cu autobuzul si cam 30min pe jos.
Si nu am avut niciodata abonament si nici autobuzul nu-l prea luam.
Daca tot vorbim de poluarem sanatate, etc. cred ca e mai de preferat sa faci 30min pe jos decat 30 min cu autobuzul.

11. Costul real al casei de care vorbeam, facuta de tine ar fi cam pe la 6000euro teren (15e/mp maxim prin zona ai + maxim 25.000euro o casa de genul ala).
Deci in total cca. 30k, hai sa zicem cu gard, o alee maxim 35k euro)
Ei bine, pretul a fost de 45.000euro. Din start ai pierdut 10.000euro. Cel putin.
Nu mai zic de costurile ulterioare ale amenajarii curtii, de completat lipsurile casei + ce incepe sa se strice cu timpul (sa speri ca nimic serios, dar chiar si maruntisurile costa).

12. Un apartament se vinde mult mai usor, daca vrei sa te muti.
O casa, care nici macar nu mai e noua macar (asta ia ochii nitel), mai ales cand a fost cumparata la un pret nitel exagerat, mai greu.
E clar ca in urmatorii 5 ani trebuie sa mai investesti vreo 3-4000euro in diverse amenajari si inbunatatiri, iar cand ai sa o vinzi, o sa mai pierzi inca vreo 4-5000euro cel putin din pretul de achizitie.
Deci in primii 5 ani ai pierdut vreo 10.000euro. Bani care nici nu stiu daca ai apucat sa ii achiti la banca.
Plus banii cu deplasarile.
Plus banii cu incalzirea, dezapezirea, poate si vindanjarea.
In total, probabil de 2-3 ori mai multi decat daca ai fi stat in oras, chiar si cu chirie, in timpul asta.

Dar lasa ca e bun asa, nu avem bani, nu putem face copii deocamdata, sa le oferim tot ce au nevoie.
4 copii??
Pai da, avem spatiu acum, dar avem si rate la banca, amenajari de facut, 3 joburi ca sa platim toate astea, de unde atat, cine sa aiba grija de ei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.04.2014 at 23:31:19.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2014, 00:52:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Interesant topic :)

Este mai ales interesant caci acum 10ani cand am plecat din Romania oamenii nu-si puneau asemenea intrebari fiind profund multumiti sa aibe un acoperis deasupra capului:chirie,casa cu parintii,garsoniere,mansarde... Toate erau bune...

Corinusha,tu unde ai copilarit ?
Eu si la bloc si la curte ...dar nu pot sa-mi fac o opinie despre acest aspect;altele au fost importante in devenirea mea decat cei 4 pereti...
Scuzati daca consider ca nu este esential pt un copil...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2014, 01:04:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vrem detalii, desigur :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2014, 01:06:58
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Un vot pentru casa.
Localitatle din jurul Tg Muresului sunt curate,racordate la apa ,canalizare si asfaltate. Preturile caselor sunt sensibil mai mici decat in unele cartiere muresene.
Ar fi de evitat zona Cristesti,Ungheni si satele apartinatoare din cauza combinatului chimic.
Locuiesc la casa in Tudor(zona Dacia) cartier linistit si frumos,5 minute de piata,scoala,biserica,...am incalzire pe gaz,teracote si convectoare.Gradina de zarzavat,cativa pomisori,vreo 80 de trandafiri si un caine mare,mare si rau.
Cu gradina in teorie ii foarte frumos si"bio"...dar suntem la mila Lui Dumnezeu,anul trecut a fost de cateva ori grindina si a distrus aproape tot.
Consumi cat vrei,indiferent ca esti la bloc sau la casa,ca doar tu pui mana pe robinet,vrei mai cald platesti mai mult,consumi mai putin,platesti mai putin.Munca la curte e mai multa dar...nu poti compara iesitul pe balcon cu iesitul in curte/gradina.
Casa parinteasca este intre Sancrai si Nazna,zona frumoasa,linistita,preturi de bun simt...aici nu ma refer la cartierele rezidentiale construite de bentatransc...
N-am vorbit de zona Acatari , Dumbravioara,livezeni sau Nirajului ...avand in vedere ca sunteti o familie mixta poate luati in calcul si zonele astea,nu difera de celelate zone decat ca populatia este majoritar maghiara si scoala se face in...ai inteles!
Santana/Voiniceni...scump doamna,scump!!!
La bloc...e la bloc,comod,curat...altii iti curata scara,trotuarul....
Cat despre vecini..si ei sunt ca si noi,nici mai buni,poate nici mai rai...
In zona nu se asculta manele,poate aia un pic mai"negruti"...dar se asculta ceardas,ozo sep,ozo sep...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2014, 01:12:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Casa, evident. Blocurile nu sunt prea naturale, ca spun asa, mai ales ptr. copii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare