Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.06.2010, 20:26:23
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, toata matematica se aplica, asta insemnand, ca teoremele, definitiile din matematica decriu comportarea oricarui sistem fizic asta pentru fizicieni, eu cred mai mult nu doar descriu ci chiar sunt.

Last edited by idealist; 02.06.2010 at 20:31:41.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.06.2010, 22:35:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Da, toata matematica se aplica, asta insemnand, ca teoremele, definitiile din matematica decriu comportarea oricarui sistem fizic asta pentru fizicieni, eu cred mai mult nu doar descriu ci chiar sunt.
Exista destule modele fizice (si deci matematice) care nu au corespondenta in lumea reala.
Un exemplu mai simplu ar fi un calcul al unei lungimi folosind radicalul, in care rezultatul negativ nu are corespondenta reala.
Existind o bijectie intre lumea reala si o teorie matematica, pot sa fie (vezi Mathematical Universe Hypothesis).
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.06.2010, 23:44:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Exista destule modele fizice (si deci matematice) care nu au corespondenta in lumea reala.
Un exemplu mai simplu ar fi un calcul al unei lungimi folosind radicalul, in care rezultatul negativ nu are corespondenta reala.
Existind o bijectie intre lumea reala si o teorie matematica, pot sa fie (vezi Mathematical Universe Hypothesis).
eu tot mai sper ca intr-o zi 1+1 pot deveni 1 si in lumea "reala"...O depinde de perceptie, de acel "o" care poate face totul posibil? :)

Last edited by maria-luisa; 02.06.2010 at 23:50:46.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.06.2010, 22:04:03
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

maria-louisa, sa stii ca lumea reala nu e ce se vede. Atentie, sa nu intelegem prin nevazut=spiritual.
Numerele imaginare au o reprezentare in modelul Tiller-Einstein. S-au facut speculatii ca acest model reprezinta lumea de dincolo asa cum este inteleasa in religii. Pe scurt ar fi o lume in care sensul timpului este inversat si masa negativa. Cred ca e mai usor de inteles reprezentarea analizei ca si perechi de numere (0,0), (0,1) etc.
Unde se afla aceste numerele complexe? Pe planul proiectiv, o varietate abstracta(ceva ce nu face parte din lumea noastra).Exista ea? Da. De ce? Pentru ca matematica este un adevar.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.06.2010, 22:16:04
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
maria-louisa, sa stii ca lumea reala nu e ce se vede. Atentie, sa nu intelegem prin nevazut=spiritual.
Numerele imaginare au o reprezentare in modelul Tiller-Einstein. S-au facut speculatii ca acest model reprezinta lumea de dincolo asa cum este inteleasa in religii. Pe scurt ar fi o lume in care sensul timpului este inversat si masa negativa. Cred ca e mai usor de inteles reprezentarea analizei ca si perechi de numere (0,0), (0,1) etc.
Unde se afla aceste numerele complexe? Pe planul proiectiv, o varietate abstracta(ceva ce nu face parte din lumea noastra).Exista ea? Da. De ce? Pentru ca matematica este un adevar.
Eu cred ca exista o realitate nevazuta, care genereaza si aceasta realitate vizibila, lumea fizica in care traim. Mai cred ca prin fiecare gand al nostru atragem ceva bun sau rau in lumea vizibila. Nu sunt prea buna la matematica, oricum la altceva ma refeream cand am spus ca 1+1 ar putea fi 1. :)

ce este acest model Tiller-Einstein?

Last edited by maria-luisa; 03.06.2010 at 22:19:00.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.06.2010, 19:04:05
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Fabula cantat ad asino surdo

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate ca reprezinta o intoarcere, dar in baza noilor cunostinte acumulate intre timp.
Daca imi demonstrezi ca Kant putea ajunge la mecanica cuantica prin filozofia sa ma inchin lui.

La ce te referi cind spui psihanaliza? La faptul ca, totusi, creierul uman nu e o tabula rasa, cumva?
La ce te referi cind vorbesti de Frege? Ca nu se poate fara a lua in considerare macar o axioma?


Sa spunem ca argumentul ontologic e valid, trecind peste rationamentul circular ce il implica: ce te face sa crezi ca dumnezeul ce rezulta din el ar fi chiar Dumnezeul biblic?
Am arătat deja că nu există nici o necesitate pentru orice fel de afirmație, doctrină, teorie să fie validată numai prin metodologia științei pozitiviste. Acum îmi ceri nici mai mult nici mai puțin să ți-l validez pe Kant în funcție tocmai de asta, deoarece nu există pentru tine altceva decât acest univers de discurs. Nu vei avea niciodată acces nici la obiectivitatea cunoașterii, nici la cultură și nici la adevăratele probleme ale științei până ce nu vei accepta că se poate gândi și din alte universuri de discurs.

Acum - Kant era newtonian la vremea lui. Cu toate acestea, doctrina lui privitoare la raportul dintre subiectiv și obiectiv - noi cunoaștem doar diferențiat sau determinat, adică doar fenomenele, nu și noumenele, adică lucrul-în-sine - și-a găsit o clară oglindire în mecanica cuantică: particulele subatomice nu există sau nu apar decât atunci când sunt determinate prin măsurătoare (cu problema nedeterminării aferente, așa cum a fost formulată de Heisenberg - poziția și viteza nu pot fi cunoscute simultan). Atunci când nu le vedem, noi nu știm unde se află acestea și nici cum arată. Dar problema nu apare doar la Kant, ci și la Schelling care, în "Sistemul idealismului transcendental", expune o corelativitate între subiectiv și obiectiv și o reciprocă determinare a lor (Eul transcendental și Natura). Apoi, la Hegel avem în "Știința Logicii" discutarea problemei atracției și repulsiei din magnetism ("Atracția și repulsia multor unu") unde arată că logica formală care funcționează pe principiul identității și al terțului exclus, nu funcționează în aceste fenomene. Ci soluția este cea a unui terț inclus, adică a unei formule trancendente bivalenței.

Astfel că putem afirma că întreaga fizică de la sfârșitul secolului al XIX-lea și din prima jumătate a secolului XX nu a făcut decât să pună în act problemele filosofiei transcendentale germane. După cel de-al Doilea Război Mondial situația s-a schimbat deoarece spiritul științific și-a "mutat" centrul de greutate din Europa, în SUA. Or, în paradigma americană de gândire, în ciuda numeroșilor oameni de știință de origine germană care au emigrat peste Atlantic, nu există o contaminare filosofică prodigioasă și fundamentală a bazelor științei, așa cum s-a întâmplat acest lucru pe Vechiul Continent. Ci e vorba, mai degrabă, de schizofrenia dintre știință și cunoașterea filosofică, iar cea de-a doua este în întregime dominată de empirism, relativism, pragmatism, pozitivism - în speță, de ceea ce se chema în disputele medievale cu titlul de nominalism.

Efectele? Destul de clare: după ultimele teorii științifice ale lui Einstein, Bohr, Heisenberg etc. fizica nu mai cunoaște decât modele teoretice, până în ziua de astăzi. Și eu cred că așa vor și rămâne lucrurile până ce nu vor fi reluate premisele gândirii filosofice continentale.

Psihanaliza și Frege nu se referă la creier, ci la ceea ce îl transcende. Psihanaliza spune că psihicul uman este divizat sau trebuie să se divizeze între conștient și inconștient, iar modul în care are loc acest lucru (refularea originară), împreună cu celelalte stadii și complexe ale psihicului (stadiul oral, anal, genital, stadiul oglinzii; complexul tactil, specular, auditiv, complexul oedipian) sunt responsabile de modul în care un subiect este mai aproape sau mai departe de normalitate. Psihanaliza mai spune că refularea originară este cea care deschide drumul către gândire și simbolizare, deci drumul către semnificanți, către înțelesuri, iar problemele evolutive ale biologiei nu au aici nici o relevanță căci tot ceea ce se întâmplă cu omul pe acest parcurs este dincolo de orice fel de comportament animal și determinațiile genetice nu au, practic, vreo influență, cel puțin nu una relevantă.

Frege spune în "Fundamentele aritmeticii" că entitățile matematicii, numerele, nu derivă din experiența simțurilor (și o și demonstrează) așa cum își închipuia un J.St. Mill în jocul cu pietricelele. Deci nici vorbă de evoluție în cunoaștere.

Argumentul ontologic este circular numai dacă e formalizat, adică dacă e gândit prin logica formală. Dacă are loc o analiză a conceptelor care intră în joc în cazul său, se vede că este valid. De altfel, chiar Dawkins l-a formulat: nu ai tu ca motto la replicile tale de pe forum un citat din "Gena egoistă" în care Dawkins spune: "La început a fost simplitatea"? Ei, considerată în mod riguros, afirmația este tocmai o altă formulare a argumentului ontologic.

De ce Sf. Treime și nu Paramatman, de pildă? Simplu, pentru că Dumnezeu e Absolutul și orice considerare a Absolutului duce la antinomie: Absolutul trebuie să-Și dețină propriul negativ, propria diferență față de Sine; iar această diferență, fiind absolută și ea, fiind, adică Diferență, nu mai are cum să fie privativă. Deci e totuna cu Absolutul, ceea ce face că unitatea dintre Absolut și Diferența Lui trebuie să fie totală și absolută și Ea, fără a mai continua printr-o nou diferență și o nouă uniune etc.. Iar doctrina trinitară spune exact acest lucru: Tatăl, Fiul și Duhul sunt Una fiind, totodată, diferiți. Iar Unitatea Lor este nemijlocită, exhaustivă (eschatologică), dar lasă reală și diferența Celor Trei ca Persoane. E singura doctrină de metafizică teologică despre care știu eu și care a ajuns la aceste concluzii.

Celelalte religii și metafizici nu ajung până la acest adevăr ultim, deși există în cele mai multe dintre ele o formă sau alta de manifestare sau de cunoaștere a Principiului. Doar că, nefiind vorba despre Revelație (iar antinomia Principiului, așa cum este formulată în creștinism, nu putea fi aflată decât prin Revelație), celelalte tradiții cunosc dual și accentuat: accentul e pus când numai pe unitate (hinduismul Vedelor și al Vedantei, doctrina parmenidiană, spinozistă, platonismul, aristotelismul), fie pe dualitate sau chiar pe multiplu (gnosticism, sistemul Samkhya, politeism etc.).

O notă aparte o reprezintă celelalte două tradiții avraamice (Iudaismul și Islamul), singurele în care Dumnezeul revelat, precum în creștinism, este și Subiect, nu doar Substanță (vorba lui Hegel). Dar și aici, deși Dumnezeu este viu, este subiect, taina ultimă încă nu e dezvelită. O dată, deoarece încă nu se întrupase Fiul; a doua oară, deoarece Trinitatea, după ce divinitatea lui Hristos este, inițial acceptată, sunt respinse amândouă ca să nu se cadă în politeismul din care neamurile arabe tocmai ieșiseră.

Există, așadar, o piramidă a religiilor, unde vârful este ocupat de cele care sunt cele mai apropiate de adevăr. În ce mă privește, vârful e ocupat de cele trei tradiții avraamice, dintre care, deocamdată, creștinismul e deasupra (există interpretarea că Islamul ar fi trebuit să fie al treilea moment al Revelației: religia Duhului; istoria a luat, însă, un alt curs și Islamul a rămas la stadiul de religie veterotestamentară). Sub aceste tradiții, vin celelalte: hinduismul monist, apoi buddhismul, apoi religiile dualiste ale Orientului Mijlociu și Extrem, apoi sistemele politeiste etc.. Cu cât ne îndepărtăm de vârf cu atât mai distorsionat e adevărul religios. Jos de tot, la bază, avem sistemele tribale de tip animist. Peste tot, în afara celor trei Tradiții, există scântei de adevăr. Dar sunt atât de amestecate cu diverse elemente religioase eterogene, culturale și istorice care s-au suprapus, încât aflarea esenței acestei scântei de adevăr dinăuntrul acestor tradiții este, practic, imposibilă.

În ce privește mântuirea (anticipez aici întrebarea), nu cred că se vor mântui numai creștinii și cu atât mai puțin numai creștinii ortodocși. Fiecare se va mântui după cum gândește și după cum își păzește legea simbolică ce l-a întemeiat ca subiect. Adică fiecare va fi judecat exact după gândurile, cuvintele și faptele sale, nu după vreo lege sau normă pe care nu ar (re)cunoaște-o. Care e diferența, atunci? Mare. În Împărăție nu vor intra gândurile, cuvintele și faptele incompatibile cu Ea, ci fiecare dintre noi va pierde din el însuși acele lucruri care țin de tot ceea ce e nevrednic. Al doilea, dacă am ajuns la concluzia că în creștinism S-a dat Adevărul, indiferent ce alte variante ale Adevărului sunt în alte tradiții, ar fi o nebunie să trăiesc după ele. Așadar, fiecare să facă ceea ce crede că e mai bine, dar să știe că va răspunde pentru toate câte i s-au dat.

Last edited by HoratiuM; 04.06.2010 at 19:12:03.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.06.2010, 19:27:50
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Te înșeli

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Da, toata matematica se aplica, asta insemnand, ca teoremele, definitiile din matematica decriu comportarea oricarui sistem fizic asta pentru fizicieni, eu cred mai mult nu doar descriu ci chiar sunt.
Apreciez poziția ta doctrinară de tip idealist și cunoștințele de matematică. Dar "topcat" are dreptate: tranziența matematicii nu e totală. Întreabă un matematician cu mai multă experiență. Mi se pare că Nae Ionescu și-a dat doctoratul la München (1919) având ca subiect fundamentarea matematicii pe baza logicii formale. În lucrare, dacă am înțeles bine, el analizează cazuri de intranziență a matematicii. A publicat și în "Gazeta matematică", în 1922, un articol similar pentru care a primit premiul pentru filosofie matematică în 1923 (http://www.interceptor.ro/Amos_NewsV...onescu-3-63066).

Last edited by HoratiuM; 01.08.2010 at 15:05:02.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 05.06.2010, 11:38:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Am arătat deja că nu există nici o necesitate pentru orice fel de afirmație, doctrină, teorie să fie validată numai prin metodologia științei pozitiviste. Acum îmi ceri nici mai mult nici mai puțin să ți-l validez pe Kant în funcție tocmai de asta, deoarece nu există pentru tine altceva decât acest univers de discurs. Nu vei avea niciodată acces nici la obiectivitatea cunoașterii, nici la cultură și nici la adevăratele probleme ale științei până ce nu vei accepta că se poate gândi și din alte universuri de discurs.
Indiferent de universul de discurs, cred ca esti de acord ca ele trebuie sa aibe cel putin un punct comun.
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
soluția este cea a unui terț inclus, adică a unei formule trancendente bivalenței.
Neaparat a unui tert inteligent?
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Astfel că putem afirma că întreaga fizică de la sfârșitul secolului al XIX-lea și din prima jumătate a secolului XX nu a făcut decât să pună în act problemele filosofiei transcendentale germane. După cel de-al Doilea Război Mondial situația s-a schimbat deoarece spiritul științific și-a "mutat" centrul de greutate din Europa, în SUA. Or, în paradigma americană de gândire, în ciuda numeroșilor oameni de știință de origine germană care au emigrat peste Atlantic, nu există o contaminare filosofică prodigioasă și fundamentală a bazelor științei, așa cum s-a întâmplat acest lucru pe Vechiul Continent. Ci e vorba, mai degrabă, de schizofrenia dintre știință și cunoașterea filosofică, iar cea de-a doua este în întregime dominată de empirism, relativism, pragmatism, pozitivism - în speță, de ceea ce se chema în disputele medievale cu titlul de nominalism.
Adica, stiinta nu e buna decit daca include tertul rational si transcedental? Ce te impidica sa-l introduci tu? Ce te impiedica sa introduci Spiritul Absolut in mecanica cuantica?
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Efectele? Destul de clare: după ultimele teorii științifice ale lui Einstein, Bohr, Heisenberg etc. fizica nu mai cunoaște decât modele teoretice, până în ziua de astăzi. Și eu cred că așa vor și rămâne lucrurile până ce nu vor fi reluate premisele gândirii filosofice continentale.
Si care e problema cu modelele teoretice? De ce trebuie neaparat sa existe modele practice? De ce nu ar exista si in stiinta ceva misterios, invizibil, inimaginabil? De ce vrei sa "vedeti" cum functioneaza universul?
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Psihanaliza și Frege nu se referă la creier, ci la ceea ce îl transcende. Psihanaliza spune că psihicul uman este divizat sau trebuie să se divizeze între conștient și inconștient, iar modul în care are loc acest lucru (refularea originară), împreună cu celelalte stadii și complexe ale psihicului (stadiul oral, anal, genital, stadiul oglinzii; complexul tactil, specular, auditiv, complexul oedipian) sunt responsabile de modul în care un subiect este mai aproape sau mai departe de normalitate. Psihanaliza mai spune că refularea originară este cea care deschide drumul către gândire și simbolizare, deci drumul către semnificanți, către înțelesuri, iar problemele evolutive ale biologiei nu au aici nici o relevanță căci tot ceea ce se întâmplă cu omul pe acest parcurs este dincolo de orice fel de comportament animal și determinațiile genetice nu au, practic, vreo influență, cel puțin nu una relevantă.
Nu cred ca sustine cineva ca omul nu are si ceva in plus fata de animale sau determinism genetic.

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Frege spune în "Fundamentele aritmeticii" că entitățile matematicii, numerele, nu derivă din experiența simțurilor (și o și demonstrează) așa cum își închipuia un J.St. Mill în jocul cu pietricelele. Deci nici vorbă de evoluție în cunoaștere.
Iarasi, nu cred ca sustine cineva ca numerele au aparut odata cu aparitia omului.

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Argumentul ontologic este circular numai dacă e formalizat, adică dacă e gândit prin logica formală. Dacă are loc o analiză a conceptelor care intră în joc în cazul său, se vede că este valid.
Vrei te rog sa detaliezi aceasta analiza?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.06.2010, 19:16:39
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Indiferent de universul de discurs, cred ca esti de acord ca ele trebuie sa aibe cel putin un punct comun.
Exact. Numai că aceea ce universurile de discurs au în comun stă dincolo de ele. Calea de a tematiza însă ceea ce stă dincolo de ele este filosofia. Sau teologia, după caz.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Neaparat a unui tert inteligent?
Vorbeam despre fizică. Și despre întemeierea paradigmatică a fizicii de până la al Doilea Război Mondial pe demersurile presupuse de interogațiile transcendentale ale filosofiei germane. Nu prea sesizez ce ai înțeles tu din postarea mea de ai ajuns la noțiunea de "terț inteligent". Mai citește-o o dată.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Adica, stiinta nu e buna decit daca include tertul rational si transcedental? Ce te impidica sa-l introduci tu? Ce te impiedica sa introduci Spiritul Absolut in mecanica cuantica?
Știința prin definiție se așează pe poziția unui terț de vreme ce, în dualitatea subiect/obiect presupusă de cunoaștere, ea aspiră să depășească poziția subiectului și să descrie în mod adecvat obiectul, păstrându-și, totuși, distanța față de el.

Cât despre "introducerea Spiritului Absolut în mecanica cuantică" - iarăși, mai citește o dată postările mele mai cu atenție. Faci niște salturi interpretative față de cuvintele mele mai ceva decât saltul cuantic.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si care e problema cu modelele teoretice? De ce trebuie neaparat sa existe modele practice?
Model teoretic este acel corp de afirmații și formulări demonstrative din domeniul științei care nu acoperă în mod coerent totalitatea faptelor științifice din domeniul sau din ramura domeniului științific pe teritoriul căruia sunt asertate și care nici nu sunt confirmate plenar de experiment. Din această cauză mai multe modele teoretice, chiar și dacă sunt incompatibile, se pot adeveri ca interpretări alternative ale unui domeniu științific dat. Motiv pentru care și vor rămâne modele teoretice până ce unul dintre ele va reuși să le elimine pe celelalte și să asume toate fenomenele studiate în domeniul respectiv - moment în care devine teorie. Exemplu: modelul teoretic al stringurilor în fizică; modelul teoretic (eu așa îl consider) al evoluționismului.

Teorie este acel corp de afirmații și formulări demonstrative din domeniul științei care acoperă în mod coerent totalitatea faptelor științifice dintr-un domeniu științific sau o ramură a unui domeniu științific dat și care este și plenar confirmat prin experiment. O teorie, de regulă, nu are concurent într-o domeniu științific sau într-o ramură specializată a unui domeniu științific. Exemplu: teoria newtoniană a mecanicii clasice, teoria relativității, interpretarea de la Conpenhaga a mecanicii cuantice.

Aceste lucruri fac parte din abecedarul epistemologic al omului de știință. Tu ziceai ceva de "modele practice"? Și cu ce ziceai că te ocupi? Cu fizica?.../:)


Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce nu ar exista si in stiinta ceva misterios, invizibil, inimaginabil? De ce vrei sa "vedeti" cum functioneaza universul?
Noi vrem să distrugem misterul Universului?!?!? Noi vrem să vedem cum funcționează Universul?!?!?

Și eu, care credeam că voi, oamenii de știință și ateii, vă ocupați cu asta... Nu cumva ateismul vrea să elimine "misterele" și "religiozitatea"?

Dar știi că ești curios? Te contrazici singur.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu cred ca sustine cineva ca omul nu are si ceva in plus fata de animale sau determinism genetic.
Ar fi bine. Atunci nu ar mai trebui să mai citim postări precum cele în care încercai să ne demonstrezi cum totul poate fi redus la interpretarea evoluționistă a naturii.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iarasi, nu cred ca sustine cineva ca numerele au aparut odata cu aparitia omului.
Nu asta e problema. Și nu asta spune evoluționismul sau, în matematică, intuiționismul sau constructivismul. Ci afirmația este sau poate deveni, după caz: nu există un domeniu inteligibil, meta-fizic, pe care matematica să-l acceseze. Ci totul s-ar reduce la modul în care relațiile fizice acționează asupra psihicului nostru prin intermediul sistemului nervos central, iar relațiile materiei ar fi cele pe baza cărora noi am face raționamentele noastre logice și matematice. Mai mult, J. St. Mill afirma nici mai mult, nici mai puțin că noi dobândim conceptul de număr undeva prin copilărie prin interacțiunea pe care o avem cu multiplicitatea lucrurilor empirice.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vrei te rog sa detaliezi aceasta analiza?
În primul rând, trebuie remarcată deosebirea dintre existență și ființă. Existența înseamnă manifestarea concretă, materială a unui lucru determinat. Determinație înseamnă negație (Spinoza) tocmai întrucât lucrului care este formulat ca având doar anumite proprietăți, îi sunt negate o multitudine de alte proprietăți. Prin urmare, aceasta înseamnă limitare, iar elementul fundamental prin care se exprimă limita este negativul.

Ființa, pe de altă parte, se aplică în mod nediscriminativ, oricui și la orice. Se aplică și lucrului limitat, și limitei sale (dacă lucrul e limitat în mod real, atunci limita trebuie să fie reală, deci în ființă). Mai mult, i se aplică până și posibilității unui lucru de a fi într-un fel sau altul sau chiar de a trece din inexistență în existență. Căci, pentru a spune că un lucru oarecare e posibil, e nevoie ca posibilitatea lui să fie reală. Prin urmare, ființa se aplică și actului și potenței, și posibilului și imposibilului, și afirmației și negației, și existentului și inexistentului, și materiei și formei, și determinării și nedeterminării, și empiricului și idealului, și vizibilului și invizibilului etc.. Prin aceasta, ființa totalizează Realul sau, mai bine, este totuna cu el. (Realul nu e totuna cu realitatea, deci. Prin realitate numim, din câte se știe, doar concretul empiric, vizibilul.) De aceea Absolutului Îi sunt proprii toate predicatele absolute - care nu Îi mai sunt posibile sau imposibile, ci Îi sunt toate, simultan, reale - și, odată cu acestea, și predicatul ființei (impropriu spus cel al existenței deoarece Dumnezeu nu e un lucru determinat; împotriva lui Gaunilon și a lui Kant, Dumnezeu nu e nici insulă, nici o sută de taleri). De altfel, ar fi impropriu să spunem că ființa nu este. Căci, dacă ființa nu este, atunci este neființa.

Mai mult, așa cum spunea Leibniz în "Monadologia", o substanță infinit absolută prin simplul fapt că e posibilă este deja în act. Ce este posibilul? (Nu mă refer aici la ce este posibilitatea unui lucru sau a altuia. Ci la ce este posibilul în sine.) Înseamnă egalitatea lui a fi cu a nu fi. Adică suspendarea existenței unui obiect în posibilitate înseamnă păstrarea sa între ființă și neființă. Dar, dacă în acest posibil pur ființa care e la egalitate cu neființa nu ar fi simultan nemijlocit reală, întregul posibil ar cădea în cealaltă latură care i-a rămas: el s-ar reduce la neființă și nimic nu ar mai apărea de vreme ce nimic nu ar mai fi posibil.

Acum - ființa în sine, la rândul ei, cum o considerăm? Actuală sau posibilă? Ființa, însă, nu mai poate fi doar posibilă, căci atunci nu am mai avea decât neantul, neființa și nu ar mai exista nimic. Nici noi. Deci ea este actuală și, mai mult, nu există o altă ființă, încă și mai adâncă decât ființa, de la care ființa să își ia ființa. Dar, dacă am considera-o, totuși, doar ca posibilă, vedem că ființa considerată doar ca posibilă presupune realitatea ființei din posibilul însuși, sub care ea e situată, de vreme ce e considerată doar ca posibilă. Adică ființa presupune realitatea ființei chiar și când este considerată ca o pură posibilitate. De unde și raționamentul - poate greu de înțeles - al lui Leibniz prin care se spune că Dumnezeu și dacă e doar posibil, este strict real, este act pur, prezență pură (și tocmai deoarece e pură este și inasignabilă - adică nu putem sesiza prezența lui Dumnezeu prin absolut nimic determinat; de aia se spune că e invizibil).

Deci este impropriu să spunem că ființa e posibilă, căci atunci ființa ar trebui să-și poată lua sau nu ființa de altundeva. Și de unde și-ar putea-o lua decât tot de la ființă?

De asemenea, este impropriu să spunem că ființa există. Căci aceasta presupune trecerea ființei de la o potență aflată în ființă la act prin determinarea ei. Or, atunci nu mai e vorba despre ființa absolută, nedeterminată, ci este vorba despre existența determinată a obiectelor din lumea noastră.

Toți criticii argumentului ontologic fac aceste confuzii, de unde și neînțelegerea argumentului.

Last edited by HoratiuM; 07.05.2011 at 14:37:46.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.06.2010, 19:24:24
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit 21 grame

Si existenta sufletului este demonstrata...matematic! :)
Are 21 de grame!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 01:05:23
Puterea vindecatoare a rugaciunii, demonstrata stiintific cherub Rugaciuni 21 23.06.2010 08:50:29
Cum explica Sfinta Scriptura sau Sfinta Traditie existenta oamenilor in div. locuri.. Narcis31 Generalitati 6 22.12.2009 00:09:32
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43
Biserica catolica nu neaga existenta extraterestr- alexandra28again Biserica Romano-Catolica 38 26.07.2008 08:23:01