Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.12.2010, 18:18:06
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Am inteles din capul locului. Dar decizia trebuia sa fie comuna pana la plecarea lui si sa fii dispusa sau pregatita sa faci o astfel de schimbare in viata ta. Parintele duhovnic ce iti zice sa faci? Asculta-l pe el.
Ma depaseste situatia asta.
Oscilez intre doua reactii pe care consider in acest moment ca le-as avea daca as fi in situatia ta:
1. m-as duce la manastire in cauza si as vorbi cu staretul, ca sa-i aduc la cunostinta situatia in care ma aflu si eventual sa primesc un sfat. Dar mi se pare ca suna a razbunare pe de o parte, iar pe de alta parte a-si face lumina in aceasta problema.
2. Daca nu te multumeste raspunsul duhovnicului tau, sau tinzi spre o a doua parere, ti-as recomanda sa mergi la un preot, din zona ta, despre care ai auzit multe lucruri bune. Uite, daca esti din zona Moldovei, recomand pe parintele Iustin Parvu de la Manastirea Petru -Voda din Judetul Neamt care se afla ultima data la Manastirea de calugarite, daca nu urci la calugari, unde poti sta peste noapte, cazarea si mancarea sunt gratuite, sau Parintele Irimescu din satul Radaseni, judetul Suceava. Ambii sunt aglomerati, dar daca vrei pot afla detalii mai multe. Mai sunt si alte exemple.
3. as divorta, ca oricum nu vad loc de impacare si nu e pacatul tau.
Mi-as dori sa ajung la parintele Iustin dar sanatatea nu-mi permite sa calatoresc pe vremea asta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.12.2010, 18:25:03
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit re

multumesc tuturor pt mesaje, va raspund la ele cand pot pt ca nu mai am calculator, intru pe net o data la doua trei zile de la verisoara mea.Va rog sa ma pomenmiti si pe mine in rugaciunile d-voastra.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.12.2010, 22:06:06
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Duhovnicul meu este in Frasinei(par.Ioanichie), iar Sfintia Sa spune ca e mai bine pt mine ceea ce a facut..
Este aceiasi biserica unde Sfantul Ierarh Calinic a oprit intrarea femeilor?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.12.2010, 19:37:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Este aceiasi biserica unde Sfantul Ierarh Calinic a oprit intrarea femeilor?
Da, este aceeasi manastire;numai ca exista si o manastire de maici la poalele manastirii de calugari si banuiesc ca unii preoti calugari coboara pentru slujbe sau spovedanie!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.03.2011, 15:29:35
bogdanpopa72 bogdanpopa72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2011
Mesaje: 1
Implicit Sfat

Roaga te Mirela, la DOMNUL nostru sa-ti ierte pacatele, citeste acatistul Sf. Nectarie, urmeaza calea LUI si EL te va ajuta .Nu mai amana.
"Fericit este omul drept, ca el va manca din rodul lucrurilor lui." (Isaia 3, 10)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.03.2011, 21:48:43
andreea9 andreea9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

iarta-l , si iti vei gasi linistea :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.03.2011, 21:55:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai... parerea mea este ca ierti atunci cand se greseste ceva, in dauna ta, dar atunci cand se greseste in fata altora (credinciosi, staret, calugari de acolo), trebuie luate urgent masuri. Eu una nu l-as lasa pe acel individ sa se faca preot sau calugar, ca sa sminteasca si mai tare lumea de acolo, si as lupta cu orice pret sa se faca dreptate. Cu rugaciune si cu jalba in protap!

Daca nu a fost in stare sa isi duca crucea fiind casatorit, credeti ca va fi in stare sa isi duca crucea in manastire?! Nimic nu iese bine, daca este cladit pe minciuna si pe suferinta altuia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.03.2011, 22:29:19
andreea9 andreea9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

crezi ca Dumnezeu nu stie cum este fiecare dintre noi? stie cel mai bine cine merita sa fie preot si cine nu si de ce, poate de aceea nici nu este inca :) ..si poate nici nu va fi
cineva intelept a zis '' Dumnezeu nu bate cu batul ''

dar..cand ierti te eliberezi..
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.04.2011, 18:44:31
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit re

Situatia s-a mai schimbat de cand nu am mai scris nimic.Dupa acest incident neplacut, eu m-am imbolnavit si mai tare, acum mi-am mai revenit un pic...........sotul meu este in manastire, nu se va calugari cum a spus, se va hirotoni preot celib.Am renuntat la orice actiune impotriva lui, il las pe Dumnezeu sa faca dreptate.Ma lupt cu morile de vant.......staretul il vrea in Cozia pt ca este f.f.pregatit profesional,.........si e o persoana cu mare influenta.Acum ma lupt din nou pt viata.Va rog sa ma pomeniti si pe mine in rugaciunile d-voastra!Multumesc!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.04.2011, 18:50:27
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai... parerea mea este ca ierti atunci cand se greseste ceva, in dauna ta, dar atunci cand se greseste in fata altora (credinciosi, staret, calugari de acolo), trebuie luate urgent masuri. Eu una nu l-as lasa pe acel individ sa se faca preot sau calugar, ca sa sminteasca si mai tare lumea de acolo, si as lupta cu orice pret sa se faca dreptate. Cu rugaciune si cu jalba in protap!

Daca nu a fost in stare sa isi duca crucea fiind casatorit, credeti ca va fi in stare sa isi duca crucea in manastire?! Nimic nu iese bine, daca este cladit pe minciuna si pe suferinta altuia.
E mai simplu sa fi calugar decat sa ingrijesti de o persoana bolnava de leucemie...nu mai am puterea de ma lupta cu el.....PS mi-a spus ca sotul nu ma mai iubeste si nu-l poate obliga sa stea cu mine daca nu poate duce aceasta cruce(a bolii mele).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 15:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 13:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40