Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.10.2014, 16:09:32
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu am pretentia sa ma preaslaveasca nimeni, nici sa-mi aduca ofrande, ci doar sa nu o ia pe cai gresite.
Interesant. Faptul ca i-ai dat viata copilului si i-ai oferit cele necesare pentru a trai/supravietui nu este suficient pentru ca acesta sa te preaslaveasca? Exista (?) entitati care nu sunt de acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Chiar daca ar face asta si ar ajunge intr-o situatie descrisa de tine,normal ca as incerca daca mi-ar sta in putere sa o opresc.
Exemplul meu exact asta spune: ca ti-ar sta in putere sa opresti acest act. Ai puterea asta. Presupunem ca la un semn de-al tau tot chinul poate inceta. ...Dar se pare ca mi-ai raspuns clar la intrebarea pusa. Lui Dumnezeu ii sta in putere sa opreasca? Daca da, de ce nu procedeaza si El ca si tine sau tu nu procedezi ca si El? Din cate stiu, El sta la baza moralitatii umane.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Daca insa ar incalca legile tarii si ar fi nevoit sa suporte consecintele acestui fapt, nu prea vad cum l-as mai putea ajuta, cu tot regretul.
Din nou: legea ai emis-o tu insuti. Tu esti tara, legea, judecatorul si, repet, poti opri chinul oricand, la un singur semn sau cuvant. ...Sa presupunem ca esti atotputernic! A incalcat legile facute si decretate de tine insuti.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate as avea si alti copii care ar fi cinstiti, si nu as putea sa le rup de la gura lor sau sa le pretind sa faca ei asta, ca sa pot mitui judecatorii ca sa il scape pe frate-su .
Nu trebuie sa rupi nimanui de la gura. Tu esti cel care il judeca si ii stabileste soarta.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sau daca s-ar incurca cu interlopii iarasi cu vad cum as putea eu sa-l scap din ghearele acestora, fara sa fac la randu-mi vreo ilegalitate...
Esti mult mai puternic decat interlopii. La un singur semn ei pot disparea de pe fata pamantului.

Nu pasa responsabilitatea! Soarta lui sta doar in mainile tale.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De fapt nu prea am intels unde bati. Te referi cumva la faptul ca Isus L-a preaslavit mereu pe Dumnezeu Tatal, si cu toate astea, Acesta nu L-a salvat de la supliciu chiar daca nu a fost vinovat?
Nu. Ma refer la faptul ca o entitate atotputernica si benevolenta (nici macar infinit de buna) intra in contradictie directa cu notiunea de iad, indiferent cui i se adreseaza acesta. Nu poate exista iad si o entitate benevolenta si atotputernica. Fie nu exista iad, fie entitatea nu este benevolenta, fie nu este atotputernica.

Consider ca, din acest punct de vedere (rai & iad - rasplata & pedeapsa), omul de astazi este superior moral barbarilor care inventau povesti pentru speriat copiii neascultatori in trecut.

Cu alte cuvinte, daca ai avea puterea, ai opri schingiuirea propriului copil si, da-mi voie sa cred, ti s-ar parea oportun si corect din punct de vedere moral ca un alt parinte sa faca acelasi lucru.
Problema apare cand acelasi rationament se suspenda atunci cand decretul vine de sus. Atunci e OK din punct de vedere moral sa nu intervii cand proprii copii au parte de un chin fara de sfarsit.

Last edited by Inorogul; 28.10.2014 at 16:25:58.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.10.2014, 16:33:20
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
o entitate benevolenta (nici macar infinit de buna) intra in contradictie directa cu notiunea de iad
Dupa care regula a logicii ai emis aceasta afirmatie? Din contra, lipsa iadului ar fi fost o dovada zdrobitoare importiva unui Dumnezeu iubitor .
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.10.2014, 16:36:52
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Dupa care regula a logicii ai emis aceasta afirmatie? Din contra, lipsa iadului ar fi fost o dovada zdrobitoare importiva unui Dumnezeu iubitor .
Inteleg ce vrei sa spui. Eu cred ca lipsa iadului ar fi fost o dovada zdrobitoare impotriva unui Dumnezeu drept (care imparte dreptate). Iubirea infinita si dreptatea absoluta sunt iarasi incompatibile pentru ca dreptatea include si suspendarea iubirii (sa-i zic ..."non-iubire", dar nu ura, ca nu ar fi corect).

Bine, despre dreptatea divina, conform careia >90% din laureatii premiului Nobel (non-crestini) sunt vecini de cazan cu Hitler, Stalin, Terente si Rimaru se pot spune multe (doar daca nici unul din cei 4 mentionati la sfarsit nu s-a cait si l-a "imbratisat" pe Hristos, inainte sa moara, ca atunci ar fi in Rai). ...Dar nu asta doresc sa scot in evidenta.

Last edited by Inorogul; 28.10.2014 at 16:53:22.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.10.2014, 16:48:00
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Inteleg ce vrei sa spui. Eu cred ca lipsa iadului ar fi fost o dovada zdrobitoare impotriva unui Dumnezeu drept (care imparte dreptate). Iubirea infinita si dreptatea absoluta sunt iarasi incompatibile pentru ca dreptatea include si suspendarea iubirii (sa-i zic ..."non-iubire", dar nu ura, ca nu ar fi corect)
Nu cred ca ai inteles daca ai adus dreptatea in discutie. Asa cum am spus mai inainte iadul dovedeste iubirea lui Dumnezeu care ii asculta pe cei care nu vor sa aiba legatura cu El...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.10.2014, 17:02:33
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu cred ca ai inteles daca ai adus dreptatea in discutie. Asa cum am spus mai inainte iadul dovedeste iubirea lui Dumnezeu care ii asculta pe cei care nu vor sa aiba legatura cu El...
Sigur. Numai ca aici vorbim despre o oferta cu japca :).
Eu unul nu am cerut/nu mi-am dorit asa ceva si nici nu stiu pe altii care sa fi facut acest lucru. Sa inteleg ca imi interpreteaza El doleantele asa cum doreste?
Ce face cu cei care nu vor sa aiba legatura cu El dar nici sa suporte chinuri infinite? In dragostea Lui nu vrea sa ii asculte si pe aceia? Ce face cu cei care vor/nu vor sa aiba legatura cu El dar nu isi doresc viata vesnica?

Sintetizez dragostea despre care imi vorbesti:
"-Scumpa doamana, ignorati pistolul din mana mea. Din dragoste netarmurita va spun: <<Banii sau viata!!!>>" ...Si o ascult. Fac cum doreste dansa. ...Din dragoste, evident.

Last edited by Inorogul; 28.10.2014 at 17:05:08.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.10.2014, 17:23:11
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pun in fata doua oferte:
1) rai
2) iad

Sunt rugat/fortat sa fac o alegere. Spun ca nu doresc nici una din ofertele prezentate. Mi se spune: "Da, deci ati ales iad". Huh?!

Imaginati-va o asemenea oferta, cu doua variante de abonament, la un operator de telefonie mobila. Nu va incanta nici macar una din cele doua oferte dar operatorul va spune ca acest raspuns este satisfacator si ca ati ales deja abonamentul. Va anunta si ca va trimite in scurt timp factura. Cam ce atitudine ati avea?

Pentru o perspectiva comica asupra acestui aspect va recomand: http://www.youtube.com/watch?v=aUtSM2oVy_E
:)

Last edited by Inorogul; 28.10.2014 at 17:25:40.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.10.2014, 17:30:41
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Ce face cu cei care nu vor sa aiba legatura cu El dar nici sa suporte chinuri infinite?
Tu vrei sa te arunci in mijlocul autostrazii in trafic maxim si sa nu te loveasca nici o masina ca altfel inseamna ca Dumnezeu nu e iubitor, este?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.10.2014, 17:36:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Pentru o perspectiva comica asupra acestui aspect va recomand: http://www.youtube.com/watch?v=aUtSM2oVy_E
:)
Un clasic :))
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.10.2014, 18:09:53
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Tu vrei sa te arunci in mijlocul autostrazii in trafic maxim si sa nu te loveasca nici o masina ca altfel inseamna ca Dumnezeu nu e iubitor, este?
Aici apar probleme cu notiunea de liber arbitru, promovata de religie.

Daca ma arunc in mijlocul autostrazii in trafic maxim exista doua variante:

1) Cunosc consecintele acestui fapt si mi le asum, exercitandu-mi liberul arbitru; cu alte cuvinte, eu am decis sa ma sinucid. Puteam sa-mi manifest liberul arbirtru luand decizia sa nu sar in mijlocul autostrazii aglomerate. Atata timp cat exista o varianta alternativa (cea de a NU ma arunca in mijlocul autostrazii), fara ca aceasta sa fie conditionata de suportarea unei consecinte negative, decizia mi-a apartinut in totalitate. S-a manifestat pe deplin liberul arbitru.
Concluzie: cunosc consecintele si mi le asum, exercitandu-mi liberul arbitru
2) Nu cunosc consecintele (ex: sunt ametit de la niste pastile) dar suport totusi consecintele. Ma calca masina si mor ca prostul, fara ca eu sa-mi fi dorit asta. Nu am avut posibilitatea sa-mi exercit liberul arbitru. Nu am luat nicio decizie constienta cu privire la evenimentul ce a urmat.
Concluzie: nu cunosc consecintele dar le suport, fara a-mi exercita insa liberul arbitru


Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Ce face cu cei care nu vor sa aiba legatura cu El dar nici sa suporte chinuri infinite?
In acest caz apare conflictul cu notiunea de liber arbitru. Nu se mai poate vorbi despre o alegere libera ci despre o impunere. Liberul arbirtru nu se poate manifesta atunci cand una dintre variante prezinta consecinte negative. Aceasta capata atunci statut obligatoriu/legislativ/impus. Liberul arbitru se manifesta atunci cand, oricare dintre deciziile luate este una la a caror consecinte subscrii.

In cazul de fata liberul arbitru este redus la un joc de cuvinte.

Concluzie: Cunosc consecintele, nu mi le asum/nu subscriu la acestea, dar le suport, fara a-mi exercita liberul arbitru.

Va rog sa nu imi mai spuneti ca "am ales", pentru ca nu este cazul.

Recomand cu caldura si: http://www.youtube.com/watch?v=Nv9IvCpiHxA
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.10.2014, 18:55:23
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-caracterul nemuritor. Vom trai vesnic, adica vom trai atata timp cat va trai Dumnezeu.
Eu nu inteleg. Daca noi avem caracter nemuritor, atunci pentru ce ne mai promite Hristos viata vesnica? Pentru ce ne mai bucuram de inviere?
Reply With Quote
Răspunde