Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2010, 18:27:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Buna Windorin,

De ce nu este recomandat sa frecventezi mai multe biserici? Ca toate sunt Casa Domnului...
Eu cred ca cel mai important este sa mergem la biserica, oriunde ar fi ea. Si sa ne rugam, postim,...

Astept pasajul

Numai bine.

Doamne Ajuta!
Orice Biserică , dar nu mai mulți duhovnici ! Având duhovnic stabil, cu siguranță vom frecventa Biserica unde acesta păstorește, dar asta nu ne împiedică a intra și-n alte Biserici și Mănăstiri ORTODOXE .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2010, 21:20:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Linistea (la propriu si la figurat), rugaciunea, predica, botezul, cununia, biserica goala, fara oameni, sa te poti ruga si vorbi cu preotul oricand ai nevoie.
Sa te odihneasca Dumnezeu si sa nu te raneasca oamenii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2010, 21:27:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Linistea (la propriu si la figurat), rugaciunea, predica, botezul, cununia, biserica goala, fara oameni, sa te poti ruga si vorbi cu preotul oricand ai nevoie.
Sa te odihneasca Dumnezeu si sa nu te raneasca oamenii.
Toate bune scrise de tine, dar de "răniri" nu avem cum scăpa dragă Sofia, așa-i lumea aici , așa suntem noi prin voia noastră, cu bune și mai puțin bune, important e să ne ducem crucea cu demnitate până la capăt și să avem parte apoi de liniștea mult dorită . Așa să ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2010, 22:40:21
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Orice Biserică , dar nu mai mulți duhovnici ! Având duhovnic stabil, cu siguranță vom frecventa Biserica unde acesta păstorește, dar asta nu ne împiedică a intra și-n alte Biserici și Mănăstiri ORTODOXE .
Perfect de acord cu tine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2010, 23:48:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Cel mai mult imi place in Biserica faptul ca ma simt "acasa", ca nimic rau nu mi se poate intampla cat timp sunt acolo, si cutremur sa vina cred ca nu as fi nelinistita pentru ca sunt in casa Tatalui meu si sub ocrotirea Lui.
Imi place faptul ca nu sunt privita ca o straina, ca simt ca apartin acelui loc si langa ceilalti oameni prezenti acolo chiar daca nu i-am mai vazut niciodata pana atunci (desi asta nu se mai intampla de cand mi-am gasit biserica de suflet unde merg mereu la slujba). Da chiar si daca mi se intampla sa intru intr-o biserica oarecare in drum, si petrec acolo ceva timp si observ oamenii din jur fara sa vreau, dupa ce ies afara si se intampla sa ma intalnesc iar cu acei oameni la un colt de strada, sa-i vad intr-un magazin sau autobuz le zambesc, si parca am sentimentul ca am intalnit un frate/sora, stiu ca acela imi este farte intru credinta, ca avem acelasi TATA. Stiu, ar trebui sa-i privesc pe toti oamenii astfel, si uneori, cand am sufletul plin de iubire (mi se intampla mai ales dupa ce ma rog) reusesc sa-i privesc cu drag chiar si pe cei care se imbulzesc si ma calca in picioare in metrou, reusesc sa o iubesc chiar si pe vanzatoarea nepoliticoasa sau pe soferul imprudent care nu cedeaza prioritate pietonilor si sa-i gasesc scuze "s-o fi grabind saracul"...
am divagat de la subiect.
Imi plac multe lucruri in Biserica dar mai ales faptul ca o percep nu doar ca pe o cladire, un loc unde merge lumea sa se roage ci ca pe casa Domnului nostru Iisus Hristos. El este mereu acolo si ma asteapta mereu si chiar daca eu uit uneori ma insoteste si dupa ce plec din biserica si ma tine de mana sa nu cad si se bucura mereu cand vin la EL in casa Lui.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2010, 10:34:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Buna Windorin, de ce nu este recomandat sa frecventezi mai multe biserici? Ca toate sunt Casa Domnului.
Eu cred ca cel mai important este sa mergem la biserica, oriunde ar fi ea. Si sa ne rugam, postim.
Astept pasajul. Numai bine. Doamne Ajuta!
Am uitat sa iau cartea in mana aseara.
Am vazut filmul recomandat la "filme duhovnicesti", in schimb. :)

Pai, nu este bine pentru ca... ceva de genul "ajungem examinatori de biserici", adica aia e frumoasa, aia nu, acolo se canta bine, dincolo nu, parintele asta e asa, celalalt e invers, ce imi place asta, ce imi place cealalta, ce e aia, de ce e asa, de ce nu e ca dincolo... si tot asa. Exista riscul unei imprastieri neincetate in lucruri, fapte si oameni noi, iar atentia de la slujba sa ne fie furata de lucrurile noi ivite inaintea ochiului.

Cartea cu pricina se numeste "Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar", de C.S.Lewis.
Este o foarte buna psihologie a diavolului. Anume, cel batran ii spune celui tanar ce sa faca spre a pierde pe crestin.
Si, la un moment dat, ii zice... "fa'l sa mearga din loc in loc, sa nu isi gaseasca starea in nici o biserica... atunci el va fi mult prea captat de arhitectura, cantare sau orice alt lucru luat in sine, pentru a mai putea sa se gandeasca doar la slujba".

Voi cita exact, cand voi avea in mana cartea.
Cu mult drag, Dorin.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 09.02.2010 at 10:37:57.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2010, 12:04:08
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

E GENIALA cartea :D

Citat:
În prealabil postat de Dorin
Cartea cu pricina se numeste "Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar", de C.S.Lewis.
Este o foarte buna psihologie a diavolului. Anume, cel batran ii spune celui tanar ce sa faca spre a pierde pe crestin.
Si, la un moment dat, ii zice... "fa'l sa mearga din loc in loc, sa nu isi gaseasca starea in nici o biserica... atunci el va fi mult prea captat de arhitectura, cantare sau orice alt lucru luat in sine, pentru a mai putea sa se gandeasca doar la slujba".
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2010, 12:27:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Voi cita exact, cand voi avea in mana cartea.
Cu mult drag, Dorin.
Multumesc, m-ai facut si pe mine curioasa sa citesc cartea si se pare ca am gasit pe net exact pasajul cu pricina (vorbeste diavolul Sfredelin):

In ultima ta scrisoare mentionai in treacat ca, de cand s-a convertit, pacientul frecventeaza o anumita biserica, una singura, de care nu se simte pe de-a-ntregul multumit. Pot sa intreb la ce-ti sta mintea? De ce nu mi-au fost aduse la cunostinta cauzele legaturii sale cu biserica parohiala? Nu pricepi ca, doar daca nu cumva e vorba de un act de indiferenta, fidelitatea lui nu e buna deloc? Stii si tu foarte bine, sper, ca daca un om nu poate fi vindecat de mersul la biserica, cel mai bine e sa-l facem sa bata tot cartierul in cautarea bisericii care i se potriveste, pana cand ne alegem cu un bun degustator ori cunoscator de biserici.
Motivele sunt evidente. Una la mana, organizatia parohiala nu trebuie pierduta din ochi nici un moment, de vreme ce, fiind o unitate de loc si nu de preferinte, aduce laolalta oameni de diferite clase si mentalitati intr-un soi de uniune care-i e pe plac Dusmanului. Pe de alta parte, insa, principiul congregational face din fiecare biserica un fel de club si, in cele din urma, daca totul merge bine, o coterie sau factiune.
Doi la mana, tot cautand biserica "potrivita" , omul nostru va deveni un critic in loc sa ramana un invatacel, cum si l-ar dori Dusmanul. Ce asteapta El de la orice laic din biserica este o atitudine care se poate, intr-adevar, numi critica in masura in care respinge orice e fals sau pernicios, dar care ramane radical necritica in ce priveste formularea unor criterii estimative - un laic care nu-si pierde vremea gandindu-se la ce anume respinge, ci se deda, deschis, umil si necercetator, hranei oferite. (Vezi bine cat de josnic, cat de nespiritual, cat de iremedial vulgar este El!)
Efectul acestei atitudini, mai ales in timpul predicilor, este sa creeze acea stare (suprem ostila planurilor noastre) in care sufletul omenesc devine acut sensibil la orice platitudine. Aproape ca nu exista predica sau carte de care sa nu ajungem sa ne temem daca omul le primeste in aceasta stare. Asa ca, rogu-te, nu mai pierde vremea si trimite-ti negresit nataraul sa faca turul bisericilor din cartier. Caci, dupa cum se vede din rapoarte, pana acum mare branza n-ai facut.
Pentru cele doua biserici din apropierea lui, am cercetat cataloagele. Potential au si una si alta. In prima dintre ele, preotul e un tip care se chinuie de atata vreme sa indoaie credinta cu apa chioara ca s-o dea pe gat unei congregatii, zice el, necredincioase si cam grele de cap, incat acum a ajuns sa-si uimeasca el enoriasii cu propria-i necredinta, si nu invers.



De aici - http://www.crestinortodox.ro/diverse...nar-69614.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2010, 12:38:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si ce ma fac daca imi plac doua biserici in egala masura? Fiecare cu "setul" ei de parinti si de cantareti:)
Aproape c-as vrea sa pot ajunge la 3 liturghi pe saptamana (si in mod magic, toate sa fie in weekend), numai ca particip in fiecare loc macar o data.

Eu nu cunosc preoti "aiurea", ma mir de frumusetea si harul preotilor din Hunedoara de fiecare data cand ajung acasa. Parca ar fi numai unul si unul.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.02.2010, 13:51:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Multumesc, m-ai facut si pe mine curioasa sa citesc cartea si se pare ca am gasit pe net exact pasajul cu pricina (vorbeste diavolul Sfredelin): "In ultima ta scrisoare mentionai in treacat ca, de cand s-a convertit, pacientul frecventeaza o anumita biserica, una singura, de care nu se simte pe de-a-ntregul multumit. Pot sa intreb la ce-ti sta mintea? De ce nu mi-au fost aduse la cunostinta cauzele legaturii sale cu biserica parohiala? Nu pricepi ca, doar daca nu cumva e vorba de un act de indiferenta, fidelitatea lui nu e buna deloc? Stii si tu foarte bine, sper, ca daca un om nu poate fi vindecat de mersul la biserica, cel mai bine e sa-l facem sa bata tot cartierul in cautarea bisericii care i se potriveste, pana cand ne alegem cu un bun degustator ori cunoscator de biserici. (...)
Deci ai gasit singurica acea parte din carte la care faceam eu referire.
Ar fi durat cu siguranta pana as fi gasit locul cu pricina. Cartea nu are titluri clare.
Sunt multe de invatat din acea carte. Sa o cauti si te va bucura mult. Este editata la Humanitas.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si ce ma fac daca imi plac doua biserici in egala masura? Fiecare cu "setul" ei de parinti si de cantareti:) Aproape c-as vrea sa pot ajunge la 3 liturghi pe saptamana (si in mod magic, toate sa fie in weekend), numai ca particip in fiecare loc macar o data. Eu nu cunosc preoti "aiurea", ma mir de frumusetea si harul preotilor din Hunedoara de fiecare data cand ajung acasa. Parca ar fi numai unul si unul.
Stai linistita. Poti merge chiar la 3 biserici. Riscul apare acolo unde in fiecare duminica se merge in alt loc, nesimtind nici cea mai mica familiaritate cu cele intalnite. Daca mergi la aceleasi 3 biserici neincetat, cu siguranta nu vei gasi prea mari ispite, insa tot mai bine este sa fie legat omul de una singura, fie ea aproape sau departe de casa. Este o oarecare asezare, odihna si acomodare cu locul. Apoi, restul ramane... in a trai cat mai curat slujba !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00