Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 13:50:43
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Arrow Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie?

Doamne ajuta!
M-am tot gandit la ce voi face eu cand va veni vremea de pribegie de dupa implantarea cipurilor. Oare, mă mai intreb: nu cumva americanii cu cipurile lor vor sa traga omenirea intr-un cumplit razboi mondial? Ma intreb asta pentru ca nici musulmanii nu vor accepta cipurile. Nu vor accepta ei sa se lepede de Allah si sa se lase manipulati electronic de catre ONU - cea mai mare organizatie masonica din lume.
Vorbeam cu un parinte staret din MOldova despre "ce vom face noi la vremea aceea". El mi-a spus calm ca-si va lua traista-n băț si va pribegi pe unde ar apuca. Dar, oare, să lase ei teritorii pe care sa nu le cunoasca? unde sa vietuiasca oameni fara cip si ei sa nu stie? Va mai exista vre-o cale de mijloc pe care sa scrie "libertate adevarata" si nu libertate cu lanturi (sau cipuri)?
E adevarat, m-a cam derutat chestiunea aceasta. Nici Biserica nu-si da un cuvant stabil in aceasta privinta (ma refer la situatia Sfantului Sinod), caz in care, la adoptarea noilor pasapoarte cu cip RFID, Sf. Sinod s-a aratat destul de indiferent: daca vreti primiti, daca nu nu primiti Si asta este foarte grav. Problema in sine framanta circa 80% din din populatia globului. Nimeni nu a precizat exact care sunt dedesupturile acestor cipuri, pentru ca in niciun caz nu va fi nevoie pentru a ajuta poporul in niciun fel! Mai bine zis, vor fi niste lanturi electronice prin care statele "mai civilizate" le vor tine in lanturile sclavagismului pe ceilalti.
Nici americanii nu sunt chiar vinovati pentru aceste lucruri. In spatele lor sunt alte mâini mai criminale si care trag sforile acolo. Asta am inteles-o si eu din discutiile cu ale persoane mai implicate in miezul problemei. Cu toate acestea, nu am priceput nimic. Si ma intreb iarasi: "Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2010, 13:59:06
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

eu as pune o intrebare.Daca nu iti pui cip,dar o persoana care are chip iti da de mancare,e pacat sa primesti de la ea,ea avand cip...?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2010, 14:00:05
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

