Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2012, 20:28:42
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Mai este martisorul la moda?

Mai este martisorul la moda?
Se apropie 1 martie si este frumos sa oferim o mica atentie doamnelor si domnisoarelor.
Initial gandul meu era la clasicul martisor, dar dupa ce am auzit cateva pareri am zis sa intreb si aici. Acele pareri spuneau ca martisorul e demodat si ca este mai indicat sa oferim flori, ciocolate sau bomboane. Eu fac parte dinr-un colectiv de 20 de femei la locul de munca si nu imi permit sa cumpar decat cate o garoafa la fiecare sau o ciocolata mai ieftina.
Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2012, 20:41:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Am impresia ca s-au mai purtat discutiile acestea: martisor, 8 martie..
Nu, nu sunt sarbatori crestine.

Dar "cu cei slabi, m-am facut slab, ca pe cei slabi sa-i dobandesc", spune Sf. Ap. Pavel.

(daca asteapta de la tine ceva si nu vrei sa dezamagesti, cred ca ai putea sa le servesti cu ceva dulce.. Dar de post :). )
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2012, 21:06:33
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Mai este martisorul la moda?
Se apropie 1 martie si este frumos sa oferim o mica atentie doamnelor si domnisoarelor.
Initial gandul meu era la clasicul martisor, dar dupa ce am auzit cateva pareri am zis sa intreb si aici. Acele pareri spuneau ca martisorul e demodat si ca este mai indicat sa oferim flori, ciocolate sau bomboane. Eu fac parte dinr-un colectiv de 20 de femei la locul de munca si nu imi permit sa cumpar decat cate o garoafa la fiecare sau o ciocolata mai ieftina.
Voi ce parere aveti?
Martisor se ia de 1 martie sau cel mult ghiocei, florile si restul se iau de 8 martie. Martisorul nu e demodat!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2012, 21:41:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Mai este martisorul la moda?
Se apropie 1 martie si este frumos sa oferim o mica atentie doamnelor si domnisoarelor.
Initial gandul meu era la clasicul martisor, dar dupa ce am auzit cateva pareri am zis sa intreb si aici. Acele pareri spuneau ca martisorul e demodat si ca este mai indicat sa oferim flori, ciocolate sau bomboane. Eu fac parte dinr-un colectiv de 20 de femei la locul de munca si nu imi permit sa cumpar decat cate o garoafa la fiecare sau o ciocolata mai ieftina.
Voi ce parere aveti?
tu iti cunosti cel mai bine colegele. Fa in asa fel incat sa le multumesti pe toate. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.02.2012, 02:48:46
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Martisorul in mod practic e demodat de mult. El reprezinta acel snur cu alb si rosu si o mica "floricica" sau mai stiu eu ce,care se tine in piept. Eventual se inmaneaza insotit de un buchet de ghiocei. Acum nu mai e la moda,evident. Daca pt. voi martisor inseamna cutiile alea de plasctic cu o floare artificiala in interior (si care sa fie cat mai mare daca este cu putinta),atunci va compatimesc. Eu n-am mai cumparat de muuulti ani asa ceva. Eventual dau o floare si gata,e mai bine. Desi o adevarata doamna apreciaza foarte,foarte mult clasicul martisor,si v-o spun cat se poate de sincer. Cui nu-i place,e clar ca deja s-a rupt de "realitate"...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.02.2012, 10:32:10
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Ne exprimam nemultumirea pe 14 feb. ca am imprumutat de la occidentali sarbatoarea indragostitilor, martisorul este cam acelas lucru la romani ; comert- doar comert ;
parerea mea este ca sunt bani aruncati pe un obiect nefolositor. Nu este o sarbatoare crestina . Iti poate bucura sufletelul intr-o mica masura dar nu spre folos duhovnicesc. In schimb un buchetel de ghiocei ar fi un semn de la Dumnezeu ca urmeaza sa vina primavara.De fapt asta este semnificatia martisorului.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.02.2012, 12:37:03
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Parerea mea!

Din partea unei fete,baietii nu stiu gusturile sunt mai complicati dar orice persoana feminina se bucura de un cadou fie el cat de mic important este gestul,nu este ceva crestinesc dar nu vad ce rau ar putea face un mic cadou...care nu sunt de acord cu asa ceva nu primiti,oare cum se va simti persoana care va ofera?Cheltuieste cat iti ingaduie buzunarul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.02.2012, 12:40:27
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Mai este martisorul la moda?
Se apropie 1 martie si este frumos sa oferim o mica atentie doamnelor si domnisoarelor.
Initial gandul meu era la clasicul martisor, dar dupa ce am auzit cateva pareri am zis sa intreb si aici. Acele pareri spuneau ca martisorul e demodat si ca este mai indicat sa oferim flori, ciocolate sau bomboane. Eu fac parte dinr-un colectiv de 20 de femei la locul de munca si nu imi permit sa cumpar decat cate o garoafa la fiecare sau o ciocolata mai ieftina.
Voi ce parere aveti?
Eu cred ca mai este la moda martisorul, dar nu trebuie sa cheltuiesti mult, e suficient sa fie simbolic. O floare este si ea bine venita.

Sa avem o primavara frumoasa!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.03.2012, 18:22:07
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mie mi se pare o prostie kitchoasa. Dar ce stiu eu, sunt un "insensibil".
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2012, 00:28:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

De 1 martie, parintele meu a impartit cate o floare tuturor doamnelor venite la slujba canonului. Cred ca erau mai multe flori decat femei in biserica, dar asta e partea a doua.

Eu una ma bucur daca primesc flori / martisoare, e o traditie frumoasa, ma bucur cand cineva se gandeste la mine, dar nici nu ma supar daca nu primesc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Fetele cuminti nu mai sunt la moda? Mia Mia Nunta 600 27.02.2014 02:46:09
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19
Martisorul partenie Generalitati 3 29.02.2008 22:07:35