Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2012, 18:04:04
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Post Ajutor in suferinta

Numele meu e Carmen si am 33 de ani. Am o boala incurabila de 15 ani pe care am dus-o pe picioare, dar din cauza complicatiilor din decembrie sunt imobilizata la pat. Dorinta mea e sa cunosc tineri ortodocsi care sunt in situatia mea ( cu boli grave sau imobilizati la pat sau pe moarte ) cu care sa pot discuta, sa ne intarim reciproc, sa ne ajutam cu un sfat, o vorba buna.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2012, 19:33:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Numele meu e Carmen si am 33 de ani. Am o boala incurabila de 15 ani pe care am dus-o pe picioare, dar din cauza complicatiilor din decembrie sunt imobilizata la pat. Dorinta mea e sa cunosc tineri ortodocsi care sunt in situatia mea ( cu boli grave sau imobilizati la pat sau pe moarte ) cu care sa pot discuta, sa ne intarim reciproc, sa ne ajutam cu un sfat, o vorba buna.Doamne ajuta!
Bunul Dumnezeu sa te intareasca in suferinta ta iar Maica Domnului sa te acopere cu Acoperamantul ei cel Sfant.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2012, 23:32:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Buna, Carmen!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2012, 01:09:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Numele meu e Carmen si am 33 de ani. Am o boala incurabila de 15 ani pe care am dus-o pe picioare, dar din cauza complicatiilor din decembrie sunt imobilizata la pat. Dorinta mea e sa cunosc tineri ortodocsi care sunt in situatia mea ( cu boli grave sau imobilizati la pat sau pe moarte ) cu care sa pot discuta, sa ne intarim reciproc, sa ne ajutam cu un sfat, o vorba buna.Doamne ajuta!
Si de ce crezi ca poti discutat doar cu cei care sunt intr-o situatie asemanatoare?

Nu doar boala sau moartea iminenta poate produce crestini adevarati, ba dimpotriva cum vedem de multe ori, nici macar astea nu pot schimba firea unor oameni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2012, 21:23:53
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si de ce crezi ca poti discutat doar cu cei care sunt intr-o situatie asemanatoare?

Nu doar boala sau moartea iminenta poate produce crestini adevarati, ba dimpotriva cum vedem de multe ori, nici macar astea nu pot schimba firea unor oameni.
Vreau sa vorbesc cu oameni bolnavi dar credinciosi pt ca sunt la inceput si am nevoie de sfaturi pe care cei sanatosi nu prea mi le pot da. Crestini adevarati sunt si cei sanatosi,poate chiar mai mult,pt ca de multe ori boala ne poate razvrati impotriva lui Dumnezeu. Sunt multe lucruri pe care le au in comun oamenii bolnavi si pe care cei sanatosi nu le inteleg. Iertati-ma.
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2012, 00:13:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Vreau sa vorbesc cu oameni bolnavi dar credinciosi pt ca sunt la inceput si am nevoie de sfaturi pe care cei sanatosi nu prea mi le pot da. Crestini adevarati sunt si cei sanatosi,poate chiar mai mult,pt ca de multe ori boala ne poate razvrati impotriva lui Dumnezeu. Sunt multe lucruri pe care le au in comun oamenii bolnavi si pe care cei sanatosi nu le inteleg. Iertati-ma.
Un crestin in adevaratul sens al cuvantului are compasiune, adica chiar daca nu are problemele altora, le poate intelege si chiar trai intr-un fel alaturi de cel care e cu probleme.

Nu cred ca un om care nu are ispite e mai bun decat un om care are, ba dimpotriva cel care le are si le biruieste e mai bun decat cel care n-a fost incercat niciodata.

Nu de o persoana (neaparat) bolnava ai nevoie ci de o persoana mai duhovniceasca, care sa-ti fie alaturi si sa te incurajeze cat mai des pana vei gasi un sprijin desavarsit in Dumnezeu, pe langa Care un om este atat sprijin cat iti poate oferi un fir de iarba.

Oricum, vezi si topicul asta:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=3340

Si daca vrei eventual vorbeste cu persoana care l-a initiat.

Last edited by AlinB; 13.06.2012 at 00:16:39.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2012, 00:28:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, da, e o idee foarte buna, numai ca acum mi se pare ca Georgiana, fata in carucior, are un ID diferit, "puimicgeorgiana".

Si "CelMandru", care trece acum prin niste probleme de sanatate, cred ca i-ar fi de ajutor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
incurajare in suferinta o_copila Generalitati 3 27.07.2008 10:13:12