cred ca ar trebui sa se organizeze niste comunitati,sa stea toti credinciosii pribegi pe undeva,dar mai multi.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2010, 14:01:53
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Se spune ca cei ce vor primi cipul, nu vor mai gandi ei, ci vor gandi altii pentru ei. astfel, nu vor da de mancare la crestini, pentru ca ce-i ce-i vor conduce, cei ce vor trage de sfori, se vor ocupa de aceasta problema
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2010, 14:21:38
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu cred ca cea mai mare ispita o sa fie cand cei dragi ii vor trage in jos pe cei care nu vor sa primeasca cipul. Adica sa nu vrei sa primesti cipul ,dar sa iti vezi copiii, sotia, sotul, parintii, fratii suferind de foame sau alte lipsuri si sa ai de ales intre dragostea pt. Dumnezeu si dragostea pt. cei dragi.
Sau sa nu primesti cipul si sa vezi cu durere ca o fiinta draga tie a acceptat cipul si sa stii ca nu mai poate fi salvata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2010, 14:50:05
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
eu cred ca cea mai mare ispita o sa fie cand cei dragi ii vor trage in jos pe cei care nu vor sa primeasca cipul. Adica sa nu vrei sa primesti cipul ,dar sa iti vezi copiii, sotia, sotul, parintii, fratii suferind de foame sau alte lipsuri si sa ai de ales intre dragostea pt. Dumnezeu si dragostea pt. Cei dragi.
Sau sa nu primesti cipul si sa vezi cu durere ca o fiinta draga tie a acceptat cipul si sa stii ca nu mai poate fi salvata.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2010, 15:20:26
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Este foarte trist. Si nu stiu de ce, sa sta prea mult cu mainile in san
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2010, 15:30:33
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
"Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"
ce vom face? ne vom bucura ca Il avem pe Hristos! si nu doar atunci, mereu ar trebui sa facem asta. Lupta impotriva lui Antihrist a inceput chiar in momentul Intruparii. si acum suntem pribegi, suntem atacati din toate partile de vrajmas, dar nadajduim ca ne va ajuta Dumnezeu. cand va veni vremea sa pribegim in sensul literal al cuvantului nu stiu cum va fi, dar ne va da Dumnezeu o portita. cred ca ne vom aduna cat mai multi, pentru a putea supravietui. oricat de infricosator ar suna, cred ca va fi o vreme de mare bucurie. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2010, 16:24:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Doamne ajuta!
M-am tot gandit la ce voi face eu cand va veni vremea de pribegie de dupa implantarea cipurilor. Oare, mă mai intreb: nu cumva americanii cu cipurile lor vor sa traga omenirea intr-un cumplit razboi mondial? Ma intreb asta pentru ca nici musulmanii nu vor accepta cipurile. Nu vor accepta ei sa se lepede de Allah si sa se lase manipulati electronic de catre ONU - cea mai mare organizatie masonica din lume.
Vorbeam cu un parinte staret din MOldova despre "ce vom face noi la vremea aceea". El mi-a spus calm ca-si va lua traista-n băț si va pribegi pe unde ar apuca. Dar, oare, să lase ei teritorii pe care sa nu le cunoasca? unde sa vietuiasca oameni fara cip si ei sa nu stie? Va mai exista vre-o cale de mijloc pe care sa scrie "libertate adevarata" si nu libertate cu lanturi (sau cipuri)?
E adevarat, m-a cam derutat chestiunea aceasta. Nici Biserica nu-si da un cuvant stabil in aceasta privinta (ma refer la situatia Sfantului Sinod), caz in care, la adoptarea noilor pasapoarte cu cip RFID, Sf. Sinod s-a aratat destul de indiferent: daca vreti primiti, daca nu nu primiti Si asta este foarte grav. Problema in sine framanta circa 80% din din populatia globului. Nimeni nu a precizat exact care sunt dedesupturile acestor cipuri, pentru ca in niciun caz nu va fi nevoie pentru a ajuta poporul in niciun fel! Mai bine zis, vor fi niste lanturi electronice prin care statele "mai civilizate" le vor tine in lanturile sclavagismului pe ceilalti.
Nici americanii nu sunt chiar vinovati pentru aceste lucruri. In spatele lor sunt alte mâini mai criminale si care trag sforile acolo. Asta am inteles-o si eu din discutiile cu ale persoane mai implicate in miezul problemei. Cu toate acestea, nu am priceput nimic. Si ma intreb iarasi: "Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"
Chiar daca iti pui CIP sau nu, este cum este dar daca nu vei pune seriozitate in datele tale personale din profil si un minim de informatie si de bun simt nu esti prea departe de pustii smecherasi dornici doar de navigare in defavoarea lucrurilor serioase si de substanta. Profilul este cartea ta de vizita cu care te prezinti in ,,comunitate" si voiesti sa ne vorbesti dar din postura de... ,,nimeni". Acesta este un forum ortodox iar duhul ortodoxiei nu inseamna in primul rind ,,conversatie" cauzata de starea de ,,nevorbit" ci de a ne folosi unul de altul spre mintuire . Tu cine esti ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2010, 16:27:17
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Pentru Andrei_im
Foarte frumoase cuvinte. Chiar m-am incurajat din ele.
Acestea sunt probleme pe care trebuie sa le discutam cat mai des. Sunt probleme pe care trebuie sa le dezbata posturile de televiziune, fara sa se lase duse cu presul de care ONU sau alte organizatii ale "drepturilor omului" care dafapt prin initiativele lor calca toate drepturile si readuc acea pribegie din vechime, acea persecutie ce a fost in vremea primara. Pe ei de ce nu-i ia nimeni la bani marunti??? Pentru ca ei sunt judecatorii, ei sunt inculpatii, ei isi dau drepturi si libertati. NOI??? Asa cum zici si tu, il avem pe DUMNEZEU!!!

Last edited by adelin; 16.01.2010 at 16:28:29. Motiv: Pentru Andrei_im
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 05.02.2013 00:08:31
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 13:56:20
Ce simte omul cand face rau? ladyanda Generalitati 16 08.12.2010 09:37:20
Sa nu ucizi. Dar cand va veni pecetea? colaps Generalitati 56 04.08.2010 22:15:10
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 12:26:56