Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.04.2014, 08:37:59
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

dap, banii pe chirire sunt bani pierduti pentru ca la final, nu eu sunt aia care detine apartamentul/casa... Mdeah, sunt si victima gandirii ca omul tre' sa aibe proprietatea sa propie si personala, so, da si banii investiti pot fi oarecum pierduti, dar macar locuinta tot mie imi apartine, chiar daca nu ma are valoarea care o avea/daca investitia a fost prea mare si nu o pot scoate. Asta gandire mostenita de la generatia parintilor si bunicilor, si mi s-a intiparit bine in cap...

Eu cand eram copil imi doream natura. Eram afara la joaca aproape toata ziua, cu toate ca aveam jocul pe televizor, apoi calculatorul cu internet; nu m-au prea interesat. Ani e zile au stat sa fie umplute cu praf; le lasam pentru zill ploioase; in est, afara, la joaca; eram vreo 30 de copiii in spatele blocului zi de zi.
Acuma as alege sa citesc o carte buna intr-un loc verde :D
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.04.2014, 10:09:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Yasmina, sa fim seriosi, tu cand erai copil doar atat vroiai, sa stai "in natura" si cam atat?
Sau crezi ca daca aveai de ales intre gradinarit si calculator/televizor/joaca sau chiar o carte buna de citit ai fi preferat gradinaritul?

In principiu,da caci asta faceau si cei de langa mine,mai mult ca sigur nu poti sa-ti renegi mostenirea genetica.

Pe mine m-au ajutat vremurile-copilarie in comunism;asteptam o saptamana intreaga pt o ora de desene animate,sambata :)
Stai putin,eu nu sunt scandalizata ca actualii copii nu gradinaresc,ci ca nu mai au activitati afara pe strada,in parc,pe iarba. Nu mai ies cu bicicleta,nu se mai intrec la fuga,nu mai deseneaza pe asfalt...etc

Si da,nu ma laud,eu mi-am gasit intotdeauna implinirea in gradina;in joaca cu pamantul,plantele ;cand m-a intepat prima albina si a murit dupa asta,am plans mult si i-am facut mormant cu flori :)
Stii ce faceam eu pe la 10 ani? Incrucisam lalele,invatam sa inmultesc trandafiri sau sa altoiesc pomii fructiferi.Sa altoiesc nu mi-a iesit la varsta aia,dar am incercat macar...Tot atunci am inceput sa incropesc o colectie de cactusi de 24 de genuri diferite.
Chiar daca aveam multi prieteni,vecini si colegi cateodata tot singura ramaneam si atunci tristetea unui copil fara frati sau surori imi trecea in gradina,atata frumusete,perfectiune intotdeauna natura m-a fascinat si inca continua s-o faca.
Mai traiam si pt carti,vacante afara din Bucuresti si Sarbatoarea de Pasti.
Cand ma intorceam acasa dintr-o vacanta la munte,mare sau la tara plangeam in tren tot drumul.
Si acum ceva timp cand m-am intors din Hawaii am plans...ca si" om mare".

Nu stiu ce as fi facut ca si copil in anii 2000...greu de spus...probabil ca genele stramosesti si-ar fi spus cuvantul totusi in favoarea naturii
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.04.2014 at 10:20:00.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.04.2014, 10:19:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
dap, banii pe chirire sunt bani pierduti pentru ca la final, nu eu sunt aia care detine apartamentul/casa... Mdeah, sunt si victima gandirii ca omul tre' sa aibe proprietatea sa propie si personala, so, da si banii investiti pot fi oarecum pierduti, dar macar locuinta tot mie imi apartine, chiar daca nu ma are valoarea care o avea/daca investitia a fost prea mare si nu o pot scoate. Asta gandire mostenita de la generatia parintilor si bunicilor, si mi s-a intiparit bine in cap...
Dar daca stai sa te gandesti bine, poate fi foarte subiectiva.
Adica poti face o investitie care sa fie mai costisitoare decat chiria si tot atat bani sau mai multi pierzi in final.

Citat:
Eu cand eram copil imi doream natura. Eram afara la joaca aproape toata ziua, cu toate ca aveam jocul pe televizor, apoi calculatorul cu internet; nu m-au prea interesat. Ani e zile au stat sa fie umplute cu praf; le lasam pentru zill ploioase; in est, afara, la joaca; eram vreo 30 de copiii in spatele blocului zi de zi.
Acuma as alege sa citesc o carte buna intr-un loc verde :D
Si eu sunt pentru locuitul la tara, dar trebui sa iti calculezi bine efortul financiar, prioritatile si sa nu o faci dintr-o perspectiva cvasi-exclusiv subiectiva, mai ales cand e vorba de finante.

Multi oameni s-au bagat in cheltuieli pana peste cap, pe baza unor estimari subiectiva vizavi de eventualul profit/economie sau chiar satisfactia personala.

