Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2010, 21:15:45
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Incredibila pilda

Magarul cel cazut in fantana

Intr-o zi, magarul unui taran cazu in fantana.

Animalul planse ore in sir, in timp ce taranul se gandea ce ar putea sa faca sa-l scoata din fantana. Pana la urma se hotara. Ce si-a zis taranul: ca animalul si asa este deja batran si e timpul ca si fantana sa fie astupata, asa ca nu se merita sa mai scoata animalul de acolo.

El isi chema cativa vecini sa-l ajute. Fiecare lua cate o lopata si incepu sa arunce pamant in fantana. Intelegand ce se intampla, magarul a inceput sa urle apoi, spre marea mirare a tuturor, s-a linistit.

Dupa un timp, taranul se uita in fantana si vazu foarte mirat ca, dupa fiecare lopata de pamant, magarul se scutura si pasea un pas mai sus. Peste putin timp, lumea ramase foarte mirata, cand magarul ajungand sus, pasi peste marginea fantanii, iesind foarte bine afara.

*

Nici un necaz si nici o greutate nu are rostul de a ne omora ori de a ne duce in deznadejde, ci de a ne intari si de a ne apropia tot mai mult de lumina, de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2010, 21:21:03
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile a mai fost deja deschis un topic pe tema asta

mai este deja deschis un topic pe tema asta, deschis de mihele_m, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9749
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2010, 21:25:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb imagine mai clara

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
mai este deja deschis un topic pe tema asta, deschis de mihele_m, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9749
Ai dreptate, dar annejanette a gasit o forma mai clara de prezentare si un titlu al topicului mult mai potrivit! Multe "nimicuri" fac de obicei diferenta.

Pilda este intr-adevar minunata!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2010, 21:30:36
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit si totusi, LapetiteMoc...

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Ai dreptate, dar annejanette a gasit o forma mai clara de prezentare si un titlu al topicului mult mai potrivit! Multe "nimicuri" fac de obicei diferenta.

Pilda este intr-adevar minunata!
L-ar fi putut, totusi, posta sub acel topic... 'Multe "nimicuri" fac de obicei diferenta.' - Nu neaparat, depinde...
'Pilda este intr-adevar minunata!' - Da, nimic de obiectat, dar am mai citit, totusi, altele si mai sau la fel de 'minunate'...

Last edited by cherub; 15.06.2010 at 21:33:02.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2010, 12:55:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
mai este deja deschis un topic pe tema asta, deschis de mihele_m, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9749
sti care e problema?
intram pe forum, dar nu ma apuc sa citesc 5-10 pagini de topicuri in urma ca sa am grija sa nu il mai repet.
asa am patit si eu de cateva ori, si mi s-a atras atentia.dar tot nu m-am apucat sa citesc cateva pagini de topicuri.
eeu as privi problema din alt unghi:daca 2 pers diferite deschid acelasi sb insemana ca sunt pe aceeasi lungime de unde, le preocupa acelasi lucruri.
or asta e un lucru bun, nu?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2010, 13:00:20
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Haideți oameni buni, avem alte lucruri de rezolvat (atei, sectanți chestii trestii), nu să stăm să creem o regulă nevăzută „N-ai voie să scrii decât dacă dacă verifici toate celelalte 3000 și ceva de postări ca nu cumva să existe riscul să se fi scris deja. Nu contează dacă a fost scris acum 5 ani, noi nu uităm, doar avem memorie de elefant.”

Lăsați, postați de două ori, de trei ori, nu se supără nimeni (că doar nu se vorbește despre prostii sau rătăciri în aceste mesaje).
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O pilda ioan cezar Generalitati 10 20.12.2012 18:37:03
Pilda semanatorului costel Generalitati 25 11.04.2012 15:49:21
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 09:02:57
Pilda magilor ILaura Mari Duhovnici si predicile lor 0 24.11.2008 14:28:50