Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.11.2015, 21:46:16
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
https://ioanflorin.wordpress.com/

Ce parere aveti despre articolul de pe prima pagina a acestui blog?
"Oamenii scandează, așa e, dar nu se răfuiesc cu Biserica Ortodoxă, ci cu o imagine a ei din zilele noastre: imaginea aroganței unei instituții. Aceasta este vestea proastă."

Sunt de acord cu ce spune omul acesta...

Din pacate si eu sunt dintre ortodocsii care s-au obisnuit sa nu le dea dreptate oamenilor chiar si cand acestia au dreptate.

Tragedia de la Colectiv si urmarile ei m-au marcat profund si m-au pus intr-o stare de criza de identitate (una binevenita) in care sa imi re-analizez credinta si viata. Iubirea fata de Dumnezeu e NULA si MINCINOASA daca nu exista iubire fata de aproapele, ateu, pocait, musulman etc.

Suntem prea formali, prea ne-originali. Nu cred ca preotilor ortodocsi le-a lispit iubirea si compasiunea fata de cei morti, ci cred ca le-a fost teama sa iubeasca autentic, original. Le-a fost tema ca poate daca spun o rugaciune la fata locului incalca cine stie ce canon. Sau poate a fost altceva...nu stiu.

Din fericire, exista preoti frumosi, ca de exemplu, parintele Necula, care a spus o rugaciune cu oamenii, si a ascultat huiduielile lor cu smerenie. Stiu ca exista mai multi oameni ca el.

De aici, din Mexic, ma rog pentru fratii mei Romani, pentru invierea intru Dumnezeu a Romaniei! Amin.
Reply With Quote