Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 09.11.2015, 02:33:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Complet fals, cei care scandeaza sunt atei sau din cei care nu merg aproape niciodata la biserica. Ma indoiesc ca un singur credincios, fie el si printre ultimii, s-ar apuca sa arunce cu pietre in biserici sau sa huiduie rugaciunea. Ei il au ca guru pe Cernea, care nu a ratat momentul sa isi exprime cugetarile libere. Iar Cernea e tot rocker, nu da din pletele lui pe manele. Iar preotul exilat in Scotia (care am inteles ca a spus ca inainte a fost ziarist), daca aculti ce conceptii are in general (cu greu regasesti si ceva ce tine de ortodoxie) o sa te doara capul o saptamana.
Iar cu rockerii ? Si daca-i cernea rocker ce ? Rockerii dau de obicei cu pietre in biserici ? Care e legatura ? Rockerii sunt toti obicei atei, feministi, vegani cum e Cernea ?
Fiul lui Paul Grigoriu, care vineri seara se duce la un concert de asta si duminica la liturghie, arunca si el cu pietre ? Sau altii ? Ca or mai fi.

Eu cred ca tocmai, e putin probabil ca un rocker sa dea cu pietre in biserici in afara de o minoritate fara minte. E mult mai probabil sa arunce cu pietre un manelist. Sau unul care uraste si muzica, nu doar pe Dumnezeu. Si care eventual, i-ar tunde si pe rockeri. Ca sa fim toti la fel.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 09.11.2015, 14:22:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Complet fals, cei care scandeaza sunt atei sau din cei care nu merg aproape niciodata la biserica. Ma indoiesc ca un singur credincios, fie el si printre ultimii, s-ar apuca sa arunce cu pietre in biserici sau sa huiduie rugaciunea. Ei il au ca guru pe Cernea, care nu a ratat momentul sa isi exprime cugetarile libere. Iar Cernea e tot rocker, nu da din pletele lui pe manele. Iar preotul exilat in Scotia (care am inteles ca a spus ca inainte a fost ziarist), daca aculti ce conceptii are in general (cu greu regasesti si ceva ce tine de ortodoxie) o sa te doara capul o saptamana.
Deocamdata e greu de spus cine a facut chestiile astea, e posibil sa fie vorba de provocatori platiti, inconjurati de ceva oameni prea confuzi sa protesteze, oameni confuzi care din pacate la noi putini nu sunt.

Erau intr-o filmare vreo 2 femei nebune care strigau pe langa luminarile alea de la locul dezastrului "unde sunt preotii, de ce n-au venit la mortii nostri"?
Aici ai doua variante, alea erau atat de proaste dar dornice sa se bage in seama, sa apara la televizor incat nu-si dau seama de absurd, ca mortii doar nu sunt acolo SAU in ciuda fetei de gospodine ordinare erau platite pentru circul asta.

Citat:
Preotii au fost acolo unde era nevoie, nu unde vor cei ce n-au auzit de biserica. Daca cineva moare pe o sosea nu se duce preotul sa faca slujba la sosea, ci la omul acela. Dupa aceea preotii s-au dus si au sfintit o troita, nu au facut slujba clubului.
Da, dar "crestinii" nostri deconectati de Biserica dar conectati mental la Pro(s)TV si Antene, daca le-au spus astia ca trebuie slujba acolo, trebuie.

Uite asa se arata si roadele investitiei in Catedrala Mantuirii la Gramada, cand uitam ca mantuirea e individuala si omul trebuie sa lucreze cu om si trebuie investit in oameni nu in pereti.

Pana la urma au gasit o formula sa impace si caprele se pare, au ridicat o troita si au slujit pentru asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.11.2015 at 14:27:15.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 09.11.2015, 14:32:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, dar "crestinii" nostri deconectati de Biserica
"Creștinii seculariști" cum bine zicea cineva deunăzi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #304  
Vechi 09.11.2015, 14:40:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deocamdata e greu de spus cine a facut chestiile astea, e posibil sa fie vorba de provocatori platiti, inconjurati de ceva oameni prea confuzi sa protesteze, oameni confuzi care din pacate la noi putini nu sunt.

Erau intr-o filmare vreo 2 femei nebune care strigau pe langa luminarile alea de la locul dezastrului "unde sunt preotii, de ce n-au venit la mortii nostri"?
Aici ai doua variante, alea erau atat de proaste dar dornice sa se bage in seama, sa apara la televizor incat nu-si dau seama de absurd, ca mortii doar nu sunt acolo SAU in ciuda fetei de gospodine ordinare erau platite pentru circul asta.



Da, dar "crestinii" nostri deconectati de Biserica dar conectati mental la Pro(s)TV si Antene, daca le-au spus astia ca trebuie slujba acolo, trebuie.

Uite asa se arata si roadele investitiei in Catedrala Mantuirii la Gramada, cand uitam ca mantuirea e individuala si omul trebuie sa lucreze cu om si trebuie investit in oameni nu in pereti.

Pana la urma au gasit o formula sa impace si caprele se pare, au ridicat o troita si au slujit pentru asta.
Si printre aia care i-au alungat prima oara pe cei cu mesajul crestin din piata, cea mai vocala era tot o femeie cu "dumnezeu in suflet".
Reply With Quote
  #305  
Vechi 09.11.2015, 15:11:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma intreb cati au fost totusi de acord cu ea si cati au preferat sa taca ca si ala de langa el tacea iar aia cu gura mare trecea drept persoana "cu autoritate".

Vezi experimentele lui Milgram vizavi de obedienta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Milgram

Oricum de cateva zile manipularea a devenit mult mai evidenta, au venit indivizi cu portavoce inconjurati de galerie vizibila transmitand mesaje care deja au o anumita coloratura politica.
Asta se pare ca i-a facut pe destui sa plece scarbiti.

De la mineriada incoace s-au mai rafinat formele de spargere a unui protest de strada, nu mai e nevoie de scutieri, mineri..

Si de ce sa strici ceva, cand poti sa deturnezi in folosul tau?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 09.11.2015, 17:22:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinb Vezi mesajul
si de ce sa strici ceva, cand poti sa deturnezi in folosul tau?
100% corect ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #307  
Vechi 09.11.2015, 19:20:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Site-ul francez*20MINUTES.FR*se întreabă în titlul unui amplu material, realizat împreună cu AFP, dacă "România este pe care să facă o revoluție?", comentând că incendiul de acum zece zile a constituit "picătura care a umplut paharul" și că, după demisia lui Ponta, protestatarii vor o "reformare în profunzime a clasei politice".

După ce prezintă ceea ce s-a petrecut pe 30 octombrie și stadiul anchetei cu privire la incendiu, site-ul scrie că "Iohannis a luat lucrurile în mână: după ce a numit un premier interimar, a discutat cu partidele politice și un grup de reprezentanți ai manifestanților", discuție în urma căreia pare să privilegieze soluția unui "guvern de tehnocrați" și urmând să se reîntâlnească cu partidele politice pentru a anunța la sfârșitul săptămânii o concluzie.

La întrebarea dacă această "criză poate conduce la reforme profunde", tot site-ul răspunde că "aceasta este întreaga miză", subliniind că, după ce "Ponta se presupunea că reîncarnează primenirea conducătorilor politici, cetățenii au dovedit că nu vor mai face concesii politice".

REUTERS*scrie că Iohannis a stat 20 de minute printre cei aproximativ 1.000 de protestatari prezenți duminică în Piața Universității, notând că numărul acestora a scăzut în weekend.

Președintele a anunțat că va relua consultările cu partidele politice și lideri ai societăți civile, scrie agenția, precizând că sub 100 de răniți se mai află în spitalele din țară, dintre care aproximativ 40 în stare critică.

"Incendiul a atras atenția asupra modului în care sunt acordate permise și sunt inspectate localuri publice în al doilea cel mai sărac stat din Uniunea Europeană", scrie agenția.

"Îmi doresc ca 1.500-2.000 de tineri să fie aici în fiecare seară, până când clasa politică ne va auzi. Voi face tot ceea ce voi putea să schimb viitorul acestei țări", a declarat pentru Reuters Radu, un tânăr protestatar, în piață.

"Opération Mani pulite à la roumaine", titrează Andrada Noaghiu într-un material publicat în ediția de luni a ziarului*Le Parisien, la rubrica "Fapt divers", în care prezintă ancheta de corupție care-l vizează pe Ponta, dar și pe cea care vizează Apa Nova, pentru evaziune fiscală.

Postul*RFI, dar și*AFP*scriu despre faptul că presa română acuză autoritățile că au întârziat procedurile de transferare a unei părți a răniților în spitale din străinătate, după creșterea bilanțului tragediei în weekend.

În ceea ce privește protestele, "dacă numărul participanților scade, această mobilizare fără precedent rămâne importantă, în pofida demisiei Guvernului și nominalizării unui premier interimar", subliniază RFI, adăugând că "de zece zile manifestanții își exprimă nemulțumirea față de o clasă politică, pe care o acuză că este coruptă și incompetentă, dar și dorința unei schimbări profunde".

Postul*EURONEWS*scrie pe site că printre victimele incendiului de la Colectiv se află doi studenți străini. Manci Ayberk, studentul turc în vârstă de aproximativ 20 de ani, a murit duminică, într-un spital din România, după opt zile de agonie, alături de părinții săi, iar Tullia Ciotola, în vârstă tot de 20 și ceva de ani, a fost evacuată în Olanda, dar a decedat la sosire, precizează postul.

Mai mulți specialiști străini au venit în România să ofere ajutor echipelor de chirurgi români, suprasolicitate după incendiu, de când au tratat peste 140 de răniți, potrivit postului paneuropean. Acești medici străini - între alte țări din Franța, Marea Britanie, Israel, Turcia - sunt considerați eroi de către români, scrie Euronews.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #308  
Vechi 09.11.2015, 19:31:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Iar cu rockerii ? Si daca-i cernea rocker ce ? Rockerii dau de obicei cu pietre in biserici ? Care e legatura ? Rockerii sunt toti obicei atei, feministi, vegani cum e Cernea ?
Nu stiu ce ai inteles din ce am scris eu. N-am spus ca cei ce au facut asta sunt rockeri, ca toti rockerii sunt atei. Am spus ca cei ce sunt atei sau anti biserica sunt influentati sau adpeti ai lui Cernea. Iar legatura lui Cernea cu rockul este ca multi rockeri sunt si atei. Spui ca si tu ai avut legatura cu rockul, doar daca erai intr-o gasca de rock and roll nu stii toate acestea. Gastile de rockeri sunt, de obicei, cu heavy metal (plus perioada flower power). Despre rockul acesta e vorba, nu de rock-ul ala mai linistit. Am dat si exemple, aproape toti rockerii pe care ii stiam erau atei. Ca dupa aceea unii devin credinciosi e alta poveste. Dar unii erau mai mult, de exemplu cineva poveste de un grup care mergea prin cimitir, erau un fel de satanisti. Un altul mergea la biserica in timpul slujbei si striga niste hule. Si tu spui ca toti rockerii ar fi cei mai cuminti dintre toti. Ba si credinciosi. Nu e vorba ca aia care dadeau cu pietre erau rockeri, ci de miscare, in general.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Fiul lui Paul Grigoriu, care vineri seara se duce la un concert de asta si duminica la liturghie, arunca si el cu pietre ? Sau altii ? Ca or mai fi.
Trecand peste faptul ca si aia de la MISA spuneau ca sunt ortodocsi si merg si la biserica (nu e cazul aici), nu stiu cat de bine e sa ai adaugat la nume "slayer" (ucigasul). Desigur, e numele formatiei si spune ca a ramas dinainte. Daca stii ce versuri are Slayer si ca multi tineri s-au sinucis din cauza aceasta (am citit ca si in 2007 s-a sinucis un tanar din Suedia). Si eu ascultam Slayer si metal inainte, dar dupa ce am devenit credincios am terminat, el si-a pastrat pseudonimul in nume. Am citit un interviu, a fost si el ateu, apoi a devenit interesat de crestinism din punct de vedere cultural si apoi a devenit credincios. Si spune ca acum nu mai e numai cu death metal, asculta mai multe genuri, asta era cand era mai tanar. Nu mi se pare un lucru intelept sa asculti death metal si apoi sa mergi la slujba.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca tocmai, e putin probabil ca un rocker sa dea cu pietre in biserici in afara de o minoritate fara minte. E mult mai probabil sa arunce cu pietre un manelist. Sau unul care uraste si muzica, nu doar pe Dumnezeu. Si care eventual, i-ar tunde si pe rockeri. Ca sa fim toti la fel.
Problema e ca, probabil, sunt putini manelisti care sunt si atei. Ateii de obicei sunt cei care au o pregatire, ca sa poata filozofa. Dar sunt multi care sunt impotriva bisericii, ametiti de protestantism. Am vazut la tv ca unii au spus Tatal nostru afirmand ca nu au nevoie de preoti si biserici. De oameni care urasc muzica nu am auzit pana acum, poate exista.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 09.11.2015, 19:42:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

TRAGEDIA de la Colectiv. Declaratie CUTREMURATOARE a Dr. Ioan Lascăr: Începe o săptămână critică. "Este așteptat un număr important de decese"

Ioan Lascăr, șeful Clinicii de chirurgie plastică din Spitalul Floreasca, a explicat la Realitatea TV care va fi evoluția următoare a pacienților răniți în timpul incendiului din clubul Colectiv.

"Arsura severă este o boală extrem de gravă - de fapt, cea mai severă circumstanță biologică în care mai poate exista o ființă vie. Deci, este o boală extrem de gravă, extrem complexă și de durată, care are o evoluție oarecum eșalonată: adică, solicitările sistemice, solicitările organelor intervin cu o anumită frecvență, după un anume calendar, care, însă, este semnificativ agravat de particularitățile cazurilor", a explicat dr. Ioan Lascăr.

http://jurnalul.ro/stiri/observator/...se-700658.html

Cine e Ioan Lascar?

CLINICA PENTRU ARȘI DE LA FLOREASCA, EXORBITANTĂ È˜I NEFUNCȚIONALĂ, FĂCUTĂ DE UN APROPIAT AL LUI OPRESCU

Justificând nefolosirea unității pentru îngrijirea arșilor de la Clubul Colectiv, Ioan Lascăr a invocat, tot ieri, rațiuni de operativitate, zicând că e mai ușor pentru personalul medical să îi trateze pe toți pacienții în același loc, adică în cadrul saloanelor deja exitente ale secției de chirurgie plastică.
Lascăr a mai spus că, după ce se va vedea care sunt răniții cu o evoluție medicală mai proastă, aceștia vor fi instalați în pavilionul inaugurat în primăvară.

https://www.riseproject.ro/clinica-p...l-lui-oprescu/

Unitatea pentru arsi de la Floreasca: Ioan Lascar, in Comisia de licitatie (Rise Project)


Unitatea specială pentru răniți arși de la Floreasca nu a putut fi pusă în funcțiune imediat după incendiul de la Colectiv, deși a fost inaugurată, în prezența ministrului Bănicioiu, încă din aprilie. Rise Project arată că în afacerea respectivă a fost implicat și celebrul profesor Ioan Lascăr.

http://www.revista22.ro/unitatea-pen...ect-60591.html



O unitate pentru arși, superechipată și ultracostisitoare din Spitalul de Urgenta Floreasca nu a fost pusă în funcțiune pentru a trata victimele incendiului de la Clubul Colectiv, deși a fost inaugurată acum jumatate de an de ministrul Nicolae Bănicioiu. Firma care s-a ocupat de utilarea acestei unități este Gemedica, deținută de Aurel Galea (49 de ani), prieten intim, sponsor de campanie electorală și partener de afaceri al lui Sorin Oprescu. RISE Project a descoperit un detaliu relevant legat de felul în care a curs investiția de 9 milioane de euro: profesorul Ioan Lascăr, membru în comisia de licitație care a hotărât ca dotările să fie furnizate de firma Gemedica, acordă consultații la clinica Academica, pe care Galea o deține împreună cu Oprescu, scrie hotnews.ro Altfel spus, Lascăr a elaborat caietul de sarcini al unei licitații care a fost câștigată – în absența oricărei concurențe – de o firmă a patronului clinicii la care Lascar insusi castiga bani. - See more at: http://www.nasul.tv/dezvaluiri-detal....oQdxT5qC.dpuf

http://www.nasul.tv/dezvaluiri-detal...i-sorin-opres/


Deci au fost ucisi de coruptie: prima runda in clubul Colectiv, a doua runda in spitale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 09.11.2015, 19:48:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si nitica incompetenta:

Antidotul care putea face diferența între viață și moarte. Autoritățile române l-au descoperit abia după o săptămână


Citat:
Medicamentul ar fi fost de mare ajutor tinerilor scapati cu viata din club. Cei de la Unifarm au cerut o donatie de la firma producatoare si au primit abia duminica 20 de cutii de Cyanokit.
Donatie, da? Deci facem ce putem, dam cat costa sa salvam oamenii, milioane, dar un medicament care costa doar 700E nu l-am putut cumpara, am cerut pomana.

http://www.mediafax.ro/social/antido...amana-14878983

Citat:
The literature data on the acute toxicity profile of OHCbl show it is generally regarded as safe with local and systemic exposure. The ability of OHCbl to rapidly scavenge and detoxify cyanide by chelation has resulted in several acute animal and human studies using systemic OHCbl doses at suprapharmacological doses as high as 140 mg/kg to support its use as an intravenous (IV) treatment for cyanide exposure (Forsyth et al., 1993; Riou et al., 1993). The US FDA at the end of 2006 approved the use OHCbl as an injection for the treatment of cyanide poisoning.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrox...nide_poisoning
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.11.2015 at 19:50:46.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare