Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.06.2012, 01:08:51
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristines Vezi mesajul
insa iuda eu cred ca s-a mantuit datorita parerii lui de rau pe care a avut-o cand s-a sinucis.
off-topic

Cristines, raspunsul meu este aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...683#post451683
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.06.2012, 22:58:10
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis Vezi mesajul
Eh, dacii nu au lasat nimic scris. Tot ce avem desre ei sunt mentiuni pe ici pe colo cum ca fie erau betivi, fie erau viteji. De unde sa stim cum era cu religia??

Multe dintre ce stim despre ei vin de la comunisti in schimb. In incercarea lor de a arata ca romanii au fost aici mai inainte de oricare al neam, in special maghiar, istoricii comunisti romani au scornit multe lucruri despre daci.
Nu te supara, esti de natiune maghiara?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.06.2012, 00:24:47
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit da

cu siguranta respectivul este de natiune maghiara sau de orice alta numai ruman nu.
sa revenim la iuda probabil ca el daca nu l-ar fi cunoscut mai bine pe mantuitor sau nu ar fi avut aceasta sansa ar fi fost o persoana care ar fi reprosat toata viata lui ca el a facut rau fiindca nu a putut primi de la cineva o invatatura buna. ei iata ca desi a avut aceasta prioritate prin prezenta lui langa IIsus nu a stiut nici asa sa-si schimbe viata ba mai mult a si facut un pas foarte gresit fata de IIsus ca apoi sa urmeze sinuciderea.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.06.2012, 10:47:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristines Vezi mesajul
placile de la sinaia in numar de vreo 80 ai lasat o mare mostenire pentru noi. acolo pe ele este descris momentul in care getii au plecat la iersusalim cu ocazia evenimentului condamnarii lui Hristos. ei au adus-o pe maica Domnului la efes. Hristos a fost adus pana pe teritoriul tarii noastre, iar de aici a inviat. apoi pe urma le-a aparut probabil si apostolilor din iudeea. acolo scrie "" Priviti getilor cum a suferit, si s-a inaltat"" bineinteles ca aceasta nu a fost inaltarea propriu-zisa.
de unde ai aceste informatii? De unde stii ce este scris pe aceste tablite de la Sinaia?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.06.2012, 00:55:01
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit stiu

ce este scris fiindca le-am citit traducerile. poti si tu sa le citesti introducand pe google mandru daget tablite sinaia, mandru daget t48, mandru daget t74.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.06.2012, 00:55:59
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit zamolxe

Prea strălucitului bărbat, eruditului Domn Carolus Lundius,
profesor de științe juridice și judecător municipal, vechiul meu amic,
Sănătate de la Dumnezeu !
Văd bine că te ocupi de Zamolxe nu fără o mare voluptate a sufletului; prietene sincer, Zamolse al nostru, ținut atât amar de vreme în întuneric, ba chiar și înmormântat, iată-l acum scos la lumină de Tine și oarecum din Infern. Felicit patria pentru acest fruct smuls întunericului și te felicit pe Tine pentru strădaniile strălucite depuse, la care mie nu mi-a rămas decât să spun: excepțional și peste măsură de fertil. Te felicit din toată inima pentru strădania pe care ți-ai dat-o spre a lămuri acest fenomen și care nici nu poate fi răsplătită cu toate bunurile și nici să-ți ridic în slavă cinstitul tău nume îndeajuns. O soartă norocoasă te-a însoțit, ca să fi putut trata un asemenea subiect demn de toată lauda și de a-l fi putut comunica în lumea literată, într-un chip atât de fericit. Nevinovăția să te însoțească tot restul vieții; să te împodobească grija sfântă a dreptății și echității; să te însoțească sentințele date de tine cu înțelepciune judecătorească, în procesele cele mai dificile, ale căror ratificări mereu să rămână valide. Rămâi sănătos, bărbatule foarte precaut. Mă dăruiesc bătrânei cetăți Upsala cu suflet și cu scrisul. Calendele lui Ianuarie A.D. MDCLXXXVII ( 1687).
Joannes Axehielmus

Scrisoare adresată de suedezul Joannes Axehielmius contaționalului și prietenului său Carolus Lundius, spre a-l felicita pentru studiul întreprins de dumnealui asupra istoriei goților și asupra Legilor Belagine, studiu numit “Zamolxis primus Getarum legislator”. Probabil vă veți întreba, ce legătură există între goți și Zamolxe!
Există o legătură: “De reținut acest adevăr unic și anume că Geții și Goții au fost unul și același neam și că aceștia s-au mai chemat și cu numele de Sciți” – Carolus Lundius
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.06.2012, 01:01:01
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit imparatia cerurilor

ei getii stiau de viata de dincolo pentru aceasta ei mergeau in grupuri mari la razboi neinfricati de moarte
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.06.2012, 01:15:14
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit IIsus, Calea, Adevarul si Viata

Dați tîrcoale și alergați cu irmos pentru ocrotitorul care ne ține.
Dreapta sus Sfînta și strălucitoarea poruncă(scrisoare).
1. Mulțimea a însoțit toiagul(a călătorit) să vadă minunea ce ne-a dat-o nouă Zabelio. Am dat ghilul lui(Zabelio) și este pus la o argea. Grupuri de armată au sosit în cîntece religioase să se roage la el. Locuitorii vestitelor sate au venit aplecați(triști) să se închine lui. Cetatea a dat tuturor celor adunați stofă neagră de mătase pentru că îngerul zace(este mort). Boero Biseto și-a pus încălțările și a mers împreună cu locuitorii Sarmisetuzei și armata să se căiască. Veșnic sfînta și nemuritoarea ciocîrlie a lui Dapisiu a fost lăsată să se înalțe în cele mai înalte zări(la ceruri). Pentru sfîntul geților, preotul judecător Orolieo a strîns adunarea și apoi au cîntat sfinte cîntece religioase.
2. Zoraseo, preotul judecător al geților l-a dus pe Ili fără vlagă(viață) în cetatea plină de durere. Priviți geților cum s-a dus, a suferit rău, s-a curățat și s-a înălțat la ceruri pentru dreapta și sfînta judecată. Să-l jelim pe sfîntul get iar în cetate, oalele pentru băutură să fie cu zoi. Pentru sfîntul get, Gormio a cîntat doine după rînduială. Noe care l-a adus pe sfîntul get a fost lovit de un zbucium nebun. Bunul Dumnezeu s-a îndurat și l-a luat pe sfîntul get în cetatea credinței. Boriso a plecat spre cetatea Pananeo pentru a spune despre sfîntul get. Goe, du-te la arătoasa cetate a sarmatilor spre sfîntul get. Să se ducă la carpi, la credinciosul Sarta pentru a se afla despre sfîntul get. Pari să se ducă la cetata sarmaților să știe desea Ermi pentru a vesti pe sfîntul Mîntuitor al geților. Eu i-am adus aminte acestui om încăpăținat Goe, să spună despre sfîntul Mîntuitor al geților. Goe a plecat repede către cetatea Gomieo să vestească despre sfîntul Mîntuitor al geților. Paloe a alergat la cetatea Segetio să vestească despre sfîntul geților, Mîntuitorul în credința crucii.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.12.2019, 20:26:32
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Eu cred ca dacii au fost mai apropiati de adevar datorita religiei lor monoteiste si a credintei in nemurire. Ei au imbratisat crestinismul foarte usor deoarece acesta le-a desavarsit credinta, ei avand deja bazele unei asemenea spiritualitati.
care credinta monoteista , doar poporul evreu era monoteist, nu dacii. Atunci Bendis , Zalmoxis , sau Zamolxis, Sabadios , Cybele, apoi a aparut si Mithra, cruci celtice inscrise intr-un cerc, iar credinta in nemurirea sufletului nu o aveau nici vechii evrei si nici primii crestini.Ei credeau in INVIEREA MORTILOR, ceea ce nu e totuna. Asa ca,,,

Last edited by Andrei50; 01.01.2020 at 14:10:34.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
noi, DACII. MariaMagdalena Teologie si Stiinta 10 21.07.2012 07:09:40
Toate le pot întru Hristos, Cel care mă întărește. danyel Generalitati 6 31.03.2010 23:48:59
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41
Ipoteze care au negat Invierea lui Hristos costel Generalitati 9 24.04.2009 08:45:23