Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.07.2015, 00:38:35
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Al tău, al meu și al altora... ideea e că-i curată ipocrizie să faci elogiul funiei din mijlocul pădurii spânzuraților.
Poti sa-mi si traduci? Esti prea kriptikos si am tendinta sa interpretez intr-o directie careia ii prevad finalul intr-o fundatura.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.07.2015, 00:40:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Poti sa-mi si traduci? Esti prea kriptikos si am tendinta sa interpretez intr-o directie careia ii prevad finalul intr-o fundatura.
Just kidding, vorba ta.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.07.2015 at 00:43:36.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.07.2015, 00:46:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Just kidding, vorba ta.
Aha, te jucai iarasi cu eprubeta cu acid sulfuric si era s-o scapi. Pe altii. Bine ca ai pus-o la loc!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.07.2015, 00:56:06
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ei, dacă tot m-am apucat să trântesc atâtea, apăi mă silesc s-o duc până la capăt, să știu o treabă...
Sophia, sper să fii pe aici și să citești, întrucât scriu în primul rând pentru tine.

*
... Una din tehnicile simple folosite de terapeuții AT este așazisa "tehnică a scaunelor" când, ca să spun pe scurt, persoana își exprimă poziția față de un eveniment, situație etc. succesiv din punctul de vedere al unei stări a eului (adult, copil liber, copil rebel, copil adaptat, părinte grijuliu/hrănitor, părinte normativ). Cu acest prilej se realizează atât o serie de conștientizări privind predominanța unei stări sau a alteia în raport cu celelalte stări ale eului, cât și anumite procese de contaminare sau chiar excluziune a unei stări din pricina dominanței alteia, precum și redistribuirea energiei psihice în mod adecvat/adaptat la situație etc. Multe conflicte interne se pot stinge ori măcar se developează folosind doar această tehnică.
Să mă silesc mai departe. Nu pentru a populariza psihologia (m-am lămurit că în mediul forumului e ca și cum ai vorbi pereților, ba încă unora cu pumni și țepușe!), ci întrucât cunoștințele de psihologie ar putea avea un rol oarecare, măcar cât un tras de mânecă, știu și eu... Poate se oprește omul și se uită un pic câș la el însuși. Ceea ce sub nici o formă nu e "soluția", dar poate fi un mic început de resemnificare etc.

M-aș opri o clipă asupra stării eului numită "copil rebel". Precum îi spune și numele, suntem în această stare sufletească de câte ori ne purtăm ca un copil capricios, plin de hachițe, care face invers decât i se spune sau decât știe că s-ar aștepta de la el.
El nu face aceasta doar ca să îi supere pe ceilalți (deși o anumită conduită a răzbunării poate fi adeseori cu adevărat prezentă), ci mai ales ca să se afirme ca identitate distinctă, ca posesorul unui eu aparte. E un gest care vrea parcă să spună: "hei, voi ăștia mari, să știți că exist și eu!" Mai e și o cerere mascată de a primi timp și atenție etc. Tot felul de lucruri perverse, din păcate... (nu nevoia e perversă, ci modalitatea prin care obține gratificația)

Cum s-a format acest tip de stare a eului în personalitatea noastră? (atenție că suntem fiecare dintre noi, uneori, în această stare) Și de ce rămâne activă?
Geneza acestui tip de funcționare sufletească a fost bogat explicată. În două cuvinte e vorba despre evenimente traumatice cărora copilul nu a știut să le dea o rezolvare pe altă cale, iar rezolvarea s-a fixat ca achiziție adaptativă apoi s-a generalizat, din păcate... Uneori generalizarea e atât de mare încât vorbim de adevărate profile psihologice de "răzvrătit".
De ce rămâne activă? Pentru că persoana nu a găsit între timp ceva mai bun, care să facă inutil "ajutorul" dat de copilul rebel. Pare curios, dar unii oameni nu învață în întreaga viață vreo alternativă la rebeliune... refuză să se dezvolte, rămân automulțumiți cu "găselnița" lor infantilă și îi învață și pe alții să facă la fel.

După unii autori, copilul rebel apare ca un frate al celorlalți doi (liber și adaptat) când mediul educativ e nehrănitor, nepermisiv, deosebit de ostil și restrictiv. Epuizat în ingeniozitatea și adaptabilitatea sa, strivit de interdicții și reguli, copilul scornește un fel de înger păzitor care pare rupt din vorbulița "fă-te frate cu dracu până treci puntea".
Mi-a trebuit mult timp și multă suferință ca să înțeleg că puntea nu o treci așa niciodată dar rămâi frate cu dracu, poate pentru totdeauna...

Unii autori, în primul rând Berne, părintele AT, vorbesc și despre "demonii" din funcționarea copilului rebel. Berne era un evreu raționalist, un scientist cu mare finețe psihologică și un ateu indiscutabil. Când el se referă la demoni nu are în vedere accepțiunea pe care noi o dăm acestui cuvânt în cultura noastră creștină. Totuși, prin nu știu ce ironie, eu cred că a nimerit-o foarte bine! Eu pot demonstra, dacă m-aș așterne câteva săptămâni la studiu și scris (exclus, m-am lecuit de prostia asta) că, într-adevăr, starea eului copil rebel este "poarta" și tărâmul unde activează de obicei dracii în mintea noastră. Dar ei nu lucrează doar acolo... Iar asta e o altă poveste....

Last edited by Ioan_Cezar; 27.07.2015 at 01:32:41.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.07.2015, 01:01:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Aha, te jucai iarasi cu eprubeta cu acid sulfuric si era s-o scapi. Pe altii. Bine ca ai pus-o la loc!
De data asta era un neutralizant alcalin, reactiv la secreția de acid gastric pe stomacul gol, sesizată întâmplător la simpaticii farisei din viața reală care fac pe vameșii în mediul virtual!

Scuze pentru off-topic...! Continuați să o catehizați cu râvnă pe sophia, poate că o aduceți pe calea cea bună până la Judecata de Apoi. Cum care cale bună?? Aia bătută de voi, of course!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.07.2015 at 02:21:43.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.07.2015, 01:57:40
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De data asta era un neutralizant alcalin, reactiv la secreția de acid gastric pe stomacul sesizată întâmplător la simpaticii farisei din viața reală care fac pe vameșii în mediul virtual!

Scuze pentru off-topic...! Continuați să o catehizați cu râvnă pe sophia, poate că o aduceți pe calea cea bună până la Judecata de Apoi. Cum care cale bună?? Aia bătută de voi, of course!

Catehizare? Eu, nici vorba. Strangeam bibliografie pentru o lucrare despre Skoliosis. Intre timp vad ca gasesc material si pentru una despre hibridul farivames.
Cum care farivames? Ala care atunci cand vine vorba de vamesi si farisei, are tendinta de a se identifica cu vamesul. Ori, ma rog, de a se delimita pe sine drastic de fariseu. Ala care zice “ce bine ca nu-s si eu ca fariseii astia! Ce bine ca eu sunt un vames pacatos si nu fac pe desteptul catehizandu-i pe ceilalti! Doamne iti multumesc ca ma tii departe de calea lor! Amin!”


Nu te obosi sa critici hermeneutica de mai sus. Just kidding :) la asa neutralizant alcalin, asa reactii adverse!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.07.2015, 02:13:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Catehizare? Eu, nici vorba. Strangeam bibliografie pentru o lucrare despre Skoliosis. Intre timp vad ca gasesc material si pentru una despre hibridul farivames.
Cum care farivames? Ala care atunci cand vine vorba de vamesi si farisei, are tendinta de a se identifica cu vamesul. Ori, ma rog, de a se delimita pe sine drastic de fariseu. Ala care zice “ce bine ca nu-s si eu ca fariseii astia! Ce bine ca eu sunt un vames pacatos si nu fac pe desteptul catehizandu-i pe ceilalti! Doamne iti multumesc ca ma tii departe de calea lor! Amin!”


Nu te obosi sa critici hermeneutica de mai sus. Just kidding :) la asa neutralizant alcalin, asa reactii adverse!
Nu poate fi vorba de critică, Doamne ferește, doar știam că neutralizantul alcalin provoacă vomă textuală corozivă la detectoarele de pneumatofori defecte...
Dacă te ostenești să continui "hermeneutica", cu siguranță descoperim și alte reacții adverse...

A se citi tot în trena lui "just kidding"....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.07.2015 at 02:41:17.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.07.2015, 02:20:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

...................:))))
Au intelectualii ardeleni un mod de a se tachina, demn de toată admirația!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.07.2015, 06:14:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aia-i takineală?
Au zâmbetul cam forțat, în acest caz.
Giast qiding.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.07.2015, 10:48:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Curiozitatea mea e legata de data asta nu de ce a inteles sau nu Sophia din toate discutiile despre post sau pe alte teme, ci de atitudinea celor care ii raspund de fiecare data.

Daca peste o luna, doua, vine iar vorba de post, credeti ca interventiile si convingerile Sophiei vor fi radical diferite in urma explicatiilor pe care i le-ati dat azi? Si daca nu, cum va ganditi sa abordati iar chestiunea?
Cum trebuie pusa problema legaturii stranse dintre asceza si credinta, teoretic vorbind (ca e clar ca nepracticand-o nu poti vorbi de ea), intr-o discutie cu cineva care nu vede nicio legatura intre ele?

Aceeasi intrebare pentru AlinB, Yasmina, Mirela, Florin-Ionut, Ioan Cezar si oricine care citeste pe aici.
Salutari Delia!

Eu una,intervin mai putin(si tind catre niciodata)atunci cand vine vb despre catehizare sau corectii dpdv ale dogmei ortodoxe.
Este foarte simplu,nu ma pot lauda ca sunt experta :)
Dar cand am nelamuriri personale,exista internet si librarii online care mai salveaza situatia.

Ceea ce stiu este prea putin ca sa am pretentii pt indreptarea altora.
Totusi intervin cand se incalca chestiuni de bun simt care sunt prea enorme pt a fi trecute cu vederea.


Sunt niste useri(cateva femei) care ma smintesc intotdeauna cu postarile lor;ma smintesc atat de tare incat nu ma pot abtine sa nu le raspund- si de fiecare data fara sa folosesc duhul blandetii,deoarece lipsa lor de considerare si cateodata de logica primara,ma infurie,ma chinuie.
Dar asta este problema mea. Probabil ca ar fi trebuit sa nu-mi pese sau sa ma straduiesc mai mult sa le raspund cu binete.

Totusi,discutiile capata pagini peste pagini iar cel care are nedumerirea ramane nedumerit si peste ani deoarece problemele sale nu sunt neaparat asa cum apar in forum,superficiale/minore ci sunt cu totul altceva. Sunt persoane carora le place sa se planga,ca un soi de descarcare nervoasa;vin aici isi fac un jurnal zilnic si doresc sa fie ascultate,eventual sa atraga simpatie si sa-si faca un stadion cu fani care le spuna exact ceea ce doresc sa auda si sa mearga in viata mai departe,tot asa.
Nimic mai facil.

Insesi persoanele respective sunt rezistente la schimbare si nu doresc cu una cu doua sa-si schimbe conditia desi se plang peste tot cat le este de greu.
Abia asta devine o reala problema!


In rest,rabdare cu altii sa ne dea Dumnezeu,caci eu una,de asta duc mare lipsa :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 27.07.2015 at 11:04:59.
Reply With Quote
Răspunde