Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.06.2021, 20:50:42
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
de curiozitate: a reusit cineva sa aiba o casatorie alba pana acum in zilele noastre?

Nu cred ca trebuie judecati astfel de oameni, numai Dumnezeu stie ce este in sufletul fiecaruia si unii asa isi doresc si considera ca le este mai usor spre mantuire. Exista si copii orfani care pot fi adoptati.
Casatoria Alba e casatoria Domnului cu Mireasa Sa. In casatoria alba nu se face sex, nu se pacatuieste, nu se face ”dragoste”, nu se fac copii ci se traieste calugareste ca ingerii in Cer.

Dupa o varsta orice om casatorit, orice ortodox trece la casatoria alba daca e normal la cap. Daca nu e normal la cap atunci desfraneaza cu sotia si cu amantele pana moare.

Orice om care incepe sa Creada in Dumnezeu urmeaza lui Iisus si nu se mai insoara sau daca e insurat nu mai face sex deloc deloc si leapata cu hotarare orice placere vinovata!

Deci exista multi ortodocsi care tin o casatorie alba fiind defapt un fel de calugari in familia lor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.06.2021, 02:05:08
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
de curiozitate: a reusit cineva sa aiba o casatorie alba pana acum in zilele noastre?

Nu cred ca trebuie judecati astfel de oameni, numai Dumnezeu stie ce este in sufletul fiecaruia si unii asa isi doresc si considera ca le este mai usor spre mantuire. Exista si copii orfani care pot fi adoptati.
https://www.crestinortodox.ro/forum/...615#post664615
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.06.2021, 10:10:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu sunt pentru echilibru.

In ziua de azi unde sunt atat de multe tulburari, poate si legatura intre soti aduce ceva necesar casatoriei.

Poate o casatorie extrem de bine inchegata sa mearga asa, dar alta.

Daca azi se despartesc pe motive de nimic, atunci intr-o casatorie alba pot aparea ispite mai mari decat intr-o casatorie normala.

E de discutat de la caz la caz.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.06.2021, 13:36:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
de curiozitate: a reusit cineva sa aiba o casatorie alba pana acum in zilele noastre?

Nu cred ca trebuie judecati astfel de oameni, numai Dumnezeu stie ce este in sufletul fiecaruia si unii asa isi doresc si considera ca le este mai usor spre mantuire. Exista si copii orfani care pot fi adoptati.
Din ce am citit până acum pe forum există mai multe motive pentru care se practică căsătoria albă, ajungere la o vârstă înaintată, anumite neputințe/boli trupești, distanța între soți cu meseria, în vremuri de prigoană a călugărilor ca paravan pentru călugărie.

Totuși acum în 2021 spre 2030, nu văd de ce ar mai face cineva conștient o căsătorie albă, numai de dragul de a se vedea în haine de nuntă, pentru a face poze împăunat și a lua bani pe darul de nuntă ? - dacă ar fi așa ar fi căsătorie din interes

Dacă s-ar face pentru acoperire în fața rudelor care așteaptă să te căsătorești ar fi din frică de vorba lumii.

De obicei se ajunge la căsătorie albă, dintr-o căsătorie normală, nu dinainte cu planul acesta.

Și încă o chestie dacă unul din soți acasă e cast, dar umblă brambura din femeie în femeie în afara căsătoriei, aceea nu e căsătorie, se întinează și taina nunții de la Biserică, când se jură fidelitate soției.

Ce se întâmplă dacă într-o căsătorie albă se ajunge la problemele din căsătoria normală, când unul din soți e stresat hormonal și începe să-și bruscheze soția sau să facă urât, nu s-ar primejdui o femeie să fie tocată în bătaie într-o căsătorie albă, sau un bărbat să fie tocat la cap până ajunge depresiv, de vocea unei femei, mereu nemulțumitoare, neîmblânzită sufletește în unirea nunții ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.06.2021, 16:51:34
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Ce e de la Dumnezeu, sfânt și alb, dăinuie. Păcatul murdărește și înnegrește căsătoria și orice relație prin lucrarea sa cea neagră în timp ce sfințenia o albește.

Cine nu caută să poată în viața sa cu sfințenia va putea cu păcatul.

Dumnezeu nu poate decât cu sfințenia. Omul, în nebunia lui, poate puține cu Dumnezeu și poate multe cu păcatul. Cu păcatul nu-ți va fi bine oricât te minți crezând că vei avea un viitor fericit.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.06.2021, 18:05:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Ce e de la Dumnezeu, sfânt și alb, dăinuie. Păcatul murdărește și înnegrește căsătoria și orice relație prin lucrarea sa cea neagră în timp ce sfințenia o albește.

Cine nu caută să poată în viața sa cu sfințenia va putea cu păcatul.

Dumnezeu nu poate decât cu sfințenia. Omul, în nebunia lui, poate puține cu Dumnezeu și poate multe cu păcatul. Cu păcatul nu-ți va fi bine oricât te minți crezând că vei avea un viitor fericit.
Prostie ieftina sectara.

Dumnezeu binecuvanteaza casatoria.

Sunt atat de multe familii frumoase in biserica, incat va rusineaza pe voi sectarii.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.06.2021, 22:05:46
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Petru7
Ce e de la Dumnezeu, sfânt și alb, dăinuie. Păcatul murdărește și înnegrește căsătoria și orice relație prin lucrarea sa cea neagră în timp ce sfințenia o albește.

Cine nu caută să poată în viața sa cu sfințenia va putea cu păcatul.

Dumnezeu nu poate decât cu sfințenia. Omul, în nebunia lui, poate puține cu Dumnezeu și poate multe cu păcatul. Cu păcatul nu-ți va fi bine oricât te minți crezând că vei avea un viitor fericit.
Prostie ieftina sectara.

Dumnezeu binecuvanteaza casatoria.

Sunt atat de multe familii frumoase in biserica, incat va rusineaza pe voi sectarii.
Sectarii se casătoresc și fac mulți copii, trupești, lumești crezându-se binecuvântați de Dumnezeu pentru pacatele lor din care ies copii la fel ca familiile frumoase din biserică.

Cum deci ar putea fi ei, sectarii, rușinați de familiile frumoase din biserică dacă cred la fel și fac la fel?

Asta e dovada prostiei maxime.
Nu pricepi sensul textului pe care îl citezi, la care te referi și nici măcar ce vrei să-mi spui.
Iată, ai dat o perlă de copil prostuț foarte slab la minte.

Călugării sunt cei ce nu se căsătoresc pentru a duce o viață sfântă, fără păcat în timp ce preoții și arhiereii, deși unii se căsătoresc sunt cei care evită pe cât posibil păcatul trupesc din timpul căsătoriei mergând spre finalul vieții până spre căsătoria albă și spre călugărie, albindu-și viața.

După mintea ta ăștia or fi sectanții despre care vorbești? Aceștia care pot mai mult cu sfințenia decât cu păcatul.

Deci îți dai seama că te-ai dovedit de prost cu minte de copil ce spune lucruri trăznite, ieftine, idei ce se contrazic între ele flagrant deși ai incercat să te exprimi folosind doar 3 dâre scurte, ciudate, de kakao cu pretenție de propoziții?

Nu crezi c-ar fi bine să-ți vezi de lungul nasului?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.06.2021 at 22:10:21.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.06.2021, 00:47:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ia citeste-ti postul sa vezi ce tampenii spui:

Citat:
Ce e de la Dumnezeu, sfânt și alb, dăinuie. Păcatul murdărește și înnegrește căsătoria și orice relație prin lucrarea sa cea neagră în timp ce sfințenia o albește.

Cine nu caută să poată în viața sa cu sfințenia va putea cu păcatul.

Dumnezeu nu poate decât cu sfințenia. Omul, în nebunia lui, poate puține cu Dumnezeu și poate multe cu păcatul. Cu păcatul nu-ți va fi bine oricât te minți crezând că vei avea un viitor fericit.
Cand spui casatorie alba si restul pacat si creezi doar ideea ca toata casatoria inafara celei "albe" e pacat atunci vorbesti prostii.

Asa ca scrie-ti mai corect posturule inainte sa comentezi raspunsurile.


Sectarii fac copiii in curatenie nu in pacat. Ca respecta s
i ei ale lor. Pacatul trupesc sau pacatul hulei? Aici nu faci diferenta si faci o ciorba.

Ai dat tu o prostie in ce ai zis si nu iti accepti consecintele.

Mai reformuleaza-ti teztele...


Am uitat ca secta NIP promoveaza pe larg casatoriile "albe". Uitand ca ei au iesit din casatorii firesti...

Asa ca draga Petre, vezi-ti de manualul tau sectar si lasa-ne pe noi ortodocsii. Vezi ca scrie in ultimul manual de Misiologie Ortodoxa despre secta NIP despre casatoriile lor albe.

Gurita mica si pune mana pe carte impreuna cu sectarul Moroco, si vezi-ti de casatoriile tale albe din NIP.

Last edited by gpalama; 28.06.2021 at 14:52:06.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.07.2021, 14:55:13
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ia citeste-ti postul sa vezi ce tampenii spui:

Citat:
În prealabil postat de Petru7
Ce e de la Dumnezeu, sfânt și alb, dăinuie. Păcatul murdărește și înnegrește căsătoria și orice relație prin lucrarea sa cea neagră în timp ce sfințenia o albește.

Cine nu caută să poată în viața sa cu sfințenia va putea cu păcatul.

Dumnezeu nu poate decât cu sfințenia. Omul, în nebunia lui, poate puține cu Dumnezeu și poate multe cu păcatul. Cu păcatul nu-ți va fi bine oricât te minți crezând că vei avea un viitor fericit.
Cand spui casatorie alba si restul pacat si creezi doar ideea ca toata casatoria inafara celei "albe" e pacat atunci vorbesti prostii.

Asa ca scrie-ti mai corect posturule inainte sa comentezi raspunsurile.

Sectarii fac copiii in curatenie nu in pacat. Ca respecta si ei ale lor. Pacatul trupesc sau pacatul hulei? Aici nu faci diferenta si faci o ciorba.

Ai dat tu o prostie in ce ai zis si nu iti accepti consecintele.

Mai reformuleaza-ti teztele...


Am uitat ca secta NIP promoveaza pe larg casatoriile "albe". Uitand ca ei au iesit din casatorii firesti...

Asa ca draga Petre, vezi-ti de manualul tau sectar si lasa-ne pe noi ortodocsii. Vezi ca scrie in ultimul manual de Misiologie Ortodoxa despre secta NIP despre casatoriile lor albe.

Gurita mica si pune mana pe carte impreuna cu sectarul Moroco, si vezi-ti de casatoriile tale albe din NIP.
Era odată o familie de oameni buni cu frica lui Dumnezeu care aveau o casuță și 4 copii, un băiat pe nume Gheorghe și trei fetițe, Ancuța, Mirela și Claudia. Aveau și câteva hectare de teren la marginea satului.

S-au rugat de Dumnezeu că erau foarte săraci să-i ajute ca să nu moară de foame.

Le-a auzit Dumnezeu rugăciunea și a trimis la ei pe un om cu un sac de porumb. Acesta le-a zis:
-V-a auzit Domnul nostru rugăciunea și m-a trimis la voi cu sacul ăsta de boabe de porumb ca să vi-l dau și să vă spun să puneți 3 rânduri de porumb pe fiecare hectar și boabele la 1m distanță între ele. Domnul o să aducă ploaia la timpul potrivit și din ce va ieși va fi să trăiți toți 6. Cu timpul veți avea destul porumb încât să dați și să vindeți și altora și nu vă va lipsi nimic.

Oamenii s-au bucurat foarte mult și în primul an au făcut întocmai cum le-a zis omul lui Dumnezeu. Au arat, au semanat din metru în metru pe fiecare hectar câte trei rânduri de porumb. Le-a ieșit porumb frumos și bun și toamna au cules papușoi cât antebrațul de lung. Știuleții erau nu numai lungi ci erau și groși și plini de boabe mari și galbene aliniate perfect. Așa erau de frumoși și vi că-ți părea rău să faci mămăligă din boabele lor.

Văzand așa bucurie, un om rău ce umbla toată ziua cu minciuna, pismuind și hulind și-a zis că nu poate să lase să existe așa bucurie bună așa că s-a dus la omul respectiv și la femeia sa si le-a zis mințind: M-a trimis preotul de la mânăstirea din deal să văd dacă vă descurcați că a auzit că sunteți săraci. Deci cum vă descurcați? -Apoi bine au răspuns ei, mulțumită lui Dumnezeu. -Cum adică?-Ne-am rugat și ne-a auzit Dumnezeu și a trimis Domnul și....... a povestit omului ascuns cum au fost binecuvântați și i-a arătat ce frumoși știuleți le-a ieșit, cât antebrațul.

Văzând omul rău și viclean frumusețe de roade binecuvântate le-a zis: E nevoie de înțelepciune ca să nu duceți lipsă de nimic așa cum v-a prevestit omul lui Dumnezeu. În loc de asta iată la voi s-a umplut casa de putoare și cei 4 copii suferă de lipsuri. Mai bine, decât în loc să nu faceți nimic, mai bine ascultati de mine care vin de la mănăstire si faceți cum am vazut eu că se seamănă acolo. -Cum? Au zis oamenii. -Când semănați puneți fiecare boabă în pamant la 30cm sau chiar mai des una de alta și înfigeți-le mai adânc ca să ajungă la umezeală. Deci nu numai pe 3 rânduri ci pe toata suprafața hectarelor ca să nu risipiți pământul pe care înaintașii noștrii l-au apărat cu sabia. Faceți așa și veți avea spor. Folosiți-vă mintea și imaginația și dați-vă seama ce recoltă frumoasă veți avea.

Ce să facă oamenii, și-au zis că asta trebuie să facă dacă chiar le pasă de copii și au semănat așa cum le-a zis nea Gogoriță că se face la mănăstirea din deal.

Toamna ce să vezi. Tot păpușoiul era ca iarba și avea doi trei stiuleți pe fiecare planta însă erau așa mici cât palma și cât degetele iar boabele sfrijite erau incurcate de te durea sufletul când le priveai.

Au inceput oamenii să plângă fiindcă deși recolta era bogată, nu era bună de nimic.

Omul rău și viclean, nea Gogu, trecând pe acolo iar s-a băgat. -De ce sunteți triști? -Că te-am ascultat și asta ne-a ieșit. - Plângeți ca proștii fiindcă nu știți ce să faceți, de aia. Am eu un cazan de fiert borhot și cu știuleții voștrii facem pălincă din belșug.-Dar noi nu bem alcool. -Nu e ca s-o beți voi ci ca să facem din casa voastră Han și să vindeți și să adăpostiți pe străini. Așa cere Dumnezeu, să fiți primitori cu cei străini și iată câștigă și ei, câștigați și voi.

Așa au facut săracii oameni săraci și dărâmându-și casuța lor au ridicat un han și vindeau țuică și adăposteau tot felul de străini. Capul familiei, ce să facă, a gustat cum e țuica și tot gustând a prins gust și mai tot timpul era cherchelit. I-a zis omul rău, odată, când iar a trecut pe acolo să-și ia câștigul lui, profitul cel gras:- De ce să lucrezi tu? Fă-l pe Gică barman și pe fetițe fă-le un pic mai atractive. Îți aduc eu niște marfă bună. Țigări, trabuce cubaneze și rochițe roșii și albe mai decoltate și mai scurte. Pune-le pe fetițe să cânte, să danseze și să vezi că se umple hanul cu turiști. Dau și la ziar și-ți fac reclamă gratis.

Familistul, cum era cherchelit de la băutură a facut ce i-a zis binevoitorul care-l ajutase la necaz și acum hanul avea barman, marfă, alcool, țigări și fetițele lui dansau și cântau toată ziua pe muzică străină. Mulți bani curgeau acuma de-i învârtea cu lopata. Parcă parcă erau cei mai fericiți și lipsiți de orice griji.

Erau o familie fericită.

Cautând într-un sertar, după ochelari căci începuse să-l cam lase vederea, omul nostru, familistul cel sărac care acum nu ducea lipsa de nimic găsise un știulete din prima lui recoltă pus deoparte de cineva din familie. Privi la boabele galbene care se pietrificaseră pe știuletele cât antebrațul și se miră cât de drepte stau aliniate boabele. Apoi, auzind niște chiuituri și ciocniri de pahare, privi afară cum câțiva bețivani aplaudau și cântau în timp ce Claudia dansa pe masa lor doar în slip tanga.

Își zise ca să se liniștească: -Ce-mi fac eu probleme și griji ca prostul? Bine m-a învațat omul meu care a venit să mă apere de necazuri: Doar sectarii și nebunii vorbesc de căsătoria albă, de căsătoria fără păcat! Noi suntem ortodocși că de aia ne-a auzit Dumnezeu rugăciunile! Suntem familie serioasă. Auzi tu la unii, să poți mai mult cu sfințenia că Dumnezeu nu poate cu păcatul decât cu sfințenia? Dar sectarii ăștia cum au făcut ei atâția copii și atâția bani? Să cânte muzica și să curga alcoolul, practic nu e decât un dezinfectant...... Ce mă tot chinui singur? Că dacă nu venea omul ăsta bun să mă învețe ce să fac și acuma credeam tot ca prostul că aia e familie bună cu viitor bun, aia care se uită toată ziua la păpușoi și la mămăliga care nu vrea nicicum să explodeze. Ia uite că domnul parlamentar vrea să mi-o angajeze pe Mirela la biroul de parlamentar. Parcă mi-a pus Dumnezeu mâna în cap. Pe Ancuța am lăsat-o să se facă fotomodel la oraș. Îi place foarte mult să poarte tot felul de haine noi și să se plimbe cu afaceriști serioși în limuzine scumpe. Cine-i ca mine, Doamne cine-i ca mine de fericit? Pe Gică il fac patron și-l pun peste toate și pot să mor liniștit. Bine e să te sfatuiești cu cineva la greu. Mulțumesc lui Dumnezeu pentru familie și pentru că iată am făcut întocmai cum mi-a zis. Bun om Gogu ăsta al nostru, să vină el chiar la țanc să ne apere de sectari și să să ne scoată din nenorocire? Dacă nu era el și puneam ca prostul boabele în pamant pe 3 rânduri la 1m distanță și apoi aveam parte de o recoltă din aia cu știuleți sfrijiți cât palma ce ne făceam? Acum eram toți sigur morți. E clar că cei de la mănăstire s-au rugat pentru noi. Iată deci am izbutit. Trăim și mergem înainte. Ar trebui să investesc într-o livada de pruni și de meri și să deschidem un bar și la oraș. Nu poți știi niciodată ce-ți rezervă viitorul.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 03.07.2021 at 15:06:53.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 05.07.2021, 14:02:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Era odată o familie de oameni buni cu frica lui Dumnezeu care aveau o casuță și 4 copii, un băiat pe nume Gheorghe și trei fetițe, Ancuța, Mirela și Claudia. Aveau și câteva hectare de teren la marginea satului.

S-au rugat de Dumnezeu că erau foarte săraci să-i ajute ca să nu moară de foame.

Le-a auzit Dumnezeu rugăciunea și a trimis la ei pe un om cu un sac de porumb. Acesta le-a zis:
-V-a auzit Domnul nostru rugăciunea și m-a trimis la voi cu sacul ăsta de boabe de porumb ca să vi-l dau și să vă spun să puneți 3 rânduri de porumb pe fiecare hectar și boabele la 1m distanță între ele. Domnul o să aducă ploaia la timpul potrivit și din ce va ieși va fi să trăiți toți 6. Cu timpul veți avea destul porumb încât să dați și să vindeți și altora și nu vă va lipsi nimic.

Oamenii s-au bucurat foarte mult și în primul an au făcut întocmai cum le-a zis omul lui Dumnezeu. Au arat, au semanat din metru în metru pe fiecare hectar câte trei rânduri de porumb. Le-a ieșit porumb frumos și bun și toamna au cules papușoi cât antebrațul de lung. Știuleții erau nu numai lungi ci erau și groși și plini de boabe mari și galbene aliniate perfect. Așa erau de frumoși și vi că-ți părea rău să faci mămăligă din boabele lor.

Văzand așa bucurie, un om rău ce umbla toată ziua cu minciuna, pismuind și hulind și-a zis că nu poate să lase să existe așa bucurie bună așa că s-a dus la omul respectiv și la femeia sa si le-a zis mințind: M-a trimis preotul de la mânăstirea din deal să văd dacă vă descurcați că a auzit că sunteți săraci. Deci cum vă descurcați? -Apoi bine au răspuns ei, mulțumită lui Dumnezeu. -Cum adică?-Ne-am rugat și ne-a auzit Dumnezeu și a trimis Domnul și....... a povestit omului ascuns cum au fost binecuvântați și i-a arătat ce frumoși știuleți le-a ieșit, cât antebrațul.

Văzând omul rău și viclean frumusețe de roade binecuvântate le-a zis: E nevoie de înțelepciune ca să nu duceți lipsă de nimic așa cum v-a prevestit omul lui Dumnezeu. În loc de asta iată la voi s-a umplut casa de putoare și cei 4 copii suferă de lipsuri. Mai bine, decât în loc să nu faceți nimic, mai bine ascultati de mine care vin de la mănăstire si faceți cum am vazut eu că se seamănă acolo. -Cum? Au zis oamenii. -Când semănați puneți fiecare boabă în pamant la 30cm sau chiar mai des una de alta și înfigeți-le mai adânc ca să ajungă la umezeală. Deci nu numai pe 3 rânduri ci pe toata suprafața hectarelor ca să nu risipiți pământul pe care înaintașii noștri l-au apărat cu sabia. Faceți așa și veți avea spor. Folosiți-vă mintea și imaginația și dați-vă seama ce recoltă frumoasă veți avea.

Ce să facă oamenii, și-au zis că asta trebuie să facă dacă chiar le pasă de copii și au semănat așa cum le-a zis nea Gogoriță că se face la mănăstirea din deal.

Toamna ce să vezi. Tot păpușoiul era ca iarba și avea doi trei stiuleți pe fiecare planta însă erau așa mici cât palma și cât degetele iar boabele sfrijite erau incurcate de te durea sufletul când le priveai.

Au inceput oamenii să plângă fiindcă deși recolta era bogată, nu era bună de nimic.

Omul rău și viclean, nea Gogu, trecând pe acolo iar s-a băgat. -De ce sunteți triști? -Că te-am ascultat și asta ne-a ieșit. - Plângeți ca proștii fiindcă nu știți ce să faceți, de aia. Am eu un cazan de fiert borhot și cu știuleții voștri facem pălincă din belșug.-Dar noi nu bem alcool. -Nu e ca s-o beți voi ci ca să facem din casa voastră Han și să vindeți și să adăpostiți pe străini. Așa cere Dumnezeu, să fiți primitori cu cei străini și iată câștigă și ei, câștigați și voi.

Așa au facut săracii oameni săraci și dărâmându-și casuța lor au ridicat un han și vindeau țuică și adăposteau tot felul de străini. Capul familiei, ce să facă, a gustat cum e țuica și tot gustând a prins gust și mai tot timpul era cherchelit. I-a zis omul rău, odată, când iar a trecut pe acolo să-și ia câștigul lui, profitul cel gras:- De ce să lucrezi tu? Fă-l pe Gică barman și pe fetițe fă-le un pic mai atractive. Îți aduc eu niște marfă bună. Țigări, trabuce cubaneze și rochițe roșii și albe mai decoltate și mai scurte. Pune-le pe fetițe să cânte, să danseze și să vezi că se umple hanul cu turiști. Dau și la ziar și-ți fac reclamă gratis.

Familistul, cum era cherchelit de la băutură a facut ce i-a zis binevoitorul care-l ajutase la necaz și acum hanul avea barman, marfă, alcool, țigări și fetițele lui dansau și cântau toată ziua pe muzică străină. Mulți bani curgeau acuma de-i învârtea cu lopata. Parcă parcă erau cei mai fericiți și lipsiți de orice griji.

Erau o familie fericită.

Cautând într-un sertar, după ochelari căci începuse să-l cam lase vederea, omul nostru, familistul cel sărac care acum nu ducea lipsa de nimic găsise un știulete din prima lui recoltă pus deoparte de cineva din familie. Privi la boabele galbene care se pietrificaseră pe știuletele cât antebrațul și se miră cât de drepte stau aliniate boabele. Apoi, auzind niște chiuituri și ciocniri de pahare, privi afară cum câțiva bețivani aplaudau și cântau în timp ce Claudia dansa pe masa lor doar în slip tanga.

Își zise ca să se liniștească: -Ce-mi fac eu probleme și griji ca prostul? Bine m-a învațat omul meu care a venit să mă apere de necazuri: Doar sectarii și nebunii vorbesc de căsătoria albă, de căsătoria fără păcat! Noi suntem ortodocși că de aia ne-a auzit Dumnezeu rugăciunile! Suntem familie serioasă. Auzi tu la unii, să poți mai mult cu sfințenia că Dumnezeu nu poate cu păcatul decât cu sfințenia? Dar sectarii ăștia cum au făcut ei atâția copii și atâția bani? Să cânte muzica și să curga alcoolul, practic nu e decât un dezinfectant...... Ce mă tot chinui singur? Că dacă nu venea omul ăsta bun să mă învețe ce să fac și acuma credeam tot ca prostul că aia e familie bună cu viitor bun, aia care se uită toată ziua la păpușoi și la mămăliga care nu vrea nicicum să explodeze. Ia uite că domnul parlamentar vrea să mi-o angajeze pe Mirela la biroul de parlamentar. Parcă mi-a pus Dumnezeu mâna în cap. Pe Ancuța am lăsat-o să se facă fotomodel la oraș. Îi place foarte mult să poarte tot felul de haine noi și să se plimbe cu afaceriști serioși în limuzine scumpe. Cine-i ca mine, Doamne cine-i ca mine de fericit? Pe Gică il fac patron și-l pun peste toate și pot să mor liniștit. Bine e să te sfatuiești cu cineva la greu. Mulțumesc lui Dumnezeu pentru familie și pentru că iată am făcut întocmai cum mi-a zis. Bun om Gogu ăsta al nostru, să vină el chiar la țanc să ne apere de sectari și să să ne scoată din nenorocire? Dacă nu era el și puneam ca prostul boabele în pamant pe 3 rânduri la 1m distanță și apoi aveam parte de o recoltă din aia cu știuleți sfrijiți cât palma ce ne făceam? Acum eram toți sigur morți. E clar că cei de la mănăstire s-au rugat pentru noi. Iată deci am izbutit. Trăim și mergem înainte. Ar trebui să investesc într-o livada de pruni și de meri și să deschidem un bar și la oraș. Nu poți știi niciodată ce-ți rezervă viitorul.
Frumoasa poveste si cu un mare talc.

Eu stiam povestea cu un om si o nevasta care erau saraci si traiau langa o padure. A mers omul dupa ciuperci si a intalnit întro balta un broscoi de aur care i-a zis: Mila Domnului v-a daruit 3 dorinte care se vor implini negresit, dupa care se facu nevazut. N-a stiut omul ce sa creada si s-a dus repede acasa si a povestit nevestisi. Hai sa vedem daca-i adevarat. Zis-a omul: Da Doamne sa avem o tigaie plina cu grasime si un carnat de 2m in ea. Minune. Pe aragaz le apare exact ce au cerut, o tigaie mare plina cu grasime si un carnat care se frigea. Vazand femeia minunea, de bucurie se grabi sa intoarca carnatul pe cealalta parte ca sa nu se arda dar luandu-l cu furculita si fiind foarte lung se atinse de piciorul ei si o arse caci carnatul era plin de grasime incinsa. De durerere femeia il scapa pe jos. Vazand omul cum zace carnatul in mizeria de pe jos striga de suparare: Creste-ti-ar carnatul asta pe nas, femeie proasta si handicapata care esti mereu cu nasul pe sus. Imediat carnatul se lipi de nasul femeii si parca tot carnatul cat era de lung era defapt acum nasul femeii ce atarna in jos. Acum o durea nu numai arsura de pe picior ci tot nasul ei cel nou pana la capatul de jos al carnatului care se tara pe jos, mai sa calci pe el. Vai vai, zise omul, ni s-a dus si a doua dorinta. Ce putem sa facem acuma? Doar nu o sa ma lasi asa? zise femeia. Ce sa faca, cu parere de rau zise omul si a treia dorinta: Doamne, te rog fa sa dispara carnatul de pe nasul femeii mele ca nu pot trai cu ea chiar in halul asta. Si gata si a treia dorinta. Lua toporul si-si zise: De nu prind eu broscoiul ala nenorocit. Nici ciuperci, nici carnat, atunci macar niste picioare de pui de balta, Doamne.

Deci e clar ca necredinciosului si nemultumitului, oricat ar fi el de ortodox familist, i se ia darul si pierde si Harul daca nu-si albeste casatoria.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.07.2021 at 14:06:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 15:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 23:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 22:32:25
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 15.01.2011 00:01:13