Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2014, 19:58:41
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Politica Romaniei

Chiar stateam si ma gandeam zilele astea, "Eu cu cine votez ?" ca in comedia lu' Caragiale. Intr-o zi stateam si ma uitam la tv, ceea ce nu prea fac adesea, si am vazut-o pe Macovei cum se certa in direct cu un prezentator, ca deh! el nu trebuie s-o intrerupa, ca el e total pe dinafara subiectului si culmea nu se lasa de loc doamna, si stau si-mi zic: " Cata superioritate la tanti asta, tare orgolioasa mai e !, unde e dragostea? unde e rabdarea? hmmm.... ce zice Hristos? " dupa fapte ii veti cunoaste ". Vadim ala m-a speriat la cum injura, asta e viitor presedinte? De ciuda am zis la toata lumea ca ma duc si il votez pe Iohannis :)) am zis bai lasa ca am avut rege pe Carol tot un german, macar astia is seriosi si muncitori. Pe Diaconescu nu-l votez ca e mason, pe Ponta am prins ciuda de atunci cand a venit la Targul Ocna si i-a retras titlul lui Valeriu Gafencu de cetatean de onoare, asta inseamna ca ori e mason ori le face pe placul masonilor. Intr-un fel ma gandesc? are putere votul meu? oare cel care va urma ca presedinte nu va fura? sau va face pe plan elitelor masonice? are rost sa mai votez? Ce sa fac eu in calitate de crestin in situatia asta? Urasc televizorul si mai ales politica , de fiecare data cand deschid, vad scandaluri, conflicte demascari si mi se umple inima de tulburare. Si totusi as vrea sa stiu voi cu cine votati? care este motivul vostru? cine este mai bun cine este mai rau?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2014, 20:16:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pe Diaconescu nu-l votez ca e mason
Asta e singurul motiv pentru care nu-l votezi? :))


Pai uite cum o sa decurga votul pentru mine: Votez cu oricine inafara de Ponta in turul 1, iar in turul doi, cu contracandidatul lui :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2014, 20:45:00
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Asta e singurul motiv pentru care nu-l votezi? :))


Pai uite cum o sa decurga votul pentru mine: Votez cu oricine inafara de Ponta in turul 1, iar in turul doi, cu contracandidatul lui :))
:)) buna asta
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2014, 10:11:54
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Am mai zis: o sa votez cu toti, sau imi fac o rubricuta speciala, astfel incat sa mi se anuleze votul. In turul 2, probabil voi face fel; sunt aproape sigura ca in turul 2 va fi lupta intre Iohannis si Ponta; el nu-l vreau pe niciunul, deci probabil voi face la fel ca in turul 1.

De fapt, n-as vrea ca presedinte pe niciunul dintre canditati.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2014, 10:18:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Am mai zis: o sa votez cu toti, sau imi fac o rubricuta speciala, astfel incat sa mi se anuleze votul. In turul 2, probabil voi face fel; sunt aproape sigura ca in turul 2 va fi lupta intre Iohannis si Ponta; el nu-l vreau pe niciunul, deci probabil voi face la fel ca in turul 1.

De fapt, n-as vrea ca presedinte pe niciunul dintre canditati.
Da, dar unul tot o sa iasa. Macar in turul 2, voteaza cu cel mai putin rau, pentru ca prin anularea votului, chiar ca e un drum inutil pana la sectia de votare. Pana la urma, unul din ei s-a descurcat destul de bine in Sibiu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2014, 10:46:31
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

De acord cu tine, abaaaabbbb63, dar mi-e groaza de "papusarii din spate" care vor fi tot aceiasi, indiferent cine va iesi presedinte. Rezultatul, ce mai probabil, va fi acelasi.
Mie Iohannis mi-e cumva...ciudat. E omul care tace; dar nu sti ce poate face. Asa-l vad eu; ori capabil ne nemernicii mai grozave decat cei de dinaintea lui, ori capabil de schimbari pe bune, in bine; si asta daca nu se va lasa "manuit" de "papusarii" din spate.

Poate ma insel, nu zic nu, insa, din pacate vad cam sumbru lucrurile si viitorul tarii.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2014, 10:57:34
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
dar mi-e groaza de "papusarii din spate" care vor fi tot aceiasi, indiferent cine va iesi presedinte. Rezultatul, ce mai probabil, va fi acelasi.
Hopa, s-a mai trezit cineva.Sssst, liniste, lasa-i pe ceilalti sa doarma.Sa nu strici somnul ratiunii natiunii.Suntem o natiune de somnoroase pasarele, nu ?


Citat:
Poate ma insel, nu zic nu, insa, din pacate vad cam sumbru lucrurile si viitorul tarii.
Nope, nu te inseli, te-ai trezit la "viata" din somnul ratiunii.E drept eu m-am
trezit acum 10 ani din somnul asta, dar vad ca altii dorm, dorm, si iar dorm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.10.2014, 14:16:47
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Din pacate sunt trezita de mult din somnul asta nenorocit, dar pentru asta tot trebuie sa stau si a atept sa se trezeasca si restul. Vizez sa se trezeasca majoritatea, sa putem face si noi ceva... noi, astia multi, astia care teoretic conducem tara (nu se presupune ca suntem un stat democratic?); ei bine, unde e democratia in statul asta? Ca votam aceiasi nemernici condusi de altii si mai nemernici din spate? Asta nu ma incalzeste cu nimic; asta nu ajuta la construirea de spitale si scoli,la imbunatatirea sistemului medical si educational (avem lacune imnse in aceste doua structuri); asta nu ajuta la imbunatatirea traiului nimanui, asta nu le ofera locuinte si ajutor celor care stau sub cerul liber chiar si la - grade; asta nu ofera locuri de munca decat, eventual, pe hartie.
Poate era mai bine aca nu ma trzeam din somnul ignorantei si/sau al nestiintei; poate asa nu imi batem capul degeaba, pentru ca da, imi bt capul degeaba pentru ca n-o sa rezolv absolut nimic; suntem o mana de oameni treziti care ar face ceva, da nu ajunge; pana nu se treesc si altii, tot mai muli, n-o sa se intample nimic; n-o sa putem actiona in nici un mod; decat ca orice romn: sa stam comod pe canapea si a ne plangem, ceea ce e de plans.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.10.2014, 14:44:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Hopa, s-a mai trezit cineva.Sssst, liniste, lasa-i pe ceilalti sa doarma.Sa nu strici somnul ratiunii natiunii.Suntem o natiune de somnoroase pasarele, nu ?



Nope, nu te inseli, te-ai trezit la "viata" din somnul ratiunii.E drept eu m-am
trezit acum 10 ani din somnul asta, dar vad ca altii dorm, dorm, si iar dorm.
Multi suntem treziti, dar in momentul in care absolut toti politicienii sunt corupti, atunci n-ai ce face, decat sa pleci din tara, sau sa-i impusti pe toti. Sa pui stampila aiurea la vot sigur n-o sa rezolve nimic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.10.2014, 14:56:42
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

M-as baga la impuscat :)) sau ar fi dragut sa se impuste unul pe altul..

Ce gandire malefica am... Dar, serios vorbind, ar fi singura solutie.
Wow, am luat-o razna rau :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare