Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.03.2013, 07:26:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
1. O clipă! Mai întâi, s-o spunem pe cea dreaptă: nu facem noi copii, noi doar îi purtăm și îi creștem, apărăm, educăm etc.
2. Dacă apare copilul și nu suntem pregătiți (cine poate jura cu mâna pe inimă că e pregătit întrutotul să fie mamă sau tată?), ei bine, avem un lucru foarte bun și firesc de făcut: ne pregătim (material, social, psihologic, duhovnicește mai întâi)! Ușor, ușurel, învățăm și căpătăm toate cele necesare, de voim. Învățăm și căpătăm și din mers, așa cum le-am deprins pe toate, la vremea lor. De ce atâta anxietate ascunsă sub numele de (falsă) responsabilitate? E de fapt un refuz și nimic mai mult. Anxietate, crispare, refuz. Și desigur proiecția, evident inconștientă, a noastră cu toate narcisismele și traumele în copilul încă nenăscut... Păcat!
3. Copilul meu nu este eu mai mic... Eu, eu, mereu eu, de nici copilul nu mai are voie să vină!! Copilul nu este nici un element de comparație între mine și altul, alături de altele ale mele... Nu de mine e, așadar, vorba. Ci de el! O cu totul altă persoană, care își toarce propriul fir al vieții, uneori cu totul diferit, chiar opus în destule puncte majore, comparativ cu firul meu. Musai, așadar, să mă decentrez de pe obsesivul EU dacă vreau să permit să trăiască și EL, altul, alter (Ego)...
4. Nu obosesc să repet: copilul nu are nevoie de standardele noastre de viață închipuite pentru el, ci de dragoste simplă, mai întâi și mai important decât toate. Crește el bine merci și cu o cârpă pe el (de fapt copiilor le place mai mult să stea dezbrăcați și, dacă se poate, murdari de tot felul de lucruri), precum și cu un coltuc de pâine și-o fructă dulce, acolo... O spun nu doar din cărți, ci din relația mea cu cei 3 copii pe care mi i-a dăruit Dumnezeu. Că, pe de altă parte, eu m-am străduit să le ofer mai mult, asta-i din pricina minții mele iar nu din cerința expresă a copiilor. Ei cer mereu dragoste, sub varii forme: timp petrecut împreună, joacă acasă și cu alți copii, gesturi adecvate de tandrețe, învățare-îndrumare, apărare/ocrotire etc.
5. La nevoie îl pot crește și eu (vorbesc, ce-i drept, în numele celui întrebat), dar e păcat să nu fie crescut de mama și de tata.
Când, totuși, ne credem atât de capabili să făptuim, firește că avem în minte, ca una din multele forme ale inerției făcutului, marea visare că facem ... chiar și copii!
Dar oare noi îi facem?
Mai exact, ce anume și cum facem noi ca să iasă un copil? Ce, în afară că ne dăm acordul pentru actul sexual neprotejat și de abținerea de la avort și cele care duc la avort? Ce facem altceva din uriașa misterioasă facere?

Copii ce suntem... Noi care nici un nod simplu la bocanci nu reușim să facem ca lumea, uneori... Dovadă că ne împiedicăm în propriile șireturi...:)

Să fiu iertat, dar dacă Dumnezeu ar ține cont de toate pretențiile noastre când vine vorba despre copii, în scurt timp nu s-ar mai naște om... Din fericire, se pare că Domnul mai trece din când în când peste ifosele noastre...
Frumos si cuprinzator,Cezar Ioan .Tu scrii frumos in general,dar aceasta pledoarie despre copiii mi-a mers la suflet.Cata dreptate ai ca ei nu au pretentii uriase materiale,cresc cu putin,o haina de imprumut,o mancare simpla(copiiilor le place cat mai simplu,nu complicat),dar de dragoste si de atentie au nevoie!
Poate ca omul modern tocmai dragoste si atentie nu poate da si nestiind acest lucru invoca impedimentele materiale.
Sa te bucuri de urmasii tai si sa-ti implineasca menirea!
Post binecuvantat tie si alor tai !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.03.2013 at 07:33:03.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.03.2013, 11:49:08
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

pai da....subscriu....nu mai face lumea copii, nu are siguranta unui viitor cert....se sting din cauza problemelor....si a PACATELOR.....pe care le caram in spate....cred ca Domnul e tare suparat.....
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.03.2013, 02:04:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca este vorba practic de comoditate, oamenii zilelor noastre sunt obisnuiti mult mai putin cu munca, fizica in special si se pune mult accent pe "divertisment", orice cade in afara acestui tipar reprezinta pentru multi o solicitare peste masura.

Stramosii nostri traiau in niste conditii care acum noua ni s-ar parea innacceptabile, la limita si totusi asta era traiul lor de zi cu zi si il duceau an de an, confruntare cu greutatile le dadea o anumita atitudine fata de viata si rezistenta psihica in fata greutatilor vietii.

Ca mai cedau si atunci oamenii - e adevarat dar poate nu atat de multi ca cei din zilele noastre.

In ceea ce priveste femeile - s-a mai discutat acest aspect, cred ca semnul acestei slabiciuni psihice o reprezinta chiar rata mare a nasterilor prin cezariana, semn ca femaia, psihic, nu mai poate suporta durerile nasterii (chiar si inainte sa nasca pentru prima data), si nu cred ca e vorba doar de nastere, a creste mai mult de 1-2 copii reprezinta o problema de sanatate psihica pentru multe.

Nu ca si barbatii lor ar sta mult mai bine la capitolul asta.

Dar intr-un fel este si ceva natural, cum spuneam, in trecut, mai multi copii insemnau un ajutor in plus, acum reprezinta efectiv o povara, o cheltuiala in plus, etc. din care majoritatea nu vad avantajele pe termen lung.

Si asta pentru ca de multe ori nici nu prea sunt - intr-o societate competitiva cum e acum si datorita faptului ca abilitatile parentale pe linia educatiei (inclusiv profesionale) sunt rare, de multe ori copii sunt o povara chiar si la maturitate, cand ar trebui sa fie independenti si un ajutor pentru parinti.
Vremurile in care traim ne fac sa fim mai comozi, asta este un adevar. Munca fizica intarea psihicul, greutatile cu care cresteai de mic te caleau, te faceau puternic, fizic si psihic. Dar acum traim mai mult o neputinta, chiar daca vrem sa fim puternici, chiar daca ne dorim sa traim altfel, nu putem, suntem transformati de mici usor, usor, si nu mai avem rezistenta. Munca fizica, care in limite normale era sanatoasa, este inlocuita acum cu mult stres, iar acesta are efecte negative mari asupra sanatatii. Cred mai degraba ca omul este dominat de o mare neputinta (ca un fel de boala), neconstientizata si neinteleasa.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.03.2013, 02:35:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dar cum se face ca sunt si romani buni si cinstiti care au reusit in Romania sa duca un trai decent?
Povestea un Parinte ca s-a dus in fosta Iugoslavie si a vazut romani dormind pe banci si in boscheti, iar ziua se duceau sa mature si sa vada ce mai au nevoie sarbii. Pai aia nu e umilire? Pentru bani faci treburile astea? Si in alte tari romanii lucreaza in conditii mizere. Pai daca in afara faci acele munci de jos, in tara de ce nu faci acele treburi?

Mai zici daca pleci cu contract si te intorci sa contribui cu ceva in Romania, dar sa lasi copii si sot/sotie in Romania si tu sa te duci sa faci munca de jos doar ptr. ati construi vila, mi se pare exagerat. Cati romani din Romania ar spala babe la fund ptr. salariu minim? 1000 de euro nu e mult ptr. tarile in care lucreaza romanii, abia iti ajunge sa platesti chiria.

Unde ajungem daca pleaca toti din tara in loc sa puna contributia lor ptr. dezvoltarea Romaniei? Nemtii dupa razboi au lucrat pe gratis ptr. a pune pe picioare Germania. Este foarte mult eu si familia mea si atat.

Eu am credinta ca Dumnezeu nu te lasa oriunde ai fi, inclusiv in Romania.

Daca doresti sa asculti aceasta conferinta, sa imi spui ce crezi :
Conferinta "Iubirea de tara si neam" - Pr. Iustin si Pr. Pantelimon (Manastirea Oasa)
Ascult inca conferinta recomandata, sunt aproape de final. Imi place atmosfera destinsa. Consider insa ca se idealizeaza mult, se merge pe prezentarea extremelor. De exemplu, romanii care munceau pentru sarbi ca adevarati sclavi si dormeau in tufisuri nu trebuie sa fie imaginea omului care munceste in strainatate. Omul muncitor din Romania care castiga la patron 4000 de euro, nu este reprezentativ pentru omul care munceste la patron, in realitate lucrurile stau altfel.

Sa iti dau un exemplu. In Romania sa ai casa ta este foarte greu. Te lovesti de bani, pe care nu ii poti castiga in tara muncind. In trecut la sat, oamenii isi faceau singuri casele, intreaga comunitate particita, ajuta, iar omul la randul lui era dator sa mearga si el sa ajute. Dar in zilele noastre crestinii ortodocsi sunt foarte individualisti, nu te poti asocia in realizarea acestui lucru, fiecare este pentru el. Doar la secte mai vezi (si cunosc un caz reala) cum se unesc si ridica case pentru adepti sau viitori adepti. Este bine sa spunem cum ar trebui sa fie crestinul, dar el nu mai este cum trebuie sa fie.

Nu cred ca daca mergi si muncesti in stainatate iti tradezi tara, credinta, valorile, nu trebuie sa se inteleaga asta. Mi-au placut in conferinta multe aspecte: ideea nationalismului snob, demnitatea care trebuie pastrata oriunde te-ai duce in lume sa lucrezi, sa ne realizam ca oameni, sa ne asuman istoria, credinta, valorile neamului.

Last edited by Ekaterina; 20.03.2013 at 02:38:56.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 20.03.2013, 02:52:32
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Dumnezeu o să ne aibă în paza sa, o să luptăm pentru tot ce-i al nostru iar cei care ne-au subjugat timp de 2 decenii, într-o zi își vor afla nașul, noi dacă știm să răbdăm vom face față tuturor problemelor de aici, Domnul și Maica Domnului vor avea grijă de noi iar România va ieși biruitoare din lupta cu capitalismul sălbatic.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 20.03.2013, 05:29:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ascult inca conferinta recomandata, sunt aproape de final. Imi place atmosfera destinsa. Consider insa ca se idealizeaza mult, se merge pe prezentarea extremelor. De exemplu, romanii care munceau pentru sarbi ca adevarati sclavi si dormeau in tufisuri nu trebuie sa fie imaginea omului care munceste in strainatate. Omul muncitor din Romania care castiga la patron 4000 de euro, nu este reprezentativ pentru omul care munceste la patron, in realitate lucrurile stau altfel.

Sa iti dau un exemplu. In Romania sa ai casa ta este foarte greu. Te lovesti de bani, pe care nu ii poti castiga in tara muncind. In trecut la sat, oamenii isi faceau singuri casele, intreaga comunitate particita, ajuta, iar omul la randul lui era dator sa mearga si el sa ajute. Dar in zilele noastre crestinii ortodocsi sunt foarte individualisti, nu te poti asocia in realizarea acestui lucru, fiecare este pentru el. Doar la secte mai vezi (si cunosc un caz reala) cum se unesc si ridica case pentru adepti sau viitori adepti. Este bine sa spunem cum ar trebui sa fie crestinul, dar el nu mai este cum trebuie sa fie.

Nu cred ca daca mergi si muncesti in stainatate iti tradezi tara, credinta, valorile, nu trebuie sa se inteleaga asta. Mi-au placut in conferinta multe aspecte: ideea nationalismului snob, demnitatea care trebuie pastrata oriunde te-ai duce in lume sa lucrezi, sa ne realizam ca oameni, sa ne asuman istoria, credinta, valorile neamului.
Conferinta este inregistrata in Decembrie. Defapt nu este conferinta, ci o parte din discutiile pe care le-au avut. Parintii de la Oasa stiu si ei cum este realitatea din Romania, caci nu traiesc pe alta planeta. Plus ca, sunt parinti f.buni acolo si cu carte. Din cate imi amintesc, unul din parinti a spus ca problema este ca nu suntem uniti si este mult "eu si familia mea" si nu "comunitatea mea". La tara intr-adevar se traieste mai usor, e mai multa munca, dar de trait se poate. Multi doresc ca din bancile scolii sa ajungi director sau sa castigi mult din prima. Parintii au adus in evidenta ca de unde trebuie sa incepi si in timp si cu ajutorul lui Dumnezeu te ridici. Ai uitat sa spui ca oamenii cu care au vb. ei cauta oameni de calitate si ca acestia sunt rari. Apoi, s-a mai scos in evidenta ce este in stare omul sa faca ptr. niste bani.

Treaba cu sarbii se intampla in anii 90+ce au mai povestiti oamenii care merg la ei. Apoi, multi care pleaca in afara trec prin situatii grele la inceput, mai ales daca nu pleaca cu contract serios. Au fost si stiri pe tema asta si in ce conditii muncesc romanii in strainatate. Doar nu te duci in alta tara si ai direct apartament si bani in mana. Daca pleci cu agentie, la inceput vei sta intr-o camera cu mai multi si vei primi ceva mancare, dupa te descuri singur. Stiu asta din sursa sigura.
E o contradictie mare. In Ro abia gasesti pe cineva sa te ajute sa faci fanul sau sa iti cultivi terenul, dar in vest se duc toti la cules de capsuni. In Ro abia gasesti pe cineva care sa fie bona sau sa se ingrijeasca de un bolnav sau un batran, dar in vest nu e problema sa faci treaba asta. Ce nu inteleg eu este urmatoarea chestiune: de ce in Romania anumite munci sunt rusinoase si nu vor sa le faca, dar in vest la straini este ok ?

(sa nu mai vorbim de cate familii s-au distrus si cati copii au crescut fara parinti sau doar cu unul din ei.sunt enorm de multe. daca esti necasatorit pleci singur, daca esti casatorit pleci cu familia, altfel nu e bine)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 20.03.2013, 10:56:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sa iti dau un exemplu. In Romania sa ai casa ta este foarte greu.
De ce e greu? Îți vinzi apartamentul de la oraș și îți iei o casă la țară cu curte, dar casă nu căsuță. Acum la țară ești ca la oraș, se bagă canalizare, se asfaltează, curent și gaz la fel. Eu vorbesc de regiunea unde locuiesc eu, prin alte locuri nu știu cum e, probabil că o fi și invers. Poți trăi la țară mai bine ca la oraș. Totul e mai ieftin, confortul minim ți-l poți aigura, aerul, liniștea și multe alte avantaje...

ps: asta în cazul în care deții un apartament...oricum să achiziționezi o casă la țară e mult mai ușor

Last edited by ovidiu b.; 20.03.2013 at 10:59:48.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 20.03.2013, 13:32:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Romania o tara pe cale de disparitie

intradevar, este frumos la tara, insa in mediul rural- cel putin aici in zona Moldovei- din punct de vedere economic, situatia este dezastroasa!
Degeaba ai 1-2 maxim 3 hectare, daca le lucrezi intr-un mod arhaic, cu o productivitate scazuta! Fara ingrasaminte, fara irigatii si cu o buna parte din lucrari efectuate nemecanizat (mai ales la porumb si floarea-soarelui) nu ai cum sa obtii o productie la hectar care sa acopere macar cheltuielile facute, ca sa nu mai vorbim de profit! Apoi pretul scazut a produselor agricole- mai ales din cauza speculantilor si a lipsei unei retele de colectare si transport a produselor agricole- este alt motiv pentru care agricultura nu este atragatoare pentru tineret, care prefera sa plece la munca in strainatate!
In zonele unde mai exista asociatii agricole sau unde suprafetele de pamant au fost preluate de oameni cu putere financiara, dar si bun gospodari (cazul lui Adrian Porumboiu), care lucreaza suprafete compacte de pamant cu tehnica moderna, se obtin productii destul de bune!
Apoi cultura plantelor de nutret este oarecum neglijata, acest lucru constituind o grava eroare! Fara plante de nutret nu poti asigura dezvoltarea sectorul zootehnic, sector care ar putea fi o sursa importanta de venit! Daca vrei sa vezi cat de gospodar e un om de la tara, prima data te duci in grajd! Aici intradevar- si spun asta cu tristete- se cunoaste o anumita diferenta intre zona Moldovei si cea a Transilvaniei de exemplul! Pentru ca o bovina de exemplu sa dea o productie de lapte corespunzatoare, trebuie bine ingrijita si hranita! Apoi la porcine daca de obicei in zona Transilvaniei se sacrifica sa zicem 3 porci pe an intr-o gospodarie , iar pepararea carnii se face intr-un mod diversificat, in zona Moldovei de obicei se sacrifica doar un singur porc pe an intr-o gospodarie!
In concluzie, pana cand taranii nu vor intelege sa-si uneasca pamanturile in asociatii agricole, iar guvernantii sa adopte masuri financiare si fiscale de stimulare a acestui lucru, Romania va ramane un importator masiv de alimente, desi conditiile naturale ne-ar permite sa fim mai exportatori de alimente, asa cum de altfel eram pe vremea lu'nea'Nicu!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 20.03.2013, 13:47:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Vremurile in care traim ne fac sa fim mai comozi, asta este un adevar. Munca fizica intarea psihicul, greutatile cu care cresteai de mic te caleau, te faceau puternic, fizic si psihic. Dar acum traim mai mult o neputinta, chiar daca vrem sa fim puternici, chiar daca ne dorim sa traim altfel, nu putem, suntem transformati de mici usor, usor, si nu mai avem rezistenta. Munca fizica, care in limite normale era sanatoasa, este inlocuita acum cu mult stres, iar acesta are efecte negative mari asupra sanatatii. Cred mai degraba ca omul este dominat de o mare neputinta (ca un fel de boala), neconstientizata si neinteleasa.
Cred ca va referiti la omul necredincios
Noi am citit in Scripturi ca "Domnul este intarirea mea si scaparea mea si izbavitorul meu"
Daca ne-am spovedi si am citi zilnic o catisma ,doua din Psaltire si ne-am face rugaciunile cum trebuie imediat s-ar duce toate neputintele.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.03.2013, 13:52:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Parintii de la Oasa stiu si ei cum este realitatea din Romania, caci nu traiesc pe alta planeta. Plus ca, sunt parinti f.buni acolo si cu carte.
Nu neg ca sunt parinti foarte buni, dar nu pot sa accept intru totul perspectiva prezentata in conferinta. Eu nu as pleca din tara, nu am putut sa fac asta nici cand am fost singura, dar nici nu pot sa spun cuiva sa ramana aici sa se jertfeasca pentru tara. Toti cunoscutii mei vor sa plece, unii au plecat deja. Le este greu, le este dor, dar punand in balanta lucrurile, cred ca este mai bine asa.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Din cate imi amintesc, unul din parinti a spus ca problema este ca nu suntem uniti si este mult "eu si familia mea" si nu "comunitatea mea". La tara intr-adevar se traieste mai usor, e mai multa munca, dar de trait se poate.
Aceasta idee am vrut sa o evidentiez in postarea anterioara, ca nu suntem deloc uniti, fiecare pentru el. Nu cred ca se traieste mai usor la tara, pentru ca nu ai unde sa muncesti. Eu puneam problema solidaritatii si am dat un exemplu concret, intajutorarea ca solutie pentru rezolvarea anumitor probleme.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Multi doresc ca din bancile scolii sa ajungi director sau sa castigi mult din prima. Parintii au adus in evidenta ca de unde trebuie sa incepi si in timp si cu ajutorul lui Dumnezeu te ridici. Ai uitat sa spui ca oamenii cu care au vb. ei cauta oameni de calitate si ca acestia sunt rari. Apoi, s-a mai scos in evidenta ce este in stare omul sa faca ptr. niste bani.
Nu toti vor asta. Cei mai multi isi doresc sa traiasca decent. Sa poti sa-ti platesti o chirie, plus alte cheltuieli ( intretinerea si mancarea) este un lux? Doar muncesti o luna pentru asta. Este o diferenta intre bogatie si normalitate. Slava Domnului, se gasesc inca oameni de calitate, dar sunt platiti la fel de umilitor.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
E o contradictie mare. In Ro abia gasesti pe cineva sa te ajute sa faci fanul sau sa iti cultivi terenul, dar in vest se duc toti la cules de capsuni. In Ro abia gasesti pe cineva care sa fie bona sau sa se ingrijeasca de un bolnav sau un batran, dar in vest nu e problema sa faci treaba asta. Ce nu inteleg eu este urmatoarea chestiune: de ce in Romania anumite munci sunt rusinoase si nu vor sa le faca, dar in vest la straini este ok ?
Pai este simplu, diferenta sta in remunerare. Oamenii sunt motivati sa faca aceste lucruri deoarece considera ca sunt platiti bine. Pentru aceeasi munca in tara primesc 150 euro iar in alta tara 800 euro. Asta este diferenta.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
(sa nu mai vorbim de cate familii s-au distrus si cati copii au crescut fara parinti sau doar cu unul din ei.sunt enorm de multe. daca esti necasatorit pleci singur, daca esti casatorit pleci cu familia, altfel nu e bine)
Nu sunt de acord cu destramarea familiilor. Saracii copii, sufera atat de mult, in multe cazuri plecarea parintilor este un semn de disperare.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce e greu? Îți vinzi apartamentul de la oraș și îți iei o casă la țară cu curte, dar casă nu căsuță. Acum la țară ești ca la oraș, se bagă canalizare, se asfaltează, curent și gaz la fel. Eu vorbesc de regiunea unde locuiesc eu, prin alte locuri nu știu cum e, probabil că o fi și invers. Poți trăi la țară mai bine ca la oraș. Totul e mai ieftin, confortul minim ți-l poți aigura, aerul, liniștea și multe alte avantaje...

ps: asta în cazul în care deții un apartament...oricum să achiziționezi o casă la țară e mult mai ușor
Si unde lucrezi? Este ideal sa ai o casuta la tara, sa beneficiezi de aer, liniste, natura, dar trebuie sa ai o sursa de venit.
Reply With Quote
Răspunde