Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 31.12.2009, 14:43:00
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai am mai spus, din praf stelar.
Stiinta incearca sa descopere, nu stiu daca va reusi, cum a aparut universul si de ce exista legile (in momentul asta numai doua) care il guverneaza.
Legile, etc., etc., totul exista, adica provin din ceva. (ex=din; asa spune "dictionarul").
Doar Creatorul ESTE. Si din EL sau de la EL provine creatia.
  #182  
Vechi 31.12.2009, 14:57:30
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
cu timpul
aparitia vietii e un proces gradual, granita intre viata si ne-viata nu e una clara, precisa
Omul exista din prima secunda a conceptiei (search on youtube "come nasce la vita"), dar Cine este MOTORUL existentei?
  #183  
Vechi 31.12.2009, 15:01:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Ok, sa admitem ca stiinta a demostrat multe, pana si faptul ca tot ce este material este o forma de energie. Chiar si gandul este o forma de energie. Dar stiinta a lucrat atat in bine, cat si in rau. Dumnezeu este Viata. Sustine tot ce e viata. Si tocmai asta e diferenta intre a mege cu Dumnezeu si a merge fara Dumnezeu. Energia este si buna si rea, in functie sensul in care e directionata. Sa crezi in Dumnezeu inseamna sa intelegi totul ca fiind o creatie a lui Dumnezeu, deci a Binelui Suprem. Iar tu, ca forma de energie sa te supui aceluia care este Binele Suprem a tot ce exista. Stiinta, care accepta si binele si raul, este nici rece, nici fierbinte. Cum poate ajuta ea la Binele tuturor, ca daca cade in mainile unuia si este folosita in mod egoist, numai bine nu aduce... Iar lipsa de credinta in Dumnezeu, duce in ultima instanta la exacerbarea egocentrismului, care spuneti-mi si mie, voi care va numiti atei, la ce este bun ?
Dumnezeu este, iar cel ce contesta ca este, nu prea stie ce spune.
  #184  
Vechi 31.12.2009, 15:44:56
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Ateule rau, viata ta are sens?
  #185  
Vechi 31.12.2009, 15:53:54
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Faptul ca o idee e mai veche decit alta nu are absolut nici o relevanta.
Ideile dovedite? Ma faci sa rid. Stii ce e aia dovada?
Dovada e ceea ce lipseste c desavarsire de la voi, existenta lui Dumnezeu este dovedita, in schimb necredinta voastra nu are sens
  #186  
Vechi 31.12.2009, 16:00:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Red face

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ateule rau, viata ta are sens?
Cristina, evident ca are sens, iar la judecata, desi nu crede nici in ea, dar n-are importanta va fi judecat dupa cele acumulate in constiinta si constienta, deci tot aia este.

Ma gindeam ca Dumnezeu ne priveste pe toti cu dragoste si intelege ca nu poate cere de la toti aceleasi standarte de credinta, la fel cum in scoli noi RECUNOASTEM inteligentele multiple, adica copiii invata in feluri diferite, unii sunt axati pe scris, altii pe vizual, tactil, miscare, etc...insa ce este ESENTIAL este ca toti TERMINA SCOALA cu bine, desigur la diverse nivele academice, insa TERMINA, trec EXAMENUL!, de ce?..deoarece in sfirsit printr-o gindire progresiva am inteles ca multi dintre noi intelegem un fenomen diferit si ajungem la aproximativ acelasi rezultat pe cai diferite!
Asa ne priveste si Dumnezeu iar scripturile si pildele din ele ne stau ca marturie
  #187  
Vechi 31.12.2009, 16:01:54
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Cata logica este necesara pentru a pricepe ca din NIMIC nu poate sa se formeze viata? inchide un bol cu apa si lasal cativa ani vezi exista o diferenta? nu cred, daca sustineti sus si tare ca noi nu gandim logic voi cum ganditi? ce inseamna pentru voi NIMIC?
Nu veniti cu afirmatii cum ca biblia sustine ca la inceput a fost nimic, pentru ca Dumnezeu a existat din totdeauna. Nu raspundeti la o intrebare printr-o alta intrebare, daca ati venit aici pe forum cu mesajul "intrebati-ma orice" aduceti raspunsuri nu intrebari! Ar fi bine sa studiati putin invataturile religioase si abia cand sunteti in cunostinta de cauza sa vorbiti.
  #188  
Vechi 31.12.2009, 16:22:07
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
Cati ani ai? Nu cred ca ai mai mult de 18-20...

Esti cam ratacit, din pacate pentru tine. Ateismul nu are nici o baza stiintifica de nici un fel. Si Universul si viata pe Pamant au nevoie de un Dumnezeu pentru a-si explica existenta.

Bogdan.
  #189  
Vechi 31.12.2009, 16:24:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

oameni buni, sa ma ierte Dumnezeu... ateii s-au retras de mult pe la casele, mesele si familiile lor.... voi stati si va certati cu peretii.
La multi ani cu sanatate tuturor si sa ne lumineze Bunul Dumnezeu pe toti, sa vedem ce trebuie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #190  
Vechi 31.12.2009, 16:33:44
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Sa aveti un an nou fericit, sanatate si cat mai multe impliniri. Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58