Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.10.2014, 19:18:05
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Nu se mai poate vorbi despre o alegere libera ci despre o impunere. Liberul arbirtru nu se poate manifesta atunci cand una dintre variante prezinta consecinte negative.
Probabil ca esti foarte "mandru" de logica ta...care lipseste cu desavarsire.Dupa logica ta ,practic afirmi ca e incorect sa alegi sa nu lucrezi si ...sa nu primesti bani.Trebuie sa primesti bani si daca alegi sa nu lucrezi,nu? E incorect sa fii conditionat de primirea banilor DOAR daca te duci la muncă ,trebuie sa-i primesti si daca nu te duci sa lucrezi caci altfel exista o impunere.
Tu asta ii ceri lui Dumnezeu sa-ti dea "bani" indiferent daca lucrezi sau nu,indiferent de ce faci tu.Daca ai face cererea asta oricarui patron de pe lumea asta, te-ar considera nebun.Nu crezi?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.10.2014, 19:45:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Probabil ca esti foarte "mandru" de logica ta...care lipseste cu desavarsire.Dupa logica ta ,practic afirmi ca e incorect sa alegi sa nu lucrezi si ...sa nu primesti bani.Trebuie sa primesti bani si daca alegi sa nu lucrezi,nu? E incorect sa fii conditionat de primirea banilor DOAR daca te duci la muncă ,trebuie sa-i primesti si daca nu te duci sa lucrezi caci altfel exista o impunere.
Tu asta ii ceri lui Dumnezeu sa-ti dea "bani" indiferent daca lucrezi sau nu,indiferent de ce faci tu.Daca ai face cererea asta oricarui patron de pe lumea asta, te-ar considera nebun.Nu crezi?
El nu zicea nimic de o "recompensa" pentru faptul ca nu vrei sa alegi nici raiul nici iadul, ci sa existe aceasta varianta.

Spre exemplu, daca un om exemplar din punct de vedere moral si sufletesc ajunge la portile raiului, si i se spune "Ai facut fapte bune, poti sa intri in rai". Iar el zice "Dar nu vreau nici in rai, nici in iad", ce o sa se intample, o sa fie obligat sa intre in rai?

Sau un hindu ajunge la portile raiului, fiind bun in viata, este poftit in rai, dar el niciodata nu a vrut sa se duca in raiul crestin, ci in Vaikuntha din religia sa, asadar refuzand. Ce se intampla cu el?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.10.2014, 19:47:15
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Probabil ca esti foarte "mandru" de logica ta...care lipseste cu desavarsire.Dupa logica ta ,practic afirmi ca e incorect sa alegi sa nu lucrezi si ...sa nu primesti bani.Trebuie sa primesti bani si daca alegi sa nu lucrezi,nu? E incorect sa fii conditionat de primirea banilor DOAR daca te duci la muncă ,trebuie sa-i primesti si daca nu te duci sa lucrezi caci altfel exista o impunere.
Tu asta ii ceri lui Dumnezeu sa-ti dea "bani" indiferent daca lucrezi sau nu,indiferent de ce faci tu.Daca ai face cererea asta oricarui patron de pe lumea asta, te-ar considera nebun.Nu crezi?
Ai inteles bine ce am vrut sa spun si asta ma bucura. Munca, ca si plata taxelor este o forma de constrangere sociala. Daca ai primi aceeasi bani si daca nu muncesti si daca muncesti, abia atunci se manifesta liberul arbitru. Esti liber sa alegi, fara a suferi consecinte. Oamenii aleg sa munceasca deoarece sunt constransi sa o faca.

Vorbim acelasi lucru dar avem perspective diferite. Cred ca largesti foarte mult intelesul de "liber arbitru". El nu se poate manifesta in varianta: "Cum spun eu, sau iadul te paste! Alegerea iti apartine".
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.10.2014, 19:50:24
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
El nu zicea nimic de o "recompensa" pentru faptul ca nu vrei sa alegi nici raiul nici iadul, ci sa existe aceasta varianta.

Spre exemplu, daca un om exemplar din punct de vedere moral si sufletesc ajunge la portile raiului, si i se spune "Ai facut fapte bune, poti sa intri in rai". Iar el zice "Dar nu vreau nici in rai, nici in iad", ce o sa se intample, o sa fie obligat sa intre in rai?

Sau un hindu ajunge la portile raiului, fiind bun in viata, este poftit in rai, dar el niciodata nu a vrut sa se duca in raiul crestin, ci in Vaikuntha din religia sa, asadar refuzand. Ce se intampla cu el?
Am ridicat si aceasta problema dar nu mi s-a raspuns. Bine, nici nu tin neaparat sa o faca cineva pentru ca aia este o intrebare retorica :).

Intrebarea care ma macina pe mine cel mai mult a fost deja pusa si nu si-a gasit raspuns. Insist pe aceasta.
Care este probitatea morala a unui parinte care poate interveni oricand decisiv, insa nu o face atunci cand propriul copil este schingiuit?
...Lasam la o parte faptul ca este schingiuit pentru greseli facute fata de parintele in cauza.

Last edited by Inorogul; 28.10.2014 at 20:00:05.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.10.2014, 20:11:08
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Am ridicat si aceasta problema dar nu mi s-a raspuns. Bine, nici nu tin neaparat sa o faca cineva pentru ca aia este o intrebare retorica :).

Intrebarea care ma macina pe mine cel mai mult a fost deja pusa si nu si-a gasit raspuns. Insist pe aceasta.
Care este probitatea morala a unui parinte care poate interveni oricand, insa nu o face atunci cand propriul copil este schingiuit?
...Lasam la o parte faptul ca este schingiuit pentru greseli facute fata de parintele in cauza.
Eu stiam ca pacatul te schingiuie, nu Dumnezeu. De asemenea, Dumnezeu intervine in vietile noastre. Doar ca aceasta interventie poate fi dureroasa (asemenea interventiei unui chirurg care taie , nu pentru a distruge omul ci pentru a preveni infectia de a se raspandi in tot corpul- comparatie facuta de Sfantul Vasile cel Mare).

Cred ca de aceea spunea parintele Arsenie Boca sa multumim in necazuri si sa intelegem ca ele sunt mana intinsa a milei lui Dumnezeu.

Last edited by Heurtebise; 28.10.2014 at 20:13:44.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.10.2014, 20:48:30
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Eu stiam ca pacatul te schingiuie, nu Dumnezeu.
Care este, mai exact, fragmentul prin care am sugerat ca Dumnezeu este cel care chinuie?
Intrebarea mea face abstractie totala de "agresor" si de motivele agresiunii.

Consider ca restul postarii nu are legatura cu intrebarea pe care am pus-o.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.10.2014, 21:25:56
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Ai inteles bine ce am vrut sa spun si asta ma bucura. Munca, ca si plata taxelor este o forma de constrangere sociala. Daca ai primi aceeasi bani si daca nu muncesti si daca muncesti, abia atunci se manifesta liberul arbitru. Esti liber sa alegi, fara a suferi consecinte. Oamenii aleg sa munceasca deoarece sunt constransi sa o faca.

Vorbim acelasi lucru dar avem perspective diferite. Cred ca largesti foarte mult intelesul de "liber arbitru". El nu se poate manifesta in varianta: "Cum spun eu, sau iadul te paste! Alegerea iti apartine".
Nu avem perspective diferite,pe picior de egalitate, ci una e defecta si una adevărata. Nu e prea greu de realizat care e adevărata, caci ce propui tu e ilogic si tragi-comic; face inutila logica.Te-ai prins singur in lat. Absurditatea situatiei poate fi zugravita de exemplul fatului in pantecele mamei care vrea "libertatea " sa renunțe la cordonul ombilical si sa traiasca autonom. Desigur ca e o nebunie sa ceara asa ceva, la fel este si cererea ta sa traiesti autonom,despartit de Dumnezeu, cand ai fost facut sa traiesti numai prin cordonul ombilical al lui Dumnezeu. Desigur Dumnezeu iti ofera libertatea sa te tai de la sursa vieții, isi retrage energiile Sale pe care le-ai respins in cunostinta de cauza si ramai o carcasa innegrita si putreda. Ca sa fii autonom ai nevoie de resursele si mijloacele lui Dumnezeu pe care tu ...numai ce le-ai refuzat.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.10.2014, 21:36:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu avem perspective diferite,pe picior de egalitate, ci una e defecta si una adevărata. Nu e prea greu de realizat care e adevărata, caci ce propui tu e ilogic si tragi-comic; face inutila logica.Te-ai prins singur in lat. Absurditatea situatiei poate fi zugravita de exemplul fatului in pantecele mamei care vrea "libertatea " sa renunțe la cordonul ombilical si sa traiasca autonom. Desigur ca e o nebunie sa ceara asa ceva, la fel este si cererea ta sa traiesti autonom,despartit de Dumnezeu, cand ai fost facut sa traiesti numai prin cordonul ombilical al lui Dumnezeu. Desigur Dumnezeu iti ofera libertatea sa te tai de la sursa vieții, isi retrage energiile Sale pe care le-ai respins in cunostinta de cauza si ramai o carcasa innegrita si putreda. Ca sa fii autonom ai nevoie de resursele si mijloacele lui Dumnezeu pe care tu ...numai ce le-ai refuzat.
Deci practic, ca un bebelus, esti obligat sa accepti "cordonul ombilical", sau esti ca si pierdut (mort), nu? Cum este asta liber arbitru?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.10.2014, 22:06:19
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci practic, ca un bebelus, esti obligat sa accepti "cordonul ombilical", sau esti ca si pierdut (mort), nu? Cum este asta liber arbitru?
Sa crezi ca esti mai destept decat Dumnezeu si sa actionezi in consecinta, există o libertate mai mare decat asta?
PS:daca alegerile noastre n-ar avea consecinte, abia atunci n-ar mai exista libera alegere,caci practic alegerea si-ar pierde orice functie practica,cu ea si fara ea tot aia.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.10.2014, 23:36:52
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Care este, mai exact, fragmentul prin care am sugerat ca Dumnezeu este cel care chinuie?
Intrebarea mea face abstractie totala de "agresor" si de motivele agresiunii.

Consider ca restul postarii nu are legatura cu intrebarea pe care am pus-o.
Posibil sa fi inteles gresit. Ceea ce m-a indus in eroare a fost ca omul e schingiuit pentru greseli pe care le face fata de Dumnezeu. Or, acele greseli (pacate) il schingiuiesc pe om. Pacatele nu sunt fata de Dumnezeu, ci sunt fata de om. Omul, pacatuind, se schingiuieste, nu il ofenseaza pe Dumnezeu. Asta voiam sa spun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare