Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2013, 23:09:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Romania, o tara pe cale de disparitie

ONU anunță: România o să dispară, ca țară, în jurul anului 3200.

Suntem în top 10 țări care vor dispărea cel mai repede. În fiecare lună, numărul locuitorilor scade cu 6-7.000 de persoane, echivalentul unui oraș mic precum Herculane, Azuga sau Sinaia. Se nasc prea puțini copii, numărul bătrânilor este prea mare, emigrarea este sport național. Probleme pe care deja le știm, dar nu sunt nici pe departe de natură să ne îngrijoreze.

Naționalismul este un concept pe care îl regăsim mai degraba la cei mai în vârstă, care au trecut prin război. Aparent, nici măcar cei care au trecut prin Revoluție, conceptul de “țara noastră” nu pare să aibă valoare. Acum, „eliberarea” din ‘89 pare să se traducă strict prin dreptul de a munci și, dacă se poate, cel de a trăi în afara granițelor. Copiii români se nasc, dar nu în țară. Tinerii români își fac familii, dar nu în țară.

Un fenomen atât de puternic de răspândire, în întreaga lume,a unei nații, mai rar. Adică italienii au invadat America, într-un moment similar. Polonezii, Germania. Noi însă, suntem peste tot! Am dus doctori în Italia, IT-iști în State, bucătari în Franța…hoți profesioniști peste tot în lume.

Acum, se vorbește despre faptul că, în următorii câțiva ani, vom rămane doar 18 milioane de locuitori. Și totuși, la cât de ușor ne adaptam, chiar și oficialii ONU au calculat că vom rezista bine extincției.

Multe dintre țările la care ne uităm cu respect, țări solide, lideri notorii ai tuturor timpurilor, precum Germania, Rusia, Japonia, Italia sau Spania, nu vor mai apuca să prindă următorul mileniu. Potrivit clasamentului, primele 10 țări care vor dispărea sunt Macao, Hong Kong, Bosnia, Rusia, Malta, Slovacia, Singapore, România, Ungaria si Macedonia.

De cealaltă parte, Statele Unite, Insulele Virgine, Santa Lucia, Tunisia, Franța, Coreea de Sud, Azerbaidjan, Australia, insulele Antile și Norvegia vor dispărea ultimele.
http://www.imopedia.ro/run/2011/10/r...spari%C8%9Bie/

M-a mirat acest articol, de a ceea as vrea sa aflu si parerea voastra. Este posibil ca natiile sa dispara? Ca Romania sa dispara?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2013, 23:20:40
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Spune Sfantul Nicolae Velimirovici:

"...oricine poate fi prooroc. Spune celor rai ca rau vor ajunge si nu vei gresi catusi de putin."

Am gasit si citatul exact (e mult mai frumos)

"Spune-i celui ce lucrează răul că rău va petrece, iar celui ce lucrează binele că va fi răsplătit, și nu vei greși niciodată, deoarece aceasta este însăși legea cea veșnică a firii."

__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 14.03.2013 at 23:24:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2013, 23:25:44
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Ai disparut civilizatii intregi de- a lungul istoriei... de ce ne- ar mira sa dispara o tarisoara amarata a Romania? Asa ca lasati stirile astea "șoc", "senzational" "incredibil" gen otv si tabloide!
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2013, 00:53:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

In urma cu trei ani am auzit si eu o afirmatie care m-a socat. O distinsa doamna doctor la care mergeam, mi-a spus in cadrul unei discutii ca au un prieten de familie important mason. El i-a sfatuit sa plece din Romania cat mai repede, deoarece la nivel mondial s-au impartit tarile, iar Romania a fost lasata sa fie a tiganilor. Poate o sa para ciudat ce am scris, dar asta mi-a spus. Observam ca in ziua de astazi doar tiganii mai fac multi copii. In ritmul asta vor deveni majoritari iar noi minoritari, poate chiar pe cale de disparitie. Oare vom mai ajunge noi pana in anul 3200?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2013, 01:03:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
In urma cu trei ani am auzit si eu o afirmatie care m-a socat. O distinsa doamna doctor la care mergeam, mi-a spus in cadrul unei discutii ca au un prieten de familie important mason. El i-a sfatuit sa plece din Romania cat mai repede, deoarece la nivel mondial s-au impartit tarile, iar Romania a fost lasata sa fie a tiganilor. Poate o sa para ciudat ce am scris, dar asta mi-a spus. Observam ca in ziua de astazi doar tiganii mai fac multi copii. In ritmul asta vor deveni majoritari iar noi minoritari, poate chiar pe cale de disparitie. Oare vom mai ajunge noi pana in anul 3200?
Teoria conspiratiei.
Din cauza masonilor pleaca romanii din tara? Din cauza masonilor fac tiganii mai multi copii decat romanii?
Dar pana la urma este mai simplu sa dam vina pe altii decat sa ne asumam noi raspunderea. Noi suntem vinovati pentru ce se intampla in tara. Fiecare dintre noi. Si prin ceea ce facem si prin ceea ce nu facem si am putea face.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2013, 01:06:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Oare vom mai ajunge noi pana in anul 3200?
Putem sa mai stam pana prin anul 3000 si daca vedem ca se strica treburile fugim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2013, 01:12:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Putem sa mai stam pana prin anul 3000 si daca vedem ca se strica treburile fugim.
Cu ce ne mai putem piedem si noi vremea. Ce ne mai framanta.
Eu in schimb as sta aici si dupa 3200 poate o fi mai bine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2013, 01:14:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Zeytin zice bine. Au disparut natii, civilizatii, au murit limbi. Nu vad nici o paguba, nu e ca si cum specia nu avanseaza fara romani, germani etc.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2013, 01:27:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Zeytin zice bine. Au disparut natii, civilizatii, au murit limbi. Nu vad nici o paguba, nu e ca si cum specia nu avanseaza fara romani, germani etc.
Corect. Este posibil ca romanii sa dispara ca natie, ca Romania sa dispara ca tara...e posibil sa se intample in 200 de ani. Nu va fi sfarsitul lumii asta. Au disparut popoare mai importante in evolutia societatii umane si nu a fost sfarsitul lumii. Oricum despre ce vorbim?
Cei de la ONU nu sunt in stare (sau sunt dar nu sunt interesati) sa identifice o solutie pentru eradicarea foamei, pentru scolarizarea unui procent spre 100 pentru populatia globului, pentru cresterea calitatii serviciilor medicale, pentru medierea cu succes a conflictelor..., dar sunt in stare sa faca predictii cu privire la evolutia mondiala peste 1000 si ceva de ani.
Si unele supozitii se bazeaza pe aberatii. Adica state nationaliste, cu o istorie indelungata, cu o capacitate de adaptare si o solidaritate puternica intre membrii societatii respective precum Japonia vor disparea inaintea Azerbaigeanului?????
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2013, 01:32:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Teoria conspiratiei.
Din cauza masonilor pleaca romanii din tara? Din cauza masonilor fac tiganii mai multi copii decat romanii?
Dar pana la urma este mai simplu sa dam vina pe altii decat sa ne asumam noi raspunderea. Noi suntem vinovati pentru ce se intampla in tara. Fiecare dintre noi. Si prin ceea ce facem si prin ceea ce nu facem si am putea face.
Eu ma feresc de astfel de teorii, imi pierd pacea daca le dau crezare, dar nu putem sa dam vina mereu pe ele. Nu pleaca romanii din cauza masonilor, dar daca ar fi bine aici, ar ramane. Nu cred ca cineva isi lasa tara, prietenii, familia si pleca printre staini decat daca vede ca nu se mai poate, ca nu are de ales. De ce nu mai fac romanii copii? Pentru ca nu au cu ce sa-i creasca. Statul nu ii sustine, nu ii incurajeaza, ba din contra. De ce fac tiganii multi copii? Ei nu sunt asa preocupati de felul in care vor creste, de educatie, etc.

Imparatsesc opinia ca suntem de vina, nu ne rugam suficient, nu traim cum trebuie, ne-am indepartat de Dumnezeu si in consecinta avem conducatorii pe care ii meritam.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare