Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.04.2022, 00:34:10
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 391
Implicit

Vroiam sa va arat aceste poze dintr-o catedrala mare din Rusia. Daca stiti ca ati trecut pe acolo in vizita careva, puteti sa imi confirmati daca picturile de pe peretii bisericii sunt autentice sau facaturi? Ma ingrozesc cand vada asta. In nici o Biserica din Romania nu a pictat nimeni asa ceva.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.04.2022, 00:39:58
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 391
Question

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Vroiam sa va arat aceste poze dintr-o catedrala mare din Rusia. Daca stiti ca ati trecut pe acolo in vizita careva, puteti sa imi confirmati daca picturile de pe peretii bisericii sunt autentice sau facaturi? Ma ingrozesc cand vada asta. In nici o Biserica din Romania nu a pictat nimeni asa ceva.
Ceva nu merge nu se vad toate pozele in replyul anterior. Am incarcat doc aici cu toate pozele. Sunt 8 poze in total.
Attached Files
File Type: doc poze catedrala Rusia.doc (617,0 KB, 5 views)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 06.04.2022 at 00:51:18.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.04.2022, 20:39:23
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

https://www.stiripesurse.ro/theodor-...u_2335360.html
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.04.2022, 10:45:54
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 391
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Incet incet asistam intr-o noua premiera in istoria noastra: a doua Marea Schisma din pacate . Diavolul s-a infiltrat si aici. Vorba aceea diavolul este inflitrat oriunde si in bisericile de toate felurile cum este predicat si de duhovnici la anumite sfinte Liturghii.

"Ortodoxismul" Mandru Razbunator Totalitar Rusesc vs Ortodoxismul Smerit Pacifist si Liber European (Grecia, Romania, si altele) si totul din cauza lui Putin si a comportamentului domnului Kiril ca sustin razboiul. Ei se apara si arata cu degetul spre Vest, precum copii mici de 12 ani care zic: "Nu eu am facut-o, ei au facut-o!"- o propaganda exagerata.

Patriarhul Kiril cica spune ca duce un razboi sfant. Pai stai ma, acum se dau in mintea islamistilor extremisti? E foarte clar ca in momentul de fata conducerea Moscovei si a patriarhiei Moscovei a devenit o grupare extremista/terorista.

https://www.ziarulevenimentul.ro/sti...217525360.html
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.06.2022, 06:05:40
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Incet incet asistam intr-o noua premiera in istoria noastra: a doua Marea Schisma din pacate . Diavolul s-a infiltrat si aici. Vorba aceea diavolul este inflitrat oriunde si in bisericile de toate felurile cum este predicat si de duhovnici la anumite sfinte Liturghii.

"Ortodoxismul" Mandru Razbunator Totalitar Rusesc vs Ortodoxismul Smerit Pacifist si Liber European (Grecia, Romania, si altele) si totul din cauza lui Putin si a comportamentului domnului Kiril ca sustin razboiul. Ei se apara si arata cu degetul spre Vest, precum copii mici de 12 ani care zic: "Nu eu am facut-o, ei au facut-o!"- o propaganda exagerata.

Patriarhul Kiril cica spune ca duce un razboi sfant. Pai stai ma, acum se dau in mintea islamistilor extremisti? E foarte clar ca in momentul de fata conducerea Moscovei si a patriarhiei Moscovei a devenit o grupare extremista/terorista.

https://www.ziarulevenimentul.ro/sti...217525360.html
E aiurea sa sustinem ca o intreaga autocefalie a devenit "terorista", nu?
Pe de alta parte, Inaltul Onofrei se distanteaza tot mai mult de Moscova, si bine face.


Prezenta Bisericii canonice a Ucrainei in structura moscovita este, in sine, o anomalie grava, care din fericire va fi vindecata. Structura schismatica a lui Epifanie Dumenko (este schismatica, chiar daca a fost recunoscuta de patriarhia "ecumenica", sprijinita de Occident si de citiva greci) trebuie adusa in canonicitate prin fuziunea cu o viitoare Patriarhie Ucraineana desprinsa total de cei de la Moscova.


Nu tin nici cu imperialismul apusean, nici cu cel rusesc, in variantele lor laice si ecleziale.




https://cne.news/artikel/1233-what-d...ce-from-moscow
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 06.06.2022 at 15:04:48.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.06.2022, 00:56:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Pe de alta parte, Inaltul Onofrei se distanteaza tot mai mult de Moscova, si bine face.
20% din teritoriul ucrainean e deja ocupat, în partea de E și S-E sunt cele mai multe Biserici unde Onufrie e recunoscut, așa că situația nu e deloc ușoară pt el dacă procentul va fi de 40%.

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Prezenta Bisericii canonice a Ucrainei in structura moscovita este, in sine, o anomalie grava, care din fericire va fi vindecata. Structura schismatica a lui Epifanie Dumenko (este schismatica, chiar daca a fost recunoscuta de patriarhia "ecumenica", sprijinita de Occident si de citiva greci) trebuie adusa in canonicitate prin fuziunea cu o viitoare Patriarhie Ucraineana desprinsa total de cei de la Moscova.
Dacă B.O.R. recunoaște vreo autocefalie inclusiv Muntenegru față de patriarhia de la Belgrad, atunci va trebui să recunoască și autocefalia Republicii Moldova, stat autonom care nu are o autocefalie.
Își va retrage B.O.R mitropolia din Basarabia ?

BOR trebuie să ia o atitudine moderată, atitudinea fermă pe subiectul Creta și schimbarea calendarului a generat doar schisme, nu văd ce câștigă B.O.R. în toate jocurile astea a ieșit perdantă din toate dosarele istorice când s-a lăsat atrasă de greci, ar trebui să fie mai presus de orice alte patriarhii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.06.2022, 01:32:38
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 391
Post

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
E aiurea sa sustinem ca o intreaga autocefalie a devenit "terorista", nu?



Nu tin nici cu imperialismul apusean, nici cu cel rusesc, in variantele lor laice si ecleziale.
Eram eu stresat si nervos cand am scris asta pe atunci, desi cei de la Kremlin au un comportament mai "islamic" asa in deciziile lor cu "razboiul sfant". Eu acum sunt impacat cu gandurile mele, sunt linistit, nici nu prea m-am mai uitat la stiri, m-am lamurit si de anumite lucruri:

1. Dumnezeu nu doarme, pe toti cei vinovati ii va judeca cum se cuvine.

2. Orice imperiu creat vreodata in istorie va cadea cum au fost: imperiul roman, mongoli, britanic, egipteni, persan, etc...Deci si Rusia va cadea prin pacatele facute de ea, atat Putin cat si generalii lui au mainile patate de sange. Chiar am vazut o stire din China cum, la un post de televiziune au afisat din greseala o harta a Rusiei care era impartita in mai multe teritorii, dintre care China luase Siberia, Finlanda Vestul Rusiei, Mongolii au luat partea de langa Siberia...si etc...dupa aia imi aduceam de baba vanga aminte ca spunea ca rusia va fi destramata. Nu ar fi ceva nou, pentru ca stim cu totii ca orice imperiu va cadea.

Si ma gandeam la un moment dat, ca nu vi se pare ciudat ca o tara crestin-ortodoxa (Rusia) sa se alieze cu tarile pagane: China, India , plus ceva din Africa? Bate la ochi ca ceva nu e bine de aici.

Singura legatura si binecuvantare ca sa zic asa, la care un crestin poate sa fie in preajma paganilor este ca acesta sa ii duca spre calea lui Hristos (exemplu cum a facut Sfantul Apostol Toma de a venit in India sa propovaduiasca Cuvantul Domnului), nicidecum sa faci o alianta de razboi sau economic. Nu mi se pare ceva "duhovnicesc" din partea Rusiei.

Se spune si in Biblie spre Apocalipsa incolo, ca un dusman va rasari din Rasarit si acesta nu va avea cruce. Acest dusman va face razboi impotriva tuturor popoarelor crestine. Si gandul meu ma duce la China, dragonul care doarme. (Nu cum multi fac propaganda ca vestul e inamic, fiecare stat are ceva bun dar si rau, Raul e infiltrat in orice stat).

Daca va veni Trump in 2024, cred ca va fi pace in lume.

Nu as numi imperialismul din vest, acolo e democratie nu totalitarism. SUA are teritoriul cu cele 50 de state inclusiv Alaska si Hawaii, nu au planuri de cucerire a Canadei, Mexicului, sau Americii Latine, asa cum vor Rusii sa ia Ucraina, Georgia, si altele.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.06.2022, 01:26:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
1. Dumnezeu nu doarme, pe toti cei vinovati ii va judeca cum se cuvine.

2. Orice imperiu creat vreodata in istorie va cadea cum au fost: imperiul roman, mongoli, britanic, egipteni, persan, etc...Deci si Rusia va cadea prin pacatele facute de ea, atat Putin cat si generalii lui au mainile patate de sange. Chiar am vazut o stire din China cum, la un post de televiziune au afisat din greseala o harta a Rusiei care era impartita in mai multe teritorii, dintre care China luase Siberia, Finlanda Vestul Rusiei, Mongolii au luat partea de langa Siberia...si etc...dupa aia imi aduceam de baba vanga aminte ca spunea ca rusia va fi destramata. Nu ar fi ceva nou, pentru ca stim cu totii ca orice imperiu va cadea.
La cum e fotografia momentului e taman invers decât zici, încet-încet cad regiuni din Ukr, există armament sol-aer care le topește ucrainenilor și dronele, sunt pierderi imense de ambele părți dar Ukr au o rezervă mai mică de capital uman, nu se știe unde vor ajunge până în iarnă, dacă o iau spre Nord sau spre Odessa și gurile Dunării, în scenariul 2 s-ar putea să avem alți vecini la gurile Dunării.

Teritoriul Ukr e foarte vast, nu ca și cum ai merge de la Cluj la Sibiu, 20% din imensitatea aia având în vedere că totul e minat, sunt detonate poduri, sunt drone peste tot, au rupt indicatoarele și se practică bruiajul pe sateliți, nu mi se pare deloc neglijabilă treaba, alte trupe ar fi avansat mai repede în condițiile alea ostile ?

Cine știe de ce a făcut diferite afirmații Teodosie, poate și-a dat seama sau a intuit că poate sta cu alți vecini în coasta Tomisului, Dobrogea e cea mai expusă dacă la gurile Dunării vin alți vecini.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.02.2024, 00:45:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

https://www.cotidianul.ro/victorie-a...-de-retragere/

Armata ucraineană s-a retras din orașul Avdiivka, oraș din est în care situația s-a deteriorat considerabil în ultimele zile, a anunțat generalul ucrainean Oleksandr Tarnavski, comandantul trupelor din zonă, relatează AFP.

„Conform ordinului primit, (ne-am) retras din Avdiivka pe poziții pregătite în prealabil”, a scris el pe Telegram.

Aceasta este cea mai mare victorie simbolică a Rusiei după eșecul contraofensivei de la Kiev vara trecută.

_________

Un posibil moment de cotitură în soarta războiului ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.02.2024, 19:39:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
https://www.cotidianul.ro/victorie-a...-de-retragere/

Un posibil moment de cotitură în soarta războiului ?
Noo cred. Gindeste-te ca daca la fiecare comuna, orasel mic se sta cite 6-8 luni, toata afacerea poate dura zeci de ani( fara gluma) avind in vedere ca in fata ii asteapta inca zeci de mii de comune, sate, catune asezate strategic cum zic ei.
In 10-20 de ani oricum toti, de ambele parti, in tandem vor fi cipati, electronizati, cu ochi rosii, numerar ioc, in loc de seminte prajite pe care sa le spargi sprijinindu-te de o ruina, gindaci prajiti, extremitati din titanium si transformati in soldati UNIVERSALI gen BORG, ca deh, trebuie.
Cu alte cuvinte praf in ochi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare