Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2010, 19:52:46
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Se schimba ora la noapte

In noaptea asta se schimbă ora. Se dă ceasul înapoi cu o oră. În noaptea de 30-31 octombrie se va trece oficial la ora de iarnă,când ora 04.00 va deveni ora 03.00. Diferența între ora României și Timpul Universal (GMT) va fi, din nou, de două ore. Cu schimbarea orei vom dormi mai mult cu o oră. Ora de vară și de iarnă au fost introduse în țara noastră în anul 1979, din motive economice.

Sursa:
http://www.adevarul.ro/locale/calara...358764233.html
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2010, 19:57:11
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
In noaptea asta se schimbă ora. Se dă ceasul înapoi cu o oră. În noaptea de 30-31 octombrie se va trece oficial la ora de iarnă,când ora 04.00 va deveni ora 03.00. Diferența între ora României și Timpul Universal (GMT) va fi, din nou, de două ore. Cu schimbarea orei vom dormi mai mult cu o oră. Ora de vară și de iarnă au fost introduse în țara noastră în anul 1979, din motive economice.

Sursa:
http://www.adevarul.ro/locale/calara...358764233.html
Extraordinar de interesant, însă puteai să începi acest subiect la secțiunea de "Știri și anunțuri"; însă probabil datorită faptului că cei mai mulți băgători de seamă se călăresc pe secțiunea "Generalități", e explicabil.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2010, 20:02:25
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Extraordinar de interesant, însă puteai să începi acest subiect la secțiunea de "Știri și anunțuri"; însă probabil datorită faptului că cei mai mulți băgători de seamă se călăresc pe secțiunea "Generalități", e explicabil.

In ultimii 2 ani eu nu am aflat de schimbarea ori si am avut de pierdut, mai ales atunci cand s-a dat ora inainte, ca nu am prins Utrenia.

Imi cer iertare pentru plasarea nepotrivita a topicului.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2010, 22:16:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Extraordinar de interesant, însă puteai să începi acest subiect la secțiunea de "Știri și anunțuri"; însă probabil datorită faptului că cei mai mulți băgători de seamă se călăresc pe secțiunea "Generalități", e explicabil.
Iti prevad foarte curand "descalecarea " dumitale de pe acest forum , nu de alta dar esti : fara simtire , adica NESIMTIT !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2010, 22:21:13
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti prevad foarte curand "descalecarea " dumitale de pe acest forum , nu de alta dar esti : fara simtire , adica NESIMTIT !
Nu cred că sunt deloc nesimțit. Doar am făcut o constatare statistică, anume că deși forumul are foarte multe secțiuni și mult mai interesante și mai ortodoxe decât cea de "Genralități", cei mai mulți inși, probabil datorită unei anumite lipse de cunoștințe într-ale Ortodoxiei și datorită unei anumite superficialități tipic rumânești, se îngrămădesc pe aceasctă secțiune.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2010, 22:23:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul

In ultimii 2 ani eu nu am aflat de schimbarea ori si am avut de pierdut, mai ales atunci cand s-a dat ora inainte, ca nu am prins Utrenia.

Imi cer iertare pentru plasarea nepotrivita a topicului.
Ai procedat foarte corect ! Dovada ca nu a fost mutat thread-ul deschis de tine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2010, 23:12:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

E un motiv de tristete pentru mine.Odata cu schimbarea orei se schimba si ora de innoptare,o sa se intunece mai devreme si asa nu e bine si placut.Prefer cat mai multa lumina si soare dar nu prea e sa fie.Vine iarna,sa speram ca ne va aduce si cat de putin soare.Multumim pentru informatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2010, 06:24:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
E un motiv de tristete pentru mine.Odata cu schimbarea orei se schimba si ora de innoptare,o sa se intunece mai devreme si asa nu e bine si placut.Prefer cat mai multa lumina si soare dar nu prea e sa fie.Vine iarna,sa speram ca ne va aduce si cat de putin soare.Multumim pentru informatie.
Dar cate alte frumuseti putem gasi in acest anotimp!Gandeste-te ca si iarna vine cu o gramada de lucruri frumoase:bucuria zapezii,sarbatorile de iarna,caldura caminului parca pare mai intensa dupa ce ai ajuns acasa cu zapada pana la mustati si stai la un ceai cald cu cei dragi! :)
In viata am fi fericiti daca am reusi sa gasim si o parte buna in orice lucru care ni se intampla,chiar daca este,poate,mai putin placut la prima vedere.Frumusetea si bucuria exista,doar noi sa ne deschidem ochii sa le putem vedea!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2010, 21:53:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Asa e draga heaven.Iarna are si lucruri rele dar si multe lucruri bune!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poveste de noapte buna delia31 Generalitati 26 12.08.2011 19:27:36
Noapte buna ,va iubesc iustin10 Generalitati 38 07.11.2010 02:04:21
Ce ati schimba la voi insiva? GheronIosifIsihastul Generalitati 16 13.10.2010 12:11:46
rugaciune ptu alungarea diavolilor... la miez de noapte gheorghie Rugaciuni 6 28.07.2010 16:26:31
Spaima de asta noapte clementia Generalitati 21 09.10.2009 11:05:13