Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2012, 17:11:30
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit "Prin complicități și trădări, am ajuns să dăm județe întregi urmașilor grofilor!"

Citat:
Spuneați că la această oră noi suntem în situația în care din teritoriul României se revendică de către urmașii grofilor 230.000 de hectare din județele Mureș și Harghita?

După datele pe care le am de la prefecturi, sunt în jur de 200.000-230.000 ha de pădure care se revendică din județele Mureș și Harghita. Asta fără să cuprindem Hațegul, Sălajul, Munții Apuseni, Bihorul, unde sunt revendicate de asemenea zeci de mii de hectare.

Cât valorează toată această poveste?

Dacă luăm în calcul și restituirile averilor bisericești, în jur de 60 de miliarde de euro… După anul 1990, în materia proprietății, s-au dat o serie de legi referitoare la restituire, la refacerea proprietăților de dinainte de 1990, în baza unor măsuri abuzive ale diferitelor entități ale statului român de atunci. În principiu, măsura trebuia să fie luată, dar ea trebuia corelată cu realitatea, trebuia să aibă la bază niște documentări, niște fundamente ale unor cercetări privind proprietățile, pentru că noi riscăm să ne întoarcem la anul 1700 cu proprietățile din Transilvania.
Continuare și mai multe cu Prof. univ. dr. Ioan Sabău-Pop la:

http://www.cotidianul.ro/prin-compli...ofilor-187543/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.10.2012, 09:58:22
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Pe de altă parte, pe lângă trădătorii pe care îi avem sau pe lângă incompetenți, pe lângă anumite slăbiciuni în fața unor asemenea sau a altor "virusuri", trebuie să ținem cont și de faptul că Rumânia este o țară aflată sub război, doar că de data asta este vorba despre un război mai puțin văzut, dus chiar prin intermediul instituțiilor rumânești, prin intermediul legilor făcute în Paralament, prin intermediul judecăților și sentințelor din Justiție, etc. Trădarea, compromisurile, ticăloșiile, năimiții sunt într-adevăr un factor în acest război, dar nu trebuie să uităm, chiar pe urma articolelor, că mai este vorba despre un factor și anume despre agresiunea atipică, despre războiul atipic care este dus împotriva Rumâniei, și care este dus prin infiltrarea unor inși, mai mult sau mai puțin rumâni, care sunt programați să saboteze Statul Rumân, națiunea rumânească, economia rumânească, legile care se dau prin Parlament sau prin Guvern, șamd. Bineînțeles că este o problemă mare faptul că rumânii ca și popor, ca stat, ca instituții nu au reușit sau nu reușesc să facă față acestor agresiuni oculte, atipice, făcute prin infiltrați ai forțelor oculte care joacă rolul de "luptători pentru bunăstarea rumânilor", dar trebuie să ținem cont și de acest fapt, anume de agresiunile externe la care suntem supuși, agresiuni de maximă parșivitate, perversitate, ticăloșie și periculozitate pentru că sunt făcute prin intremediul unor inși sau grupuri de inși care joacă rolul exact opus decât acela pe care îl au în realitate. Și au fost și încă sunt destui dintr-ăștia care au fost și încă sunt la guvernarea Rumâniei și care au dus și duc această țară la dezastru din multe puncte de vedere, pentru că sunt mulți pe lumea asta care ne urăsc foarte tare pe noi, rumânii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.10.2012, 11:38:14
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

............................................ .................................................. .

Last edited by mihaiB; 20.12.2012 at 16:56:16.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.10.2012, 12:19:05
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Ai fost la lectia de istorie a Romaniei? Ce erau acum 200 de ani romanii?
Citat:
Mai exact… ?

Mai exact, autoritățile statului român fie nu realizează, fie sunt inconștiente, fie sunt parte la aceste complicități, fie miza o constituie sume foarte mari de bani. Prefectul județului Mureș a fost căutat să fie mituit. Conducători din ocoalele silvice, inclusiv de la noi, au trecut de partea cealaltă, cu documente cu tot, unele falsificate, beneficiind de tot felul de avantaje, iar statul român nu are nicio reacție. De exemplu, există o societate de avocatură din Cluj angajată de Regia Națională a Pădurilor ca să o apere, iar această societate a trecut de partea cealaltă, pentru procente din suprafața pădurilor care se retrocedează. Sunt retrocedări la comandă, se retrocedează parcele întregi…

Din câte cunosc, după Marea Unire, grofii din Transilvania au primit despăgubiri pentru teritoriile încorporate României…

Am în față documente, cum este și acest Tablou al Moșiilor din 1934, care sunt documente foarte clare, sunt listele trecute și sumele imense primite…

Adică le-am dat o dată banii și le mai returnăm și proprietățile?

Noi le-am dat banii! Sunt cercetători care afirmă că România a dat în jur de 100 tone de aur despăgubiri pentru asta. Sunt două lucruri de precizat. Că România a vrut să tranșeze această problemă datorită entuziasmului general creat, că a devenit o țară atât de mare și că România, în acea perioadă, era foarte bogată, avea rezerve extraordinare. Esențial este acordul de la Paris din 28 aprilie 1930, care creează Fondul Agrar, România dând acolo banii pentru despăgubiri. România, în acel moment, nu mai era datoare, era dator acel fond agrar care era considerat fond de garanție, atât pentru noi, în calitate de stat care am preluat aceste proprietăți, cât și pentru ei, creditorii acestei sume, în calitate de persoane care au fost expropriate.
sursa: http://www.cotidianul.ro/prin-compli...ofilor-187543/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.10.2012, 13:18:47
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit Documente de proprietate false

.......................................... .................................................. .........

Last edited by mihaiB; 20.12.2012 at 16:56:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2013, 12:26:04
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Justiția arădeană a reinventat iobăgia
http://www.romanialibera.ro/actualit...ia-285425.html

Moștenitorii unui grof maghiar au câștigat un sat întreg, cu tot cu cimitir și biserică
http://www.recolta.eu/mostenitorii-u...r-si-biserica/

După mai bine de 200 de ani, sătenii din Nădaș sunt din nou iobagi
http://www.alfanews.ro/2012/dupa-mai...ou-iobagi.html

Situație de NECREZUT într-un sat din Arad. Moștenitorii unui nobil maghiar au câștigat în instanță localitatea și cer EVACUAREA oamenilor
http://www.antena3.ro/romania/situat...or-193040.html

ISTORIA SE REPETĂ. Dosarul Nadăș: Un sat întreg restituit unor falși urmași ai unui grof maghiar. Românii se solidarizează cu sătenii din Nadăș! Autoritățile solicitate să intervină NU FAC NIMIC! VIDEO. DOCUMENTE |
http://www.dantanasa.ro/2012/12/17/i...deo-documente/

Ne-am unit să oprim abuzul asupra sătenilor din Nadăș.Împreună vom reuși
http://adevaruldespredaci.ro/ne-am-u...una-vom-reusi/

Last edited by Decebal; 06.01.2013 at 13:44:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce vrea sa spuna acest citat prin "intrupam"? cred_cu_adevarat Generalitati 2 13.10.2011 23:11:36
Pelerinaje prin "Suflet pelerin" laurschepsis Pelerinaje la locuri Sfinte 0 24.11.2010 08:31:11
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 12:50:40