Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.03.2012, 13:32:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu renunt la prietenia ei, pentru ca o apreciez, mi-e draga, am fost alaturi una de cealalata in momente grele, si in altele mai bune, si asta nu se uita.= si nu se trece cu vederea.

Mama mea a fost oprita de la impartasanie ca a primit in casa o prietena iahovista.
nu stiu ce sa zic, sunt prea nepriceputa pentru a-mi spune parerea intr-o asemenea problema importanta.
daca unui om i se face rau langa tine, il duci in casa si il ajuti, apoi afli ca nu ai ajutat un ortodox ci un sectar...ai gresit?
sau daca vecinul tau vine si-ti cere o bucata de paine ca nu are, ii dai, apoi afli acelasi lucru de mai sus... ai gresit?
daca insa il primesti ca sa-ti faca cunoscuta credinta lui si sa te atraga la secta lui, clatinand-o pe a ta, atunci si eu zis ca ai gresit...

Last edited by Adriana Cluj; 04.03.2012 at 13:35:02.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.03.2012, 13:36:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
nu stiu ce sa zic, sunt prea nepriceputa pentru a-mi spune parerea intr-o asemenea problema importanta.
daca unui om i se face rau langa tine, il duci in casa si il ajuti, apoi afli ca nu ai ajutat un ortodox ci un sectar...ai gresit?
Asa gindesc si eu mai ales am aici pe linga mine fel si fel de oameni dar uite mama mea cind sa spovedit a mentionat si asta ca a avut o prietena iahovista si chiar venea mereu pe la ea si parintele a oprit-o de la impartasanie pentru o vreme cred,mama mea acum are 96 de ani.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.03.2012, 13:52:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Asa gindesc si eu mai ales am aici pe linga mine fel si fel de oameni
daca intr-o zi acea persoana, sectara, se va converti si va veni si ea la credinta noastra? ma intreb...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.03.2012, 13:57:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
daca intr-o zi acea persoana, sectara, se va converti si va veni si ea la credinta noastra? ma intreb...
Eu zic sa vorbesti cu duhovnicul tau despre asta ce sa zic sintem oameni si trebuie sa ne ajutam, ortodoxia e religie pretentioasa si in zilele astea e foarte greu,Dumnezeu este bun si iertator in neputintele noastre.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.03.2012, 16:16:43
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cartea de care am pomenit este scrisa de un pastor protestant cu o foarte mare experienta in relatiile cu martorii lui Iehova. Nu strica sa o citesti. Se numeste "Abordarea cu dragoste a martorilor lui Iehova" de Wilbur Lingle". Pe sit-ul Ortodoxia. Md poti sa o descarci gratuit acesta carte. Sunt sigur ca te v-a ajuta in relatia cu parintii tai, autorul chiar asta ne invata, fara sa ajungi la divergente cu ei. Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!
Multumesc inca odata pentru carte. Deja imi prezinta un ideal..Nu doar cum sa ma apar de atacuri emotionale ale mamei puternic indoctirnata si chiar speranta ca poate poate imi recapat parintii inapoi...
Totusi pot spune ca imi e teama sa chem prieteni iehovisti ai mamei pt studiu biblic..sau deschuiat mintile ..dupa ce recunosc am dat afara o gramada si am fost extrem de nesuferita cu ei cand veneau prin vizita...Pe deasupra am impresia ca mai poarta si ghinion.
Oricum situatia actuala a familiei este extrem de critica, creeaza prea multe presiuni inutile, fata de mine personal, si nu ma asteptam sa reactioneze asa..Initial eu am crezut ca ai mei parinti sau tzacanit de batranete , ca sora mea e doar invidioasa, dar toate aceste intrigi sunt intretinute de parinti cu gandirea lor iehovista.De la o vreme si taicamiu a inceput sa umble pe la iehovisti..si nu mai ajung la un punct de intelegere cu el in notiuni de ordin social si economic. Imi poarta ghinion peste tot si a mai devenit si mandru.
Spuneti si voi ce sa fac... eu nu vreau sa ajung iehovista.. dar imi vreau parintii inapoi! Cred ca trebuie sami caut duhovnic..altfel eu nu cred ca sunt in stare, ca pregatire religioasa si tarie spirituala, sa imi recuperez parintii...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.03.2012, 16:22:22
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Imi poarta ghinion
nu exista ghinion, este doar o superstitie.

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
eu nu vreau sa ajung iehovista..
nu cred ca este un pericol in acest sens, totul depinde de tine.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.03.2012, 19:25:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu zic sa vorbesti cu duhovnicul tau despre asta ce sa zic sintem oameni si trebuie sa ne ajutam, ortodoxia e religie pretentioasa si in zilele astea e foarte greu,Dumnezeu este bun si iertator in neputintele noastre.
Multumesc pentru sfat. Pentru ca m-a pus pe ganduri aceasta discutie, l-am intrebat pe parintele si mi-a spus ce am de facut.
Dumnezeu sa te miluiasca!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.03.2012, 00:52:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Multumesc pentru sfat. Pentru ca m-a pus pe ganduri aceasta discutie, l-am intrebat pe parintele si mi-a spus ce am de facut.
Dumnezeu sa te miluiasca!
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.03.2012, 08:14:39
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Sugestie: Lili, recomanda parintilor tai sa citeasca cartea "Criza constiintei" de Raymond Franz, acesta a fost un lider de-al lor in una din cele mai mari functii (Corpul de Guvernare de la Brooklyn) insa s-a retras din aceasta religie si acea carte motiveaza decizia lui. Nu am citit cartea, insa din cate am inteles foarte multi martori ai lui Iehova au iesit din acel cult datorita acelei carti.

Last edited by Profetul de carton; 05.03.2012 at 08:16:42.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.03.2012, 13:31:24
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Sugestie: Lili, recomanda parintilor tai sa citeasca cartea "Criza constiintei" de Raymond Franz, acesta a fost un lider de-al lor in una din cele mai mari functii (Corpul de Guvernare de la Brooklyn) insa s-a retras din aceasta religie si acea carte motiveaza decizia lui. Nu am citit cartea, insa din cate am inteles foarte multi martori ai lui Iehova au iesit din acel cult datorita acelei carti.
Am gasit cartea pe internet, am s-o printez si sa ii rog sa citeasca...
Totusi din cartea precedenta despre Martorii Lui Iehova adica abordarea cu dragoste , am inteles martorii sunt amenintati cu excluderea din organizatie...
Ma gandesc ce conjuctura sa creez ca sa fie exclusi din organizatie... macar tata.
Din cate am inteles de la el nu sa botezat...desi eu cred ca minte.
Parintii mei nu sunt singuri...au vecini si prieteni buni de o viata, si nu le vrea nimeni raul, .deci eu consider ca doar ei cred ca sunt singuri..
Cateva sugestii va rog... Deocamdata mam gandit doar sa il aduc la biserica ortodoxa si sai fac poze pe care sa le trimit la toti martorii... Credeti ca ar merge?
Totusi sunt de acord ca aceasta organizatie sa fie interzisa de lege.. pentru ca spre deosebire de alte idei religioase necrestine ,abuzeaza din toate punctele de vedere ,membrii, si instiga antisocial. Din cate stiu se poate modifica sau propune o lege prin strangerea unui numar de semnaturi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56