Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.11.2010, 20:36:01
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyana Vezi mesajul
Importanta virtute este saracia;mai importanta decat ea este fecioria;si mai importanta decat acestea doua este ascultarea.Caci prima are stapanire asupra lucrurilor, a doua asupra trupului,iar a treia asupra duhului.
Capitolul 13
1. De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
2. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.11.2010, 21:00:07
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmm... Vezi mesajul
si atunci unde mai este lupta cu pacatul? daca ma accept asa cum sunt, deja m-am salasluit in iad...
"Dar sa nu incetezi niciodata sa iubesti desavarsirea."- corect, insa prin dispretul fata de cine sunt in prezent ca doar pacatos sunt in fiecare min. al vietii mele. cum as putea sa fiu multumit cu pacatosul de mine, deci cu pacatul?
Iustin10 a vrut sa faca inteles un lucru care multi dintre noi il purtam.Masca,duplicitatea,fatarnicia.A ma accepta asa cum sunt,inseamna sinceritate,corectitudine,adevar,fata de tine insuti,fata de semenii tai si fata de Dumnezeu.Cand nu te accepti cum esti devii fatarnic,duplicitar,nestatornic...fara adevar.Si cand nu umbli in adevar cum sa mai pretinzi ca iubesti Adevarul?

Multe sfaturi s-au dat si se mai dau,toate cu bun folos,dar Iustin a punctat bine din punctul meu de vedere.A fi tu insuti este lucru mare in ziua de azi.A te vedea cum esti,si a te accepta asa cum esti deschide calea spre Dumnezeu, spre desavarsire nicidecum nu o inchide.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.11.2010, 21:54:11
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit sa ma ierta-ti,daca am suparat pe cineva...

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am deschis acest topic in speranta ca noi forumistii crestini ortodocsi avem cate un slogan,cate un sfat general,cate o indrumare,voi pentru mine,voi pentru ceilalti,voi pentru toti forumistii,voi pentru voi,daca aveti,nu ezitati sa scrieti aici,care este sfatul,indemnul,sloganul,indrumarea,mesajul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti.Va multumesc mult.Doamne ajuta!
Aici sant crestini ortodocsi de diferite varste,nivele de pregatire,profesii,orietare politica...,dar toti avem ceva in comun : Adevarata Credinta Ortodoxa ; hai sa incercam sa fim noi insine,sa raspundem la temele propuse cu formulari propri...asa,cred eu,ca o sa ne imbunatatim in credinta,unii de la altii ! Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.11.2010, 21:56:57
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Acesta este un sfat pentru mine

Sa nu mai judeci oamenii numai dupa cateva dupa postari, nu inainte de a-i cunoaste bine-bine! De exemplu, userul zaharia 2009 mi-a oferit azi o surpriza fooooarte mare prin raspunsurile sale pe un alt thread si mi-a trezit sentimente de vinovatie pentru graba cu care sunt gata sa-mi dau cu parerea despre oameni!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.11.2010, 22:07:20
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,tigeravalo9,tuturor

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri si va mai astept sa ne dam sfaturi unul altuia,sa ne ajutam si sa impartasim mesajele (daca avet,am).
sfat, pentru mine,pentru tine, pentru toti:iubeste si iarta,iarta si iubeste,la nesfarsit
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.11.2010, 23:41:14
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Totul vine din suflet.Dar in acelasi timp trebuie sa-i asculti si pe cei din jurul tau.Nu-ti trebuie argumente pentru a fi crestin nici pentru a fi ateu, trebuie doar sa simti.Pe forum sunt si multe persoane care prin simplul fapt ca provoaca o dilema se simt bagati in seama ca si altzii care apara interesele obscure ale unor personaje care vad ortodocsia ca o afacere si ca o cale de reusita in viatza.Si categoria a parte a celor care o vad ca un razboi personal .Sa nu uitam ca suntem oameni care iarta..in primul rand.Ideile radicale nu cred ca-si au locul.Restul cred ca vine din suflet.Har pentru a convinge nu cred ca avem toti.Doar unii dintre noi am fost inzestrati cu harul de a aduce pe calea cea dreapta tovarasii de conversatie iar eu nu cred ca ma numar printre ei.Personal am o parere proasta despre ateii de pe forum pentru ca nu inteleg de ce poarta discutiile interminabile cu ceilalti ..ca sa dovedeasca ce?Poate ca nu am nevoie de nici o dovada.Nu cred ca grosolaniile au ce cauta aici mai ales ca faptul ca se raspunde cu cu sufletul ceea ce nu inseamna mereu un limbaj adecvat..ceea ce da apa la moara persoanelor care stiu sa se "joace" mai bine cu frazele.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.08.2011, 23:10:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Va astept cu noi sfaturi.Numai bine!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.08.2011, 11:56:12
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Om

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am deschis acest topic in speranta ca noi forumistii crestini ortodocsi avem cate un slogan,cate un sfat general,cate o indrumare,voi pentru mine,voi pentru ceilalti,voi pentru toti forumistii,voi pentru voi,daca aveti,nu ezitati sa scrieti aici,care este sfatul,indemnul,sloganul,indrumarea,mesajul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti.Va multumesc mult.Doamne ajuta!
Nu sunt noi, ci sunt om, caci fiecare lumanare are lumina ei; iar in acte scrise nu sunt, nu am fost si nu voi fi niciodata crestin cu numele. Nu am cruci de piatra, lemn sau fier.
La fel, sunt forumist cu nume dat si totusi nu sustin ca am credinta cea dreapta.
Nu sunt slogan, ci lege de descoperit.
Nu pot da sfaturi sau pune slogane, deci, dar i-ti dau legea:
Dumnezeu este acolo unde se aseaza iubirea; gradina Lui este si astazi, dar omul iese din ea chiar acum, si se aseaza in curtile lui proprii!
Cine poate spune ca aici e casa lui Dumnezeu?
Unii vor spune ca este din partea bisericii un om pus sa vada de curtea asta si el este cu numele lui sfantul, iar alti putini vor stii ca daca se ia lumina de aici si din orasul acesta, curtea omului se va stinge si vai ce putere va prinde cel rau.
Iubirea este acolo unde patrunde zambetul soarelui, mangaierea ploii, linistea pamantului.
Dar din adancul framantarilor de aici sunt prea multe ferestre inchise pana acolo, unde este adevarata vindecare.
Doamne, pustiu si intunerec este in casa ta, fa lumina rogu-te!

Last edited by Man Teo; 10.08.2011 at 01:10:23.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.08.2011, 00:38:06
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Sa fim sinceri, sa fim sinceri, sa fim sinceri...mai ales cu noi insine...inaintea lui Dumnezeu...sa fim liberi de dorinta de-a epata, de-a impresiona, de-a demonstra...de-a tine mortis la dreptatea noastra...atat de intalnita la noi la romani...

Sa nu mai incercam sa ne aparam noi insine...sa ne incredem ca ne apara..Adevarul...

Sa cautam sa cunoastem dragostea Lui Dumnezeu pentru noi...nu doar teologic, rational, ci sa cautam sa o traim/simtim efectiv..in toata fiinta noastra...sa staruim...in aceasta rugaciune...pana la implinirea ei...ca sa nu ne mai simtim atat de orfani..atat de singuri...si sa nu ne mai fie atat de frica...

Sa ne amintim sa-l tratam pe celalalt(si pe acest forum..si oriunde il intalnim) ca pe noi insine...pentru ca asta si este...de fapt..
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.08.2011, 06:03:21
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Post

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Va astept cu noi sfaturi.Numai bine!
Staruiti in rugaciune, staruiti in stradanie, petreceti o zi fara de pacat. Tot restul vi se va da de Insusi Dumnezeu.
Nu putem dobandi in noi chipul lui Hristos decat daca suntem cu adevarat uniti, precum
Hristos o cerea ucenicilor Sai : iubiti-va unul pe altul, ca sa cunoasca lumea ca sunteti ai
lui Hristos.
Trebuie sa fim cat se poate de simtitori fata de nevoile celorlalti. Atunci vom deveni unul,
si binecuvantarea lui Dumnezeu va fi intotdeauna cu noi. Din belsug.
Cand va rugati, rugati-va pentru toti si pentru fiecare. Si adaugati :< Pentru rugaciunile lor,
pentru rugaciunile lui, miluieste si pe mine>. Astfel, putin cate putin, constiinta voastra se
va largi.
Singura lumina dumnezeiasca, atunci cand ne lumineaza, ne face in stare a ne vedea pacatele. Prin rugaciune inima noastra incepe putin cate putin sa priceapa inrauririle duhurilor care umplu cosmosul. In loc de a inainta, vedem cu mereu crescanda ascutime patimile ce ne stapanesc. In chip paradoxal, acest simtamant de neinaintare este o inaintare. Macar ca n-am vazut nezidita lumina a lui Dumnezeu, ea este cea prin care ne vedem pacatele.
Dumnezeu sa va daruiasca tuturor duhul pocaintei. Plangeti-va gresalele, plangeti pentru ca inima voastra sa nu se usuce.
Niciodata nu trebuie sa te compari cu nimeni. Fiecare dintre noi, oricat de mic ar fi, este
mare inaintea Celui Vesnic; Dumnezeu face cu fiecare om o unica legatura a inimii.

Arhimandritul Sofronie
"Din Viata si din Duh"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Pentru tine, pentru mine!... OmuBun Rugaciuni 22 02.08.2010 16:20:54
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 24.06.2010 00:01:22
Multumiri tuturor celor care s-au rugat pentru mine patinina34 Generalitati 6 26.01.2009 04:46:36