Acum vreo saptamana discutia era ceva de genul "e greu sa ai copii pentru ca suntem limitati de posibilitatile financiare".
Chestia asta sa nu devina un pretext similar "mai avem de facut reparatii la casa, sa mai adunam niste bani, etc".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.04.2014, 10:26:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Legat e ultima parte, mi-am cam atras-o eu :))

Casa e din caramida dar nu stiu pe ce fundatie... Dispunem de aia 8000 de euro, si stim clar ca se aduna si alte cheltuieli, da nu e tt una ca bag dintr-o data 20.000 de euro, sau ce stiu eu cat, sa ii bag in 5 ani, pe rand.

Mi-a trecut prin minte sa angajez un expert tehnic sa faca o expertiza casei... o fi o idee buna?
Asta neaparat,daca ai intentii atat de serioase cu casa.
Te trezesti ca ai cumparat cine-stie-ce cladire afectata de mucegai,care stii si tu ce periculos este pt sistemul respirator.
Trebuie analizat tot inainte de a bate palma.
Si asa mie imi pare ca o da de pomana,cu 8,000 Eu.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.04.2014, 10:42:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu care sunt preturile in zona dar si mie mi se pare suspect de mic.
Parca astia abia sunt banii de teren, la doar 10km de oras..
Chiar, cat e mp de teren intravilan in zona?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.04.2014, 12:22:52
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si asa mie imi pare ca o da de pomana,cu 8,000 Eu.
Casa + teren ?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.04.2014, 13:01:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu care sunt preturile in zona dar si mie mi se pare suspect de mic.
Parca astia abia sunt banii de teren, la doar 10km de oras..
Chiar, cat e mp de teren intravilan in zona?
Intravilan... unde? În sat, lîngă sat? E curent electric acolo (nu la 200m)? Strada e pietruită măcar? Cumva e vreo fabrică sau fermă aproape? Drumul e circulat? Pînza freatică la ce adîncime e? Ai cumva vreun canal lîngă teren?

Proprietarul știe întotdeauna care e valoarea de piață a parcelei și, dacă îl dă mult mai ieftin, trebuie să afli neapărat de ce face asta. Se grăbește că are nevoie urgentă de bani sau pleacă în străinătate? Ori există dezavantaje ascunse pe care cumpărătorul le va depista în timp?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.04.2014, 13:10:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Intravilan... unde? În sat, lîngă sat? E curent electric acolo (nu la 200m)? Strada e pietruită măcar? Cumva e vreo fabrică sau fermă aproape? Drumul e circulat? Pînza freatică la ce adîncime e? Ai cumva vreun canal lîngă teren?

Proprietarul știe întotdeauna care e valoarea de piață a parcelei și, dacă îl dă mult mai ieftin, trebuie să afli neapărat de ce face asta. Se grăbește că are nevoie urgentă de bani sau pleacă în străinătate? Ori există dezavantaje ascunse pe care cumpărătorul le va depista în timp?
intravilan in sat... 600 sau 700 mp de teren sunt (cu tot cu parta contruita), e la drumlmprincipal, racordata la curent , gaz si apa.

asta cu panza fratica habar nu am, fabrica nu este, ferma nu stiu sa fie...ca teren pretul ar fi in regula,poate puuutin prea mare, dar mai e si casa...practic casa e bonus...

de-asta m-am gadit la un expert tehnic...macar daca cumparam sa tim ce cumparam sau daca sa cumparam.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.04.2014, 13:36:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta cu "casa bonus" mie mi-ar da de gandit.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
1. Da, asa e, totusi 900 mp deja suna altfel (atata teren are casa de care vorbeam)
Intre timp a plouat pe acolo si terenul a intrat la apa? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.04.2014, 14:21:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
intravilan in sat... 600 sau 700 mp de teren sunt (cu tot cu parta contruita), e la drumlmprincipal, racordata la curent , gaz si apa.

asta cu panza fratica habar nu am, fabrica nu este, ferma nu stiu sa fie...ca teren pretul ar fi in regula,poate puuutin prea mare, dar mai e si casa...practic casa e bonus...

de-asta m-am gadit la un expert tehnic...macar daca cumparam sa tim ce cumparam sau daca sa cumparam.
Probabil casa e din pămînt bătătorit, cu ziduri de jumate de metru, așa sînt cele vechi de prin zona mea. Pe ici pe colo cîte un zid de cărămidă adăugat cît să nu se surpe pereții... Vezi că poate într-o zi va trebuie s-o demolezi și atunci să pregătești mulți bani și să ai timp pentru asta.

600mp nu mi-aș cumpăra decît dacă ar mai fi două parcele de 600mp fiecare lîngă. Abia dacă ai unde să-ți plantezi un pom, să pui niște legume, să bagi mașina în ogradă, să-ți faci un foișor ceva de luat masa cînd e cald, un loc de scrînciob, de pus cușca pentru cîine, nu mai zic de animale dacă vrei ouă, carne... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde