Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2012, 17:05:46
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si totusi, problema care e?
Sunt mai multe cumulate.
Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, se rezolva toate, nu?
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2012, 18:40:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Sunt mai multe cumulate.
Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, se rezolva toate, nu?
Si cu un sfat bun..
Poate ne spui totusi despre ce e vorba..
O rugaciune la obiect e mult mai buna.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2012, 19:44:18
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Va rog sa inaltati si pentru mine un gand in rugaciune, ca ma confrunt cu o situatie din care momentan nu vad iesire
Multumesc.
Sa va rasplateasca Dumnezeu fapta cea buna
Domnul sa te binecuvanteze!
As vrea sa-ti marturisesc faptul ca pana azi inclusiv, ma aflam si eu intr-o situatie asemanatoare cu a ta, adica nu intrezaream nicio solutie la o problema tare grava pe care o aveam, paream a fi legat de maini si, din orice parte, vedeam doar usi inchise si nicio zare de speranta. Nu stiu in ce masura consuna asta cu realitatea in care te afli si tu, insa la mine asa a fost. Recunosc ca in slabiciunea sufletului, m-a cuprins deznadejdea, iertat sa-mi fie pacatul! Insa mi-am recapatat speranta ca va fi bine si CERTITUDINEA ca Domnul imi va fi grabnic spre ajutor si nu ma va abandona atunci cand am mai multa nevoie de El. In ciuda realitatii potrivnice, iata ca astazi, dupa o indelunga framantare si tulburare vizavi de problema mea, Domnul s-a milostivit spre mine cu atata bunatate si darnicie incat am primit roade mai imbelsugate decat le-am cerut. Stiu ca nu sunt vrednic de mila Sa si ma copleseste, ma covarseste si ma inspaimanta gandul ca Atotputernicul Insusi a luat aminte la suferinta mea si m-a izbavit de ea, cu o generozitate mai presus de cuvinte. Ma simt umilit ca in ticalosia pacatelor mele, Insusi Dumnezeul cel Viu mi-a ascultat gandul si rugaciunea, iar problema mea s-a rezolvat in mod neasteptat de bine... Nevrednic sunt de mila Lui! Nu o merit! Insa Dumnezeu mi-a oferit alinarea, in nesfarsita Lui iubire.
Este o taina cum Dumnezeu este un izvor de infinita iertare si iubire, e mai presus de intelegerea noastra. Insa ceea ce pot sa-ti spun e ca El cunoaste suferinta ta, asa cum a cunoscut-o pe a mea, pe a altora, pe a tuturor. Roaga-te Lui cu CERTITUDINEA ca va fi langa tine, Il vei simti aproape si atunci vei sti... ca NU EXISTA nicio problema fara solutie, caci la Dumnezeu toate sunt cu putinta. Nu va zabovi sa te ajute, te va mangaia si te va milui mai presus de intelegerea ta. CERE-I ajutorul si ti-l va da, roaga-te cu osteneala si te va auzi, pleaca-ti genunchii in fata Lui si te va mangaia Bunul Parinte. Esti fiul Lui, in fond ce n-ar face un parinte pentru fiul lui?
Ti-am marturisit experienta mea recenta in speranta ca vei gasi un dram de motivatie si in aceste randuri, ca sa te rogi cu sarguinta pentru rezolvarea problemei tale. Iti doresc din tot sufletul ca Dumnezeu, in nesfarsita Sa bunatate, sa se milostiveasca asupra ta si sa te binecuvanteze!
Laudat sa fie Domnul Dumnezeul nostru!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)

Last edited by Kyrie Eleison; 20.02.2012 at 19:48:08.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2012, 21:05:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Va rog sa inaltati si pentru mine un gand in rugaciune, ca ma confrunt cu o situatie din care momentan nu vad iesire
Uite ce frumos ti-a raspuns Kyrie Eleison!!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2012, 21:21:30
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Da...Kyrie Eleison ne-a impartasit din propria experienta ca sa ne aduca aminte de purtarea de grija a lui Dumnezeu.
Oricum, m-am mai linistit sufleteste si cel putin una dintre probleme e aproape rezolvata (se vede luminita de la capatul tunelului)
Pentru restul...Dumnezeu cu mila...trebuie sa se aseze lucrurile pana la urma.
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2012, 21:26:04
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cu un sfat bun..
Poate ne spui totusi despre ce e vorba..
O rugaciune la obiect e mult mai buna.
Si rugaciunea la modul general e foarte buna.
Din pacate, nu-mi pot deschide sufletul pe forum...
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 17:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 17:06:45