Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 22:05:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Educatia religioasa ortodoxa a adultilor

De mai multa vreme copii au ore de religie (ortodoxa) in biserica si este bine, mai ales daca se face asa cum trebuie.
Dar adultii, care n-au avut parte de asa o educatie nici acasa nici la scoala, cum sa faca?
Mergem la biserica si nu stim lucruri elementare legate de credinta, de slujbele la care mergem, rugaciuni, de viata crestina.
La catolici se face multa cateheza, la noi nu se face nimic. Bila alba pentru ei.
L-am intrebat pe preotul meu in aceasta problema, pentru ca am de multe ori intrebari nelamuriri si s-a suparat.
La predica nu este ca la scoala sa poti intreba, trebuie sa te multumesti cu ce ti se spune si gata.
In final mi-a spus ca ne este nevoie de cateheza, ca exista acum atatea carti si internet si te poti informa.
Da dar:
1. Cartile sunt de multe ori atat de filozofice si nu au raspunsuri simple si concrete la intrebari
2. Cartile sunt scumpe, nu toti isi permit sa tot cumpere. Mai gasesti gratuite pe internet.
3. Pe internet exista ceva informatii dar tare contradictorii si incomplete.
Cauti sin forumuri ortodoxe dar nu prea intra pe ele preoti/teologi care sa dea raspunsuri competente.
Si atunci ce facem? Cum ne lamurim?
Ar fi nevoie de discutii de cateheza cu preotii in biserica si de niste carti mai pe intelesul oamenilor unde acestia sa poata gasi raspunsuri la problemele lor si nu filozofii si citate din scripturi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2009, 22:12:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am incercat si eu sa ating subiectul asta sensibil de cateva ori pe forum, dar fara succes. Dar e bine ca isi mai spun si altii pasul, poate pana la urma o sa se miste ceva in sensul asta si la noi in BOR.

[SIZE=4][COLOR=Red]Avem nevoie de cateheza!

[/COLOR][/SIZE]Poate ma fac nebun si ma postez Duminica in fata Mitropoliei cu o pancarta pe care sa-mi exprim nemultumirea in mod public. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2009, 22:15:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Stziu ca nu de carti e vorba, dar ...
Exista un catehism ortodox de baza deosebit de bun, "Dumnezeu este viu" (mai multi autori).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2009, 22:20:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Dogmatica - Sf. Ioan Damaschin

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...ioan-damaschin

Foarte frumoasa si usor de citit.

Poate fi descarcata de pe scribd: http://www.scribd.com/doc/32993/Sf-I...chin-Dogmatica
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2009, 22:30:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Uite un exemplu cu acest site "scribd". Am gasit multe lucrari religioase interesante acolo, dar mai nou trebuie sa te inregistrezi si mie una nu-mi prezinta siguranta.
Daca s-ar aduce acele lucrari de ex. aici pe site?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2009, 11:49:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am incercat si eu sa ating subiectul asta sensibil de cateva ori pe forum, dar fara succes. Dar e bine ca isi mai spun si altii pasul, poate pana la urma o sa se miste ceva in sensul asta si la noi in BOR.

[SIZE=4][COLOR=Red]Avem nevoie de cateheza!

[/COLOR][/SIZE]Poate ma fac nebun si ma postez Duminica in fata Mitropoliei cu o pancarta pe care sa-mi exprim nemultumirea in mod public. :)
Ma refer la oamenii care nu au acces la internet, care poate ca nu pot sa citeasca si au nevoie de indrumare, de sfaturi samd. Sau la cei care vor sa studieze Biblia si au nevoie de interpretarea preotilor la unele pasaje dificile. Si asa mai departe, ca ma grabesc sa plec...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2009, 13:06:58
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am incercat si eu sa ating subiectul asta sensibil de cateva ori pe forum, dar fara succes. Dar e bine ca isi mai spun si altii pasul, poate pana la urma o sa se miste ceva in sensul asta si la noi in BOR.

[SIZE=4][COLOR=Red]Avem nevoie de cateheza!

[/COLOR][/SIZE]Poate ma fac nebun si ma postez Duminica in fata Mitropoliei cu o pancarta pe care sa-mi exprim nemultumirea in mod public. :)
Sa spui cand ca vin si eu Cel mai probabil domnii de la politia comunitara or sa fie si ei prezenti
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2009, 13:40:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

sophia, pe Dumnezeu nu-L cunosti in biblioteca, ci stand de vorba cu El. Deci, in rugaciune. Daca vei alerga doar cu mintea catre El, vei rataci, asa cum au facut mari teologi, precum Origen. De ce Ortodoxia pune mai mult accent pe traire decat pe carti? Pentru ca din intalnirea cu Dumnezeu vine adevarata cunoastere. Ortodoxia nu spune sa nu citesti. Ea doar doreste sa mergi la alte marturii despre El dupa ce ai vorbit cu El.

