Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.03.2011, 18:18:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Eu ma intreb daca crestinii au facut vreodata parte din normalitate... Oare Hristos pe vremea lui era considerat normalitate? Dar sfintii de la inceput pana in zilele noastre? Oare noi ne dorim sa devenim normalitate sau sa ne sfintim? Si ce fel de normalitate, stabilita dupa regulile cui?
si tu zici ca asta este normalitatea? sa te rogi 12 ore pe zi?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.03.2011, 18:27:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Atunci pe ce baza consideri ca nu e o stare de normaliate?


Am avut un coleg care manca minim 10 oua la o masa, si noua ni se parea anormal dar lui ii era bine. Eu spre exemplu pana pe la varsta de 12 ani mancam 250 - 300 grame zahar brut pe zi, in afara de alte dulciuri - multumesc lui Dumnezeu sunt inca bine sanatos si la 1,8 m nu am decat 72 kg (cu zaharul mai usor de cand am descoperit mierea dar de prajituri nu ma las ). Evident parintilor si doctorilor li se parea anormal.

Vlad nu a spus decat ca si-ar dori sa fie mult mai aproape de Dumnezeu asa cum faceau cei doi prin rugaciune. Nu vad nimic anormal, pentru ca Dumnezeu in excess nu este acelasi lucru ca oua sau dulciuri in excess.
cunosc cazul unei femei foarte credincioase si ravnitoare, cu mare dragoste la rugaciune.
era casatorita si mama a 4 copii.
avea mari probleme cu sotul, pentru ca, spunea chiar ea, decat sa dea cu matura prin casa mai bine citea un acatist, decat sa spele rufele si vasele mai bine un paraclis.
asta in conditiile in care ea nu avea serviciu de cativa ani.
asta este normalitate?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.03.2011, 18:46:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si tu zici ca asta este normalitatea? sa te rogi 12 ore pe zi?
Deci se rugau 12 ore fiecare in asa fel incat sa nu se intample concomitent.Deci 24 de ore acoperite de rugaciune.
Pai sex inseamna cu nu faceau unul cu altul,ci fiecare cu altcineva..:-))

De copii nu mai spun.Cand sa implineasca voia Domnului de a se inmulti si-a umple pamantul,daca ei 24 de ore stateau cu capu`n carti de rugaciune?

@FiulRisipitor

Ceea ce face acel cuplu, nu este exces de Dumnezeu ci exces de zel..Ispita de dreapta in cazul asta..
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.03.2011, 18:55:47
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deci se rugau 12 ore fiecare in asa fel incat sa nu se intample concomitent.Deci 24 de ore acoperite de rugaciune.
Pai sex inseamna cu nu faceau unul cu altul,ci fiecare cu altcineva..:-))

De copii nu mai spun.Cand sa implineasca voia Domnului de a se inmulti si-a umple pamantul,daca ei 24 de ore stateau cu capu`n carti de rugaciune?

@FiulRisipitor

Ceea ce face acel cuplu, nu este exces de Dumnezeu ci exces de zel..Ispita de dreapta in cazul asta..
S-a expus o scurta idee despre viata lor si ai reusit sa le descoperi intreaga viata. Interesant!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.03.2011, 18:57:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cunosc cazul unei femei foarte credincioase si ravnitoare, cu mare dragoste la rugaciune.
era casatorita si mama a 4 copii.
avea mari probleme cu sotul, pentru ca, spunea chiar ea, decat sa dea cu matura prin casa mai bine citea un acatist, decat sa spele rufele si vasele mai bine un paraclis.
asta in conditiile in care ea nu avea serviciu de cativa ani.
asta este normalitate?
Sper ca ai vazut si diferentele intre cele doua cazuri - cel expus de tine si cel expus de vlad.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.03.2011, 19:20:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
S-a expus o scurta idee despre viata lor si ai reusit sa le descoperi intreaga viata. Interesant!
Sa te rogi 24 de ore,pe rand,sot-sotie fiind, este o scurta idee??

Si nu am spus decat ce se deduce logic din acest comportament.Ma poti contrazice?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.03.2011, 20:14:55
andreea9 andreea9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Criterii de alegere a viitoarei sotii
Odata, un tanar indragostit a mers la un duhovnic iscusit, pentru a-i cere sfatul in legatura cu o fata pe care o cunoscuse. Spera ca acesta ii va da indemn de casatorie sau de despartire. Intrebat asupra calitatilor fetei, baiatul a inceput sa o laude, spunand mai intai ca este frumoasa. La auzul acestor cuvinte, duhovnicul a asternut pe hartie un "zero". Apoi a aflat ca este bogata si a mai adaugat unul. Enumerarea s-a continuat, iar la fiecare calitate, avva adauga cate un zero. La un moment dat, el l-a intrebat pe tanar: "Dar credincioasa este?", iar tanarul a raspuns ca, in fapt, pentru aceasta a ales-o. Batranul a asezat in fata sirului bogat de zero-uri cifra unu si i-a spus tanarului: "Cu adevarat ti-ai gasit jumatatea, pentru ca daca nu ar fi avut credinta - acel "unu" din fata zero-urilor -, toate acestea, oricat de multe ar fi fost, nu aveau nici o valoare".
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.03.2011, 20:47:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
un prieten a aflat de la un calugar despre un cuplu de mireni care se rugau 24 de ore din 24....isi aranjau progamul in asa fel incat cand nu se ruga el se ruga ea si invers...nu era nici un moment din zi in care sa nu se roage unul dintre ei....
Noi trebuie să ne rugăm neîncetat și să abandonăm orice activitate care împiedică rugăciunea.

Pentru aceasta am fost creați, pentru rugăciune. dar nu orice fel de rugăciune, nu poezii, vorbe, ci căutarea de a ne uni în mod concret cu Dumnezeu. Cum se face asta? Cine caută găsește.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.03.2011, 20:57:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Noi trebuie să ne rugăm neîncetat și să abandonăm orice activitate care împiedică rugăciunea.
Adica nu mai mancam,nu ne mai spalam, nu mai mergem la serviciu, nu mai facem copii,nu mai radem,nu ne mai relaxam,nu mai mergem in natura,etc..nu mai facem de nici unele, numai ne rugam???

SAU,

Sa facem toate acestea fiind in comuniune cu Dumnezeu...ca atunci se schimba problema si sunt perfect de acord!


Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Pentru aceasta am fost creați, pentru rugăciune. dar nu orice fel de rugăciune, nu poezii, vorbe, ci căutarea de a ne uni în mod concret cu Dumnezeu. Cum se face asta? Cine caută găsește.

Ce am bolduit mai sus, imi da speranta, ca te refereai la a doua varianta.

Edit:- dupa ce am vazut ce topic ai deschis -"Normalitatea"-mi s-a spulberat speranta de mai sus..:-))

Last edited by Melissa; 23.03.2011 at 21:06:12.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.03.2011, 21:44:54
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deci se rugau 12 ore fiecare in asa fel incat sa nu se intample concomitent.Deci 24 de ore acoperite de rugaciune.
Pai sex inseamna cu nu faceau unul cu altul,ci fiecare cu altcineva..:-))

De copii nu mai spun.Cand sa implineasca voia Domnului de a se inmulti si-a umple pamantul,daca ei 24 de ore stateau cu capu`n carti de rugaciune?

@FiulRisipitor

Ceea ce face acel cuplu, nu este exces de Dumnezeu ci exces de zel..Ispita de dreapta in cazul asta..
pentru faptul ca nu intelegi nu ai nici o vina...pentru tonul usor batjocoritor da...partea trista e ca iti bati joc de ceva mai frumos decat poti sa iti imaginezi...partea cu sexul e problema???? Nu stiu daca stii dar in casatoria crestina sexul nu are nici cea mai mica mica parte de pofta in el...e ceva cu totul diferit de ceea ce oamenii numesc ”sex”...e ceva binecuvantat de Dumnezeu pt a adanci comuniunea dintre soti...bineinteles ca ne putem lesne imagina faptul ca cei doi sfinti au avut relatii trupesti atunci cand s-au casatorit fiindca daca ar fi fost la nivelul pe care l-am expus eu erau de mult in manastiri..dar odata ce au ajuns la acel nivel ei sunt ca unul singur deci nu mai e nevoie de sex.....argumentele tale de genul ”asta inseamna ca nu mai trebuie sa radem, iesim cu prietenii, ne uitam la o comedie etc.” nu au nici un sens....am spus eu ca nu trebuie sa facem chestiile astea ????...am spus eu sa ne rugam noi oamenii obisnuiti 24/24? pai la nivelul nostru ar fi autodistrugere curata....nu ne-ar folosi la nimic ci din contra...dar la nivelul lor inseamna o perpetua comuniune prin rugaciune cu Dumnezeu si cu aproapele..nu inseamna lipsa de bucurie, de veselie, de fericire ci tocmai implinirea acestora intr-o masura in care nu iti poti imagina.....faptul ca nu ai inteles treaba asta inca odata repet nu e de acuzat...dar puteai sa iti expui parerea si fara replici de genul ”asta inseamna ca fac sex cu altii”.....eu nu mai revin...m-am spovedit in seara asta si vreau sa ma pot impartasi cu constiinta curata....iti doresc ceva mai multa cugetare in postari si un post binecuvantat....Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58