Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.07.2011, 22:23:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma sotul este de acord?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.07.2011, 22:51:49
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Din cate mi-a povestit(prietena) nu este de acord,insa avem incredere in Dumnezeu...
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.07.2011, 22:57:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Din cate mi-a povestit(prietena) nu este de acord,insa avem incredere in Dumnezeu...

Hehehe ! Atunci, aici este vorba despre: cum să împărțim blana ursului din pădure.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.07.2011, 23:44:41
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca e moft, e conflict cu disciplina bisericeasca.
Alin, eu nu cred ca asta e un moft. Am vazut preoti care scufunda copiii aia ca pe niste pui de animale pe care vrea sa'i inece in rau [cum se mai practica pe la noi, din pacate]. Mi se pare ceva crud si inutil sa chinui un bebelas in halu' ala. Ca e stropit sau scufundat... simbolul e acelasi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.07.2011, 23:57:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca un chirurg te taie stramb, nu inseamna ca este chirurgia o idee proasta si tratamentul medical trebuie sa se opreasca la pastila..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.07.2011, 00:00:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Din cate mi-a povestit(prietena) nu este de acord
Aiurea rau, se risca ditamai scandalul.
N-ar fi mai bine sa fie lamurit respectivul ce si cum cu credinta ortodoxa si sa vina si el si copii la ea?

Cand s-a casatorit cu el nu stia ca e catolic?
Acum face din asta motiv de scandal in casa?

Pana la urma "cunoscatorul" ce verdict a dat? Rebotezati sau doar mirungere?
Sotul ce ar trebui sa faca dupa?
Sa ia copiii si sa-i re-re-reboteze la catolici?
Si tot asa?

Mai bine s-ar ingriji de chestiunea casatoriei, ca din ce ai spus sunt casatoriti doar civil, deci dara binecuvantarea lui Dumnezeu, deci practic traiesc in concubinaj.

Sau cauta prilej de divort acum?

Citat:
insa avem incredere in Dumnezeu...
Rau obicei sa arunci in carca lui Dumnezeu orice nastrusnicie care iti trece prin cap.
Are respectiva duhovnic? S-a sfatuit cu el? A primit binecuvantare pentru asa ceva?

Last edited by AlinB; 15.07.2011 at 00:03:28.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2011, 00:28:47
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Din cate mi-a povestit(prietena) nu este de acord,insa avem incredere in Dumnezeu...
Daca sotul nu este de acord, decat sa se piarda pacea in casa mai bine cauta sa traiasca ea ortodox si sa fie prezenta in biserica trup si suflet. Rugaciuni neincetate la Domnul, Maica Domnului si la toti sfintii pentru ca intreaga familie sa traiasca ortodox. Cereti singura pocanie la duhovnic pentru pacate si pentru inceput bun si de pocainta vietii dumneavoastra. Toate lucrurile bune cer jertfa in viata asta. Trebuie sa ne consumam ceara k sa se faca lumina. :)
Domnul se va milostivi. :)

PS: am citit o poveste asemanatoare cu un sot catolic care s-a intors la ortodoxie prin rugaciunile sotiei ortodoxe... nu erau nici ei cununati in biserica, dar Domnul a dat, S-a milostivit. Mare este Domnul, mult milostiv si iubitor de oameni!
Doamne-ajuta!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.07.2011, 11:50:09
Iannis22 Iannis22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Mesaje: 3
Implicit buna

are nevoie de nasi,pt a marturisi noua credinta! Pt k cei dintai au martusit credinta catolica! Cei d acum marturisesc noua si dreapta credinta,ortodoxia!iar nasii trebuie sa fie ortodocsi in mod obligatoriu!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.07.2011, 11:55:12
Iannis22 Iannis22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Mesaje: 3
Implicit

si nu trebuie re-botezati!ci doar sa primeasca Mirungerea si apoi Impartasania! Si sa marturiseask inainte,nasii Crezul Ortodox
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.07.2011, 11:59:34
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Daca sotul nu este de acord, decat sa se piarda pacea in casa mai bine cauta sa traiasca ea ortodox si sa fie prezenta in biserica trup si suflet. Rugaciuni neincetate la Domnul, Maica Domnului si la toti sfintii pentru ca intreaga familie sa traiasca ortodox. Cereti singura pocanie la duhovnic pentru pacate si pentru inceput bun si de pocainta vietii dumneavoastra. Toate lucrurile bune cer jertfa in viata asta. Trebuie sa ne consumam ceara k sa se faca lumina. :)
Domnul se va milostivi. :)

PS: am citit o poveste asemanatoare cu un sot catolic care s-a intors la ortodoxie prin rugaciunile sotiei ortodoxe... nu erau nici ei cununati in biserica, dar Domnul a dat, S-a milostivit. Mare este Domnul, mult milostiv si iubitor de oameni!
Doamne-ajuta!
Corect spus,aceasta este calea pe care trebuie sa o urmeze.Tot ce-i cu neputinta la om e cu putinta la Bunul Dumnezeu.
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trecerea la Domnul a parintelui Visarion Breaban. alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 26.12.2011 10:45:41
Craciunul - trecerea de la paganism la crestinism Gabriel Vasile Intrebari utilizatori 0 27.12.2010 21:12:20
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
o asociatie de tineri ortodoxi? daniella87 Resurse ortodoxe on-line 1 11.05.2006 17:08:57