Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2015, 00:33:07
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit Frica de moarte

Bună,
Mi e frica de moartea celor dragi. Nu știți unde găsesc niște citate care sa mă încurajeze? Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2015, 00:53:37
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Bună,
Mi e frica de moartea celor dragi. Nu știți unde găsesc niște citate care sa mă încurajeze? Multumesc
In inima. In adancul inimii.
Acolo sunt toate citatele de care avem nevoie cand ne apuca frica de moarte, de a noastra ori de a celorlalti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2015, 01:48:52
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Legat de cautarea in adancul inimii, tocmai am dat peste o postare mai veche (pe topicul "Minunile Sfantului Nectarie") de-a colegei noastre, Clementia. M-a surprins placut semnatura colegei si imi place sa o reproduc aici:

"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2015, 01:49:52
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
Bună,
Mi e frica de moartea celor dragi. Nu știți unde găsesc niște citate care sa mă încurajeze? Multumesc
E o pacaleala aceasta frica.A diavolului...Ii iubesti tu mai mult decat Dumnezeu pe ai tai?Stii tu mai bine decat Dumnezeu cat sa-i lase in aceasta lume trecatoare? Tu iubeste-i neconditionat...dar nu mai mult decat pe Dumnezeu.Atat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2015, 02:09:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu exista retete asa simple, in orice caz, daca lucrul asta se intampla si te consideri o persoana credincioasa, poti sa-ti pui intrebarea cum stai de fapt cu credinta si de ce se intampla lucrul asta.

Generic, lucrurile se rezuma la atasamente nepotrivite si necredinta iar astea nu se trateaza (doar) cu citate.

Mai degraba cu "citite": Noul Testament in special si altele + viata duhovniceasca aferenta.

Mai degraba ti-ai face griji pentru mantuirea lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2015, 02:35:40
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Bună,
Mi e frica de moartea celor dragi. Nu știți unde găsesc niște citate care sa mă încurajeze? Multumesc
Ai pe cineva bolnav? Sau ti-e frica in general de moartea celor dragi?

Nu stiu ce sa-ti spun decat roaga-te pentru ei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2015, 02:39:52
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Mi e frica în general de moartea celor dragi. Va mulțumesc mult!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2015, 03:02:19
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Mi e frica în general de moartea celor dragi. Va mulțumesc mult!
Nu te mai gandi la lucruri asa de macabre. Adica ai grija sa nu devii obsedata de chestia asta. Incearca sa iti pui credinta in Hristos, sa te rogi Lui sa ii protejeze pe cei dragi si orice s-ar intampla roaga-te lui Dumnezeu sa-ti dea putere sa te ridici si sa mergi mai departe.

Poate ca e bine pe de o parte sa ne gandim la moartea celor dragi, in felul asta ne comportam mai frumos cu ei si ii pretuim mai mult.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2015, 03:36:34
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Parintele Calistrat zice ca nu exista boli, exista păcate și ca singura soluție e apropierea de Dumnezeu. Frica tot e o boala...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2015, 12:50:00
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi amintesc de-o zisa (de fapt o scrisa) a lui Mircea Eliade care suna cam asa: "Incepusem sa ma gandesc la moartea ei, semn ca abia acum o iubeam cu adevarat"...
Poate ca se temea sa nu ramana fara ea (dependenta? egoism? firescul dragostei pentru o femeie care il reintregeste pe barbat?) sau poate ca adevarata viata, care merita de pe acum sa fie ingrijita, e cea de dupa moarte...
In ce ma priveste si mie imi e frica ca nu cumva sa pierd pe unul dintre cei dragi, dar in cazul meu e vorba in totalitate despre slabiciune si dependenta. Nu imi imaginez cum as trai fara ei, vai mie...
Singurul lucru care ma ajuta sa fac fata infantilismului meu, maladiei mele spirituale care ma tine in raspar cu Dumnezeu, cazut, este rugaciunea. Cu acest anxiolitic desavarsit ma mai linistesc un pic, mai capat nadejde si un fir de ata, mai departe...
Mie mi-au murit toti oamenii pe care ii iubeam in modul obisnuit, lumesc. Mi-au ramas doar o sora, copiii si nevasta. Si ma gandesc ca ma voi desparti si de ei, curind, si ca nu sunt deloc pregatit pentru asta si pentru viata de dupa moarte. Iar frica mea ca voi avea de intalnit pe Dumnezeu si pe ai Lui, in starea mea de pacatosenie, ma paralizeaza. Imi paralizeaza insasi frica de moarte si imi da zvac sa imi vad de treaba si sa nu ma mai gandesc la moarte, cata vreme am treaba in viata, asa cum a randuit Bunul Dumnezeu.
Cu adevarat sfatul Batranilor de a cugeta la moarte, la propria moarte si la Judecata, ma lecuieste, impreuna cu rugaciunea, de toate angoasele...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare