Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2009, 11:40:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=windorin;163113]mi pare mai importanta vindecarea neputintelor proprii decat aratarea cu degetul a caderii altora.
Ce ne este noua de ale catolicilor?! Pot sa faca ce vor ei.
Noi sa avem grija de noi, caci uitandu'ne la altii, nu mai avem timp sa ne vedem caderile noastre.
Iar de nu le mai vedem, oare cum le vom putea vindeca ?!

Asta cam asa este!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2009, 14:39:16
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Aici in Strasbourg se pune mare pret pe arta bizantina.
Au icoane bizantine in biserici, unele copii celebre dupa icoane grecesti cum e icoana din biserica oraselului Mundoslheim in nordul Strasbourgului.
http://www.paroisses-catho-stmax-nor...el_secours.php
In catedrala Notre Dame se vand icoane rusesti si grecesti superbe....si in plus tot altarul are o pictura bizantina extraordinar de frumoasa...am facut eu un topic pe aici.
Crucile din cimitire sunt exact dupa traditia ortodoxa....si mai intai se pastreaza crucea de lemn, identica crucii maramuresene.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.08.2009, 15:11:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Acest aspect l-am remarcat si in cateva din Bisericile catolice din sudul Frantei. Pe stalpii ce strajuiesc altarul sunt icoane in stil bizantin pictate de francezi. Este minunat sa vezi elemente ale cultului ortodox in Biserica catolica!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.08.2009, 15:22:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Interesanta exlicatia asta, nu am mai auzit-o.
Poti sa-mi spui sursa? Ma intereseaza f mult. Multumesc.

Eu stiam ca in occident pur si simplu nu exista arta icoanei ca la noi, pt ca nu a fost receptat sinodul al 7lea. Mai intai s-a pastrat unitatea traditiei, care se vede in arta romanica, pe urma ea s-a pierdut incetul cu incetul. In occident, acum imaginile au rol pur didactic. Iar realismul vine din renastere, deci este o influenta a artei clasice greco-romane. Dar sigur, exista un motiv mai profund pentru care a fost acceptat atat de usor.
Am incercat o sinteza din mai multe carti. Una de referinta este Calauza in lumea icoanei de Vladimir Lossky si Leonid Uspensky.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2013, 15:48:55
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ???

am si eu o nelamurire,iar topicul acesta pare cel mai "adecvat" pt. a o expune aici in gasirea unui raspuns(m-am gandit ca nu merita deschiderea unui nou topic doar pt. a pune o intrebare).

mama mea a primit o icoana din Franta de la o fosta vecina.aceasta e ortodoxa si merge si acolo,in Franta,la o biserica ortodoxa.cu toate acestea,a vizitat diverse biserici catolice si ne-a mai trimis si noua vederi,carti de rugaciune,apa sfintita...toate de la catolici.am multumit frumos si...ne-am debarasat (pe cat am reusit) de ele.icoana despre care e vorba eram sigura,pana nu de mult,ca e o icoana catolica,pana cand am vazut-o intr-o biserica ortodoxa.intrebarea mea e daca cineva stie in mod sigur ce fel de icoana e aceasta:ortodoxa sau catolica?deasemenea,in aceeasi biserica am vazut o copie a giulgiului din Torino,despre care iarasi stiam ca e de-al catolicilor.sa ma fi inselat din nou?

aceasta este icoana:
http://oi50.tinypic.com/2cpw2zn.jpg

astept un raspuns :D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2013, 16:00:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
am si eu o nelamurire,iar topicul acesta pare cel mai "adecvat" pt. a o expune aici in gasirea unui raspuns(m-am gandit ca nu merita deschiderea unui nou topic doar pt. a pune o intrebare).

mama mea a primit o icoana din Franta de la o fosta vecina.aceasta e ortodoxa si merge si acolo,in Franta,la o biserica ortodoxa.cu toate acestea,a vizitat diverse biserici catolice si ne-a mai trimis si noua vederi,carti de rugaciune,apa sfintita...toate de la catolici.am multumit frumos si...ne-am debarasat (pe cat am reusit) de ele.icoana despre care e vorba eram sigura,pana nu de mult,ca e o icoana catolica,pana cand am vazut-o intr-o biserica ortodoxa.intrebarea mea e daca cineva stie in mod sigur ce fel de icoana e aceasta:ortodoxa sau catolica?deasemenea,in aceeasi biserica am vazut o copie a giulgiului din Torino,despre care iarasi stiam ca e de-al catolicilor.sa ma fi inselat din nou?

aceasta este icoana:
http://oi50.tinypic.com/2cpw2zn.jpg

astept un raspuns :D
icoana e catolică.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2013, 17:33:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul

aceasta este icoana:
http://oi50.tinypic.com/2cpw2zn.jpg

astept un raspuns :D
Este o icoana catolica, infatisand, dupa toate aparentele, una dintre cele mai celebre si documentate aparitii ale Sfintei Fecioare: cea de la Lourdes. Dand un google dupa "our Lady of Lourdes" va lamuriti daca grota descrisa acolo de martorii care au vazut-o pe Preacurata seamana cu cea din icoana.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2013, 19:17:46
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

banuiam eu ca e catolica,dar m-a derutat faptul ca am vazut-o intr-o biserica ortodoxa.
multumesc de raspunsuri.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2013, 20:11:58
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De fapt reprezentarile astea catolice nici nu sunt icoane, noi gresim cand spunem „icoane catolice”. Daca avem intr-adevar de a face cu un chip (icoană) al Mântuitorului, Maicii Domnului sau al sfinților, atunci firesc că el ne cheamă la o trăire dreptslăvitoare (ortodoxă). Iar dacă nu ne cheamă la așa ceva atunci nu este icoană (chip) al persoanei pe care pretinde că o reprezintă ci este o fantasmă izvorâtă din gândirea trupească a apusenilor...așa cum este și imaginea pe care a primit-o Maria din Franța.

p.s.: Prin chip evident că nu înțelegem reprezentarea fotografică a trupului ci ipostasul întreg (cu tot cu trupul înduhovnicit).

Să ne ajute bunul Dumnezeu să îl slăvim pe Hristos cel Adevărat, adică să căutăm și să păstrăm dreaptaslăvire, ortodoxia (care e din ce în ce mai greu de găsit în interiorul a ceea ce azi cunoaștem drept „ortodoxie”)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2013, 20:18:27
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este o icoana catolica, infatisand, dupa toate aparentele, una dintre cele mai celebre si documentate aparitii ale Sfintei Fecioare: cea de la Lourdes. Dand un google dupa "our Lady of Lourdes" va lamuriti daca grota descrisa acolo de martorii care au vazut-o pe Preacurata seamana cu cea din icoana.
Faceți o gravă confuzie. Nu știu cine este femeia aceea care își dă ochii peste cap în tabloul respectiv dar vă asigur că nu este Maica Domnului. Dacă doriți să o măriți pe Împărăteasa Cerului și a Pământului vă sfătuiesc să faceți rost de o icoană.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37