E bine sa avem si intalniri in care sa se puna in discutie diverse teme. Dar ar fi minunat sa nu ramanem doar la aceste intalniri. Am intalnit oameni de la tara, care desi nu au citit, imi vorbeau ca si cand au petrecut toata viata in biblioteci. Adevarate sfaturi primeam de la ei. Iata ca se poate si altfel. Ortodoxia e minunata nu doar intr-o parte, ci in intregul ei. Asa ca nu trebuie sa ne oprim doar la cateheza.

Imi aduc aminte de cursurile de la facultatea de teologie. Multi profesori faceau prezenta, nu puteai sustine examenul daca nu aveai prezenta. Cu toate acestea, salile nu erau pline. Dar cand se tinea cate o conferinta cu un parinte imbunatatit, salile erau arhipline. Ce dovedeste asta? Ca lumea e satula de teorie. Vrea viata. Si asta nu vine decat din relatia cu El.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2009, 13:42:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=Florin-Ionut;138290]Am incercat si eu sa ating subiectul asta sensibil de cateva ori pe forum, dar fara succes. Dar e bine ca isi mai spun si altii pasul, poate pana la urma o sa se miste ceva in sensul asta si la noi in BOR.

[SIZE=4][COLOR=Red]Avem nevoie de cateheza!

[/COLOR][/SIZE]Poate ma fac nebun si ma postez Duminica in fata Mitropoliei cu o pancarta pe care sa-mi exprim nemultumirea in mod public. :)Imi pare rau, dar chiar de anul trecut BOR , deruleaza in toata tara si mai ales in scolile din provincie astfel de programe. Era suficient a accesa la timp site-ul Patriarhiei sau al Agentiei Basilica , sau a ziarului Lumina , pentru a fi la curent cu programele aflate in derulare. Multe stiri in acest sens, le-am postat la Topicul cu Stiri de la Agentia de stiri Basilica. Inainte de a acuza si de a ne revolta, este musai a ne Informa.[COLOR=Red] [/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2009, 21:55:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
[COLOR=Red]Inainte de a acuza si de a ne revolta, este musai a ne Informa. [/COLOR]
Cristi,

Eu vin din Moldova, unde am avut sansa sa gasesc o biserica unde se faceau toate cele bune, inclusiv cateheze. In Timisoara nu am gasit asa ceva, dar mai caut.

Aici, la mine in parohie exista un program de intalnire cu tinerii duminica seara si studiu biblic luni seara. Am fost de cateva ori, dar aceste intalniri nu sunt cateheze cum ar trebui sa fie. Vorba Sophiei, nu exista un dialog viu intre noi si preot; el vorbeste la subiect si pe langa subiect, dar noi nu putem sa-l intrebam ce ne doare. Pentru mine, acest mod de "predica" este nefolositor. Daca se studiaza Biblia pe versete, atunci este nevoie sa clarificam multe lucruri, nu sa stam doua ore sa ascultam ca la curs povestea profesorului. Daca incerc sa pun intrebari, se uita babele urat la mine si mai si comenteaza, iar preotul imi zice ca preda la nivelul de cunostinte al oamenilor simpli si nu poate sa raspunda la orice intrebare in public... Pe deasupra, astfel de evenimente nu au loc saptamanal, caci preotul care le tine este protopop si pleaca des cu treburi in alte locuri.

Problema e ca numai la o biserica am intalnit aceasta pseudo-cateheza in toata Timisoara. Duhovnicul meu e de la alta parohie; el nu face cateheze de nici un fel. Face slujbe de tot felul, insa cand e vorba de o discutie, de o lamurire, nu prea are timp. Greu.

Mai am prieteni prin oras si nici ei n-au auzit de asa ceva. Deci vorbim de situatia generala a unui oras mare, plin de biserici, unde nu sunt astfel de programe. Nu inteleg de ce, nu-i intereseaza pe preoti aspectul acesta? Nu a pus nimeni problema educatiei religioase in afara programului clasic, obisnuit? Nu au preotii timp doua ore pe saptamana sa organizeze o cateheza? In alte orase cum e?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul adultilor in BOR etbag Generalitati 2 21.09.2011 17:13:49
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 08:39:10
Educatia parintilor cozia Generalitati 6 11.08.2009 19:15:15
Erori in educatia religioasa iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 62 16.07.2008 14:22:28
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37