Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2012, 21:52:14
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc,Prohodul este prea frumos...a trebuit neaparat sa-l ascult pe internet.
Iata cat este de frumoasa aceasta rugaciune, dintr-o varianta a Acatistului patimilor Mantuitorului:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...44&postcount=5
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.04.2012, 01:10:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pe aci doar un alt mod de a intelege prohodul.
Prima intelegere,care o citeste si cineva nebotezat e ca Maica Domnului isi plangea fiul rastignit in respectiva vreme.
Dar nu cred ca numai pentru intelegerea asta s-a scris Prohodul, s-a scris si cu intelegerea asta sa aibe si mesaj de propovaduire da si cu intelegerea de a plange moartea lui Hristos din sufletul nostru,datorita pacatelor noastre.
Ca zice Sfantul Apostol Pavel:
" O, copiii mei, pentru care sufăr iarăși durerile nașterii, până ce Hristos va lua chip în voi! "
Da cu pacatele mele eu omor chipul lui Hristos din mine.
Cum sa nu planga Maica Domnului ca poporul iudeu nu l-a primit pe Dumnezeu Iisus Hristos si cum sa nu fie intristata,cand Sfantul Apostol Pavel zice referitor la poporul iudeu:
"1.Spun adevărul în Hristos, nu mint, martor fiindu-mi conștiința mea în Duhul Sfânt,
2.Că mare îmi este întristarea și necurmată durerea inimii.
3.Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup,
4.Care sunt israeliți, ale cărora sunt înfierea și slava și legămintele și Legea și închinarea și făgăduințele,
5.Ai cărora sunt părinții și din care după trup este Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvântat în veci. Amin!"

Apoi ce sa zic,nu or fi fost traco-daci si latini si cine or mai fi inaintasi nostri cei mai drepti inainte de a fi crestinati poate nu suntem nici noi prea drepti (si ma refer intai la mine ca sunt pacatos fiind cum se vede usor din postari mandru apoi ii urasc pe altii si asa mai departe ca si am alte pacate etc) desi am primit Sfantul Botez,Sfanta Mirungere,Sfanta Impartasanie am auzit legile lui Dumnezeu Iisus Hristos si asa mai departe.

Acum zic "Hristos a inviat",da sa nu aibe numai intelesul istoric,oare e viu Dumnezeu Iisus Hristos si in sufletul meu?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 16.04.2012 at 01:15:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adormirea Maicii Domnului - despre post si sarbatoarea in sine- Laura19 Diverse Sarbatori 4 15.08.2017 05:15:24
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 01:40:58
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 21:34:38
Icoane ale Maicii Domnului cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 23.01.2010 16:37:16