Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.04.2009, 17:56:26
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Cred ca faci confuzie intre cei carora le place sa se expuna in public si cei care vor doar sa-si traiasca viata linistiti. In plus, exista foarte multi care nu si-au declarat identitatea sexuala nici macar familiilor, deoarece nu vor sa fie discriminati si hartuiti.

Pe de alta parte. este evident ca nu ai o problema (din motive legate strict de expunere indecenta) cu doi barbati care se saruta sau tin de mana pe strada, ci pentru ca sarutul respectiv sau tinerea de mana va aduc aminte ca homosexualitatea exista si este tolerata de stat si o parte a societatii.

Multi de aici spun ca nu au nimic impotriva homosexualitatii, atata timp cat homosexualii stau dupa usile inchise, atata timp cat nu-i vad pe strada si la televizor. Atata timp cat, de fapt, nu exista. Asta nu e nici pe departe toleranta!

Cei care credeti ca homosexualii sunt un fel de secta care nu au alt scop in viata decat sa va "indoctrineze" copiii, va inselati. Cei cu o astfel de orientare se stiu intre ei, se cauta in locuri destinate lor si unde nu sunt stigmatizati de majoritate. Iar daca copilul dumneavoastra va spune intr-o zi ca este homosexual, nu e din cauza propagandei, ci pentru ca asa simte si asa isi doreste sa traiasca.
Teoria: hai sa o luam pe dupa prun.

Ai stat de vorba tu cu ei si ai vazut de fapt ca se simt marginalizati si de fapt ei nu vor sa duca decat o viata linistita. Tocmai asta e si ideea de pare asa interesant , ca e ceva indecent pentru majoritatea oamenilor.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.04.2009, 18:15:55
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Teoria: hai sa o luam pe dupa prun.

Ai stat de vorba tu cu ei si ai vazut de fapt ca se simt marginalizati si de fapt ei nu vor sa duca decat o viata linistita. Tocmai asta e si ideea de pare asa interesant , ca e ceva indecent pentru majoritatea oamenilor.
Cu ce e mai indecent un cuplu de homosexuali care se saruta pe strada decat unul de heterosexuali care fac acelasi lucru? Raspuns: cu nimic. Este doar prejudecata si ura si ignoranta din mintea omului care-l impinge sa ceara galagios pedepsirea indecentei la unii, dar nu la altii. N-ai inteles nimic din mesajul meu precedent.

[SIZE="1"]Ca o nota de subsol, mi-ai spus intr-o discutie precedenta ca nu pot sa vorbesc despre ortodoxie daca nu o cunosc in sensul in care o cunosti tu, un lucru pe care-l consider, evident, fals. Ca sa vezi cat de absurditatea sfatului, incearca sa ti-l aplici singur in contextul discutiei actuale despre homosexualitate: cum poti tu sa vorbesti despre homosexualitate din moment ce nu o cunosti in adevaratul sens al cuvantului? Cum poti tu sa-ti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le intelegi? Raspunsul: evident, poti s-o faci, asa cum si eu pot s-o fac in legatura cu subiectul ortodoxie. Data viitoare cand te hotarasti sa bagi calusul in gura cuiva, gandeste-te de doua ori.[/SIZE]
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.04.2009, 18:26:25
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Cu ce e mai indecent un cuplu de homosexuali care se saruta pe strada decat unul de heterosexuali care fac acelasi lucru? Raspuns: cu nimic. Este doar prejudecata si ura si ignoranta din mintea omului care-l impinge sa ceara galagios pedepsirea indecentei la unii, dar nu la altii. N-ai inteles nimic din mesajul meu precedent.

[SIZE="1"]Ca o nota de subsol, mi-ai spus intr-o discutie precedenta ca nu pot sa vorbesc despre ortodoxie daca nu o cunosc in sensul in care o cunosti tu, un lucru pe care-l consider, evident, fals. Ca sa vezi cat de absurditatea sfatului, incearca sa ti-l aplici singur in contextul discutiei actuale despre homosexualitate: cum poti tu sa vorbesti despre homosexualitate din moment ce nu o cunosti in adevaratul sens al cuvantului? Cum poti tu sa-ti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le intelegi? Raspunsul: evident, poti s-o faci, asa cum si eu pot s-o fac in legatura cu subiectul ortodoxie. Data viitoare cand te hotarasti sa bagi calusul in gura cuiva, gandeste-te de doua ori.[/SIZE]
Eu am inteles, ce trebuia sa inteleg eu. Nu ai de unde sa stii ce inteleg eu. Nu am cerut nici pedepsirea lor.

Repet: sunt pe un forum crestin-ortodox, deci imi exprim parerea de ortodox pe un forum corespunzator.
Stiu cate ceva despre homosexualitate, mai mult din punct de vedere psihologic , decat biologic.
Daca maine de exemplu apar si "trisexualii" (e un termen inventat) la care pe langa acceptarea barbatilor si femeilor, apar si animalele , Ce facem? Ne apucam sa-i intelegem?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.04.2009, 18:32:30
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

gica contra asta de scrabble e ca un copil. are nevoie sa bage mana in foc ca sa se convinga ca frige. nu stie ce face saracu... compara si el lucruri asa cum le prinde.
apropo, stiti bancul cu scrabble?
cica ajunge scrabble internat la spital, cu urechile arse.
acolo, doctorul il intreaba: cum ai reusit sa te arzi?
scrabble zice: pai a sunat telefonul, am vrut sa raspund si am dus fierul de calcat la ureche.
iar doctorul: bine, bine, dar de ce esti ars si la cealalta ureche?
scrabble: pai a trebuit sa sun dupa ambulanta...
:))

cam asa e si scrabble. tre sa guste pelinul ca sa-si dea seama ca e amar... numai ca, inainte sa traiasca ceea ce altii respira de mii de ani, isi asuma rol doar de etichetator...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.04.2009, 18:36:24
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
gica contra asta de scrabble e ca un copil. are nevoie sa bage mana in foc ca sa se convinga ca frige. nu stie ce face saracu... compara si el lucruri asa cum le prinde.
apropo, stiti bancul cu scrabble?
cica ajunge scrabble internat la spital, cu urechile arse.
acolo, doctorul il intreaba: cum ai reusit sa te arzi?
scrabble zice: pai a sunat telefonul, am vrut sa raspund si am dus fierul de calcat la ureche.
iar doctorul: bine, bine, dar de ce esti ars si la cealalta ureche?
scrabble: pai a trebuit sa sun dupa ambulanta...
:))

cam asa e si scrabble. tre sa guste pelinul ca sa-si dea seama ca e amar... numai ca, inainte sa traiasca ceea ce altii respira de mii de ani, isi asuma rol doar de etichetator...
Crezi ca daca-l iei in ras , o sa-si schimbe atitudinea?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.04.2009, 18:49:05
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

crezi ca merita sa-l iau in ras? eu zic ca deja ii acord prea multa atentie...
incerc sa-l binedispun si vad ca-mi reuseste.
durea-m-ar capul... tre sa fie baiat bun in fond. dar na, isi cauta si el de lucru. se plictiseste saracu. si poate are nevoie de destindere si relaxare... de ce sa nu-l ajutam?
hai ma... chiar asa... n-are sens sa ne incrancenam. daca as avea adevarul in buzunar l-as scoate chiar acum. nu-l am insa.
singurul lucru de care sunt sigur si cu care voi muri este ca sunt ortodox. si cu asta basta. poate sa spuna si sa creada fiecare ce vrea. treaba lui.
ca scrabble vrea sa-i justific credinta mea si invataturile ei? de ce cred? raspund si eu ca baba: D'aia!
crezi ca ma mai intereseaza parerea lui?
nici eu...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.04.2009, 19:02:11
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
crezi ca merita sa-l iau in ras? eu zic ca deja ii acord prea multa atentie...
incerc sa-l binedispun si vad ca-mi reuseste.
durea-m-ar capul... tre sa fie baiat bun in fond. dar na, isi cauta si el de lucru. se plictiseste saracu. si poate are nevoie de destindere si relaxare... de ce sa nu-l ajutam?
hai ma... chiar asa... n-are sens sa ne incrancenam. daca as avea adevarul in buzunar l-as scoate chiar acum. nu-l am insa.
singurul lucru de care sunt sigur si cu care voi muri este ca sunt ortodox. si cu asta basta. poate sa spuna si sa creada fiecare ce vrea. treaba lui.
ca scrabble vrea sa-i justific credinta mea si invataturile ei? de ce cred? raspund si eu ca baba: D'aia!
crezi ca ma mai intereseaza parerea lui?
nici eu...
Il intrebasem ceva serios in alt topic si el o dadea cu ironia.

Daca imi va raspunde ca vrea destindere si relaxare, e altceva...

Nu se increceneaza nimeni, stai linistit!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.04.2009, 19:02:29
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Cu ce e mai indecent un cuplu de homosexuali care se saruta pe strada decat unul de heterosexuali care fac acelasi lucru? Raspuns: cu nimic. Este doar prejudecata si ura si ignoranta din mintea omului care-l impinge sa ceara galagios pedepsirea indecentei la unii, dar nu la altii. N-ai inteles nimic din mesajul meu precedent.

[SIZE=1]Ca o nota de subsol, mi-ai spus intr-o discutie precedenta ca nu pot sa vorbesc despre ortodoxie daca nu o cunosc in sensul in care o cunosti tu, un lucru pe care-l consider, evident, fals. Ca sa vezi cat de absurditatea sfatului, incearca sa ti-l aplici singur in contextul discutiei actuale despre homosexualitate: cum poti tu sa vorbesti despre homosexualitate din moment ce nu o cunosti in adevaratul sens al cuvantului? Cum poti tu sa-ti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le intelegi? Raspunsul: evident, poti s-o faci, asa cum si eu pot s-o fac in legatura cu subiectul ortodoxie. Data viitoare cand te hotarasti sa bagi calusul in gura cuiva, gandeste-te de doua ori.[/SIZE]

Exista forumuri dedicate desteptilor ,celor cu mintea deschisa ,"tolerantilor",....noi suntem niste bieti muritori depasiti si inculti....zau nu inteleg de ce insisti....!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.04.2009, 19:03:36
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

incranceneaza - scuze
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.04.2009, 19:14:16
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Il intrebasem ceva serios in alt topic si el o dadea cu ironia.

Daca imi va raspunde ca vrea destindere si relaxare, e altceva...

Nu se increceneaza nimeni, stai linistit!
iti pierzi timpul... scrabble e doar un fitilist. intreaba-l si pe cristiboss. a avut si el dispute. eu l-am prins intamplator postand in mai multe locuri si am vazut ca nu facea decat sa joace leapsa... daca ma intelegi... se distreaza bagand zazanie, facand pe interesatu...
cand il descoperi atunci te lasa in pace... nu mai esti interesant pentru el... nu mai are pe cine zgandari...
cauta raspunsuri? la petru voda cu el. la pr justin. sau, mai incolo, la pr proclu. poate pe ei, ca sunt mai in varsta, o sa-i asculte macar de rusine...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
La Miercurea Ciuc se pregateste redenumirea strazii Mihai Eminescu in strada Attila colaps Generalitati 30 08.11.2012 21:57:43
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33
nevoitori romani dorinel78 Resurse ortodoxe on-line 1 26.06.2008 23:24:21
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43