Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 26.03.2009, 14:37:34
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

elenavioletacocos;124890]multumesc de intelegere ! nu schimb nimic,si tin duminica ,deoarece consider ca este ceva ce nu se leaga! de ce as lua de buna, ziua sambata? dc la asta va refereati sa nu schimb!
au mai incercat si altii sa ma convinga ca sambata e ziua a saptea,si aproape reusisera,dar D-zeu m-a ajutat sa raman ferma in credinta mea ! D-zeu sa va lumineze si sa va ajute,Amin!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
  #302  
Vechi 26.03.2009, 14:49:05
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
au mai incercat si altii sa ma convinga ca sambata e ziua a saptea,si aproape reusiseram ,dar D-zeu m-a ajutat sa raman ferma in credinta mea !
Care este ziua a saptea, aproape toata lumea stie.Biblia o arata clar. Rugati un preot sa va arate cu Scriptura, care este ziua a saptea.

Problema este daca dvs. chiar credeti ca cele 10 Porunci trebuiesc respectate sau ati spus-o fara convingere.
  #303  
Vechi 26.03.2009, 14:50:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Am inteles ca vreti sa repectati toate cele 10 porunci. Este un lucru foarte intelept. Dar sa nu schimbati nimic din felul cum au fost scrise Poruncile, de insusi Dumnezeu, pe piatra (Iesirea 20:2-17).
Nu am citit inca tot VT si de aceea intreb: oare cele 10 PORUNCI nu sunt detaliate in VT in multe legi, cam 360 legi, pe care cel credincios trebuie sa le respecte pe toate, caci incalcarea uneia singure inseamna a te face de fapt necredincios?!?
Eu stiu insa ca NT a inlocuit VT, nu prin anularea legii, ci prin intarirea ei.
  #304  
Vechi 26.03.2009, 15:13:14
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu am citit inca tot VT si de aceea intreb: oare cele 10 PORUNCI nu sunt detaliate in VT in multe legi, cam 360 legi, pe care cel credincios trebuie sa le respecte pe toate, caci incalcarea uneia singure inseamna a te face de fapt necredincios?!?
Eu stiu insa ca NT a inlocuit VT, nu prin anularea legii, ci prin intarirea ei.
1. Cele 10 porunci suntsi detaliate si comasate. Domnul Iisus Hristos ne spune:
"Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau" (Matei 22:37 si poate fi gasita si in VT la Deuteronom 6:5) - Aici sunt comasate primele patru porunci, care se refera la relatia om-Dumnezeu.
"Sa iubesti pe aproapele tau, ca pe tine insuti" (Matei 22:39 si poate fi gasita si in VT la Levitic 19:18)- Aici sunt comasate urmatoarele 6 porunci, care se refera la relatia om-semen.
In ceea ce priveste detalierea celor 10 Porunci: Sfanta Scriptura, atat VT cat si NT abunda de invataturi referitoare la dragostea care trebuie sa o avem pentru Dumnezeu si pentru semeni. De fapt toata Sfanta Scriptura ne vorbeste de planul de mantuire a lui Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos, si caracterul lui Dumnezeu infatisat in cele 10 Porunci.

2. Nu stiu ce intelegeti prin lege. Stiu ca Sfanta Scriptura vorbeste de Legea lui Dumnezeu si legea lui Moise (care a fost data tot sub indrumarea lui Dumnezeu, dar are un caracter simbolic si temporar).
  #305  
Vechi 26.03.2009, 16:20:03
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Va rog sa nu mai raspundeti provocarilor sectarilor. Exact cum spunea cineva pe alt topic, tot ce vor este sa li se dea atentie! Si nu mai incerecati sa le explicati nimic, pt ca asta asteapta, si fac cum faceau fariseii cu Mantuitorul, sa ne prinda in cuvant! Cand nu intelegeti ceva din Biblie sau din scrierile Sfintilor Parinti, mergeti la preot sa va explice. Nu incercati de capul vostru sa intelegeti, ca ajungeti ca ei, rataciti.
Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #306  
Vechi 26.03.2009, 16:50:42
doartemporar doartemporar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Lasa-ne fatarnice! Cat de vicleni puteti fi, lupi imbracati in piei de oaie! Ma mai lua alt adventist, ca unde imi este dragostea crestineasca? Asta va intreb si eu pe voi, unde va este dragostea crstineasca? A? Daca rupeti oameni din Biserica Ortodoxa, si-i duceti la secte, acei oameni se vor duce in iad! Asta e dragoste crestineasca? Vorba parintelui Cleopa, voi sunteti draci, nu oameni, ca duceti oamenii in iad, macar dracii au coarne, dar voi nu aveti! FATARNICILOR! Umblati cu Biblia in mana, si faceti cum faceau fariseii, care incercau sa-L prinda pe Mantuitorul in cuvant! Asa faceti si voi, incercati sa-i prindeti in cuvant pe ortodocsi! Dar nu o sa puteti niciodata! Stiti de ce? Pt ca adevarul unul este: ORTODOXIA, fie ca va place, sau nu! UN SINGUR BOTEZ, O SINGURA CREDINTA, UN SIGUR DUMNEZEU!

Doamne ajuta!
Aspre cuvinte de grea judecata rostiti... trebuie ca sunteti un om desavarsit si sfant. Nu-mi vine sa cred ca un om al lui Dumnezeu precum parintele Cleopa ar fi putut rosti asemenea cuvinte. Dumnezeu cu mila!
  #307  
Vechi 26.03.2009, 17:51:03
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Care este ziua a saptea, aproape toata lumea stie.Biblia o arata clar. Rugati un preot sa va arate cu Scriptura, care este ziua a saptea.

Problema este daca dvs. chiar credeti ca cele 10 Porunci trebuiesc respectate sau ati spus-o fara convingere.
sabatul ,stiu scrie in bibilie ,DAR eu am o ipoteza,o tin pt mine ! ziua a saptea e duminica .Dc gresesc ,sa ma ierte D-zeu! Dar stii care e diferenta intre mine si tine ? ca eu nu incerc sa te conving de nimic! eu cred in D-zeu pur si simplu ! si cu fiecare zi incerc sa fiu o persoana mai buna ,si ajut cat pot ! Si mai degraba ajut animalutzele oropsite decat oamenii! oamenii sunt fatarnici si lingusitori! cred ca D-zeu ma stie si vede cum incerc cu fiecare zi sa fiu mai buna ,si asta conteaza ! Sa te ajute D-zeu ! si cel mai important sa iti dea minte sa nu mai speli creierul nimanui ! Doamne ajuta !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
  #308  
Vechi 26.03.2009, 18:01:59
doartemporar doartemporar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sabatul ,stiu scrie in bibilie ,DAR eu am o ipoteza,o tin pt mine ! ziua a saptea e duminica .Dc gresesc ,sa ma ierte D-zeu!
Atata timp cat nu ai acces la Biblie, e OK. Insa daca ai posibilitatea sa verifici si nu o faci, nu stiu in ce masura poti invoca iertarea lui Dumnezeu. Dumnezeu ne iarta daca marturisim greseala si o parasim. Duminica este ziua intaia a saptamanii, conform Scripturii. Si acest lucru ti-l poate certifica orice preot ortodox.
  #309  
Vechi 26.03.2009, 18:07:07
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Asemenea cuvinte a rostit Mântuitorul:

Matei 7.15 "Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori."
Matei 7.6 "Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi."

si sf Pavel:

Tit 3.10 "De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #310  
Vechi 26.03.2009, 18:11:03
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

am acces la biblie ,nu sunt o persoana inculta,citesc,acum am mai si spus aprofundez biblia,dar dp cum am spus,eu am o teorie... dc cineva ,a facut o mica greseala ,si de fapt sabatul inseaman duminica si nu sambata ? la asta "iluminatilor" v-ati gandit ? Tu nu esti DUMNEZEU ! tu esti un om ca si mine,iti poti da cu parerea ,nu ai dreptul de a ma judeca ,dc este sa gresesc ma las in mainile lui D-zeu ,si o sa imi accept depeapsa!asta se numeste a fi constient de actele tale ! eu ma rog lui D.zeu sa ma judece cand va veni momentul ,dupa fapte ,si nu dupa cate ori am citit biblia intr.o zi ,sau de cate ori m-am dus la biserica duminica ! eu cunosc din cultul tau o pers care se duce sambata la adunare si fura ce zici de asta ?? a fura nu e pacat ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30