Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.01.2011, 12:39:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca multi dintre noi interpretam gresit libertatea. Cine accepta destinul, sorta sau determinismul inseamna ca renunta la libertate. Dumnezeu este Cel care respecta libertatea persoanei pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.01.2011, 18:39:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca unul ucide si ajuns in fata judecatorului spune: "Nu eu sunt de vina, ci soarta", ar trebui sa-l iertam daca noi credem in soarta. Iar in acest caz inseamna a fi una cu nedreptatea. Asa ca nu e cazul sa spunem mai multe despre cei ce cred in soarta.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.01.2011, 20:03:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pocoo Vezi mesajul
:thumbsup:
as vrea sa aflu si eu cateva pareri daca exista soarta sau nu
Depinde ce înțelegi prin soartă. În viață n-ai un drum bătut în cuie, dar nu poți să zici că n-ai deloc un drum, doar că-l poți schimba.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.01.2011, 22:37:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nu exista soarta, ci purtare de grija a lui Dumnezeu fata de noi, sau providenta. In cazul celei din urma, libertatea omului nu este anulata.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.01.2011, 22:45:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi așa, și Eminescu s-a născut în România. Dați "un goaglă" după cuvintele cheie "Obama" și "Kenya".
Serios,Obama provine din tinutul insulelor Hawaii,deci populatie bastinasa hawaii-ana(jumatate asiatic/jumatate mulatru).
De altfel nici nu vad ce relevanta are...nu sunt rasista,din contra!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.04.2011, 22:07:20
andreea9 andreea9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Daca admitem ca exista destin sau soarta cum vreti sa-i spunem credeti ca aceasta poate fi schimbata prin rugaciune? ... de exemplu daca eu imi doresc foarte mult un lucru si ma rog mult pentru el .....il pot obtine datorita rugaciunii (cereti si vi se va da ) si mi se schimba destinul ca urmare a rugaciunilor mele
sigur ca te poti ruga si chiar ti se poate si indeplini rugamintea..dar daca nu este ceea ce iti trebuia tie o sa vezi foarte curand si reversul medaliei :)
cel mai bine e sa nu te lupti impotriva curentului si sa te rogi sa fie cum e mai bine pentru tine ..stiu ca suna ciudat acum, dar poate o sa intelegi mai incolo
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.07.2011, 22:09:02
Marilena B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o umila parere

Citat:
În prealabil postat de pocoo Vezi mesajul
:thumbsup:
as vrea sa aflu si eu cateva pareri daca exista soarta sau nu
PSALMUL 30
Al lui David
15. În mâinile Tale, soarta mea, izbăvește-mă din mâna vrăjmașilor mei și de cei ce mă prigonesc.


Chit ca ma abat zilnic eu prin firea mea de om, de la calea cea dreapta, indraznesc sa spun in fiecare dimineata:"la picioarele tale Doamne pun viata mea, fa dupa cuvinta ceea ce Tu crezi ca este mai bine cu ea, ca eu nu stiu ce-mi va fi spre folos mie".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta Livadariudragos Intrebari utilizatori 4 15.02.2012 22:18:21
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 15:08:26
cine mai crede in cuvantul prietenie? alinutza0707 Nunta 30 22.03.2011 15:52:27
Soarta Turku Despre Biserica Ortodoxa in general 6 09.05.2008 22:22:14